Obsah článku
Použití čajových sáčků na oči je obecně velmi dostupný a levný domácí lék. Nejenže napomáhá relaxaci, ale může také pomoci při několika problémech.
Camellia sinensis a Camellia sinensis assamica jsou dvě odrůdy čajovníku, které rostou ve zhruba 45 zemích, včetně Číny, Indie, Japonska a Srí Lanky. Tyto dvě čajové rostliny tvoří nejběžnější druhy čaje, jako je černý čaj, zelený čaj, bílý čaj a čaj oolong.
Některé vědecké studie naznačují, že čaj může mít léčivé vlastnosti a snížit riziko vzniku chronických onemocnění.
Tento článek se zabývá výhodami používání čajových sáčků na oči, zda různé druhy čaje ovlivňují oči různými způsoby a jak je používat.
Výhody aplikace čajových sáčků na oči
Velmi málo studií konkrétně zkoumalo výhody používání čajových sáčků na oči. Některé důkazy však naznačují, že používání studených a teplých obkladů na oči má výhody a čajové sáčky jsou ideální velikosti pro použití jako obklad na oči.
Vědci také zkoumali zdravotní přínosy vlastností přítomných v čaji, jako je kofein a polyfenoly.
Čajové sáčky jako studený obklad
Mezi výhody použití čajových sáčků jako studeného obkladu patří:
- Redukce tmavých kruhů pod očima. Rozšířené krevní cévy pod očima mohou hrát roli při tmavých kruzích pod očima. Přidržením studeného čajového sáčku nad oblastí může dojít ke stažení cév.
- Zmenšení „vaků“ pod očima. Chladivý obklad z čajového sáčku může zlepšit vzhled otoků nebo mírných otoků pod očima.
- Ulevující růžovému oku. Růžové oko neboli konjunktivitida vzniká při zánětu a otoku sliznice. Obklad ze studeného čajového sáčku může pomoci zmírnit suchost a zánět.
- Uklidňující červené oči. Červené nebo krví podlité oči se objevují, když se podráždí krevní cévy pod povrchem oka. Umístění studených obkladů z čajových sáčků na oči může pomoci zmírnit toto podráždění.
- Zmírnění drobných poranění očí. Pokud je oko zasaženo míčem, loktem nebo jiným tvrdým předmětem, přiložením studeného čajového sáčku na místo na 15 minut může dojít ke snížení bolesti a otoku.
Čajové sáčky jako teplý obklad
Mezi výhody použití čajových sáčků jako teplého obkladu patří:
- Snížení příznaků blefaritidy. Blefaritida se týká zánětu očních víček v důsledku bakterií, lupů na pokožce hlavy nebo problémů s mazovými žlázami v očních víčkách. Podržením teplého čajového sáčku nad zavřenýma očima po dobu alespoň 1 minuty může dojít k uvolnění lupů a nečistot, které jsou přilepené na řasách, a zabrání se ucpání mazových žláz.
- Uvolnění mazových žláz. Ucpaná mazová žláza obvykle způsobuje červenou, bolestivou bulku, která roste v oblasti víčka. Vlčí zrno, chalazion je hnisavý zánět jedné z meibomských žlázek. Lékařský termín pro to je chalazion. Zahřátí pomocí teplého obkladu z čajového sáčku po dobu 10–15 minut dvakrát až třikrát denně může pomoci uvolnit hnis a zahojit tento problém.
- Úleva od suchých očí. Suché oči se objevují, když oči neprodukují dostatek slz, nebo když se slzy odpařují příliš rychle. Přikládání teplých čajových sáčků na oči může uvolnit maz ze žláz a zlepšit kvalitu slz.
Neexistuje však žádný oficiální důkaz, který by naznačoval, že použití čajového sáčku je lepší než použití čisté žínky namočené ve studené nebo teplé vodě.
Sponzorováno
Typy čaje pro přiložení na oči
Různé druhy čaje mohou mít různé výhody pro zdraví očí a pokožky.
Černé, zelené a bílé čaje obsahují antioxidanty a kofein, které mohou pomoci při některých očních onemocněních, zatímco bylinné čaje mohou zklidnit podráždění očí a záněty.
Černý čaj a zelený čaj
Černý a zelený čaj obsahují polyfenoly, kofein a některé minerály. Některé z těchto sloučenin mohou mít ochranné vlastnosti nebo vlastnosti zabraňující onemocnění.
Polyfenoly působí jako antioxidanty a mohou chránit před poškozením způsobeným volnými radikály. Polyfenoly zahrnují mnoho různých složek, včetně epigalokatechin-3-galátu (EGCG).
Některé výzkumy naznačují, že EGCG má protizánětlivé účinky. Další studie naznačují, že polyfenoly mohou:
- zklidnit spáleniny způsobené opalováním
- zabránit spálení sluncem
- léčit menší popáleniny a jizvy
Zelený čaj může být účinnější než černý čaj, protože má vyšší obsah flavonoidů.
Pozitivní účinky má i kofein v těchto čajích. Aplikace kofeinu může dle studií pomoci zlepšit pružnost pokožky a snížit tmavé kruhy pod očima, stejně jako snížit otoky a pigmentaci.
Autoři studie z roku 2018 zjistili, že lidé, kteří pijí denně horký čaj, měli o 74 % nižší pravděpodobnost, že budou mít glaukom, než ti, kteří horký čaj nepili.
Heřmánkový čaj
Lidé tradičně používali heřmánkový čaj k úlevě od očních infekcí, ucpaných slzných cest a zánětu spojivek. Obsahuje také flavonoidy, takže může pomoci snížit zánět. Já osobně mám s tímto čajem výborné zkušenosti.
Měsíčkový čaj
Někteří lidé věří, že čaj z měsíčku může snížit otoky a pomoci růstu nové tkáně. Existují však omezené vědecké důkazy o použití měsíčku pro zdraví kůže a očí.
Jak čajové sáčky na oči používat
Jak vyrobit studený nebo teplý obklad z čajového sáčku na oči:
- Namočte dva čajové sáčky do horké vody.
- Vymačkejte jemně tekutinu z čajových sáčků (ať nekape).
- Chcete-li je použít jako teplý obklad, počkejte, až mírně vychladnou.
- Chcete-li je použít jako studený obklad, ochlaďte je v lednici.
- Umístěte čajové sáčky na zavřené oči po dobu až 15-20 minut.
- Opakujte tak často, jak je potřeba.
POZOR: Oči jsou velmi citlivé, proto by lidé měli být při používání čajových sáčků k tomuto účelu vždy opatrní.
Nikdy nepoužívejte horké čajové sáčky na oči a přestaňte je používat, pokud dojde k podráždění. Přikládání čajových sáčků na oči může být pro děti také nevhodné. Nemusí to dobře snášet.
Shrňme si to
Čajové sáčky jsou účinným prostředkem k přikládání studených i teplých obkladů na oči. Studené a teplé obklady pomáhají zmírnit příznaky mnoha očních a kožních onemocnění.
Shromažďují se pomalu důkazy, které naznačují, že černý a zelený čaj může být užitečný pro zdraví očí a pokožky v oblasti očí.
Než však vědci dosáhnou jakýchkoli pevných závěrů, je třeba provést další studie využívající různé druhy čajů.
Při používání jakýchkoli alternativních nebo domácích prostředků na oči buďte vždy opatrní, protože se jedná o citlivou oblast.
Sponzorováno
Máte s tím zkušenosti? Budeme rádi za komentáře.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína, Lidské oko
Přečtěte si také naše další články