Sponzorováno

Feng shui (šuej) a zdraví – co vše na nás má vliv? 4.92/5 (13)

Čínské mince jsou dle Feng shui symboly bohatství, blahobytu a štěstí.

Čínské mince jsou dle Feng shui symboly bohatství, blahobytu a štěstí.

Feng Shui (vyslovuje se to Feng šuej) je starodávná čínská filozofie a umění zároveň. Feng šuej spočívá na představě, že jsme spojení se vším ve vesmíru a že jsme jeho součástí. Doslovný překlad Feng šuej je „vítr a voda“, nebo jednoduše řečeno přírodní prostředí. Cílem této filozofie je harmonie prostoru, ve kterém se pohybujeme, bydlíme, nebo pracujeme. Díky jeho harmonizaci si můžeme zlepšit zdraví, finanční záležitosti, můžeme snadněji dosáhnout úspěchu v práci, nebo v podnikání, zvýšit si sebevědomí, nebo upevnit psychickou pohodu. Principy Feng šuej můžete aplikovat na byt, dům, zahradu, kancelář, hotelový nebo restaurační prostor a je jedno, jestli preferujete moderní, nebo klasický styl, zda inklinujete k starožitnostem, nebo jste zastánci minimalistického stylu.

Základní principy Feng shui

Podstatou této filozofie je žít v souladu se sebou, s ostatními lidmi a s přírodou. Podle čínského myšlení jsou podstatou univerza 2 protichůdné síly: JIN a JANG, které stojí proti sobě. Jin je ženský prvek, znamená i Měsíc, tmu, zimu, chlad, pasivnost, klid, spánek, klidnou vodu, údolí, měkkost, lichá čísla, vnitřek, zahrady, zem. Naproti tomu Jang je mužský prvek, znázorňující i Slunce, světlo, léto, horko, aktivitu, pohyb, bdělost, hory, kopce, tvrdost, sudá čísla, vnějšek, domy, nebesa.

Z Jin a jangu vzniká životní energie, zvaná čchi, jejímiž nositeli je 5 elementů – pěti prvků a vztahů mezi nimi. V ideálním případě by měla mezi nimi existovat rovnováha, když jeden převládá, nebo chybí, nastávají problémy.

Mezi těchto 5 elementů patří: dřevo, oheň, země, kov a voda. Voda umožňuje růst dřevu, dřevo hořet ohni, výsledkem je popel – zem, v ní se tvoří kov, který se v tekuté podobě podobá vodu. Další cyklus platí takto: oheň je hašen vodou, ta je pohlcována zemí, ze které se odčerpává energie pro dřevo, a to může zničit kov.

Energie čchi by měla proudit v prostředí klidně, bez přerušení. Tam kde bude proudit velmi rychle, nebo příliš pomalu, nebo nebude vůbec proudit mohou nastat problémy.

Bagua

Bagua – Pakua představuje životní cestu, pomocí které si můžete vytvořit příjemný životní, odpočinkový a oddechový prostor. Bagua znázorňuje schéma, která ukazuje energie spojené s každým z osmi směrů: sever, severozápad, severovýchod, jih, jihovýchod, jihozápad, východ a západ. V případě, že vás zajímá jak aplikovat baguu v rámci vašeho životního prostoru, je nejvhodnější si objednat konzultaci u certifikovaného odborníka na Feng šuej, který váš byt nebo dům zaměří a poradí, jak ho co nejvhodnější upravit, která místa je třeba posílit.

Symboly ve Feng šuej

Feng šuej na posílení prostoru, nebo životních oblastí používá různé symboly, jako jsou křišťálové koule na lankách, sochy bohů, nebo Buddhy – pro dosažení úspěchu a blahobytu, amulety, zrcátka, zvonkohry, fontánky, obrazy, různé předměty pro hojnost, čínské mince – symboly bohatství, blahobytu a štěstí, stromky štěstí – talismany, pro radost a harmonii, ale i náramky na ochranu a proti uhranutí.

Feng šuej v praxi

Jelikož Feng šuej je široce obsáhlé učení, není tak možné obsáhnout tuto myšlenku v jednom článku. Vybíráme tedy alespoň několik Feng shui tipů, jak si zharmonizovat vaše bydlení.

1. Vstup do domu

Z hlediska Feng šhui je vchod do domu velmi důležitý. Představuje vizitku, kterou se prezentujete před okolním světem a napovídá hodně o vašem životě. Mít příjemný pocit z domova, být hrdý na to, jak vypadá a těšit se na příchod domů, to vše můžete ovlivnit. Vchod do vašeho domu nebo bytu – tedy předsíň představuje první místo, kde se denně vracíte, kde vítáte své hosty a je to zároveň i poslední místo vašeho příbytku, před odchodem z domu. Pokud je tato místnost tmavá, špatně větraná, nebo je tam nepořádek, nebude působit přívětivě na vás a ani na vaši návštěvu, která nebude mít chuť vstoupit dále.

2. Problémová místa v domě, bytě

Jsou to zejména ostré rohy, zkosené šikmé stěny, snížené stropy, ostré hrany nábytku, tmavé kouty a nepořádek. Nejlepší výsledek, jak dosáhnout co nejpříjemnější příbytek plný harmonie, je zírání na vaše bydlení očima návštěvníka. To znamená, vezměte si pero a papír a snažte se projít celý prostor, místnost po místnosti jakoby nestranným pohledem někoho cizího. Zjištěné nedostatky si ihned zapište, abyste na ně nezapomněli. Velmi nápomocné je využití fotoaparátu. Stačí, když si pořídíte celý prostor a následně si fotografie kritickým okem prohlédnete. Možná na fotkách dříve najdete nedostatky, které vám v běžném pohledu ucházejí a při běžném životě jim nevěnujete pozornost.

Některé nedostatky lze odstranit úplně a některé jen zmírnit. Často se stává, že vlastník nemovitosti si za léta v ní strávenými už zvykl na tyto nedostatky, ať už je to olupující se omítka na stěnách, flekaté koberce, nesourodý a opotřebovaný nábytek, nefunkční spotřebiče, nebo přeplněnost různými zbytečnými předměty bez dalšího využití, kterých se neuměl vzdát a které mu způsobují i ​​chaos v životě. Nevědomky a přitom výrazně může ovlivnit i špatně zvolená barva místnosti.

3. Pořádek vs. nepořádek

Pokud máte doma nebo v kanceláři nepořádek, zaručeně se nebudete na takovém místě dobře cítit. Právě naopak, nezaložené věci vás budou denně obírat o energii a budou rozptylovat vaši pozornost. Při zařizování interiéru myslete předem na to, že každá věc, knihy, alba, kuchyňské spotřebiče, oblečení, nebo pracovní náčiní musí mít své místo, protože jinak budete tyto předměty přesouvat nahoru dolů a bude vás to okrádat o energii, ale také o čas. Lidé často roky bydlící v témže prostoru kupují nové dekorace, nebo si nesou suvenýry z dovolených, a takovými předměty často přeplňují svůj životní prostor. Nakonec se stávají otroky těchto věcí, které je svazují s pocitem stagnace. Jednou za čas, si proto projděte předměty, které máte na poličkách, ale i uložené ve skříních, vyhoďte, to co už nepotřebujete, nebo to darujte někomu jinému.

4. Čistota

Úklid je rychlý a okamžitý způsob, jak změnit atmosféru domova. Vyberte si na to slunný, suchý den, abyste mohli celý prostor důkladně provětrat. Umyjte okna aby se k vám dostalo více sluneční energie čchi, pořádně vyčistěte vstupní prostor, sporák a koupelnu. Vyperte všechny záclony a vyprašte koberce. Svěžest a vzdušnost docílíte i vázou z čerstvými květinami, vždy dejte přednost živým před umělými.

Sponzorováno

5. Zrcadla

Vyvarujte se prasklých, ulomených zrcátek nebo zrcadel skládajících se z několika částí, které dělí postavu. Rovněž i zašlá nebo začernalá zrcadla mají silný a většinou nežádoucí účinek. Kolem zrcátek by měly být rámy. Vyvarujte se zrcadel umístěných naproti sobě, naproti posteli, dveřím, nebo oproti oknu. To jde proti feng shui.

Zrcadla se mohou používat v jakémkoli tvaru např. ovál, obdélník, čtverec. Nedoporučuje se používat dělená zrcadla z menších části jako 20x20cm a mozaiková zrcátka, protože by to kouskovalo život a narušovalo duševní rovnováhu a harmonii členy v bydlení.

Zrcadlo by v našem bytě či domě mělo být umístěno tak, aby se v něm viděl nejvyšší a nejnižší člen rodiny cca od 6 let a nemělo by nikomu při pohledu do něj odřezávat z hlavy. Vždy čisté a nepoškozené zrcadla nám přinášejí radost a smích do domu.

Stará zrcadla, které se nacházela v prostorách, kde se udály násilnosti, vraždy a jiné špatné věci se doporučuje odstranit a nepoužívat v domácích prostorách. Staří Číňané věřili, že si zrcadla pamatují události a proto by mohla narušovat harmonii v prostoru.

6. Rostliny a voda

Zdraví podpoříte jakýmikoli zelenými rostlinami, jelikož do prostoru vnášejí přirozenou živou energii. Zdravě rostoucí rostliny pročistí vzduch v místnosti, listy pohltí zvukové vlny, takže místnost se bude zdát tišší a uvolněnější. Pokud vlastníte zahradu, doplňte v ní prvek vody. V orientálním lékařství má voda v našem těle spolu s energií čchi, která s ní proudí, zvláštní vliv na naše zdraví.

7. Bezpečí

Ve Feng šuej jsou 4 místa, kde energie obklopuje naše tělo: před námi, za námi, vlevo od nás a vpravo od nás. Tyto pozice symbolizují 4 zvířata: fénix, želva, drak a tygr. Důležitá je zejména želva – chrání nám záda, proto bychom měli sedět zády ke zdi, tím se cítíme pohodlně a bezpečně.

8. Postel

Postel je z hlediska Feng šuej velmi důležitá, je to nábytek určený na intimitu, je to místo odpočinku a spánku. Postel neumisťujte přímo naproti dveřím tak, aby vaše nohy nesměřovaly ven z místnosti. Tato poloha vám přinese jen únavu a vyčerpání. Ideální je za čelem postele mít pevnou stěnu, abyste byli během spánku chráněni a s výhledem na celou místnost a dveře.

9. Zvonkohry

Dodávají klidné místnosti přirozený zvuk. Mohou být dřevěné, kovové, porcelánové nebo skleněné. Vyberte si pečlivě takovou, jaká se vám líbí. Dřevěné zvonkohry mají lehčí zvuk a jsou nejúčinnější v severní, východní, jihovýchodní a jižní části domova. Porcelánové vydávají vyšší zvuk, použijte je v jižní, jihozápadní, severovýchodní, západní a severozápadní části domova. Skleněné se svým zvonivým zvukem jsou vhodné na severu, východě a jihovýchodě.

10. Hodiny

Pokud chcete být organizováni nebo chcete aby se nám více dařilo, je třeba vnést do našeho života jistou strukturu, respektive rytmus na pravidelné bázi. Vytvořte si proto rytmus v různých činnostech vašeho dne, jako je čas, kdy vstáváte, čas na jídlo, čas na odpočinek, nebo čas kdy chodíte spát. Rytmus vám zlepší i kyvadlové hodiny umístěny v prostoru. Pokud vám však tykání vadí, raději volte hodiny na baterie, ale nenechávejte si hodiny, které stojí. Vaše energie tak bude stát společně s hodinami.

11. Dřevo

Dřevo ve feng shui znamená zdraví, hojnost, vitalitu a bohatství. Správným umístěním elementu dřeva v prostoru a v jeho okolí podpoříte prosperitu, finance, růst a zdraví. Nesprávným umístěním se oslabuje daná oblast, její energetika a vliv na člověka. Z pohledu feng shui element dřeva dělíme na mladé dřevo, kde patří všechny druhy květů. A na staré dřevo, za které se považují dřevěné dekorace, nábytek ze dřeva, stromy v okolí, obrazy stromů a květiny typu stromu (fíkus, tlustice, čínská růže).

Předtím, než se rozhodnete používat element dřeva, zkuste se podívat na to, jak ovlivňuje vás energie dřeva. Co cítíte když vidíte květiny, stromy, zelenou nebo hnědou barvu? Každý jsme jiný a proto je dobré pracovat i se svou intuicí, s pocity – s QI člověka. Umíte si představit zelené stěny, obraz stromů nebo koupelnu v této barvě? Pro mnoho lidí je element dřeva symbolem růstu, hojnosti, vízu, ale i štěstí, radosti a úspěchu. Ale není to tak u každého.

Elementu dřeva patří Východní a Jihovýchodní část podle Bauga tabulky. Na východě podpoříte zdraví a vitalitu. V Jihovýchodní části zase peníze a prosperitu. Je vhodné jej použít i v Jižní části prostoru na podporu slávy a dobrého jména. Podle toho, ve které části se nachází element dřeva, ať už je to ložnice, kuchyň, koupelna nebo dětský pokoj, správným použitím barvy, doplňků, obrazů, tvarů a květů podpoříte danou část domu a tím i vaše zdraví, finance a prosperitu.

12. Dětský pokoj

Dětský pokoj je místo, které slouží na hru, učení, ale především se odpočinek a spánek. Je důležité, aby se dětský pokoj „dělila“ na odpočinkovou část – postel, hrací část – koutek s hračkami a část, kde se dítě učí – pracovní stůl. Kvůli jejich malé velikosti vzniká někdy problém s rozdělením na tyto části. Často působí příliš přeplněně. Dětský pokoj by měl být zařízen podle věku a potřeby dítěte.

Postel je základem pro zdraví a dobrý vývin. Nezáleží na velikosti ani na ceně posteli, ale na tom, aby byla pevná, pohodlná nepoškozená a aby se na ní dalo dobře vyspat – kvalitní matrace. Umístěte ji tak, aby byla za hlavou pevná stěna. Nesmí být naproti dveřím – působí to negativně na spánek a oslabuje zdraví. Postel se umísťuje na základě GUA čísla dítěte, které se vypočítá z data narození. Podle něj se zjistí příznivé směry na spánek.

Pokud vám to prostor nedovoluje a jedna strana postele je „opřena o stěnu“ dávejte pozor, aby ta stěna nebyla sousedící s koupelnou, technickou místností, kotelnou, výtahem nebo jiným rušivým vlivům.

Pod postelí nic neskladujte, aby energie mohla volně proudit a podporovat klidný spánek. Pokud máte pod postelí úložný prostor, ukládejte do něj jen peřiny, polštáře, deky a věci související s postelí. Hračky, kufry, tašky a jiné předměty pod postel nepatří, narušuje to klidný spánek dítěte. Nad postel se nedoporučují poličky a regály. Zavěste tam krásný obrázek nebo fotografii. Obrazy nad postelí programují život. Dávejte pozor co tam umístíte. Obrázky, malby, fototapeta vybírejte přiměřené věku dítěte, ale hlavně pozitivní motivy. Agresivní motivy a bojové scény nejsou vhodné do dětských pokojů.

VIDEO: Feng Shui – Cesta k úspěchu a harmonii

VIDEO: Povídání o očistě prostoru/domovů | FENG SHUI | BYDLENÍ

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva