Obsah článku
Co je to vlatně Zen buddhismus? Snažit se vysvětlit nebo definovat Zen buddhismus, napsat jej do knihy, říci několik definic, nebo ho popsat webových stránkách, je nemožné. Definování Zenu (禅) je jako snažit se popsat chuť medu někomu, kdo ho nikdy předtím ochutnal. Můžete se pokusit vysvětlit a popsat texturu a vůni medu, můžete ho zkusit porovnat s podobnými potravinami. Nicméně, med je med! Dokud med opravdu neochutnáte, jste v iluzi, nevíte, co je med. Totéž platí o zenu, protože Zen buddhismus je praxe, která musí být vyzkoušena.
Takže, co je Zen?
Zen je japonský výraz pro bezpředmětnou meditaci. V Číně je to Čchan, v Indii džňána, v Koreji Son. Tato původem východní filozofie, nebo cesta poznání sama sebe a zákonitostí světa, vznikla spojením tradičního taoismu s buddhismem, který do Číny z Indie přinesl legendární první zenový patriarcha Bódhidharma v šestém století.
Z Číny se pak Zen dostal do Japonska, kde zapustil kořeny a velmi intenzivně prosákl do tamní kultury. Posledního půl století zen, podobně jako i ostatní větve buddhismu, proniká i do Evropy a USA.
V knihkupectvích se dnes dá najít velké množství knih se zenovou tématikou. Od katalogů zenových zahrad s typickou úspornou estetikou, až po moudrosti zenových mistrů. Pokud jde o meditaci, která má přinést vhled do reality, téměř v každé knize zasvěcení autoři zdůrazňují, že zen není o znalostech, ale o praxi.
Co je to praxe?
Například u zenu je důležitou součástí praxe několikrát týdně se asi na půl hodinu posadit se zkříženýma nohama, sedíc na polštáři oproti bílé zdi, aby člověka nic nerozptylovalo. Sezení v této pozici se nazývá zazen. Stovky, možná tisíce hodin v takové meditaci strávil jeden z mála evropských nositelů nejvyššího poznání mistr Kaisen, vlastním jménem Alain Krystaszek. Narodil se v roce 1952 ve francouzském NOYO. Osm let strávil v komunistickém Polsku vychováván přísnou babičkou, několik let ministroval v kostele. Později se přestěhoval do Francie, jako dvacetiletý podnikl dobrodružnou a nebezpečnou cestu do komunistické Číny, kde trénoval bojový styl Wu Šu u tamního mistra. K zenu se dostal po návratu do Francie. V roce 1979 byl vysvěcen za zenového mnicha. Nyní vede zenové adepty po celé Evropě.
Myšlenka zen
Pojem ZEN pochází z učení Buddhy a v překladu znamená CESTA. Není to jediná cesta, je to prostě cesta. Zen znamená porozumět své pravé podstatě, své pravé přirozenosti: „Kdo jsem?“ Tato podstata se označuje jako stav PŘED myšlením a je cílem zenové meditace. Zenové učení zdůrazňuje ZDE a TEĎ. V zenové literatuře často uvádí „Nevěř nikomu a ničemu, co čteš nebo posloucháš, dokud to sám nezažiješ a nezjistíš, co je skutečně pravda.“
Náboženství nebo filozofie?
Buddhisté se na buddhismus dívají jako na náboženství. Ti, co studují Buddhovo učení, mají zase sklon vidět v něm filozofii. Principy zen buddhismu a zenové meditace jsou často součástí různých psychoterapeutických směrů, například i Gestalt terapie. Někdy se používá i pojem zen terapie. Cílem zenové meditace je dosáhnout klid mysli a stav PŘED myšlením, čili úplné zastavení myšlení při plném vědomí přítomnosti. V takovém stavu mysli je možný i objektivní náhled na vlastní chování, což se využívá v zen terapii. Po pravidelném dlouhodobém cvičení může dokonce dojít i k velkým a trvalým změnám celé osobnosti. Zen terapie se využívá hlavně při léčbě neuróz a jiných psychických problémů.
V zen buddhismu se uvádí, že nespokojenost a utrpení pocházejí z lidské mysli, která něco má ráda a něco jiného nemá ráda. Zenová meditace znamená nechat odejít mysl, která způsobuje to „mám, nebo nemám rád“. Krásně to vystihuje tento citát: „Dokud si lidské bytosti neuvědomí, že 99% problémů na tomto světě je způsobeno tím, že velmi mnoho lidí má zmatenou mysl, do té doby nebudeme mít mír na tomto světě. Neboť právě z této nevědomosti je zde tolik toho „já – moje – mně“: jen moje situace, jen můj způsob, jen můj život, jen moje pocity – a takto zapomínáme na ostatní svět.“
Sponzorováno
Jste součástí celku
Podle zenové filozofie je lidská bytost součástí celku, který se nazývá vesmír. Je to součást, která je ohraničena v čase a prostoru, a která prožívá sama sebe, své myšlenky a pocity jako něco, co je oddělené od zbytku. To je však druh optického klamu jejího vlastního vědomí. Tento klam představuje jakési vězení, které omezuje lidské bytosti na jejich vlastní touhy a vztah k několika nejbližším osobám. Hlavním úkolem vnímajících bytostí je osvobodit se z tohoto vězení tím, že rozšíří okruh svého soucitu tak, aby zahrnul všechny živé stvoření a přírodu v celé její kráse.
Zen má tzv. 4 stěny vězení:
1) mysl „já chci“ (egoismus)
2) mysl připoutanosti (k světským věcem)
3) kontrolující mysl (neustále hodnocení a porovnávání všeho)
4) držící mysl (když nás ovládá nějaká myšlenka, názor)
Nejpoužívanější formy zenové praxe jsou:
1. meditace v sedě / chůzi
2. poklony
3. meditace zpěvem
4. kong-any (rozhovory s učitelem formou nelogických hádanek)
Základem je meditace vsedě (zazen). Meditovat je však možné kdekoliv, kdykoliv a jakkoliv, protože jde o udržování čisté mysli, tedy mysli „před myšlením“ a ta není závislá od času ani od prostoru.
Žijeme ve stresu, nikdy nemáme čas. Máme příliš mnoho myšlenek, příliš mnoho přání … „Jak ti mám nalít čaj, když máš šálek plný?“ ptá se mistr žáka. Nekontrolované myšlenky rozptylují, ubírají energii. Nejhorší jsou touhy a silné emoce: nenávist, sobectví, hněv, zoufalství … Nejdříve trpí psychika, pak narušená rovnováha zasáhne i fyzické tělo, zvyšuje se puls, stoupá krevní tlak, zhoršuje se trávení, roste počet psychosomatických chorob, depresí. Zen doporučuje meditaci. Zazen neznamená odstranit vášně, unikat před nimi ani je následovat. Zazen znamená v tichu je pozorovat, dokud neodezní, dokud člověk nenajde jednotu se sebou samým a s celým světem.
Základní prvky zenové meditace
V meditaci se rozlišují tři základní formy: uvědomění, koncentrace a pozorování. Žák povinně medituje (medituje se se zkříženýma nohama, tzv. Lotosový sed, s rovnými zády a v odloučenosti způsobem zazen), žije jednoduše a střídmě a pokouší se vyluštit KOAN, paradoxy, které mu mistr uložil. Od žáka se vyžaduje i fyzická práce. Mívá pravidelné rozhovory s mistrem, které jsou buď o podstatě zenu, o základních pravdách, smyslu života, nebo mu přednese výklad KOAN, o kterém si myslí, že je správný. Podle stylu mistra dostává odpovědi paradoxní, nesmyslné, triviální, nebo dostává namísto odpovědi pohlavek, bouchnutí, úder holí, bez zřejmé závislosti na otázce, nebo problému. To žáka přivádí do nejistoty, strachu a narušují se mu jeho ustálené představy, včetně představy o jeho vlastní autoritě.
V jeho mysli roste zmatek a je dohnán k tomu, aby se vzepřel nejvyšší autoritě, na kterou spoléhal – svému učiteli. Přitom zjistí, že je možné být sám sebou, že může převzít plnou odpovědnost za sebe, pravda, pokud se před tím psychicky nezhroutí.
Zmínili jsme, že žákovi se předkládá kóan. Kóan je racionální neřešitelná, paradoxně protichůdný úkol, který aktivuje rozum, uvádí ho v zmatek, vyčerpává a nakonec paralyzuje. Často jsou obsahem KOAN anekdotické, legendární, biografické události, disputace a výroky velkých mistrů zenu. Nejdůležitější příklady kóanů se zachovaly ve dvou sbírkách: Hekigaroku a Mumonkamu. Kánon může být například otázka: „Jak zní tlesknutí jedné ruky?“, Nebo: „Pokud máš hůl, dám ti ji. Pokud nemáš hůl, vezmu ti ji“.
Meditující takové hádanky řeší i několik let, přičemž mistr používá šokovou terapii a vytrhává ho z jeho vnitřního světa. Svět vnitřní a skutečný se začnou prolínat, až nakonec meditující nevidí rozdíl. Jediná nezávislá realita je prázdnota a v této prázdnotě nastává satori – osvícení. „Teprve když se mysl uštve k smrti, je člověk zralý k osvícení.“ (Dešimaru).
Co si ještě o meditaci přečíst?
- TIP: Co je to Transcendentální meditace?
- Co je to Osho meditace?
- Jak dlouho byste měli meditovat? 5 nebo 30 minut?
VIDEO: Buddhismus II – Zen
VIDEO: ZEN v České Republice: Tři školy, jedna cesta
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Duchovní zdraví a spiritualita, Relaxace a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Ahoj,
Ve skutečnosti bohužel nerozumíte ničemu, plete se ve všem. Ja použil vse co pracovalo, bez ohledu na škatulky. V podstatě je to vse jednoduchý a po par minutách neni co rikat. To samozrejme nevyhovuje lidem co se tim chtějí živit a byt guruem. Ja nedávno vyhodil všechny knizky, protoze jich dal uz nepotřebuji. Pokud by se nekdo skutecne zajímal, muže mi navštívit.
Zajímá mě to :)
Dobry den,
S rocnim zpozdenim ke clanku(: Rada bych redakci napsala, ze clanek je trochu shromazdenim informaci, ale vpodstate nezavadejicich, proste clanek je o slovech, tak se neda nic delat, ale je mnohem lepsi nez nasledny komentar pana Zdenka.
Je trochu usmevny, ve sve dobromyslne a uprimne snaze, a obsahuje par vet, ktere odrazi pravdu velmi vyrazne….
Preju uvedomele byti, se srdcem, ZEN srdce nevynechava! To by to nebyla uvedomela cesta, takze by to nebyla cesta zadna.
Ahoj,
ja nejsem ten prvni Zbynek. Ale dospel jsem k stejnemu po celozivotnim hledani. Instrukce k osviceni trvaji tak asi 2 minuty, Ja vyhazel vsechny knizky krome I am that(Nisargadatta Maharadz). Svetonazor musi byt par spravnych klicovych myslenek, vybrat je, mi trvalo pres 50 let. Kdo hleda pravdu jako svoje osvobozeni ze vseho, nakonec ji samozrejme najde. Kazdy je uz osviceny, jenom se potrebujeme zbavit svych myslenek a mit pocit Byti a mit lasku k Vesmiru, ktery nas miluje. To je VSECHNO.