Sponzorováno

Podaří se obnovit lázeňskou tradici v lázních Lipová-lázně? Nikdo zatím nic neví co bude dál. 4.88/5 (8)

lipova-dolniO tom, že svůj provoz ukončily lázně Dolní Lipová, které se nacházely na pomezí Jeseníků a Rychlebských hor, které dělí řeka Staříč, jsme psali již v říjnu. Tehdy tato nevratná varianta byla již rozhodnuta – lázně zde téměř po 200 letech končí. Je však naděje, že lázně budou obnoveny, pokud se podaří jejich prodej. Některé lázeňské domy jsou již prodány, stále to však nestačí na vzchopení a nového uvedení. Šance, že lázně budou alespoň částečně obnoveny, tu však stále krouží jako ptáci nad polem. Nikdo však pořádně neví, co a jak vlastně bude dále.

Priessnitzova konkurence, lipovské lázně měly také své trumfy

Nastává otázka, zda vůbec má smysl lázně obnovit. Přesto si myslím, že to rozhodně svůj smysl má. Přestože Priessnitzovy lázně v Jeseníku jsou vzdálené asi jen 6 km od Lipové-lázní a jsou daleko známější, lipovské mají co nabídnout. Především klid. Vycházky, turistika a všudypřítomná příroda okolo. To však nestačí. Bohužel se za posledních cca 15 let v lázních neudělaly žádné významné inovace, které by návštěvníky přitáhly. Naproti tomu jesenické lázně prošly kompletními rekonstrukcemi domů, přibyla solná jeskyně, k dispozici je cukrárna, sportovní vyžití a mnoho dalšího včetně pravidelných kulturních akcí. Nic z toho lipovské lázně nenabízely. A je to škoda. Ke krachu lázní pomohla situace s pojišťovnami a malé lázně se ocitly v problémech, neboť samoplátců není mnoho. Je to zkrátka drahé, takový měsíc v lázních je otázkou nejméně 20000 Kč.

Sponzorováno

Priessnitzovy lázně však nejsou přímou konkurencí lipovských, neboť se zaměřují na odlišné oblasti. Lipovské lázně měly dlouhodobé velmi pozitivní výsledky v léčbě lupénky a jiných kožních onemocnění. A stejně jako Priessnitz (zakladatel lázní v Jeseníku; Gräfenberg), tak i Johann Schroth, který založil ty lipovské, měl stejnou myšlenku – léčení zejména přírodou. Přesto se Priessnitzova a Schrothova kúra lišila a každé lázně tak postupně šly jinou cestou.

Nejsou peníze? Byly by, stačilo by mít aktivní přístup a inovační projekty

Lipovským lázním by jistě pomohl zejména aktivní přístup k financím. Již dříve mohlo vedení čerpat z EU fondů, kde se mohly peníze využít na revitalizaci a inovace. Lázně by potřebovaly zkrátka úplně někoho nového, kdo by neviděl okolní problémy a snažil se více čerpat z těchto zdrojů Evropské unie. Celkově je na Jesenicku velmi složitá situace s nezaměstnaností a dopravní dostupností.

Izolovanost okresu vede k celkové vysoké nezaměstnanosti. A bez lázní, bez pacientů utrpí obchody i další oblasti. A v Lipové-lázních těch možností příliš není, letošní zima navíc zcela nepřála provozovatelům vleků a skicentra nad lázněmi i na Miroslavi (cca 3 km od obce). Peníze jsou, jen stačí je čerpat, mít nápady a projekty by se daly realizovat, přilákat na něco unikátního. Lázeňství v Lipové má tradici, má úspěchy a byla by škoda to všechno zahodit. Nikdo však pořádně neví, co bude dál, zda lázně obnoví činnost a celá situace krouží nad lázněmi jako ten pták nad polem.

Sponzorováno

AKTUALIZACE: Lázně v Lipové byly opět otevřeny

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva