Obsah článku
Co udělat jako první?
Nejlépe uděláte, pokud přímo kontaktujete tísňovou linku 155, respektive 112. Pro případnou identifikaci škodlivých látek, je nezbytné vzít do nemocnice zvratky (ačkoli to není nic příjemného), také obaly, zbytky léků a chemikálií, případně jedovaté houby, rostliny, nebo jejich části.
Co si na různé otravy připravit do domácí lékárničky
Na otravy je třeba být připraven, obzvlášť máte-li v domácnosti malé děti. Nejlépe uděláte, pokud všechny nebezpečné látky uschováte v obalech (k tomu určených), absolutně mimo dosah dětí. Pro jistotu mějte ale vždy v lékárničce černé uhlí. Černé uhlí na sebe dokáže navázat škodlivé toxiny. Doporučuje se, rozdrtit a rozmíchat ve vodě 10 tablet, nejlépe do 60 minut od otravy.
Jak vyvolat zvracení
Na vyvolání zvracení, se doporučuje mechanicky dráždit hltan dvěma prsty a dávat pozor, aby nezapadl jazyk. Měli byste být opatrní obzvláště u malých dětí a starších lidí.
Kdy zvracení určitě nevyvolávat:
- pokud již od užití látky uplynula delší doba (30 minut), nebo nevíte, o jakou chemikálii jde
- pokud byla užitá žíravina
- pokud jste vypili čistící prostředek
- pokud pacient vypil naftu, benzín nebo lampový olej
- pokud je pacient v bezvědomí; tehdy musíte předejít udušení zvratky – uložením do stabilizované polohy, a poté ihned volejte lékaře.
Otrava potravinami
Jídlo se při nesprávném uskladnění či přípravě velmi snadno kontaminuje bakteriemi, nejčastěji stafylokoky a salmonelami. Ty se rozmnožují v kontaminovaných potravinách a vytvářejí jedovatou látku – toxin.
Příznaky se objeví do několika hodin, resp. jeden až dva dny po konzumaci potravy. Nejčastěji se objevuje průjem, horečka, zvracení, bolest břicha, někdy šokový stav, případně bolesti hlavy. Je třeba, abyste zajistili návštěvu u lékaře, neustálý přísun tekutin a odpočinek na lůžku.
Otrava houbami
První projevy otravy se dostaví od 4 do 48 hodin po požití. Příznaky – nevolnost, zvracení, průjem, bolesti břicha, při poškození ledvin a jater následkem otravy poruchy vědomí.
V případě podezření na otravu houbami vyvolejte u člověka zvracení, pokuste se zintenzivnit vyprazdňování střev (podejte postiženému projímadla), podejte mu živočišné uhlí a dávejte mu hodně pít kvůli proplachování ledvin. Dále zavolejte záchrannou službu nebo dopravte postiženého do nemocnice, kde zajistí odbornou péči a dají obsah žaludku k toxikologickému rozboru. Rozbor je důležitý k identifikaci toxických látek, které ohrozily pacientovo zdraví a na které lékař v nemocnici použije protilátku.
Zajistěte pro záchrannou službu vzorky jídla – zbytek jídla, obsah žaludku, pokud pacient zvracel.
Když jsou houby psychotropní
Dalším druhem jsou psychotropní otravy, které se projevují rozrušením, agresivitou, halucinacemi, nevolností, bušením srdce, rozšířením zornic a někdy i zvracením. Během dvou dnů tyto obtíže samy ustanou. Psychotropní otravy způsobuje například Lysohlávka česká, Muchomůrka tygrovaná či Muchomůrka červená. Vážné zdravotní komplikace hrozí při otravě těmito houbami lidem se srdečními, cévními a psychickými problémy.
Sponzorováno
Otrava alkoholem
K otravě dochází obvykle po požití většího množství alkoholu, nad 1,5 promile. Postižený ztrácí zdravý úsudek, koordinaci, až nakonec upadá do bezvědomí. Důležitá je stabilizovaná poloha na boku, protože postižený může zvracet. Důkladně zvažte jeho celkový zdravotní stav, případně zavolejte rychlou lékařskou pomoc. Při otravě alkoholem – protilátka je podání sladkého ovoce, medu, které zrychlují metabolismus alkoholu, je-li postižený při vědomí, zvracení se nevyvolává, nepodává se aktivní uhlí.
TIP: Existuje nová metoda léčby závislosti na alkoholu
Otrava léky
Záleží zejména na tom, o jaké léky jde:
- sedativa (například diazepam) – postižený může být v bezvědomí, mělce dýchá, kůže je studená, puls je rychlý a slabý
- narkotika (léky na navození spánku) – můžete pozorovat těžké dýchání, až zástavu dýchání
- stimulační léky (amfetamin, efedrin a pseudoefedrin) – podrážděnost, postižený se potí, třese
- halucinogeny (drogy) – postižený má halucinace, potí se, má pocit úzkosti; pozorujete dezorientaci, poruchy řeči a zhoršenou krátkodobou paměť.
V takovém případě podejte alespoň 10 tablet aktivního uhlí a ihned zajistěte odvoz do nemocnice.
Pokud dotyčný snědl velké množství léků a je ještě při vědomí, samozřejmě volejte záchrannou službu. Poté vyvolejte u pacienta zvracení. Do půllitru vlažné vody zamíchejte lžíci soli a nechte nápoj pacienta celý vypít. Pozor, nikdy neužívejte u dětí, u osob s poruchou vědomí a v případě, že pacient spolkl čistící prostředky, benzín, louh, kyselinu a při otravách organickými rozpouštědly. Pokud voláte záchrannou službu, je vhodnější s pomocí počkat na příjezd profesionálů.
Otrava oxidem uhelnatým
Nastává vdechováním toxické látky, pokud se postižený nachází v zamořeném prostoru, je třeba okamžitě postiženého dostat pryč z tohoto prostoru a dopravit na čerstvý vzduch, nezapomínat na svou bezpečnost. Účinnější je podání čistého kyslíku kyslíkovou maskou z kyslíkové bomby. Nejvýhodnější je nechat pacienta dýchat čistý kyslík pod zvýšeným tlakem v přetlakové komoře (tzv. hyperbarická oxygenoterapie), neboť poločas mizení karbonylhemoglobinu se tím zkrátí až na 15 minut.
Při této otravě se nejčastěji jedná o otravu oxidem uhelnatým, který se nachází ve výfukových plynech, v svítiplynu, vzniká při částečném spalování paliv. Příznaky – bolesti hlavy, nevolnost, závratě, pocit nedostatku vzduchu, bušení srdce, poruchy dýchání až zástava, nepravidelný puls, růžová barva kůže.
Co dělat při podezření na otravu oxidem uhelnatým? Opusťte budovu nebo auto, kde je oxid uhelnatý přítomen. Zůstaňte v klidu. To ušetří váš kyslík v krvi. Ihned přivolejte lékařskou pomoc.
Máte nějaké zkušenosti při první pomocí při nějaké otravě? Napište nám do komentářů.
VIDEO: Otrava léky při vědomí – první pomoc
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alkohol, Zdravý životní styl
Přečtěte si také naše další články