„Zamrzlé“ rameno je onemocnění ramenního kloubu, které trápí asi 2 procenta lidí. Nejčastěji se vyskytuje mezi dospělými diabetiky, ženami, lidmi starších 40 let, s chorobami štítné žlázy, chorobami srdce a autoimunitními onemocněními. Častým jevem je, že u lidí, kteří prodělali toto onemocnění se vyvine tento syndrom i ve druhém rameni. Zatím není mezi medicínskou odbornou veřejností jasné, co zapříčiňuje vznik tohoto onemocnění avšak patofyziologický mechanismus je dobře popsán a ukazuje, že je to následkem zánětu s následnou reaktivní kapsulární fibrózou (zhuštění vaziva v tkáni).
Příznaky syndromu zamrznutého ramene
Prvním charakteristickým znakem je bolest v ramenním kloubu, která je provázena postupným snížením pohyblivosti. Bolesti často budí osobu ze spánku, později se snižuje schopnost sebeobsluhy a použití horní končetiny v každodenním životě. Dalšími příznaky jsou svalová atrofie a snížení flexibility svalových skupin ramenního pletence. Tento syndrom je charakteristický 4 fázemi vývoje trvajícím 4 až 24 měsíců:
1. V počáteční fázi je zánět kloubního pouzdra doprovázený postupným zvyšováním bolesti v rameni. Snížená pohyblivost a ztuhnutí svalstva ramene nejsou ještě příliš evidentní. Toto fáze trvá asi 3 měsíce.
2. V akutní fázi se vytvářejí srůsty a dochází ke snížení elasticity kloubního pouzdra, následkem je snížená pohyblivost a konstantní bolest jako charakteristické symptomy v tomto stádiu onemocnění, které trvá přibližně od 3 do 9 měsíce.
3. Ve třetí fázi zánět ustupuje avšak bolest stále přítomna při pohybu. Kloubové pouzdro je ztuhlé, pohyblivost ramene je značně snížena. Může se vyskytnout svalová atrofie jako následek nedostatečného užívání horní končetiny. Tato fáze trvá od 9 do 14 měsíce.
4. Závěrečná, chronická fáze je charakteristická postupným uvolňováním ztracené pohyblivosti a bolesti, evidentní je změna mechaniky a používání celé horní končetiny. Fáze trvá od 14 do 24 měsíce.
„Zamrzlé“ rameno je onemocnění, kde je vhodné použít osteopatickou terapii. Při zotavování však hrají klíčovou roli pacientova motivace a schopnost dodržovat pokyny osteopata. Asi 60% lidí se zotaví do 2 let bez léčby, avšak výzkumy ukazují, že bez léčení a rehabilitace jsou výsledky horší a zotavení pomaleji.
Sponzorováno
Osteopatická léčba zamrzlého ramene
Prvním krokem při osteopatickém přístupu k tomuto onemocnění je samozřejmě anamnéza a vyloučení dalších potenciálních onemocnění nebo jiných patologických změn. Samotná osteopatická terapie sestává z obnovy pohyblivosti ramene a kloubního pouzdra, zvýšení svalové flexibility, celkové mechaniky páteře a ze správné aktivace svalových skupin. Kompletní vyhodnocení mechaniky lopatky, ramena a hrudní části páteře je podstatné pro úspěšné zotavení. Jakékoliv blokády v páteři, snížená expanze (rozpínání) a funkce žeber více zatěžují svalové skupiny ramene, které jsou již tak velmi namáhané. Častým znakem je přetížení krční páteře a následným vytvořením blokád a svalového napětí.
Osteopatické mobilizační techniky na páteř a hrudní koš jsou proto vhodným terapeutickým zákrokem. Obnovením mobility krční a hrudní páteře se optimalizují nervové signály a zajišťuje se správná funkce svalů a jejich relaxace. Osteopatické trakční (převislé) techniky ramenního kloubu jsou osvědčeným terapeutickým zákrokem na zmírnění bolesti a zvýšení pohyblivosti měkkých tkání ramenního kloubu. Myofasciální měkké techniky se používají na uvolnění svalových skupin rotátorů ramene, které při tomto onemocnění často najdeme zkrácené a ztuhlé. Osteopati také používají různé neuromuskulární techniky k relaxaci svalů ze zvýšením napětím. Jelikož pomocí osteopatických technik není možné přímo ovlivnit bolesti ramene, terapie se soustřeďuje na různé sekundární poruchy, které nepřímo ovlivňují mechaniku ramene a celého pohybového aparátu.
Osteopatická rehabilitace
Osteopat svým holistickým (takový, který bere v úvahu a zřetel na všechny vlastnosti a okolnosti daného systému či procesu) přístupem, širokou škálou technik a dobrými palpační schopnostmi dokáže naordinovat vhodný léčebný postup, neustále monitorovat postup a výsledky léčení. Důležitým prvkem je také informovanost klienta o onemocnění. Součástí osteopatické terapie je i cvičební program, který klient musí doma pravidelně dodržovat. Rehabilitace hraje podstatnou roli a to zejména z hlediska prevence následných potíží. Velmi častým jevem u pacientů, kteří prodělali toto onemocnění je zkrácení svalů ramene, špatné používanými horní končetiny, přetížení krční a hrudní páteře s následnými bolestmi a vývojem dalších onemocnění. Právě osteopatickým přístupem a rehabilitací se zabraňuje těmto sekundárním problémem, které mají následně vliv na běžné denní aktivity.
Sponzorováno
Během osteopatické rehabilitace se monitoruje a léčí nejen postižené rameno ale celý pohybový aparát, takže se postupně eliminují všechny postižená místa, čímž se zabezpečuje optimální celková funkce organismu a vytvářejí se podmínky pro co nejúplněji zotavení.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ruce a zdraví
Přečtěte si také naše další články