Sponzorováno

Zánět středního ucha – co je dobré vědět – příznaky, příčiny a léčba 4.32/5 (22)

  • Zánět středního ucha, známý také jako otitis media, je zánět v oblasti za bubínkem, který odděluje vnější ucho od středního ucha. Tento stav může být způsoben infekcí bakteriemi nebo viry, které způsobují hromadění tekutiny za bubínkem a zánět.
  • Otitis media je jiný název pro infekci středního ucha. Znamená to infekci za ušním bubínkem.
  • Mezi příznaky zánětu středního ucha patří hlavně bolest ucha, horečka, ztráta sluchu, pocit tlaku v uchu a možná i vytečení tekutiny z ucha.
  • Příčiny: K tomuto druhu ušní infekce může dojít po jakémkoli stavu, který brání odtoku tekutiny ze středního ucha. Mezi tyto stavy patří alergie, nachlazení, bolest v krku nebo infekce dýchacích cest.
  • Léčba může znamenat užívání antibiotik v případě bakteriální infekce, bolesti léky na zmírnění nepříjemných příznaků a v některých případech chirurgický zákrok, pokud zánět přetrvává nebo se opakovaně vrací.

Infekce středního ucha neboli zánět středního ucha nastane, když virus nebo bakterie zanítí oblast za ušním bubínkem. Obecně je zánět středního ucha nejčastější u dětí. Podle studií se záněty středního ucha vyskytují u 80 procent dětí v době, než dosáhnou věku 3 let.

Většina zánětů středního ucha se vyskytuje během zimy a brzkého jara. Záněty středního ucha obvykle odezní bez jakýchkoli léků. Pokud však bolest přetrvává nebo máte vy nebo dítě horečku, měli byste vyhledat lékařské ošetření.

Zánět středního ucha - ilustrace

Zánět středního ucha – ilustrace

 

Jaké jsou typy zánětů středního ucha?

Existují dva typy zánětů středního ucha: akutní zánět středního ucha a zánět středního ucha s výpotkem.

Akutní zánět středního ucha (otitis media acuta – OMA)

Tento typ ušní infekce přichází rychle a je doprovázen otokem a zarudnutím ucha za a kolem ušního bubínku. Horečka, bolest ucha a porucha sluchu se často objevují v důsledku zachycené hnisavé tekutiny nebo hlenu za bubínkem.

Zánět středního ucha s výpotkem (OME)

Poté, co infekce odezní, se ve středním uchu někdy bude nadále hromadit hlen a tekutina. K tomu může také dojít v důsledku nachlazení nebo jiných stavů, jako je například rozštěp patra. To může způsobit pocit plného ucha a ovlivnit vaši schopnost jasně slyšet.

Po odeznění infekce se tedy ve středním uchu hromadí tekutina (výpotek) a hlen. Můžete mít pocit, že máte jakoby „plné střední ucho něčeho“. Cítíte tlak. To může trvat týdny u měsíce a může to ovlivnit váš sluch.

Chronický zánět středního ucha s výpotkem

Tekutina (výpotek) zůstává ve středním uchu dlouhou dobu. Nebo se hromadí znovu a znovu, i když nedošlo k infekci. Tento typ infekce středního ucha může být obtížně léčitelný. A může také ovlivnit váš sluch.

Akutní zánět středního ucha – otitis media acuta (OMA) je jeden z nejčastějších zánětů v raném dětském věku s celoročním výskytem.

Příčiny – co způsobuje zánět středního ucha?

Existuje několik důvodů, proč děti (nebo dospělí) moou dostat zánět středního ucha. Často problémy pocházejí z předchozí infekce dýchacího traktu, která se šíří do uší.

Když je trubice, která spojuje střední ucho s hltanem (tj. Eustachova trubice), ucpaná, tekutina se shromažďuje za ušním bubínkem. Bakterie často rostou v tekutině, což pak způsobuje bolest a zánět.

Obecně se dá říct, že k tomuto druhu ušní infekce může dojít po jakémkoli stavu, který brání odtoku tekutiny ze středního ucha. Mezi tyto stavy patří alergie, nachlazení, bolest v krku nebo infekce dýchacích cest.

Jaké jsou příznaky zánětu středního ucha?

Se záněty středního ucha jsou spojeny různé příznaky. Mezi nejběžnější patří:

  • bolest ucha
  • podrážděnost
  • potíže se spánkem
  • tahání za uši, sahání si na uši (u dětí)
  • horečka
  • problémy s rovnováhou
  • problémy se sluchem
  • nevolnost a zvracení
  • průjem
  • snížená chuť k jídlu

Diagnostika – jak lékaři diagnostikují záněty středního ucha?

Lékař udělá anamnézu vašeho dítěte a provede fyzickou prohlídku. Během vyšetření se lékař podívá na vnější ucho a bubínek pomocí nástroje zvaného otoskop, aby zkontroloval zarudnutí, otok, hnis a tekutinu. Dospělí jsou obvykle mnohem lepší v popisování svých příznaků slovy než děti. Komplikace jsou u dospělých i dětí stejné, stejně jako léčba.

Sponzorováno

Lékař může také provést test zvaný tympanometrie, aby zjistil, zda střední ucho funguje správně a zda je přítomen zánět středního ucha s výpotkem. Při tympanometrii se do zvukovodu vloží zařízení, které mění tlak a rozvibruje bubínek. Test měří změny vibrací a zaznamenává je do grafu. To ukáže přítomnost tekutiny, ale ne, zda je tekutina infikovaná. Výsledky tympanometrie interpretuje lékař. Ten s tím má mnoho zkušeností.

Léčba zánětu středního ucha

Existuje řada způsobů, jak léčit zánět středního ucha. Akutní zánět středního ucha lze léčit antibiotiky, ale zánět středního ucha s výpotkem (OME) není typicky doprovázen infekcí, takže antibiotika nejsou užitečná ani nezbytná.

Lékař založí léčbu na věku, zdravotním stavu a anamnéze vašeho dítěte. Lékaři také zváží následující:

  • závažnost zánětu nebo infekce
  • schopnost vašeho dítěte tolerovat antibiotika

V závislosti na závažnosti infekce vám lékař může říci, že nejlepší možností je léčit bolest a počkat, až příznaky odezní. Běžnou léčbou je ibuprofen nebo jiný lék na snížení horečky a bolesti.

Příznaky trvající déle než 3 dny obvykle znamenají, že lékař doporučí antibiotika. Antibiotika však nevyléčí infekci, pokud je způsobena virem. Na to pamatujte.

Jaké jsou komplikace spojené se záněty středního ucha?

Komplikace způsobené zánětem středního ucha jsou vzácné, ale mohou se vyskytnout. Mezi tyto komplikace patří:

  • infekce, která se šíří do ušních kostí (mastoiditida)
  • infekce, která se šíří do tekutiny kolem mozku a míchy (meningitida)
  • trvalá ztráta sluchu
  • prasklý ušní bubínek

Prevence – jak se dá předejít zánětu středního ucha?

Existují způsoby, jak snížit riziko, že vaše dítě dostane zánět ucha:

  • Myjte si ruce a ruce svého dítěte často.
  • Pokud kojíte z láhve, vždy držte láhev svého dítěte sami a krmte je, když sedí vzpřímeně nebo polovzpřímeně. Odstavte je z láhve, když dosáhnou věku 1 roku.
  • Vyhněte se zakouřenému prostředí.
  • Udržujte očkování vašeho dítěte aktuální.
  • Odstavte své dítě od dudlíku do 1 roku věku.

Lékaři také doporučují kojit vaše dítě, pokud je to možné, protože to může pomoci snížit výskyt zánětů středního ucha.

Kdo má větší pravděpodobnost, že dostane zánět středního ucha?

Pravděpodobnost, že dostanete infekci středního ucha, je, pokud:

  • Sami kouříte, nebo máte v blízkosti někoho, kdo kouří
  • Máte sezónní nebo celoroční příznaky alergie
  • Máte nachlazení nebo jinou infekci horních cest dýchacích

Trubička do uší (myringotomie)

Někdy tekutina zůstává ve středním uchu i poté, co užíváte antibiotika a infekce odezní. V tomto případě může váš lékař navrhnout, aby vám do ucha byla umístěna malá trubička. Trubička se nasadí na ušní bubínek. Hadička zabraňuje hromadění tekutiny a uvolňuje tlak ve středním uchu. Může vám také pomoci lépe slyšet. Tato operace se nazývá myringotomie. U dospělých se moc často nedělá.

Zánět středního ucha si nevybírá

Záněty středního ucha jsou běžné u dětí, ale mohou se objevit i u dospělých. Zánět ucha u dospělého může znamenat vážnější problém než u dítěte. Pokud máte nějakou ušní infekci, měli byste lékaře nebo přímo ORL a léčit ji.

Máte se zánětem středního ucha nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Dále si přečtěte o uších

VIDEO: Jak na zánět středního ucha?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva