Sponzorováno

Myringoplastika – uzavření prasklého ušního bubínku – kdy a jak se provádí? 4.43/5 (14)

  • Myringoplastika je chirurgický zákrok určený k opravě perforace bubínku (ušního bubínku) v uchu. Tento postup se provádí, když dojde k perforaci neboli prasknutí ušního bubínku, což může být způsobeno infekcemi, traumaty nebo chronickým zánětem středního ucha.
  • Myringoplastika je zákrok, kterým se provádí uzavření defektu bubínku štěpem
  • Jako u každého chirurgického zákroku i myringoplastika nese určitá rizika, jako je infekce, krvácení, špatné hojení štěpu nebo problémy s rovnováhou. Avšak tyto komplikace jsou relativně vzácné a většina pacientů po operaci zažívá výrazné zlepšení.
  • Myringoplastika je tedy účinným řešením pro mnoho pacientů s perforací bubínku, které jim může přinést značné úlevy a zlepšení sluchu.

Co je to myringoplastika?

Myringoplastika je chirurgický zákrok, který provádí otolaryngolog k opravě díry v ušním bubínku. Při tomto chirurgickém zákroku se díra opraví umístěním štěpu vyrobeného buď z malého kousku tkáně odjinud na těle, nebo z gelovitého materiálu.

Ušní bubínek, nazývaný také tympanická membrána, se nachází mezi vnějším uchem a středním uchem. Tato tenká membrána vibruje v reakci na zvukové vlny a hraje roli při sluchu.

V této membráně se může vytvořit díra z těžké ušní infekce nebo v důsledku zranění, jako je například bodnutí předmětu do zvukovodu. Perforace ušní bubínku je častá u dětí. Dítě si tohoto otvoru může všimnout, když smrká a slyší, jak vychází vzduch, pokud trpí ztrátou sluchu nebo když vidí, že mu tekutina přes noc vytekla na polštář.

Asi v 90 procentech případů se dírka v bubínku zahojí bez léčby. Otvory, které se samy neuzavřou do tří měsíců, jsou náchylné k infekcím a mohou způsobit dočasnou ztrátu sluchu. V těchto případech je nutný chirurgický zákrok.

Asi u 95 procent myringoplastik operace úspěšně zafixuje díru, sníží riziko budoucích infekcí a obnoví nebo výrazně zlepší sluch.

Jiné typy chirurgických přístupů k opravě ušního bubínku jsou:

  • tympanoplastika, která znamená rozsáhlejší přestavbu ušního bubínku a struktur kolem.
  • osikuloplastika, která opravuje nebo nahrazuje tři drobné kůstky za ušním bubínkem.
Prasklý (perforovaný) ušní bubínek

Prasklý (perforovaný) ušní bubínek

 

Kdy dítě potřebuje myringoplastiku

Lékař vašeho dítěte může určit, zda má vaše dítě díru v ušním bubínku, pomocí nástroje zvaného otoskop. Pokud má váš doktor nějaké obavy, že se díra nehojí nebo je spojena s opakovanými infekcemi uší nebo ztrátou sluchu, lékař pošle vaše dítě k otolaryngologovi (což je specialista na ušní, krční a nosní oblast).

Chcete-li zjistit, zda je vaše dítě dobrým kandidátem na myringoplastiku, otolaryngolog provede důkladnou prohlídku ucha vašeho dítěte a provede testy sluchu. Na základě výsledků tohoto hodnocení lze doporučit myringoplastiku.

Obecně platí, že vaše dítě může být kandidátem, pokud:

  • Má díru v ušním bubínku, která se do tří měsíců nezahojila
  • Má opakované ušní infekce, zvláště pokud tyto opakované infekce způsobily díru v ušním bubínku. To by mohlo signalizovat problém s Eustachovou trubicí, který brání tomu, aby se díra sama zahojila.
  • Má díru ve středu bubínku
  • Chce plavat bez ochrany ucha. Voda vstupující do otvoru může vést k infekcím.

Jak se provádí myringoplastika

Otolaryngolog obvykle provádí tento postup v nemocnici. Vaše dítě bude ležet na stole s obličejem na jednu stranu. Chirurg použije celkovou anestezii při tomto celkem jednoduchém postupu, který obvykle trvá 10 až 30 minut.

Sponzorováno

Během myringoplastiky chirurg postupuje takto:

  1. Vstoupí do ucha buď řezem za uchem, nebo zvukovodem, v závislosti na velikosti a umístění otvoru a velikosti zvukovodu vašeho dítěte
  2. Chirurg umístí na díru v ušním bubínku štěp vyrobený z tkáně zpod kůže dítěte nebo gelové pěny nebo materiálu podobnému papíru. Tento štěp je umístěn přes otvor v bubínku a fixován na místě.
  3. Naplní ucho svého dítěte bavlněným obalem, který mu zůstane v uchu asi týden.
  4. Po umístění štěpu chirurg uzavře řez a někdy použije malé stehy nebo speciální lepidlo, aby zajistil, že štěp zůstane na svém místě.
  5. Přiloží obvaz na vnější stranu ucha, aby tak chránil jeho zvukovod.

Po myringoplastice

Po myringoplastice může mít vaše dítě z anestezie pocit omámení nebo dokonce nevolnosti. To je naprosto normální. Může se zotavit s rodiči po boku na pooperačním oddělení. Pravděpodobně se bude cítit lépe během několika hodin, nebo než půjde domů, což je obvykle v den operace.

Vašemu dítěti budou předepsány antibiotické ušní kapky, aby se zabránilo riziku infekce; kapky se aplikují do zvukovodu.

Jakmile budete doma, vaše dítě by mělo odpočívat. Může jíst nevýrazná jídla a pít čisté tekutiny, dle toho, jak se cítí. Může se vrátit k běžným činnostem svým vlastním tempem, obvykle během několika dnů. Několik týdnů je třeba se vyvarovat kýchání se zavřenými ústy a smrkání. Vaše dítě bude také muset udržovat ucho v suchu, takže se vyhýbejte sprchám, dokud lékař nedá souhlas. Vaše dítě se také bude muset několik týdnů vyhýbat sportu; plavání může být na několik týdnů zakázáno.

Prvních pár dní může mít mírnou bolest ucha a bolest, ale nepohodlí by mělo do pěti dnů pominout. Paracetamol může pomoci, pokud jej lékař předepíše. Může také zaznamenat praskání, cvakání nebo jiné zvuky v uchu, které jsou normální a během několika dní odezní.

Ušní výtok lze prvních několik dní čistit mimo ušní obvaz. Váš lékař nebo zdravotní sestra vám dá pokyny, jak to udělat. Do zvukovodu by se nemělo vkládat nic kromě přiměřeného množství antibiotických ušních kapek.

Při následné návštěvě, obvykle čtyři až šest týdnů po operaci, může lékař vašeho dítěte ochranu ucha odstranit. Dávejte pozor, abyste se do té doby nedotýkali vnitřku ucha. Při následné návštěvě není třeba odstranit žádné stehy; samy se rozpustí.

Většina dětí se z myringoplastiky rychle zotaví. Pokud však máte nějaké obavy o uzdravení vašeho dítěte nebo pokud se objeví neobvyklé příznaky, okamžitě zavolejte dětského lékaře. Zavolejte, pokud vaše dítě vykazuje známky, jako například:

  • Jasně červená krev z ucha
  • Horečka
  • Těžká nevolnost
  • Silná bolest ucha
  • Dýchací potíže nebo vyrážky
  • Slabost obličeje
  • Zvonění v uších, známé jako tinnitus
  • Závratě, které přetrvávají déle než několik hodin

Rychlá fakta a zajímavosti o myringoplastice

  • Díra v ušním bubínku nemusí vyžadovat žádnou léčbu. Obvykle se sama vyléčí.
  • Je běžné pociťovat závratě několik hodin po operaci. Vzácně mohou závratě trvat měsíce.
  • Po myringoplastice se váš sluch může lišit na té straně, na jaké jste podstoupili operaci. Trvalé poškození je neobvyklé.
  • Váš sluch může po operaci zůstat stejný nebo se může zlepšit. Může se to také zhoršit, ale to je vzácné.
  • Velmi vzácně může dojít po operaci k trvalému oslabení obličejových svalů. Někdy je slabost dočasná a zotavuje se.
  • Po operaci se může rozvinout tinnitus, ale není to běžné.
  • Můžete mít alergickou reakci na léky v ušních obvazech. Opět to není běžné.

Sponzorováno

Máte s myringoplastikou zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva