Obsah článku
- Tejpování zad je metoda, která využívá elastického lékařského teipu k aplikaci na kůži v oblasti zad. Tato technika se používá z několika důvodů, včetně podpory svalů, zmírnění bolesti, zlepšení držení těla a snížení otoků.
- Tejpování může být užitečné pro různé problémy zad, včetně bolestí zad, nesprávného držení těla, sportovních zranění a dalších podobných problémů.
- Tejpování zad je super na podporu svalů a kloubů: Lékařský tejp může poskytovat podporu svalům a kloubům, což může pomoci snížit stres na těchto strukturách a zabránit přetížení během fyzické aktivity.
- Tejpování zad je super zmírnění bolesti: Tejpování může být použito k úlevě od bolesti zad. Když je tejp aplikován správně, může omezit pohyb v oblasti, která způsobuje bolest, a snížit tlak na bolestivé nervy a svaly.
- Pro zlepšení držení těla: Tejpování může být použito k pomoci pacientům zlepšit držení těla a udržet správnou posturu. To může být užitečné pro lidi s nesprávným držením těla, kteří chtějí pracovat na korekci své postavy.
- Pro snížení otoků: Při zranění nebo zánětu může tejpování pomoci snížit otoky tím, že pomůže zlepšit lymfatický odtok a krevní oběh v postižené oblasti.
- Tejpování zad by mělo provádět kvalifikovaný terapeut nebo lékař s výcvikem v této technice, protože správná aplikace je důležitá pro dosažení optimálních výsledků. Tejp je aplikován na čistou a suchou kůži a měl by být nahřát rukama, aby lépe přilnul. Po aplikaci by měl být tejp pečlivě vyhlazen, aby se předešlo zmačkání a odtržení.
- Pacient by měl mít přesné pokyny ohledně péče o tejp a jeho odstranění, aby se minimalizovalo riziko podráždění kůže nebo jiných problémů. Tejpování je bezbolestný postup a může být kombinován s dalšími léčebnými metodami, jako je fyzioterapie, cvičení a léky, v závislosti na konkrétním zdravotním problému.
Jaké jsou běžné bolesti?
Zatuhlý krk
Je pravidelně způsobený dlouhou prací s předkloněnou hlavou a nadměrným zatěžováním krátkých svalů na zadní straně lebky nebo svalů na boku krku. Typicky se jedná o svalové bolesti, ale když opravdu bolí, většina z vás může trpět migrénou. Někdy totiž přechází až do hlavy. Krk vám tuhne, nebudete moci hýbat hlavou, a máte pocit, že pohyb je omezený nebo výjimečně nepříjemný.
Takže pro tyto problémy může být TEJP opravdu skvělým pomocníkem. Hlava je stále nesena našimi svaly, a dokonce ani vleže nemusí dojít k žádné úlevě. Hlava je velká koule naražená na páteř, a je poměrně nestabilní. Naše svaly vykonávají neustálou práci. Tejpy v tomto případě snižují tlak v hlavě, když trpíme ucpaným nosem, zanícenými dutinami nebo když chrápeme. Přiložte si kousek pásky na nosní dírky a chrápání přestane nebo bude přinejmenším snesitelné.
Bolesti při přeležení krku
To se stane vskutku každému, když pracujeme například u kuchyňské linky, tedy ve stoje. V tu chvíli to poznáme po několika delších pracích rukama nad hlavou, na které nejsme zvyklé. Třeba věšení závěsů po celém domě, stříhání stromků v zahradě a podobně. Muži tuto problematiku znají méně, ale ani oni nejsou ušetřeni. V létě se nám to stane velmi snadno díky klimatizaci v autě atd.
Nekontrolované držení hlavy v jedné poloze vede k přetěžování svalů. A poté ve spánku, kdy se v noci vše uvolňuje, se přetížené svaly uvolňují mnohem méně než ty, které nemusely tolik pracovat. Stačí jedno nešikovné otočení nebo delší odpočinek v zakloněné poloze hlavy a obratle zatuhnou. Svaly budou nakonec v neustálé křeči, ze které není úniku.
Přetížená a unavená ramena
Ramena vás mohou začít bolet raz dva. I při již zmiňovaném ořezávání stromů nebo malování pokojů, případně při montování našich vynálezů. Ramena nás bolí v podstatě z celodenní únavy. Srovnatelná únava nastupuje, když například dlouho nesete těžký batoh nebo děti na ramenou. I zde je ideální aplikovat kineziotaping na ramenní svaly během večera. Je zapotřebí vědět, že budou aplikovány odlišným způsobem, než jak je tomu při běžné bolesti. Tejpování vytvoří „pomocný“ sval na ramenou. Trápení odezní a další práce bude hračka.
Bolestivost mezi lopatkami a pod nimi
To jsou některá z opravdu častých bolesti lidí, kteří pracují u počítače. Zatímco jsou uloženy jinde než ty minulé, pravidelně mají více než jednu příčinu, všechna tato trápení velmi znepříjemňují život. Díky tomu se stáváte kandidátem na tejpování číslo jedna. Směrem dolů po těle se dostáváme k bolestem dolní části zad. Tato zóna, stejně jako krk a ramena, má svá běžná slabší místa a podle toho, jak s tělem zacházíme, se nám vrací, aby nás upozornila, že takto to prostě nepůjde.
Bolest v zádech při spaní
Jedná se o velké bolesti, které pociťujeme spíše na spodní straně než ve středu zad. Přes den si s nimi poradíme vcelku snadno, ale v noci jsou to opravdová muka.
Bolest v kříži
Bolesti postihující ještě níže položenou oblast, a to až na hranici pánve. Ostře bodavá bolest a celkově blokující pohyb. Pravidelně se vyskytuje po těžké práci v hlubokém předklonu nebo shrbení. Zvedání váhy ze země, předklon spojený s otáčením. Zde je tedy odpočinek samozřejmě zásadní, ale tejp aplikovaný v rámci funkci bederního pásu vše zpevní a křečovitě stažené svaly se mohou dříve uvolnit ze sevření.
Lokální bolesti zad
Jedná se o bolesti, které známe až moc dobře. Jedná se o přetížené úpony nebo celé svalové svazky, které se poškodily spíše lokálně – v určitém místě. Nejznámějším zástupcem je takzvaná bolest SI kloubu.
Bolestivost hýždí
Tyto bolesti jsou pravidelně zaměňovány s bolestmi kyčlí. Ve skutečnosti je s kyčelním kloubem vše v pořádku. Svaly kolem kloubu jsou přetížené z dlouhého sezení. Podněcují bolest, která se přelévá do nohy a jsou opravdu nepříjemné. Kvůli bolesti můžete i nějakou dobu kulhat.
Jak na tejpování zad
1. Tejpování shrbených zad
- Nachystáme si čtyři rovnoměrné délky (cca 10 cm) a zaoblíme rohy.
- První pásku nalepte vodorovně mezi lopatky od středu s mírným napětím. Konce nalepte bez napětí
- Druhou pásku nalepte kolmo k první pásce stejným způsobem od středu s mírným napětím
- Třetí a čtvrtou pásku přilepte šikmo stejným způsobem tak, aby vznikla hvězda
- Vyhlaďte konce pásky, aby se zaktivovalo lepidlo
- Tejpy nechejte aplikovat na 5 až 7 dní a nejméně 4 až 5krát aplikaci opakujte. Mezi jednotlivými aplikacemi nechte jeden den pauzu!
Podívejte se na tejpování shrbených zad na videu:
Sponzorováno
2. Široký sval zádový
- Kotvu I tejpu aplikujte bez napětí v neutrální poloze svalu v místě jeho napojení na pažní kost
- Uveďte sval do natažení zvednutím paže a aplikujte kineziotape metodou paper off tension na celý sval
- Nalepte konec tejpu bez napětí na místo napojení svalu na zadní část kyčelního hřebenu. Zažehlete celý tejp!
A tejpování širokého svalu zádového na videu:
3. Tejpování skupiny rombických svalů zad
- Přiložte 2 I-tapy bez napětí v neutrální poloze svalů v místě jejich začátku na trnové výběžky dolních krčních a horních hrudních obratlů
- Uveďte svaly do protažení chycením a mírným přitažením lokte na ošetřované straně
- Kineziotaping s využitím metody paper off tension přes všechny svaly
- Nalepte konce pásky bez napětí na oblast svalových vazů na mediální okraj lopatky
- Zažehlete celý tejp
Návod k aplikaci tejpu na skupinu rombických svalů zad (musculi rhomboidei):
4. Tejpování čtyřhranného svalu bederního
- Aplikujte kotvu I tapu bez napětí v neutrální poloze svalu do místa, kde začíná na kostní výběžek pánve.
- Uveďte sval do protažení úklonem trupu na opačnou stranu a k nalepení kineziotapu na celý sval použijte metodu paper off tension
- Konec tejpu nalepte bez napětí na místo připojení svalu na 12. žebro a zažehlete aplikovaný tejp.
5. Bolest v bederní části páteře a v kříži
- Při protažení a v průběhu vzpřimovačů bederní páteře vedeme dva I tejpy ze zadní horní části páteře kraniálně k přechodu ThL
- Aplikaci provádějte inhibičním způsobem, tj. s 15–25 % tlakem, s využitím strategie paper off tension
- Třetí I-tejp aplikujte od středu se 70-100 % napětím přes místo, kde je bolest největší, a nakonec vše zažehlíme
Návod na tejpování při bolesti v bederní části páteře a v kříži (lumbalgie):
6. Bolest křížokyčelního kloubu
- Čtyři pásky I tejpu jsou spojeny a přilepeny v rámci protažení trupu do anteflexe
- První I-tape přiložte od trupu nad SI kloub s využitím strategie paper off tension
- Následující tři tejpy přiložte od středu s napětím 25-50 %. Ošetřovaný SI kloub se nachází pod překřížením tejpů
- Druhou pásku přiložte horizontálně a poslední dvě pásky šikmo
- Konce nalepte plynule bez napětí, a nakonec každou pásku zažehlete
Návod na tejpování při bolesti SI kloubu:
7. Vzpřimovač trupu
- Aplikujte kotvu I tapu bez napětí do počátečního bodu kyčelního hřebene
- Přiveďte sval do protažení předklonem trupu a kineziotapujte s využitím metody paper off tension po celém svalu.
- Nalepte konce tapu bez napětí až k prvním dvěma žebrům
- Stejně tak pokračujte na druhé straně. Nakonec vše zažehlete!
Návod na tejpování vzpřimovače trupu (musculus erector trunci):
Sponzorováno
Zkoušeli jste tejpování zad? Jak vám to pomohlo? Budeme rádi za komentáře.
A dále si o tejpingu přečtěte
- Tejpování kolene – jak na to – co a jak dělat?
- Tejpování břicha – jak na to?
- Jaké jsou nejčastější chyby při tejpování
Studie a zdroje článku
- The effectiveness of Kinesio taping and conventional physical therapy in the management of chronic low back pain Autoři: Shahul Hameed Pakkir Mohamed, Hamad S Al Amer
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Problémy a zdraví zad, Tejpování
Přečtěte si také naše další články