Sponzorováno

Lymfotaping hlavy a krku – jak a kdy dělat? 4.67/5 (15)

Lymfotaping hlavy a krkuOtoky v oblasti hlavy a krku mohou mít řadu příčin, které musíte řešit co nejdříve. Otok, nebo také edém, je znám jako nadměrné hromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru. Vzniká jak po operaci, při úrazu, zánětu nebo alergii, ale také jako důsledek kardiovaskulárních nemocí nebo špatného stavu žil a lymfatického systému.

Právě otoky, které jsou vyvolané žilními a lymfatickými problémy, přechází často do chronické podoby. A jednou z účinných pomocí je lymfotaping.

Otoky se vyskytují nejčastěji jako doprovodný příznak při těchto nemocech

  • Onemocnění dutiny ústní – otoky v obličeji jsou běžnou indikací, zejména při podráždění zubů a dásní. V zásadě je nezbytné hledat centrum podráždění a dostatečně ho ošetřovat.
  • Stavy po dentálních/stomatochirurgických zákrocích – (chirurgické) extrakce zubů, zubních implantátů, různé exstirpační resekce v měkkých nebo tvrdých tkáních orofaciální oblasti atd.
  • Traumatické rány obličeje – různé tupé rány pocházející z nárazu obličeje na jakoukoliv přepážku; povrchové škrábance, složité rány při poškození hlubších struktur (svaly, šlachy, nervy, orgány), komplikované rány, kde jemné tkáňové rány mohou utrpět zlomeninu obličejových kostí až po rány vstupující do dutiny ústní, nosních nebo vedlejších nosních dutin.
  • Stavy po plastické chirurgii – změny a mediace v obličejové části hlavy a krku.
  • Paréza lícního nervu
  • Onemocnění čelistního kloubu – ovlivňuje nikoli jen samotné kloubní struktury (hlava, jamka, …), ale může navíc ovlivnit mimokloubní komponenty (svaly a šlachy), nejčastější příčinou je mechanické přetěžování kloubu. Při onemocnění dominují bolesti, zvukové fenomény probíhající s pohybem, omezení pohyblivosti čelisti a často se objevují otoky v okolí.
  • Nepříznivě citlivé reakce – příčinou otoků v oblasti hlavy nebo čela a krku je nepříznivě citlivá reakce na různé chemické látky, alergeny ve výživě (např. lékořice), kosmetické přípravky, nepříjemný hmyz atd.
  • Lymfedém hlavy a krku – pravidelně se objevuje při traumatických, pooperačních, traumatických (erysipel), po ozařování, chemoterapii nebo jejich kombinacích. Lymfedémy se manifestují za předpokladu resekce tumoru a exstirpace lymfatických uzlin a cév, kdy se nejčastěji jedná o tumory otorinolaryngologického původu. Chirurgické operace, které nezahrnují vypuzení nádoru, jsou častěji spojeny s ligací nebo resekcí expanzivních žil na krku. Žíly jsou vedeny lymfatickými cévami, které lze při resekčních metodách také evakuovat, což může být navíc příčinou lymfedému hlavy a krku.

Tvorba a zadržování tkáňového moku

K otoku obličeje navíc dochází u řady vnitřních neduhů, kdy je z různých důvodů drážděna rovnováha mezi tvorbou a zadržováním tkáňového moku s drtivou filtrací tekutiny do tkáně. Možné příčiny jsou:

Sponzorováno

  • Pravostranné srdeční selhání – když se při srdečním onemocnění objeví otok v důsledku zvýšeného udržování sodíku a tekutin v těle. Srdeční otoky jsou symetrické, respektive na dolních končetinách. S postupujícím onemocněním se může objevit generalizovaný otok podkoží – anasarka. I zde objevujeme otok obličeje, zejména u ležících pacientů.
  • Snížená koncentrace bílkovin v séru (hypoproteinémie) – tvorba otoků nastává, když krevní bílkovina vaječných bílků klesne pod 25 g/l. Hypoproteinemické otoky jsou málo podřízeny poloze těla (např. edém očních víček). Nemoci vedoucí ke snížení koncentrace bílkovin v krvi bývají onemocnění jater a ledvin – nefrotické poruchy (velký otok přední části a očních víček), nefritická porucha (menší otoky, obvykle kolem očních víček a ve tváři).
  • Hypofunkce štítné žlázy – při snížené funkci štítné žlázy se na čele a končetinách (pretibiálně) objevuje myxedém (z řeckého myxa – hlen). V rámci klinického obrazu kromě pretibiálního otoku a prosáklého kulatého obličeje, se může projevit zimomřivost, zhrubění hlasu a sníženou srdeční frekvenci.
  • Cushingova porucha – charakterizovaná nadbytkem glukokortikoidů, otok se objevil v 1/5 případů.
  • Syndrom horní duté žíly – vzniká v důsledku omezení krevního řečiště přes horní dutou žílu, zpravidla extramurálním tlakem na cévní stěně, nebo rozvojem nádoru přes cévní stěnu (80 % plicních tumorů), ale může být také projevem trombózy. Klinicky se obvykle projevuje jako otok přední části, krku a horních končetin, často s nezaměnitelnou dilatací podkožních žil. Pravidelně je doprovázeno útlakem dalších struktur mediastina. To může být často doplněno kašlem nebo dušností. Závažnost poruchy závisí na rychlosti nástupu a zasažené oblasti.

Jaké jsou další příčiny otoků hlavy?

Mezi další příčiny, které vedou k otoku hlavy a krku, patří zánětlivá onemocnění (například příušnice – otok jednoho nebo dokonce obou příušnic slinných žláz), s vysokou horečkou kolem 40 °C a širokým otokem tváří a obličeje, bolestivé omezení při otevírání dolní čelisti nebo abusus (obecně zneužíván) některých léků (blokátory kalciových kanálů, glukokortikoidy, estrogeny, fenylbutazon, quanetidin, hydralazin alfa-methyldopa, minoxidil).

Lymfotaping hlavy a krku se využívá při otocích způsobených poškozením nebo operací, nejčastěji po stomatochirurgii nebo plastické operaci nebo při lymfedému. Otoky infekčního ani vnitřního původu neléčíme! Pomocí lymfatické pásky podpoříme zadržení otoků a zklidníme bolesti. Navíc aplikací lymfotapu dokážete zamezit pooperační fibrotizaci tkáně. Doba aplikace lymfatické pásky je stejná jako jiných tejpů – 5 dní.

Před opětovném nalepení pásky na obličej doporučujeme počkat 1–2denní (nebo delší) přestávku na zotavení pokožky a její hydrataci s vhodnými přípravky.

Jak se lymfataping lepí?

Jedná se o aplikaci pružné bavlněné pásky různých barev, která obsahuje mimořádně vrstvené lepidlo, je hypoalergenní, voděodolná, propouští vzduch a vlhkost a lze ji nosit několik dní. Tejp se na kůži lepí tak, aby docházelo k ovlivňování a rozvíjení funkce pod ní nacházejících se lymfatických uzlíků, odtoku mízy z postižených partií směrem k nepostiženému lymfatickému systému.

Směr lepení tejpu rozhoduje o průběhu proudu mízy – pro správnou aplikaci je tedy zásadní informace o anatomických strukturách lymfatického systému a příčině jeho závady. Tejpovací páska pro pacienty s lymfedémem má tedy neustále místo v rukou zkušeného lymfoterapeuta, který absolvoval specializovaný kurz lymfotapingu. V závislosti na citlivosti osoby se může objevit mírné zčervenání kůže kolem pásky, pocity svědění a brnění – obvykle reakce na zvýšené prokrvení!

Sponzorováno

Podstoupili jste lymfotaping hlavy a krku? Napište nám o tom do komentářů.

A dále si přečtěte o tejpingu

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Jana Kolínková (více o nás)

 

Jana Kolínková je specialistkou na téma kolem fyzioterapie a rehabilitace. Aktivně sportuje a její práce je i její zálibou. Spolehněte se na ni v oblasti tejpingu a ve všem kolem fyzioterapie. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva