Sponzorováno

Zvětšení (zduření) lymfatických uzlin (lymfadenopatie) – příznaky, příčiny a léčba 4.73/5 (30)

  • Zvětšení lymfatických uzlin, známé také jako lymfadenopatie, je stav, při kterém dochází k zvětšení a zduření lymfatických uzlin.
  • Lymfatické uzliny jsou malé oválné struktury, které jsou součástí lymfatického systému a slouží k filtraci škodlivých látek a infekcí z těla. Když jsou uzliny aktivovány infekcí, zánětem nebo jinými patologickými procesy, mohou se zvětšit a stát citelnějšími.
  • Infekce: Například bakteriální, virové nebo parazitární infekce mohou způsobit zvětšení uzlin jako reakci na zánět.
  • Zánět: Autoimunitní choroby, jako je revmatoidní artritida nebo lupus, mohou vést k zánětu lymfatických uzlin.
  • Zhoubné onemocnění: Rakovina, zejména lymfom nebo metastázy z jiných nádorů, může způsobit zvětšení uzlin.
  • Reakce na léky: Některé léky mohou způsobit zvětšení lymfatických uzlin jako vedlejší účinek.
  • Zvětšení lymfatických uzlin může být buď akutní (krátkodobé) nebo chronické (dlouhodobé) a může být spojeno s dalšími příznaky, jako je horečka, únava nebo bolest v místě zduření.
  • Je důležité, aby byla provedena lékařská vyšetření a diagnostika pro určení příčiny zvětšení uzlin a případná léčba.

Zduření lymfatických žláz (neboli uzlin) je běžné u infekčních i jiných onemocnění.

Zduření lymfatických žláz (neboli uzlin) je běžné u infekčních i jiných onemocnění.

Lymfadenopatie se týká zvětšení jedné nebo více lymfatických uzlin, žláz nacházejících se na krku, v podpaží, na hrudi, v tříslech a na břiše.

Lymfadenopatie se může objevit pouze v jedné části těla, v takovém případě se označuje jako „lokalizovaná“ nebo se může vyskytovat ve dvou nebo více oblastech těla, v takovém případě se označuje jako „generalizovaná“. Tento stav nejčastěji postihuje uzliny na krku (cervikální lymfatické uzliny).

Oteklé lymfatické uzliny (nebo to, čemu lékaři říkají lymfadenopatie) jsou běžné a jsou vlastně dobrou věcí. Otok v těchto lymfatických uzlinách velikosti hrachu nebo fazole je jednou z přirozených reakcí vašeho těla na nemoc nebo infekci. Tento otok říká lékařům, že zdravý a robustní imunitní systém vašeho těla pracuje na odstranění infekce a / nebo napadení virů nebo bakterií.

Když pomyslíte na oteklé lymfatické uzliny, s největší pravděpodobností vás napadne otok v oblasti krku. Ale lymfatické uzliny ve vašich slabinách, pod bradou a podpaží mohou také otéct.

V celém těle máte lymfatické uzliny, které nemůžete cítit. Existuje síť asi 600 uzlin (přesný počet se ve skutečnosti liší podle osoby) ve vašich čelistech, hrudi, pažích, břichu, tříslech a nohách.

Patofyziologie

Látky přítomné v intersticiálním místě, včetně infekčních mikroorganismů, antigenů a rakovinných buněk, vstupují do lymfatických cév za vzniku lymfatické tekutiny. Tato tekutina je filtrována lymfatickými uzlinami, které tyto materiály odstraní, když tekutina proudí směrem k centrální žilní cirkulaci. Tento filtrační proces prezentuje antigeny lymfocytům přítomným uvnitř uzlů. Reakce lymfocytů na tuto prezentaci antigenu zahrnuje buněčnou proliferaci, která může vést ke zvětšení uzliny. Toto se nazývá reaktivní lymfadenopatie.

Mikroorganismy mohou přímo infikovat uzliny a způsobit stav nazývaný lymfadenitida, který popisuje lymfadenopatii doprovázenou bolestí a dalšími příznaky zánětu, jako je zarudnutí a citlivost. Lymfadenopatie může být také způsobena rakovinotvornými buňkami, které se usazují v uzlinách a množí se, čímž se uzly zvětšují.

Příčiny lymfadenopatie

Infekce je nejčastější příčinou lymfadenopatie.

Lymfatický systém je součástí imunitního systému, který je určen k boji proti infekci. Když se buňky a tekutina hromadí v lymfatických uzlinách, když je přítomna infekce, a způsobí jejich zvětšení, umístění lymfatických uzlin může být použito k určení příčiny infekce. Například pokud má pacient infekci pokožky hlavy, mohou být lymfatické uzliny v zadní části krku zvětšeny. Pokud je v ústech nebo zubech přítomna infekce, mohou být lymfatické uzliny kolem oblasti čelisti zvětšeny. Lymfadenopatie se však může objevit v celém těle, což je běžné v případě některých virových infekcí, jako jsou plané neštovice. Lymfadenopatie, ke které dochází v reakci na virovou infekci, obvykle odezní do jednoho až dvou týdnů.

Sponzorováno

Mezi závažnější příčiny lymfadenopatie patří některá nádorová onemocnění, která mohou mít původ v lymfatických uzlinách nebo se do nich rozšířit z jiných oblastí těla. Lymfadenopatie v důsledku rakoviny je neobvyklá, přičemž jedna studie ukazuje, že u více než 2 500 pacientů s lymfadenopatií byla rakovina příčinou pouze u 1%.

Obecně nejčastější příčinou otoku lymfatických uzlin na krku je infekce horních cest dýchacích, jejíž úplné vyléčení může trvat 10 až 14 dní. Jakmile se začnete cítit lépe, měl by otok také zmizet, i když úplné vymizení může trvat několik týdnů.

Mezi další zdravotní problémy, které mohou způsobit otok lymfatických uzlin, patří:

  • Nachlazení a chřipka
  • Sinusové infekce
  • Streptokok v krku
  • Rány na kůži
  • Mononukleóza

Vaše lymfatické uzliny se zvětší, když přijde více krvinek, které budou bojovat s invazivní infekcí. Všechny se v podstatě hromadí, což způsobuje tlak a otoky.

Lymfatické uzliny, které bobtnají, jsou často blízko místa infekce (to znamená, že u osoby se streptokokem může dojít ke zduření lymfatických uzlin na krku).

Příznaky lymfadenopatie

Je normální cítit lymfatické uzliny jako malé hrudky pod kůží, ale pokud je přítomna infekce nebo jiný problém, uzliny se mohou zvětšit a způsobit bolest, citlivost, zarudnutí a teplo. V závislosti na příčině stavu mohou být přítomny další příznaky, třeba tyto:

  • Bolesti těla
  • Horečka
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Respirační příznaky jako kašel nebo překrvení
  • Únava
  • Bolest hlavy

Léčba

Lymfadenopatie je často neškodná a ustupuje i bez nutnosti léčby. Pokud je použita nějaká léčba, je zaměřena spíše na příčinu lymfadenopatie než na samotnou adenopatii.

Pokud se zduřené lymfatické uzliny nacházejí pouze v jedné oblasti vašeho těla, nazývá se to lokalizované zduřené lymfatické uzliny. Možná máte virus – takže není opravdu nutná žádná léčba a nemoc prostě proběhne. Uzliny se pak postupně zmenší zpět na normální velikost.

U některých infekcí (jako je růžové oko) může lékař předepsat antivirotikum nebo antibiotikum, které je pomůže vyléčit.

Když se oteklé lymfatické uzliny nacházejí ve dvou nebo více oblastech (generalizované zduřené lymfatické uzliny), obvykle to ukazuje na vážnější systémové (což znamená, že je to po celém těle) onemocnění. Jako například:

  • Autoimunitní onemocnění (jako lupus nebo revmatoidní artritida)
  • Toxoplazmóza
  • Sexuálně přenosné infekce (jako je třeba HIV nebo syfilis).
  • Bakteriální infekce (jako Lymská borelióza nebo tyfus)
  • Virové infekce (jako spalničky nebo Epstein-Barr).
  • Rakovina (jako lymfom nebo leukémie).

Tyto zdravotní problémy mohou vyžadovat agresivnější léčbu (a to po delší dobu). Vaše zduřené lymfatické uzliny se nemusí vrátit do své normální velikosti, dokud vaše léčba neskončí.

Jak zmírnit bolest z oteklých lymfatických uzlin

Lymfatické uzliny mohou být trochu bolestivé a citlivé. Zkuste použít teplý obklad a volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen. Tato ošetření sice nezmenší uzliny, ale dočasně pomohou zmírnit vaši bolest, dokud vaše tělo úspěšně nezabrání infekci nebo nemoci.

Jsou oteklé lymfatické uzliny nakažlivé?

Ne, zduřené lymfatické uzliny samy o sobě nejsou nakažlivé. Nemůžete je jen od nikoho chytit. Pokud je však způsobil nakažlivý virus (jako je nachlazení a chřipka), můžete chytnou tyto nemoci.

Prevence – můžete zabránit zduření lymfatických uzlin?

Zduřelé uzliny nejsou špatné – jsou vlastně známkou toho, že vaše tělo bojuje s infekcí nebo nemocí. Pokud nesnášíte to nepohodlí s oteklými lymfatickými uzlinami, je nejlepší udělat kroky, abyste zabránili chycení nemoci (virové):

  • Správné mytí rukou
  • Nedotýkejte se rukama očí a nosu.
  • Držte se dál od těch, kteří jsou nemocní
  • Zkuste dezinfekci povrchů u vás doma nebo na pracovišti
  • Dbejte na dostatek spánku, zdravé stravování a cvičení.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti se zduřelými lymfatickými uzlinami? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Zvětšení (zduření) lymfatických uzlin (lymfadenopatie) – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Vít napsal:

    Mam uz ctvrty den zdurene krcni uzliny. Pres noc je to o neco horsi a polykani docela boli a je neprijemne. Zdureni predchazela ryma a neco jako malicky opar na rtu, ten ani nebyl znat. Dost mi pomaha strouzek cesneku, po kterem se uvolni mnozstvi hlenu a najednou jde polykat mnohrm snaz. Tak snad to uzliny vyfiltruji.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva