Obsah článku
Meditační procházka, nebo chcete-li meditace při chůzi či meditační chůze, má původ v buddhismu a může být použita jako součást procvičování všímavosti (tzv. mindfulness practice).
Meditace všímavosti není náboženství, new age nebo ezoterika. Nemusíte sedět s nohama zkříženýma na zemi. Můžete meditovat víceméně kdekoliv. Základem pro cviční všímavosti (mindfulness) je vždy záměr věnovat po nějakou dobu pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku v mysli a těle. Takové cvičení může mít jednoduchá pravidla: například sedneme si na klidné místo a dáme si záměr, že několik minut budeme cvičit všímavost pozorováním dechu.
Tato technika má mnoho možných výhod, třeba vám může pomoci cítit se lépe a vyrovnaně. Pomáhá také rozvíjet různé povědomí o vašem okolí, těle a myšlenkách.
Co je to vlastně meditační procházka?
Obvykle během meditační chůze chodíte v kruhu, tam a zpět po čáře nebo v nějakým známým prostředím. Je samozřejmě také možné provádět pěší meditaci na větší vzdálenost.
Tempo chůze je většinou pomalé, ale může se lišit v závislosti na konkrétní technice. Někteří lidé také provádí pěší meditaci v přestávkách při meditaci v sedě.
Meditace při chůzi se používá například při těchto meditačních technikách:
- kinhin – to je pomalá chůze v půl krocích s jedním dechem na každý krok – pomáhá udržet klid v mysli a ulehčit tuhosti v nohách.
- Theravada
- vipassana – ta je jednou z nejstarších meditačních technik, která má původ v Indii.
Techniky mohou být hodně podrobné, jako je rozčlenění každého kroku na šest částí, nebo velmi snadné – jednoduše se procházíte vědomě v prostoru. Můžete do meditační chůze začlenit i dech (doporučuje se to).
Níže naleznete několik možných zdravotních výhod meditativní chůze.
1. Rozproudí vám krev v těle
Meditaci při chůzi často používají lidé, kteří sedí po dlouhou dobu – třeba v práci. Tato chůze pomáhá k rozproudění krve, zejména do nohou. Pomáhá zmírňovat pocity stagnace. Čím svižnější chůze je, tím lépe.
Vědomá chůze je také skvělý způsob, jak zrychlit krevní oběh a zvýšit hladinu energie, zejména pokud chodíte delší dobu a pravidelně.
2. Zlepšuje trávení
Chůze po jídle je fantastický způsob, jak podpořit trávení, zejména pokud se cítíte těžce nebo plně.
Pohyb pomáhá jídlu pohybovat se v zažívacím traktu a může také zabránit zácpě.
3. Snižuje vaši úzkost a hladinu stres
Pokud se snažíte snížit hladinu stresu, bude pro vás obzvláště užitečné praktikovat meditační chůzi (nebo i v sedě).
Studie na mladých lidech z roku 2017 ukázala, že chůze je nejúčinnější při snižování příznaků úzkosti v kombinaci s meditací.
Účastníci, u kterých se projevily nejvýznamněji změny v jejich úrovních úzkosti a stresu, buď meditovali nebo meditovali před chůzí. Kontrolní skupina, kteří jen chodili, nevykazovala tak velké vylepšení.
4. Zlepšuje hladinu krevního cukru a zlepšuje krevní oběh
Malá studie z roku 2016 dospěla k závěru, že buddhistická meditační praxe založená na chůzi měla velmi pozitivní vliv na hladinu krevního cukru a na krevní oběh u lidí s diabetem 2. typu.
Lidé cvičili všímavost nebo tradiční chůzi po dobu 30 minut, třikrát týdně po dobu 12 týdnů. Skupina, která prováděla buddhistickou meditační chůzi, vykázala větší zlepšení než skupina, která praktikovala „jen“ tradiční chůzi.
5. Zmírňuje depresi
Je důležité zůstat aktivní, zejména ve vyšším věku. Pravidelné cvičení pomáhá zvyšovat úroveň kondice a zlepšuje náladu – zvláště u starších dospělých je zde riziko poklesu kondice i nálady.
Podle studie z roku 2014 měli starší lidé po praktikování meditační chůze 3 krát týdně po dobu 12 týdnů o mnoho méně symptomů deprese. Zlepšili také svůj krevní tlak a kondici obecně – ano, toho lze dosáhnout chůzí.
6. Zlepšuje pohodu
Pokud je to možné, vydejte si na meditační procházku do přírody, jako je park, zahrada nebo jakékoliv místo se stromy, to může o mnoho zlepšit celkový pocit pohody a může vám to pomoci cítit se o mnoho, mnoho lépe.
Sponzorováno
Lesní koupel, neboli Shinrin yoku, je v Japonsku oblíbená, protože to je dokonalá relaxace a dochází při ní i ke zvýšené mozkové aktivitě.
Podle studie z roku 2018 lidé, kteří chodili po dobu 15 minut v lese, vykazovali veliké zlepšení nálady, nízké úrovně úzkosti a zlepšily se jim hodnoty krevního tlaku.
7. Zlepšuje kvalitu spánku
Taková meditační chůze má opravdu velké benefity pro zdraví – není nutné provádět intenzivní cvičení. Výzkum z roku 2019 ukázal, že pravidelné mírné cvičení má pozitivní vliv na kvalitu spánku. Chůze může pomoci zlepšit flexibilitu a snížit svalové napětí, takže se cítíte fyzicky lépe.
Navíc budete s větší pravděpodobností omezovat pocity stresu a úzkosti, zejména pokud chodíte ráno. Všechny tyto výhody vám mohou nabídnout klidnou a čistou mysl, takže jste připraveni každou noc k hlubokému spánku.
8. Toto cvičení je velmi příjemné
Začlenění aspektu všímavosti do vaší fitness rutiny může vaše cvičení hodně zpříjemnit.
Vědci v jedné studii roku 2018 zjistili, že lidé, kteří praktikovali všímavost a přitom praktikovali 10 minut chůze na běžícím pásu, považovali tuto aktivitu za příjemnější. Jen prostě více pozorovali svoje tělo a všímali si sami sebe.
9. Inspiruje – zlepšuje vaši kreativitu
Procvičování všímavosti vám může přinést více kreativity na vaše myšlenkové vzorce, což může stimulovat kreativitu.
Výzkum z roku 2015 ukazuje na souvislost mezi všímavostí a kreativitou. Jsou zapotřebí další studie, které zkoumají specifické aspekty kreativity ve vztahu k všímavosti.
Mezitím můžete sami prozkoumat, jak praxe všímavosti zvyšuje vaše dovednosti při řešení problémů nebo kultivaci nových myšlenek.
10. Zlepšuje rovnováhu
Studie z roku 2019 o starších ženách naznačuje, že meditační chůze může znamenat lepší rovnováhu a uvědomění a lepší koordinaci pohybu.
Jak na meditační chůzi? Udělejte z ní součást svého dne
Zde je několik tipů, které vám pomohou začít s meditační chůzí:
Buďte si vědomi současného okamžiku
Mějte na paměti, že každý okamžik je důležitý, a stojí za to se mu věnovat, zaměřit se na něj.
Jak často můžete, přemýšlejte nad aktuálním okamžikem. Zaměřte se na zvuky kolem vás, na váš dech nebo na jakékoli tělesné pocity. Nalaďte si své myšlenky a pozorujte je, jak přicházejí a odcházejí.
TIP: Podívejte se, jak se vše liší, když jdete ve spěchu, a když jdete pomalu.
Cvičte také meditaci v sedě
Meditace při chůzi je často používána ve spojení s klasickou meditací v sedě. Možná zjistíte, že stojí za to naučit se meditaci vsedě i při chůzi, a střídat je.
- Zkuste 5 až 10 minutovou meditaci v sedě, po které bude následovat meditační chůze, nebo naopak. Jak vám to bude vyhovovat.
- Všimněte si rozdílů mezi těmito dvěma praktikami a přemýšlejte o tom, kterou preferujete a proč.
- Časem můžete zkusit prodloužit trvání každé relace.
Zpomalte
Sponzorováno
Když se naše tělo pohybuje rychle, často je ve spěchu také naše mysl. Zpomalte tempo na několik minut. Dýchejte pomalu a rovnoměrně. Všímejte si okamžiku. Dechu. Pulzu srdce. Vašich plic. Všímejte si vaše těla. Vůní. Zvuků.
A co si ještě o meditaci přečíst?
- Meditace s pomocí virtuální reality – umí pomáhat s úzkostí a dalšími problémy
- Osho dynamická meditace – jak na to?
- Transcendentální meditace – na co je dobrá + postup
- Meditace na snížení tlaku – jak ji provádět?
- Meditace je skvělá pro dobrý spánek
Studie a zdroje článku
- Experimental effects of brief, single bouts of walking and meditation on mood profile in young adults Autoři: Meghan K. Edwards a Paul D. Loprinzi
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví, Relaxace a zdraví
Přečtěte si také naše další články