Sponzorováno

Lumpektomie prsu – co je to a kdy se používá? 4.36/5 (25)

  • Lumpektomie je chirurgický zákrok používaný k odstranění nádoru prsu a okolní tkáně. Tato procedura je také známá jako částečná mastektomie. Lumpektomie je často prováděna jako součást léčby rakoviny prsu, zejména v případech, kdy je nádor malý a nešíří se do okolních tkání.
  • Během lumpektomie chirurg odstraní nádor a malé množství okolní tkáně - lékař se snaží zachovat co nejvíce zdravé tkáně prsu.
  • Chirurgický zákrok může být prováděn buď otevřeným řezem v prsu, nebo pomocí metody nazývané "částečná mastektomie s použitím stereotaktické jehly" (pomocí jehly naváděné pomocí zobrazovacích technik, jako je mamografie nebo MRI, k přesnému určení místa odstranění nádoru).
  • Lumpektomie je často doprovázena radiační terapií, aby se zničily případné zbytky rakovinných buněk a zabránilo se opakování nádoru. Po lumpektomii může být také provedena plastická chirurgie na obnovení vzhledu prsu, pokud je to žádoucí.

Lumpektomie a kvadrantektomie jsou výkony zachovávající část prsu. Provádějí se u méně pokročilých onemocnění rakoviny prsu

Lumpektomie a kvadrantektomie jsou výkony zachovávající část prsu. Provádějí se u méně pokročilých onemocnění rakoviny prsu

Lumpektomie je celkem běžnou léčbou rakoviny prsu. Na rozdíl od mastektomie (která odstraní celý váš prs), lumpektomie odstraní rakovinné buňky a malý okraj zdravé prsní tkáně. Může vám pomoci udržet více přirozeného vzhledu a tvaru vašich prsou po rakovině. Po lumpektomii možná budete potřebovat ozařování nebo jinou léčbu rakoviny.

Co je to lumpektomie?

Lumpektomie, známá také jako částečná mastektomie nebo segmentektomie, je operace rakoviny prsu, při které se odstraní nádor v prsu, zatímco prsa zůstanou nedotčená. Lumpektomie může být diagnostická – postup, který testuje, zda je nádor maligní (rakovina) nebo benigní (ne rakovina). Častěji je lumpektomie součástí léčby rakoviny. Cílem je odstranit všechny rakovinné buňky odstraněním nádoru namísto úplného odstranění prsu, jako je tomu u mastektomie.

Lumpektomie je operace zachovávající prsa.

Většina lidí, kteří dostanou lumpektomii k léčbě rakoviny, poté také podstoupí radiační terapii. Radiace snižuje pravděpodobnost, že se rakovina vrátí (recidivuje).

Typy lumpektomických zákroků

Mezi typy lumpektomie patří:

  • Excizní biopsie. Tento postup je diagnostický. Chirurg odstraní nádor jako součást biopsie. Patolog pak testuje tkáň v laboratoři, aby zjistil, zda je nádor rakovinný nebo benigní.
  • Široká lokální excize. Tato operace léčí rakovinu odstraněním nádoru a malého okraje blízké zdravé tkáně. Patolog otestuje okraj, aby se ujistil, že v něm neexistují žádné známky rakovinných buněk. Neexistence rakovinných buněk v okrajích znamená, že operace úspěšně odstranila rakovinu.
  • Kvadrantektomie: Tato operace odstraní asi čtvrtinu vašeho prsu, včetně nádoru, okraj zdravé tkáně a oblast obsahující vaše mlékovody.
  • Reexcize okrajů: Tato operace je následným výkonem po široké lokální excizi. Pokud výsledky vašeho testu ukazují známky rakovinných buněk na okraji zdravé tkáně, chirurg bude muset znovu otevřít místo chirurgického zákroku a odstranit další tkáň, aby se zajistilo, že všechny rakovinné buňky zmizí.

Kdy je lumpektomie vhodná?

Váš lékař může doporučit lumpektomii, pokud se tak zbavíte rakoviny (s malým rizikem recidivy) a zároveň zachová vzhled vašeho prsu. Můžete být kandidátkou na lumpektomii, pokud:

  • Rakovina postihuje pouze jednu oblast vašeho prsu.
  • Nádor je relativně malý ve srovnání s objemem vašeho prsu.
  • Pravděpodobně budete mít dostatek zbývající tkáně k přetvoření vašeho prsu poté, co nádor zmizí.
  • Vaše zdraví vám umožní poté radiační terapii.

Kdo by neměl podstoupit lumpektomii?

Váš lékař může doporučit, abyste nepodstoupila lumpektomii, pokud máte:

  • Více nádorů v jednom prsu.
  • Nádor, který je velký ve srovnání s objemem vašich prsou.
  • Rakovinu, která pronikla do kůže prsou nebo do hrudní stěny.
  • Typ rakoviny prsu, který je považován za rychle rostoucí (jako zánětlivá rakovina prsu).
  • Rodinnou anamnézu rakoviny prsu nebo DNA (jako jsou mutace genu BRCA), díky níž jste vysoce riziková pro opakující se rakovinu.
  • Rakovinu prsu, která se opakuje po předchozí lumpektomii s ozařováním.

Lumpektomie také nemusí být nejlepší volbou, pokud pro vás radiační terapie představuje riziko. Nemůžete být kandidátem, pokud:

  • Jste v minulosti podstoupila ozařování stejného prsu (a více by vás vystavilo škodlivému množství záření).
  • Máte onemocnění kůže, které zvyšuje riziko komplikací po radiační terapii (jako je sklerodermie a Sjögrenův syndrom).
  • Jste těhotná.

Jak se připravit na lumpektomii?

Před lumpektomií: Ujistěte se, že rozumíte svým možnostem léčby. Ujistěte se, že rozumíte tomu, proč je pro vás operace zachovávající prsa tou nejlepší volbou. Ujistěte se, že rozumíte tomu, co můžete očekávat poté (například zda budete potřebovat ozařování nebo rekonstrukční operaci k vytvarování prsou).

Ujistěte se, že rozumíte pokynům o medicíně a půstu. Postupujte podle pokynů svého lékaře o tom, jaké léky, bylinky, vitamíny a doplňky jsou bezpečné užívat a kterým se vyhnout. Je vhodné vědět, kdy byste měli před operací přestat jíst nebo pít.

Zajistěte si řidiče. Po dokončení procedury se budete pravděpodobně cítit unavení z anestezie. Nechte někoho, komu důvěřujete, aby vás odvezl domů.

Co se děje během lumpektomie?

Lékař nazývaný radiolog provede zobrazení (obvykle ultrazvuk nebo mamograf), aby lokalizoval nádor uvnitř prsu. Nějakým způsobem označí toto místo pro chirurga.

Dostanete léky, které vám zabrání pociťovat bolest. Většina žen podstupuje celkovou anestezii, která je uspí. Nebo možná budete potřebovat mírnou sedaci a lokální anestezii, která jen znecitliví místo nádoru.

Chirurg poté odstraní nádor a tenký okraj okolní zdravé prsní tkáně.

Chirurg vám také zřejmě podá injekci léku, aby snížil bolest, kterou můžete po operaci cítit. Umístí malé markerové klipy do oblasti, kde byl nádor. Tento marker pomáhá radiačnímu onkologovi – bude vědět, kam nasměrovat záření, když se vrátíte na radiační terapii.

Chirurg sešije kůži zpět k sobě. Obvykle jsou stehy rozpustné, což znamená, že se nebudete muset vracet, aby vám je lékař odstranil.

Odstranění lymfatických uzlin

Během lumpektomie vám lékař pravděpodobně odstraní několik lymfatických uzlin z podpaží nejblíže vašemu nádoru. Pošle je do laboratoře, aby otestovali rakovinné buňky. Toto se nazývá biopsie sentinelové uzliny (SNB). Rakovinové buňky (a všechny ostatní buňky) odtékají do vašich lymfatických uzlin. Pokud lymfatické uzliny obsahují rakovinné buňky, znamená to, že se vaše rakovina rozšířila mimo nádor.

Pokud se rakovina rozšíří do lymfatických uzlin, budete pravděpodobně potřebovat další léčbu a testy.

Sponzorováno

Rekonstrukční chirurgie

Pravděpodobně pak navštívíte rekonstrukčního chirurga, který tvaruje a opravuje vaše prsa ihned po lumpektomii. Některé ženy s rekonstrukční operací čekají, až se prsní tkáň zahojí (a tvar prsu se usadí).

Zeptejte se svého lékaře na možnosti rekonstrukční chirurgie. Pokud je hrudka malá, možná tento postup nebudete potřebovat. Pokud tak učiníte, je důležité pochopit, jak tato operace ovlivní vaši péči a dobu zotavení.

Jak dlouho trvá lumpektomie?

Lumpektomie a operace SNB jsou obvykle ambulantní, což znamená, že můžete jít domů ještě tentýž den. Lokalizace nádoru a jeho odstranění obvykle trvá jednu až dvě hodiny. Může to trvat déle, pokud podstupujete rekonstrukční operaci spolu s lumpektomií.

Pravděpodobně budete propuštěni domů ve stejný den, jakmile budou vaše životní funkce (puls, krevní tlak a frekvence dýchání) dostatečně stabilizované.

Co se děje po lumpektomii?

Po lumpektomii bude patolog testovat buňky v nádoru a ve vašich lymfatických uzlinách na rakovinu. Tyto výsledky určí další kroky. Nejlepší scénář zahrnuje to, že v buňkách není nalezena žádná rakovina – tedy ani v lymfatických uzlinách a negativní je i okraj kolem nádoru. To znamená, že ve zdravé tkáni nejsou žádné (negativní) rakovinné buňky.

  • Pokud výsledky odhalí známky rakoviny ve vašich lymfatických uzlinách, možná budete potřebovat další testy nebo léčbu.
  • Pokud výsledky ukazují „pozitivní okraj“ ve vašem nádoru, možná budete potřebovat další operaci k odstranění všech rakovinných buněk.
  • Pokud výsledky ukazují jedinečné charakteristiky rakovinných buněk, možná budete muset zahájit specifickou léčbu. Pokud například rakovinné buňky obsahují hormonální receptory, hormony ve vašem těle (jako estrogen) mohou podporovat jejich růst. Možná budete potřebovat hormonální léčbu.

Váš lékař vám může na základě vašich výsledků poradit další kroky.

Radiační terapie po lumpektomii

Většina pacientů potřebuje po lumpektomii tři až šest týdnů podstupovat radiační terapii. Konkrétní časová osa se však liší v závislosti na vaší diagnóze. Zeptejte se svého lékaře, jak konkrétně bude v tomto směru vypadat váš léčebný plán.

V některých případech však nemusíte ozáření potřebovat. Například, pokud máte typ rakoviny prsu s velmi nízkým rizikem recidivy, jako je duktální karcinom in situ, možná nebudete potřebovat radiační terapii. Váš lékař doporučí léčbu na základě vaší jedinečné diagnózy.

Jaké jsou výhody lumpektomie?

Nejviditelnější výhodou lumpektomie je, že se můžete zbavit rakoviny a přitom si zachovat prsa. Můžete si tedy zachovat to, jak ňadra vypadají. Budete vaše ňadra cítit.

Lumpektomie bývala zlatým standardem léčby pouze u časných stadií rakoviny prsu. Z tohoto důvodu mnoho lidí považuje lumpektomii za méně agresivní možnost léčby ve srovnání s mastektomií. Myšlenka zní: U méně závažných typů rakoviny prsu můžete odstranit nádor, ale ponechat si prsa.

Ale není to tak jednoznačné. Výzkum ukázal, že v mnoha případech (nejen v raném stádiu rakoviny) má lumpektomie s ozářením stejné výsledky přežití jako mastektomie. Má stejnou míru opakování. Lumpektomie s ozařováním se stále častěji stává doporučovanou první léčbou u různých typů rakoviny prsu.

Postup, který nabízí nejlepší přínos, závisí ale na mnoha faktorech – jako je váš typ rakoviny, stádium a stupeň (jak atypické jsou buňky) – to vám může vysvětlit váš lékař.

Jaká jsou rizika nebo komplikace lumpektomie?

Lumpektomie je celkem běžná operace, která je považována za bezpečnou a účinnou. Přesto každá operace s sebou nese určitá rizika. Mezi možné komplikace zde patří:

  • Infekce v blízkosti místa řezu
  • Sérom
  • Hematom
  • Zjizvení způsobené zářením (radiační fibróza).
  • Modřiny a otoky na paži nebo ruce nejblíže k prsu (lymfedém).
  • Vystřelující bolest v paži, podpaží nebo na hrudi (obvykle odezní během několika týdnů).

Vzhled vašeho prsu se může měnit, jak se tkáň hojí. Možná budete muset spolupracovat s plastickým chirurgem, pokud nejste spokojeni s tím, jak vaše prsa po operaci vypadají.

Jak dlouho trvá rekonvalescence po lumpektomii?

Většina žen se cítí plně zotavená dva týdny po operaci. Bezprostředně po operaci se můžete cítit extra unavení a mít bolesti, otoky a modřiny. Váš lékař vás může poslat domů s ledovým balíčkem, který si vložíte do podprsenky. Obvykle se příznaky postupně každým dnem zlepšují.

Přesto se každý léčí svým vlastním tempem. Zeptejte se proto svého lékaře na doporučení pro zvládání bolesti nebo nepohodlí.

Čemu se během zotavování vyhnout?

Postupujte podle pokynů lékaře v tom, co dělat a co nedělat při regeneraci. Může vám například doporučit, abyste do určité doby nezvedali nic těžkého nebo se vyhýbali cvičení. Může vám doporučit, abyste se místo koupele osprchovali.

Pečlivě dodržujte jeho pokyny.

Jaký je rozdíl mezi mastektomií a lumpektomií?

Mastektomie a lumpektomie jsou dva různé chirurgické zákroky používané k léčbě rakoviny prsu, které se liší v rozsahu odstranění tkáně prsu. Zde jsou hlavní rozdíly mezi nimi:

Rozsah odstranění tkáně prsu

Mastektomie: Při mastektomii je odstraněn celý prs, včetně bradavky, areoly a většiny okolní tkáně. Tento zákrok může být úplný (totální mastektomie) nebo parciální (částečná mastektomie), v závislosti na rozsahu postižení rakovinou a doporučení lékaře.
Lumpektomie: Také známá jako částečná mastektomie, při lumpektomii je odstraněna pouze část prsu, kde se nachází nádor, spolu s okolní tkání. Tento zákrok zachovává většinu zdravé tkáně prsu.

Cíl zákroku

Mastektomie: Hlavním cílem mastektomie je odstranit nádor a přilehlou tkáň, a to buď jako primární léčbu rakoviny prsu, nebo jako preventivní opatření u žen s vysokým rizikem vzniku rakoviny prsu.
Lumpektomie: Cílem lumpektomie je odstranit nádor a zachovat co nejvíce zdravé tkáně prsu. Tento zákrok se obvykle provádí jako součást léčby rakoviny prsu, kdy je nádor malý a není rozšířen do okolních tkání.

Estetické důsledky

Mastektomie: Mastektomie může mít významné estetické důsledky, zejména pokud není provedena rekonstrukční chirurgie prsu. Mnoho žen po mastektomii prochází změnami v obrazu těla a pociťuje emocionální dopady.
Lumpektomie: Lumpektomie zachovává větší část prsu a může mít menší estetický dopad než mastektomie. Při lumpektomii může být obnoven přirozený tvar prsu a méně zásadní změny v obrazu těla.

Jaký je rozdíl mezi mastektomií a lumpektomií - ilustrace

Jaký je rozdíl mezi mastektomií a lumpektomií – ilustrace

 

Oba tyto zákroky mají své vlastní indikace a kontraindikace, a rozhodnutí o tom, který zákrok je nejlepší pro každou ženu, by mělo být individuální a založené na diskusi mezi lékařem a pacientkou.

Sponzorováno

Máte s lumpektomií svoje vlastní zkušenosti? Napište nám je do komentářů, budeme moc rádi.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva