Sponzorováno

Operace odstátých uší u dětí – jak probíhá a kdy ji řešit? 4.93/5 (14)

Operace odstávajících uší je prováděna v celkové či lokální anestezii.

Operace odstávajících uší je prováděna v celkové či lokální anestezii.

Jak je známé, i děti mohou být dosti kruté. V dětském kolektivu se snadno může někdo stát terčem posměchu kvůli tomu, co by třeba ani rodiče nenapadlo nějak zvlášť řešit. Jednou z estetických obtíží, které mohou způsobit pro dítko nemilé narážky, bývá problém odstávajících oušek. Odstáté uši jsou jednou z lehčích vrozených vad uší. Nedochází k nim po častém přeležení u miminek či po špatném nasazování dětské čepičky, jak je někdy možné na veřejnosti slyšet. Jedná se prostě o jiný tvar vytvořené ušní chrupavky.

Problém? Možné obtíže v kolektivu

Členové rodiny si obvykle sice všimnou, že má dítě odstávající uši, ale někomu to může přijít spíše roztomilé, možná trochu legrační. I z toho se však může stát trauma dítěte, pokud se na to již ve školce zaměří ostatní děti, a dají mu náležitě najevo, že vypadá trochu jinak. Pokud není problém řešen v dětství, může si s sebou dotyčný nést cejch různých přezdívek a narážek po celou docházku do základní školy. Někdo se pak odhodlá vyřešit vše operací v dospělosti.

Je však také vhodné zajímat se, zda dítě toto vnímá jako nějaký problém. Je možné, že je naopak v kolektivu velmi oblíbené a žádné narážky na svůj vzhled si nepřipouští k tělu. Pak by bylo zbytečné jej do zákroku jakkoliv nutit. Nemělo by samo zájem se toho zúčastnit a nemuselo by chtít spolupracovat při dodržování režimu po operaci. V tomto případě dítě na vadu nijak neupozorňujete, nepřemlouvejte jej k řešení, pokud to samo neshledává jako problém.

Sponzorováno

Provedení operačního zákroku pro vyřešení odstávajících uší

Operační řešení (tzv. otoplastika) bývá obvykle doporučováno po pátém roce věku dítěte. Do té doby dochází ještě stále k vývoji tvaru ucha. Ideální je, pokud je vše vyřešeno do nástupu dítěte do základní školy. Do věku deseti let je zákrok hrazený pojišťovnou, v dospělosti je již však požadována úhrada (zhruba 15000 Kč). Kromě problematiky odstávajících uší se operačně často řeší též úprava velikosti boltce nebo jeho odlišného tvaru uší.

Před operací je provedeno vstupní vyšetření na pracovišti plastické chirurgie. Bývá požadováno předoperační vyšetření, které provede lékař dítěte. Zákrok je prováděn v celkové či lokální anestezii (u menších dětí je volena spíše anestezie celková), trvá přibližně hodinu a je během něj veden řez na zadní straně ucha. Vzniklá jizva pak tedy není nikterak patrná a není zapotřebí ji jakkoliv maskovat. Hospitalizace trvá obvykle 1 – 2 dny. Efekt, který operace přinesla, je možné pozorovat ihned po sundání obvazů.

Pooperační režim

Zhruba tři dny po operaci je možné cítit bolest a uši je nutné mít pod silným obvazem. Minimalizuje se tím otok, riziko zánětu i možnost posunu uší do nesprávné pozice. I v následujícím týdnu je nutné uši bandážovat a poté je nějakou dobu raději fixovat alespoň na noc čelenkou či obvazem, aby nedošlo k nechtěnému přeležení nebo jakémukoliv poškození.

V dalších měsících je ještě třeba opatrnosti zejména při sportu či jiných aktivitách. Je dobré vyhnout se činnostem, při nichž by došlo k překrvení uší – nadměrná fyzická námaha, sauna. Není vhodné koupání, potápění a vystavování uší příliš chladnému počasí. Určitou dobu po operaci se stává, že pacient vnímá uši jako trochu citlivější (např. na změnu teploty, na vítr), není zde však již patrná bolestivost.

Pokud je operováno dítě starší pěti let, lze se s ním již domluvit na tom, jak bude vše probíhat, a co je nutné dodržovat. Zvláště pokud si změnu samo přeje, bez potíží pak spolupracuje i v době po operaci, kdy se musí vyhnout určitým aktivitám. Děti obvykle celý zákrok snáší velmi dobře, není u nich taková bolestivost, chrupavka je měkká a oblast není tak silně inervována.

Co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Otoplastika – operace uší

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva