Obsah článku
Možná vás v nejbližší době čeká terapie u fyzioterapeuta a vy nevíte, co od této návštěvy očekávat. V tomto článku se dozvíte, na co se připravit a na co si dát pozor.
Fyzioterapie není masáž!
V první řadě bych zdůraznila, že se nejedná o masáž nebo něco podobného. Fyzioterapeut je někdo, kdo vystudoval lékařskou vysokou školu a je odborníkem na pohybový aparát. Je možné, že vás ošetří měkkými technikami, což může připomínat masáž, ale masáž jako taková to není. Vyvarujte se tedy označení jako paní masérka, cvičitelka, krotitelka nebo sestra. Oslovujte ji/jej prosím buď titulem (bakalář, magistr) nebo podle příjmení. To platí ve všech případech na rehabilitačním oddělení v nemocnici nebo v privátním centru.
Jak se k fyzioterapeutovi dostanete?
K fyzioterapeutovi se dostanete buď přes lékařkou žádanku od svého lékaře, nebo se můžete objednat na ošetření, které si budete plně hradit. V dnešní době jsou lidé ochotni si hradit všechno možné od kosmetiky, masáže, hodiny cvičení ve fitku, tak proč ne terapii šitou vám přímo na míru?
Sezení vám dá určitě mnoho informací o vašem těle, o kterých jste doposud neměli ani tušení. V první řadě si vás terapeut vyslechne. Popíšete mu svůj problém a od toho se budou odvíjet další vyšetření, kterým si ozřejmí opravdový problém. Připravte se na to, že budete stát ve spodním prádle a fyzioterapeut si vás bude prohlížet ze všech stran, aby zjistil asymetrii.
Další testy se vztahují ke konkrétní oblasti (např. kolenu, kotníku, zádům…). Nicméně, vždy se vyšetřuje také celkově. Problém v bolestivém koleni nemusí vždy značit problém v dané oblasti, ale může se řetězit odjinud (např. od špatného postavení pánve, plochých nohou, skoliózy apod.). Neděste se tedy, když po vás bude chtít detailní rozhovor o vašem těle nebo svléknutí do spodního prádla. Je to naprosto běžný postup.
Sponzorováno
Cviky od fyzioterapeuta dodržujte
První návštěva bývá tedy spíše v diagnostickém duchu, někdy se stihne ještě úprava dechového stereotypu nebo edukace ohledně napřímení těla, správná chůze. Určitě by se mělo stihnout také pár cviků, které si budete cvičit později doma. V příštím sezení je bude chtít fyzioterapeut jistě předvést a zkorigovat. Neberte to jako zkoušku u tabule, nicméně je opravdu velmi důležité cviky opakovat dle jeho nařízení. Pokud byste cvičili jen jednou týdně s terapeutem nic závratného se na vašem těle nezmění.
Jedná se o to, jak vy sami chcete se svým tělem pracovat a pokud dostanete pokyny, které máte provádět berte to prosím zodpovědně. Je to přece vaše tělo a vy se o něj staráte. Pokud vám lékař napíše medikaci, tak léky také užíváte dle jeho nařízení.
Terapie se staví jako dům z cihel, začíná se základem a postupně se vše piluje a staví do náročnějších pozic. Někdy si zaděláváme na problémy několik let a pak se musíme zlozvyky stejně dlouhou dobu odnaučovat. Takže i když už vás problém trápit nebude, je potřeba mít edukaci o fyzioterapeuta denně na paměti, než si vše dlouhodobě zafixujete (například správnout chůzi, stoj, sed…).
Nebojte se s terapeutem o všem mluvit, co při terapii cítíte, co jste cítili při domácím cvičení. Jedině tak, dovedete terapii k dokonalosti a propojí se znalosti odborníka s vaším tělem a léčba bude účinnější.
A dále si přečtěte
- Co jsou to vyjmenované (barevné) diagnózy ve fyzioterapii
- Světový den fyzioterapie – co je to a co nabízí?
VIDEO: Kdo je to fyzioterapeut?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Fyzioterapie
Přečtěte si také naše další články