Sponzorováno

Všímavá chůze či procházka – jaké má benefity a jak ji dělat? 4.55/5 (11)

  • Všímavá chůze nebo všímavá procházka je technika vycházející z konceptu všímavosti (mindfulness), která spočívá v plném uvědomování si přítomného okamžiku.
  • Při všímavé chůzi se zaměřujeme na to, jak se naše tělo pohybuje, jak dýcháme, co cítíme a co nás obklopuje, aniž bychom se nechávali rozptylovat myšlenkami či vnějšími vlivy.
  • Všímavá chůze je perfektní na snížení stresu - pomáhá uvolnit mysl a zmírnit úzkost.
  • Také zlepšuje soustředění - posiluje schopnost soustředit se na přítomný okamžik.

Ať už je roční období jakékoli, čas strávený v přírodě je vždy fajn. Znáte třeba lesní koupel neboli shinrin-yoku? Tato léčebná praxe se objevila v Japonsku v 80. letech minulého století jako léčba vyhořelých technologických pracovníků a způsob, jak znovu spojit populaci s rozsáhlou sítí lesů v zemi.

Asi pro vás nebude žádné překvapení, že se ukazuje, že ponoření se do přírody a uvědomělé používání všech pěti smyslů v přírodě – hmat, zrak, sluch, čich a chuť – má mnoho zdravotních výhod. Shinrin-yoku úzce navazuje na dřívější principy získané z jiných meditačních praktik, které se řídí všímavostí. My se budeme v tomto článku bavit o všímavé chůzi, která je Shinrin-yoku podobná.

A zatímco shinrin-yoku vyžaduje prostředí lesa, všímavou chůzi lze provádět kdekoli, pokud chodec zůstává „přítomen“ myslí. Pokud je procházka všímavá, i rušná ulice se rovná idylickému lesnímu prostředí. To je ten zázrak všímavosti – nezáleží až tak moc na tom, kde se fyzicky nacházíte; důležité je, kde se nacházíte psychicky.

V tomto článku vám představím nápady a postupy, které stojí za všímavou chůzí, spolu s potenciálními přínosy pro vaši psychickou a fyzickou pohodu.

O všímavé chůzi

Pro mnohé z nás je chůze něco, co děláme, jen když nám nejede auto. Chůzi někdy dokonce můžeme považovat za fušku. A přesto nás samotný akt vzpřímené chůze odlišuje od většiny zvířat na naší planetě. Ve velmi doslovném smyslu je součástí toho, kým jsme. Pohybovat se tímto způsobem světem je součástí toho, co znamená být člověkem.

Chůze je skutečně tak všudypřítomná, že si jí často ani nevšimneme. Je s námi každý den, od prvního kroku z postele, dostupná pro nás všechny, pokud nám to zdraví dovolí.

Při všímavé chůzi je naše cesta méně o cíli, je více o zvyšování povědomí o této každodenní činnosti. Vědomou chůzi lze provádět kdekoli: na venkovské cestě, na vrcholku hory, v lese nebo i na rušné ulici.

Když jsme ve stavu všímavosti, zážitek ranního slunečního světla dopadajícího na špinavou louži na městské ulici se rovná zapadajícímu slunci v horské scéně. Štěstí znamená dívat se na stejné věci jinýma očima.

Namísto toho, aby bylo zajití do místního obchodu otravou, kterou je třeba udělat co nejrychleji, se z toho stává osvěžující svátek smyslů. Procházka na autobusovou zastávku nebo vyvenčení psa se v kombinaci s pochopením toho, co je tady a teď, stává hotovou všímavostí.

Sponzorováno

Ale jak se chodí všímavě? Při chůzi věnujte pozornost vjemům těla. Jak se cítí vaše nohy? Jak ostatní svaly vašeho těla kompenzují změny rovnováhy? Všimněte si, jak se vaše paže při chůzi pohybují. S otevřenou myslí si užívejte bezprostřednosti okolí, zvuků a vůní. Otevřete své smysly.

Všímavá chůze těží ze své jednoduchosti. Nejsou potřeba žádné nástroje ani vybavení, jen se někam jít projít. A snadno se dostane i do vaší každodenní rutiny.

Výhody všímavé chůze

Pravidelná praxe všímavé chůze může přinést mnoho benefitů:

  • Snížení stresu: Pomáhá uvolnit mysl a zmírnit úzkost.
  • Zlepšení soustředění: Posiluje schopnost soustředit se na přítomný okamžik.
  • Péče o tělo a mysl: Propojuje fyzickou aktivitu s mentální relaxací.
  • Zvýšené uvědomění: Učí vás více si všímat okolního světa i sebe samých.

Jak praktikovat všímavou chůzi?

Všímavá chůze nemá jedinou definici, cíl je ale jasný: být vědomý při pohybu venku. Cesta je zde méně o cíli a více o uvědomění si toho, co je venku a uvnitř nás. Při pohybu – možná v ještě větší míře – je možné najít klid, uvědomit si a být přítomen.

Postup je jednoduchý, zde je několik kroků, jak začít:

  • Zvolte klidné místo: Vyberte si prostředí, kde vás nebude nic rušit – park, les, nebo tichou ulici. Klidně i ulici na vašem sídlišti nebo i ve městě.
  • Při vědomé chůzi noste pohodlné oblečení a obuv.
  • Začněte pomalu: Pohybujte se pomalým tempem, které vám umožní soustředit se na detaily.
  • Vnímejte svůj dech: Sledujte, jak vzduch proudí nosem, jak se vaše tělo pohybuje při nádechu a výdechu.
  • Zaměřte se na kroky:
    • Jak vaše chodidla dopadají na zem.
    • Jaký je kontakt boty nebo bosé nohy s povrchem.
    • Jak se zapojují jednotlivé části nohy při každém kroku.
  • Pozorujte okolí: Všímejte si zvuků, vůní, barev nebo pohybů stromů, aniž byste je hodnotili.
  • Zapojte smysly: Cítíte vítr na pokožce? Nebo teplo slunce? Soustřeďte se na tyto pocity.
  • Buďte přítomní: Pokud zjistíte, že vaše mysl bloudí k jiným myšlenkám, jemně ji vraťte zpět k chůzi.

Jak často všímavou chůzi praktikovat?

Stačí začít s několika minutami denně, například během běžné chůze do práce nebo na krátké procházce. Postupně můžete čas prodlužovat podle potřeby nebo chuti.

Sponzorováno

Všímavá chůze je skvělý způsob, jak spojit relaxaci s pohybem a podpořit celkovou pohodu.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva