Obsah článku
I když se u mnoha lidí s obrnou lícního nervu nakonec obnoví většina pohybů obličeje, obrna lícního nervu v některých situacích přetrvává mnoho týdnů nebo měsíců. Ve vážných případech se paralýza může stát trvalou (výjimečně).
Vzhledem k tomu, že tento stav může ovlivnit lidi různě, je klíčové vytvořit jasné porozumění paralýze obličeje. Pokud jedinec rozumí svým příznakům ochrnutí obličeje, může s pomocí lékaře identifikovat hlavní příčinu příznaků a dostat vhodnou léčbu.
Odtud se tento jedinec může začít zotavovat ze svých příznaků pomocí své personalizované léčby a minimalizovat riziko dlouhodobé paralýzy obličeje.
Příčiny obrny lícního nervu
Paralýza obličejového nervu může nastat z mnoha důvodů, včetně:
- Bellova obrna
- Neurinom akustiku
- Rakovina příušní žlázy
- Kosmetické nebo chirurgické zákroky vedoucí k náhodnému poranění lícního nervu (ano, i to se stává)
Bez ohledu na to, proč k paralýze obličeje dochází, je důležité léčit stav v jeho raných fázích. V opačném případě může paralýza obličeje ovlivnit schopnost jedince usmívat se, mračit se a produkovat další přirozené výrazy obličeje. Může také způsobit asymetrii obličeje.
Jakmile je paralýza obličeje léčena, začíná proces rehabilitace. V této době může pacient těžit z nesčetných technik rehabilitace paralýzy obličeje.
JAK FUNGUJE REHABILITACE OBLIČEJE?
Cílem rehabilitace lícního nervu je vyvinout léčbu, která bude mít za následek zvýšenou pohyblivost obličeje a výraz pro daného pacienta. Specializovaný terapeut edukuje postiženého jedince ve vhodných cvičeních a také stanoví léčebný režim pro maximalizaci pohybů obličeje.
Postupem času, jak se pacient zaváže ke svému jedinečnému léčebnému plánu, může začít pozorovat zlepšení svých příznaků, což potenciálně zvyšuje pravděpodobnost lepšího výsledku. Tato cvičení a léčebné kúry jsou často důležitým doplňkem mnoha forem rehabilitace paralýzy lícního nervu, chirurgické i nechirurgické.
BĚŽNÉ REHABILITAČNÍ TECHNIKY OBLIČEJE
Výzkum ukazuje, že několik technik pro rehabilitaci obličejového nervu může být bezpečných a účinných po léčbě paralýzy obličeje. Tyto techniky jsou:
1. NEUROMUSKULÁRNÍ RETRAINING (NMR)
NMR je použití cvičení ke zlepšení koordinace obličejových svalů. Během tréninku fyzioterapeut učí pacienta sérii cvičení obličejových svalů. Pacient zpočátku provádí tato cvičení pod dohledem svého fyzioterapeuta. Poté se pacient naučí, jak provádět cvičení samostatně.
Režim NMR je přizpůsoben každému pacientovi. Cílem těchto NMR cvičení je pomoci pacientovi zvýšit koordinaci obličejových svalů do bodu, kdy se může přirozeně usmívat, mračit a dělat další výrazy obličeje.
Účinnost NMR při rehabilitaci obličejové paralýzy závisí na nasazení pacienta. Pokud pacient absolvuje cvičení NMR podle plánu fyzioterapeuta, zvyšuje pravděpodobnost úspěšné rehabilitace.
Výsledky NMR terapie jsou pečlivě sledovány. Fyzioterapeut sleduje pokrok svého pacienta v týdnech a měsících rehabilitace. Pokud se během rehabilitace vyskytnou nějaké problémy, lze plán léčby NMR upravit.
2. ELEKTROMYOGRAFIE (EMG) – EMG BIOFEEDBACK
Bylo prokázáno, že EMG biofeedback prospívá pacientům během jejich zotavování po operaci paralýzy obličeje. Zahrnuje použití vizuálních a zvukových signálů jako technik rehabilitace lícního nervu. Tyto signály se používají ke sledování aktivity obličejových svalů.
S EMG biofeedbackem jsou elektrody aplikovány na obličejové svaly pacienta. Vytvářejí vizuální nebo zvukové signály zpětné vazby v reakci na aktivované svaly na obličeji. Elektrody pak mohou uvolnit určité obličejové svaly, aby podpořily symetrii obličeje a zlepšily koordinaci obličejových svalů.
EMG biofeedback je obecně považován za bezpečný pro většinu pacientů. Pacienti s určitými zdravotními stavy však nemusí mít nárok na EMG biofeedback jako součást jejich rehabilitace po paralýze obličeje – třeba osoby s nepravidelnostmi srdečního rytmu nebo kožními onemocněními, které by se zhoršily připojením elektrod potřebných pro EMG biofeedback terapii.
Sponzorováno
Ti, kteří zvažují léčbu paralýzy obličeje, by se měli před zahájením EMG biofeedbacku poradit s lékařem. Lékař pak může určit, zda je pacient vhodným kandidátem na EMG biofeedback nebo zda by byly užitečnější jiné možnosti rehabilitace. Poté, co pacient podstoupí vyšetření, může obdržet individuální léčebný plán.
3. RUČNÍ (MANUÁLNÍ) MASÁŽ
Fyzioterapeut může použít několik masážních technik ke snížení napětí obličejových svalů a zvýšení flexibility a rozsahu pohybu. Stejně jako NMR bude přítomen fyzioterapeut, který bude učit a může provádět manuální masáž u pacienta s paralýzou obličeje. Nakonec se pacient naučí masážní techniky od svého fyzioterapeuta a bude je provádět sám.
JAKÉ JSOU NEJLEPŠÍ REHABILITAČNÍ TECHNIKY OBLIČEJE?
Příznaky paralýzy obličejového nervu se liší a pacienti s obrnou obličeje mohou zaznamenat příznaky, které se pohybují od mírných až po těžké. Nejlepší léčba paralýzy obličeje závisí na jedinečných okolnostech každého pacienta s obrnou obličeje. Správná rehabilitace lícního nervu může začít po důkladném zhodnocení se zkušeným lékařem.
JAKÁ JE NEJLEPŠÍ LÉČBA OBLIČEJE?
Obecně se doporučují různé způsoby léčby podle závažnosti symptomů pacienta. Jednou z možností léčby, kterou může doporučit pro centrální obličejovou obrnu, je Botox. Botox může zmírnit napětí na postižené straně obličeje a pomáhá uvolnit možná nadměrně aktivní svaly, čímž snižuje nedobrovolné křeče. Botoxové injekce poskytují úlevu od symptomů paralýzy obličeje, která může trvat až čtyři měsíce.
Pacientům, kteří se vyrovnávají se závažnými příznaky, se mohou doporučit operaci paralýzy obličeje. Někteří pacienti se mohou kvalifikovat pro selektivní neurolýzu, kterou lze použít k léčbě částečné paralýzy obličeje, synkineze a Bellovy obrny. Jiní pacienti mohou být dobrými kandidáty pro jiné chirurgické zákroky.
Pacienti se musí setkat s lékařem, aby zjistili, zda je botox nebo chirurgický zákrok optimální léčbou příznaků obrny obličeje.
MŮŽE SE PARALÝZA OBLIČEJE VYŘEŠIT SAMA?
Obnova ochrnutí obličeje často začíná přibližně do dvou týdnů od nástupu příznaků. V tomto okamžiku jedinec začíná znovu získávat schopnost pohybovat svaly na ochrnuté straně obličeje.
Přibližně do tří měsíců by příznaky paralýzy obličeje jednotlivce měly zmizet. Odtud si jedinec může užít plný pohyb obličejových svalů. Tento jedinec nevykazuje žádné viditelné známky ochrnutí obličeje a může produkovat přirozené výrazy obličeje bez jakýchkoli omezení.
V případě, že příznaky obrny obličeje neustoupí, pacient by měl zvážit různé další možnosti léčby. Pokud byla použita jedna nebo více léčebných metod, ale nepodařilo se jim poskytnout úlevu od příznaků paralýzy obličeje, může být nutná další pomoc.
Co můžete očekávat od obličejové rehabilitační terapie?
Těžištěm prvního sezení s vaším terapeutem bude posouzení. Terapeut bude chtít zjistit vše o vašich příznacích, jakémkoli uzdravení, kterého jste si všimli, a jakékoli další informace, o kterých si myslíte, že by měl vědět. Hodnocení může zahrnovat některé z následujících:
Vyšetření vašeho lícního nervu pomocí povrchové elektromyografie (sEMG). Lepicí elektrody jsou umístěny na obličeji přes různé svaly, obvykle obočí, spánky, tváře, bradu a krk. Jedná se o bezbolestný postup a trvá jen několik minut. Terapeut změří, kolik energie vytvářejí vaše obličejové svaly, když jste v klidu a když se jimi snažíte pohnout; například, když se pokusíte zvednout obočí, zavřete oči, usmíváte se a pískáte. Aby se sval mohl pohybovat, musí se svalová vlákna stahovat. Sval se může stáhnout pouze tehdy, pokud je nerv k tomuto svalu neporušený a funguje.
Terapeut zaznamená, zda jsou obličejové svaly slabé a ochablé, nebo krátké a napjaté.
Zdraví vašeho oka bude velmi důležité a váš terapeut vám poskytne rady a informace, jak si oko chránit před poškozením.
Terapeut vás může odkázat na jiné lékařské specialisty, jako je oční lékař, pokud máte problémy s okem a nebyli jste odesláni k léčbě.
Nakonec se váš terapeut může domnívat, že potřebujete další vyšetření, a napíše osobě, která vás na terapii doporučila, aby projednala další vyšetřovací postupy.
Pamatujte: Všechna cvičení zaměřená na pohyb by měla být velmi jemná a prováděná velmi pečlivě. Síla a přílišná námaha při snaze procvičit svaly, které jsou příliš slabé, mohou způsobit další problémy s napjatostí a mimovolními pohyby nazývanými synkineze.
Ne všechna cvičení jsou vhodná pro všechny lidi s obrnou obličeje a můžete si zkomplikovat rekonvalescenci, pokud se pokusíte pracovat bez pomoci odborného terapeuta.
Sponzorováno
Cvičení je třeba provádět denně, abyste ze svého zotavení vytěžili maximum, takže váš terapeut by vás měl procesem zotavení vést a podporovat.
Studie a zdroje článku
- Rehabilitation Strategies for Facial Nerve Injuries Autor: Christine B. Novak
- Zdroj fotografie: katerynakon / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Fyzioterapie, Krásný obličej
Přečtěte si také naše další články
lecim se obrnou licniho nervu mam nahrejvani tvare a pak cviceni zlepsujeset ale mivam bolest v uchu to pry patri k nemoci dekuji