Sponzorováno

Zdravé houby a léčba nemocí – které houby na jakou nemoc? 4.85/5 (26)

Které houby léčí nemoci?

Které houby léčí nemoci?

Víte, jaký lék byl objeven díky absolutně nejznámější houbě. No přece penicilin! Lékař Alexander Fleming objevil Penicillium notatum zcela náhodou, když se rozhodl uklidit svůj pracovní nepořádek v laboratoři. Všiml si, že kolonie stafylokoků v Petriho misce zlikvidovala houba resp. běžná plíseň a svět se tak ocitl na začátku penicilinové éry. A hub, které pomáhají proti různým neduhům, je mnohem více. Nevěříte? Podívejte se na náš článek, kde jsme sepsali několik hub a jejich vliv na zdraví.

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

Určitě jste o této známé houbě určené na posílení obranyschopnosti organismu již slyšeli. Hlíva ústřičná je cizopasná, doslova tzv. dřevokazná houba, která žije na kmenech stromů a právě z nich přijímá mnoho živin. Z extraktu hlívy mnohé firmy vyrábějí doplňky výživy v podobě tablet, kapslí, sirupů, dokonce krémy a gely při ekzémech, kožních onemocněních, herpes, protože má schopnost stimulovat buňky, které v těle vytvářejí přirozenou imunitu.

Betaglukany v hlívě ústřičné

Z hlívy lze izolovat látku zvanou beta glukan, která aktivuje důležité složky imunitního systému, tzv. makrofágy. Jsou to specializované bílé krvinky, které vyhledávají buňky napadené viry nebo dokonce rakovinné buňky, pohlcují jejich a ničí. Beta glukan je látka známá v lékařských kruzích několik desetiletí. Mimochodem, lze ji získávat z různých přírodních zdrojů – kromě hub i z ovsa či pekařských kvasnic. Všechny tyto zdroje jsou v zásadě rovnocenné, účinnost a schopnost glukanu ovlivnit imunitní systém závisí především na jeho čistotu.

Jinými slovy, od toho, v jelikož izolované, čištěné formě se nachází v konkrétním přípravku. Denní doporučená dávka glukanu se podle většiny autorů pohybuje od 2 do 5 mg na kilogram tělesné hmotnosti v závislosti na tom, zda se jedná o preventivní užívání, nebo již o chorobný stav. Pro lepší účinek někteří výrobci doporučují užívat beta glukan na prázdný žaludek. Betaglukany se přirozeně v našem těle nevyskytují, jde o látku netoxickou a nenávykový, bez vedlejších účinků, nadbytek se z organismu vyloučí. A beta-glukany jsou navíc vhodné i pro děti.

Hlívu lze samozřejmě konzumovat i v její přirozené podobě – ​​lze ji podobně jako žampiony koupit v mnoha obchodech s potravinami. Někteří ji považují dokonce nejen za zdravější, ale i chutnější než žampiony, přestože chuť má neutrální, a proto je vhodná pro přípravu jídel nejrůznějšími způsoby. Obsahuje množství vitamínů, aminokyseliny i minerální látky. Je vhodná pro diabetiky, má protialergické, protinádorové účinky, upravuje krevní tlak atd.

O seriózní imunologické stimulaci organismu pojídáním hlívy však lze mluvit jen v případě, že člověk pravidelně je dostatečné množství houby (tak, jak je to tradiční v Asii, kde se houby jedí doslova denně). Dostupnost glukanu přímo z hlívy je velmi nízká, protože hubu tvoří z 90 procent voda a zbývajících 10 procent je třeba rozdělit mezi další látky – polysacharidy, sacharidy, bílkoviny, vlákninu … I v doplňcích výživy z lékáren třeba rozeznávat, zda se jedná o umletou, sušenou hlívu bez izolace glukanu nebo již vysoce čištěný beta glukan s větší biologickou aktivitou. A tento rozdíl je velmi cítit i v ceně přípravků.

Houževnatec jedlý – šitake (Lentinus edodes)

Podobně jako hlíva, roste legendami opředená houba šitake na stromech. Její název byl odvozen od stromu, na kterém roste, nazývaném „ši“ a „take“ japonsky znamená houba. Patří mezi nejstarší pěstované houby na světě a Japonci ji považují za elixír dlouhého života. Na speciálních farmách se ročně vyprodukována miliony tun této kulinářské delikatesy. S vědeckým výzkumem, co se týče její zdravotních účinků, se začalo až v 40. letech minulého století.

Snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu, cukru, působí proti vzniku onkologických onemocnění, má příznivý účinek na imunitní systém, dokonce sexuální potenci. Samotná houba má nasládlou, mírně česnekovou chuť a silnou houbovou aroma. Dá se prý bez problémů vypěstovat i v domácích podmínkách na polenech z listnatých stromů, na různých směsích či seně. Lze ji zavařovat, přidávat do salátů, polévek, omáček. Vyrábí se však i v kapslích v rámci doplňků výživy, které dostat koupit v lékárnách.

Kombucha (Medusomyces gisevii)

Nazývá se také „čajovou houbou“. Nevypadá jako klasická houba s kloboučkem a nožičkou, je to rosolovitá hmota, kterou tvoří společenství kvasinek, řas a dalších mikroorganismů. Používá se jako lidový lék určený na pití, na koktejly, pleťové přípravky, lázně a podobně. Čínská pověst hovoří o tom, že ve staré Číně uctívali kombuchu jako dar bohů. Japonská legenda se zase váže k císaři, kterému pomohl doktor jménem Kombu. Mnozí historici jsou však toho názoru, že název kombucha má ruský původ.

Sponzorováno

Kombuchová kultura se obvykle skladuje v živném roztoku v chladničce, je možné ji i zamrazit, dokonce usušit. Jinak mezi předpokládané účinky kombuchy patří: posílení imunitního systému, očištění organismu od škodlivých látek, podpora trávení, harmonizace činnosti střev, povzbuzení látkové přeměny, snížení únavy, napětí. Kombuchu již před mnoha lety pěstovali mniši v českých klášterech, kde ji nazývali „Olinka“. Někomu chutí připomíná nakyslé pivo, jinému sekt nebo burčák. Dá se koupit jako kombuchová kultura, z níž se nápoj vyrobí doma, ale i v prodejnách zdravé výživy jako hotový nápoj v láhvi či Tetrapak. U hotových nápojů však vznikají pochybnosti o účinku související se snahou o dosažení co nejdelší doby trvanlivosti, protože kombucha musí být nápoj živý a aktivní.

Chytrá houba (Pythium oligandrum)

Říká se o ní, že si poradí se zápachem nohou, bércovými vředy, atopickým ekzémem, lupénkou či mykózami. Tato mikroskopická houba má působit jako jakýsi „užitečný upír“ na nepřátelské buňky. Parazituje na mikroorganismech způsobujících nemoc, a když svůj úkol splní, ztratí se. Když zneškodní parazita, uvolní prostor normální mikroflóře a napomáhá tak hojení. Původně se chytrá houba používala v zemědělství na ochranu rostlin.

Její účinky objevil český vědec doc. Dáša Veselý. Dnes se vyrábí v krémech, jako suchá směs pro přípravek určený do koupele, pro péči o nehty na rukou, oplachový roztok na rány, vyplachování úst a podobně. Nemá vedlejší účinky a dosud se údajně neobjevily ani žádné alergické reakce. Přípravky vyrobené v Česku se prodávají v lékárnách a jsou zařazeny jako kosmetické produkty.

Reishi

Reishi, houba, která vypadá skoro jako velké hnědo-bílá květina ze dřeva, má následující vlastnosti: protirakovinové, antioxidační, antibakteriální, antivirové a protiplísňové. Kromě toho, Reishi houby obsahují kyselinu, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, který zase může snížit vysoký krevní tlak. Houba reishi je tak zdravý a dobrý doplněk k jídlu.

Maitake

Říká se, že cca polovina šálku denně maitake hub je skvělé pro vyčištění těla, tato houba prý umí najít abnormální buňky a způsobí jejich sebedestrukci. Takže je prevencí rakoviny. Je skvělá jako prevence proti rakovině prsu.

Lišky

Vypadá jako mini houba. Tato houba je spojena s anti-mikrobiálními, antibakteriálními a protiplísňovými vlastnostmi. Mají také vysoký obsah vitamínu C, D a draslíku.

Shimeji

Shimeji lze nalézt v mnoha asijských polévkách. Tato houba obsahuje beta-glukany – sloučenina, která je úspěšným prostředkem pro zpomalení a ničení rostoucích nádorů. Shimeji houby mohou také pomoci při diabetes, astma a alergiích posílením imunitního systému a zvýšení jeho léčivých schopností.

Hřib smrkový

Má super protizánětlivé účinky. Obsahuje sloučeninu ergosterol (chem. rostlinná steroidní sloučenina), který je schopen cytotoxicity, což je proces útocích na nepřátelské buňky.

Žampion

U nás známá houba. Žampion má speciální uhlohydráty, které udržují hladinu cukru v krvi a posilují metabolismus. Silný metabolismus znamená více spáleného tuku. 80g denně po dobu čtyř až šesti týdnů – touto porcí můžete přispět ke značnému úbytku hmotnosti (to neznamená, že je to bez cvičení a zdravé výživy). Tyto houby jsou také ceněny pro vysoký obsah selenu, který nejen napomáhá hubnutí, ale ukazuje, že má pozitivní vliv na rakovinu prostaty.

Čaga sibiřská (Chaga)

Další výjimečná houba s mnoha pozitivními účinky pro naše zdraví. Houba čaga podporuje náš imunitní systém. Chaga má mnoho beta-D-glukanů, které pomáhají udržovat rovnováhu reakce imunitního systému organismu. To znamená, že chaga pomáhá posilovat imunitní systém, když je to třeba, ale zpomalí ho, když je hyperaktivní. Výzkum také ukázal, že chaga aktivuje imunitní buňky zodpovědné za boj proti rakovině.

TIP: Bylinky, které jsou super do jídla

Chaga dále podporuje integritu cév a má poskytuje zklidňující vlastnosti. To může být užitečné pro ty, kteří trpí bolestí, neuropatií, a dokonce i cukrovkou. Chaga se již velmi dlouho používá pro podporu zdraví gastrointestinálního traktu. Většina vředů jsou způsobeny bakteriemi, jako je Helicobacter pylori, takže dobře fungující imunitní systém může velmi dobře překonat tento patogen.

Studie také prokázaly, že kyselina betulinová nalezená v houbě chaga je schopna štěpit špatný LDL cholesterol v krevním řečišti. V nejedné studii extrakty chaga houby vykazovaly vysokou antioxidační a antimikrobiální aktivitu.

Co dále si o houbách přečíst?

VIDEO: Zdraví prospěšné houby

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva