Sponzorováno

Hluboký spánek potřebujeme – pomáhá „vypláchnout“ toxiny z mozku 4.8/5 (5)

Hluboký spánek potřebujeme - pomáhá Nová studie naznačuje, že hluboká stádia spánku mohou mozku dát šanci se zbavit potenciálně toxických látek. Vědci zjistili, že během hlubokého spánku „pomalá“ aktivita nervových buněk vytváří prostor pro rytmický pohyb mozkové míchy dovnitř a ven z mozku – proces, o kterém se předpokládá, že z mozku „vypláchne“ produkty metabolického odpadu.

Mezi tyto odpadní produkty patří třeba beta-amyloid – protein, který se abnormálně shlukuje v mozcích lidí s demencí. Zjištění zatím neprokazují, že hluboký spánek pomáhá odvrátit demenci nebo jiné nemoci.

Konečným cílem tohoto výzkumu je však pochopit, proč je špatná kvalita spánku spojena s vyšším rizikem různých chronických stavů, od demence po srdeční onemocnění až po depresi.

Vědci věděli, že mozková mícha pomáhá odstraňovat metabolické vedlejší produkty z mozku. Také věděli, že se tento proces během spánku zesiluje. Ale ještě zde zůstaly viset různé další otázky.

A tak proběhla studie hlubokého spánku

Vyšetřovatelé tedy najali 11 zdravých dospělých lidí, aby na nich provedli studii ohledně spánku. Vše pomocí neinvazivních technik: pokročilá magnetická rezonance pro sledování toku tekutin v mozku a elektroencefalogram pro měření elektrické aktivity v mozkových buňkách.

Během spánku se nacházíme ve dvou základních cyklech:

Sponzorováno

  1. REM cyklus
  2. non-REM cyklus

Během REM cyklu spánku jsou dýchání častější a srdeční frekvence vyšší a lidé často mají živé sny. Non-REM spánek zahrnuje fáze hlubokého – nebo pomalého – spánku. Během těchto fází dochází ke zpomalení činnosti mozkových buněk, srdeční frekvence a průtoku krve a výzkum zjistil, že právě hluboký spánek může pomoci konsolidaci paměti a umožnit mozku zotavit se z každodenní náročné činnosti.

Na základě toho odborníci uvedli, že tento hluboký spánek podporuje propláchnutí „odpadu“ z mozku.

Specialisté na problematiku spánku s tímto závěrem souhlasí. Tato studie, a i několik dalších, stále více se ukazuje, že spánek, a zejména ten hluboký, hraje roli při odstraňování toxinů z mozku.

Jiný výzkum zase došel k závěru, že nedostatek spánku může podpořit nahromadění „nežádoucích bílkovin“ v mozku. Studie například zjistila, že jedna noc bez spánku vyvolala zvýšení hladiny beta-amyloidu v mozcích zdravých dospělých.

A k čemu ty výzkumy jsou?

Když se dozvíme více o této roli spánku, může to pomoci vysvětlit, proč jsou jedinci, kteří nemají dostatek spánku nebo trpí poruchami spánku, vystaveni vyššímu riziku určitých chronických zdravotních problémů.

A co si dále o spánku přečíst?

VIDEO: Jak vypadá únava po 48 hodinách – Bláznivý pokus

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva