Obsah článku
Funkční trénink určitě prospěje i vám
Setkali jste se již s pojmem funkční trénink? V poslední době asi stále častěji. „Jde o cvičení, které zajistí, aby vaše tělo fungovalo. Tak v běžném životě, tak i při různých pohybových aktivitách,“ představuje podstatu funkčního tréninku Lucie Medeková. „Využívá cviky, které vycházejí z přirozených lidských činností, jsou jednoduché, mají široký rozsah pohybu a zapojují několik svalových skupin najednou, včetně velmi důležitých hlubokých svalů. Děláte je denně, podvědomě a právě proto je velmi důležité, abyste je dělali správně. Na to je zde funkční trénink.“
Funkční trénink určitě prospěje i vám
Myslíte si, že funkční trénink se vás netýká? Každý pravák přirozeně preferuje pohyby pravou rukou. Levá postupně slábne, což může vyústit do svalové nerovnováhy a nesprávného držení těla. Stav zhorší i nošení tašky na jednom rameni nebo dlouhé řízení auta. Funkční trénink nejen vyrovná svalovou nerovnováhu, ale sníží riziko úrazů a natažení. Trénink se skládá z kombinací šesti základních pohybů a strečinku, při kterých se využívá zejména vlastní hmotnost a těžiště těla: Dřep, výpad, předklon a úklon, rotace, tah, tlak.
TIP: Zkuste i Nordic Walking
Sponzorováno
I sportovci funkční trénink potřebují
Funkční trénink je vhodný i jako doplňkový trénink. Vyrovnává i svalovou nerovnováhu aktivních a rekreačních fotbalistů, tenistů, golfistů či hráčů squashe. I při klasickém posilování se organismus zatěžuje více či méně jednostranně. Pokud do rozvrhu vložíte funkční trénink, můžete předejít zraněním, bolestem a přetížení. V křížové oblasti nimi často trpí zejména muži, kteří se věnují silovým sportům, které vyžadují dokonalou techniku. Na funkční trénink si najděte čas dvakrát do týdne. „Pokud již máte i jiné tréninky, zařaďte do nich dvacetiminutový funkční vstup,“ radí trenérka.
Vše je ve svalech
Skladba funkčního tréninku závisí na trenérovi. Obecně je důležité, aby se do pohybu zapojovalo co nejvíce svalů. Ať se procvičí i ty hluboké. Na správnou stabilizaci těla jsou důležité příčné a šikmé vnitřní svaly na břiše a na zádech, které vytvoří pevný korzet. „Při funkčním tréninku jde o stabilitu, ale zejména o flexibilitu. Čím jste ohebnější, tím máte lepší rozsah při sportování i při běžných aktivitách. Zlepšujete si techniku pohybu a cítíte se komfortněji a také sval vypadá hezčí. Funkce správně nataženého svalu je mnohem lepší, než když je sval zkrácen,“ přibližuje odbornice. Navíc máte více síly, protože svaly pracují komplexně. Pokud prvky provádíte při vyšší tepové frekvenci, zlepšujete si kondici.
Zpočátku s trenérem!
Do funkčního tréninku se nepouštějte sami. Správně vám ho nastaví trenér, který se specializuje na funkční trénink. Musí brát v úvahu vaše fyzické dispozice a cíl tréninku. Nebojte se ptát. „Lidé většinou jdou za vizí pěkné postavy nebo za maximálním výkonem. Zapomínají, že tělo musí být v první řadě funkční,“ dodává Lucie Medeková. „Zbytečně budete zvedat v posilovně stopadesát kilogramů, když nebudete umět pohodlně zvednout spadlý předmět ze země, ale píchne vás, když se rychle otočíte.“ Funkční trénink je výborný i jako rekonvalescence po zraněních.
Kam na funkční trénink?
VIDEO: Příklad funkčního tréninku
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví
Přečtěte si také naše další články