Obsah článku
- Meningitida je zánět mozkových blan, membrán pokrývajících mozek a míchu.
- Většina případů zánětu mozkových blan je způsobena bakteriemi nebo viry, ale některé mohou být způsobeny určitými léky nebo nemocemi. Mnoho bakterií a virů, které způsobují meningitidu, jsou poměrně časté a způsobují další běžné nemoci.
- Při rychlé léčbě lze meningitidu úspěšně vyléčit.
Co je to meningitida (zánět mozkových blan)?
Meningitida je zánět mozkových blan. Meningy (nebo nazývány také jako mozkové a míšní pleny, obaly či blány) jsou tři membrány, které pokrývají mozek a míchu. Meningitida může nastat, když se nakazí tekutina obklopující mozkové pleny. Meningitida čili zánět mozkových blan je tedy infekční onemocnění mozkomíšních plen.
Mezi nejčastější příčiny meningitidy patří virové a bakteriální infekce. Jiné příčiny mohou být následující:
- rakovina
- chemické podráždění
- plíseň – to je pak plísňová (fungální) meningitida
- alergie na léky
Některé virové a bakteriální meningitidy jsou nakažlivé. Mohou být přenášeny kašláním, kýcháním nebo blízkým kontaktem.
Jaké jsou příznaky meningitidy (zánětu mozkových blan)?
Příznaky virové a bakteriální meningitidy mohou být na začátku velmi podobné. Příznaky bakteriální meningitidy jsou však obvykle závažnější. Příznaky se také liší v závislosti na vašem věku.
Příznaky virové meningitidy
Virová meningitida u kojenců může způsobit tyto příznaky:
- snížená chuť k jídlu
- podrážděnost
- ospalost
- letargie
- horečka
U dospělých může virová meningitida způsobit tyto příznaky:
- bolesti hlavy
- horečka
- ztuhlý krk
- záchvaty
- citlivost na jasné světlo
- ospalost
- letargie
- nevolnost a zvracení
- snížená chuť k jídlu
Příznaky bakteriální meningitidy
Příznaky bakteriální meningitidy se objevují náhle. Mohou být následující:
- změny v duševním stavu
- nevolnost
- zvracení
- citlivost na světlo
- podrážděnost
- bolest hlavy
- horečka
- zimnice
- ztuhlý krk
- fialové oblasti kůže, které připomínají modřiny
- ospalost
- letargie
Pokud se u vás vyskytnou tyto příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Bakteriální a virová meningitida může být smrtelná. Neexistuje způsob, jak zjistit, zda máte bakteriální nebo virovou meningitidu, pouze na základě posouzení toho, jak se cítíte. Lékař bude muset provést testy, aby zjistil, jaký typ zánětu mozkových blan máte.
Příznaky plísňové meningitidy
Příznaky plísňové meningitidy se podobají ostatním typům této infekce. Příznaky mohou být následující:
- nevolnost
- zvracení
- citlivost na světlo
- horečka
- bolest hlavy
- zmatek nebo dezorientace
Každý typ meningitidy má některé charakteristické příznaky.
Vyrážka z meningitidy
Jedním z pozdních příznaků, že se jedná o bakteriální příčinu meningitidy, Neisseria meningitidis, je slabá vyrážka na pokožce. Bakterie z infekce meningokokovou meningitidou se množí ve vaší krvi a cílových buňkách kolem kapilár. Poškození těchto buněk vede k poškození kapilár a mírnému úniku krve. To se pak projevuje jako slabě růžová, červená nebo fialová vyrážka. Skvrny mohou být ve velikosti jako drobné špendlíkové hlavičky a snadno si je spletete s modřinou.
Jak se infekce zhoršuje a šíří, vyrážka bude zřetelnější a závažnější. Skvrny budou tmavší a větší.
U lidí s tmavou kůží může být těžší vidět vyrážku z meningitidy. Světlejší oblasti kůže, jako jsou dlaně a vnitřek úst, mohou snadněji vykazovat známky vyrážky. U každého jedince může vyrážka vypadat mírně jinak.
Typy meningitidy (zánětu mozkových blan)
Virové a bakteriální infekce jsou obecně nejčastější příčinou meningitidy. Existuje několik dalších forem meningitidy. Mezi příklady patří kryptokoková meningitida, která je způsobena plísňovou infekcí, a karcinomatózní meningitida, která souvisí s rakovinou (mening nádorem). Tyto typy jsou ale obecně méně časté.
Virová meningitida
Virová meningitida je nejběžnějším typem meningitidy. Viry rodu Enterovirus způsobují 85 procent případů. Ty jsou častější během léta a podzimu a zahrnují:
- coxsackie virus A
- coxsackie virus B
- echoviry
Coxsackie virus byl pojmenován podle města Coxsackie ve státě New York (USA), kde byl poprvé objeven (1948-1949) Gilbertem Dalldorfem.
Třeba v USA viry rodu Enterovirus způsobují přibližně 10 až 15 milionů infekcí ročně (zdroj zde), ale pouze u malého procenta nakažených lidí se nakonec vyvine meningitida.
Ale i jiné viry mohou způsobit meningitidu (zánět mozkových blan). Jsou to třeba tyto:
- virus západonilské horečky
- chřipka
- příušnice
- HIV
- spalničky
- herpes viry
- Coltivirus, což je původce coloradské klíšťové horečky
Virová meningitida obvykle vymizí i bez léčby. Je však třeba léčit některé příčiny.
Bakteriální meningitida
Bakteriální meningitida je nakažlivá a je způsobena infekcí určitými bakteriemi. Je to smrtelná nemoc, pokud se neléčí. 5 až 40 procent dětí a 20 až 50 procent dospělých s tímto stavem zemře. Tato čísla platí i když dochází k léčbě.
Nejběžnější typy bakterií, které způsobují bakteriální meningitidu, jsou tyto:
- Streptococcus pneumoniae, který se obvykle vyskytuje v dýchacích cestách, dutinách a nosní dutině a může způsobit tzv. Pneumokokovou meningitidu.
- Neisseria meningitidis, která se šíří slinami a jinými respiračními tekutinami a způsobuje tzv. meningokokovou meningitidu.
- Haemophilus influenza, která může způsobit nejen meningitidu, ale také infekci krve, zánět průdušnice, celulitidu a infekční artritidu.
- Listeria monocytogenes, což jsou bakterie přenášené potravinami.
- Staphylococcus aureus, který se obvykle vyskytuje na kůži a v dýchacích cestách, a způsobuje Stafylokokovou meningitidu.
Plísňová meningitida
Plísňová meningitida je vzácný typ meningitidy. Je způsobena houbou, která infikuje vaše tělo a poté se šíří z krve do mozku nebo míchy.
U lidí s oslabeným imunitním systémem je pravděpodobnější výskyt plísňové meningitidy. Klasicky to jsou třeba lidé s rakovinou nebo HIV.
Mezi nejčastější plísně související s plísňovou meningitidou patří:
- Cryptococcus, který je inhalován z nečistot nebo třeba i z půdy kontaminované trusem ptáků.
- Blastomyces, další druh plísně nacházející se často na půdách.
- Histoplazma, která se nachází v prostředích silně kontaminovaných trusem netopýrů a ptáků.
- Coccidioides, který se nachází v půdě ve specifických oblastech.
Parazitární meningitida
Tento typ meningitidy je méně častý než virová nebo bakteriální meningitida a je způsoben parazity, které se nacházejí ve špíně, výkalech a na některých zvířatech a potravinách, jako jsou hlemýždi, syrové ryby, drůbež nebo jiné produkty.
Jeden typ parazitární meningitidy je vzácnější než jiné. Říká se mu eozinofilní meningitida (EM). Za eozinofilní meningitidu jsou zodpovědní tři hlavní paraziti. Jsou to:
- Angiostrongylus cantonensis
- Baylisascaris procyonis
- Gnathostoma spinigerum
Parazitární meningitida se nepřenáší z člověka na člověka. Místo toho tito paraziti infikují zvíře nebo se skrývají na jídle, které pak člověk sní. Pokud jsou parazit nebo vajíčka parazita při požití infekční, může dojít k infekci.
Jeden velmi vzácný typ parazitární meningitidy, amebická meningitida, je život ohrožující typ infekce. Tento typ je způsoben, když jeden z několika typů ameby vstupuje do těla nosem, zatímco plavete v kontaminovaných jezerech, řekách nebo rybnících. Parazit může zničit mozkovou tkáň a nakonec způsobit halucinace, záchvaty a další závažné příznaky. Nejčastěji je to parazit Naegleria fowleri – u lidí způsobuje tzv. primární amébovou meningoencefalitidu.
Neinfekční meningitida
Neinfekční meningitida není infekce. Místo toho jde o typ meningitidy způsobené jinými zdravotními potížemi (nemocemi) nebo léky. Jsou to například:
- lupus
- poranění hlavy
- operace mozku
- rakovina
- některé léky
Jaké jsou příčiny meningitidy?
Každý typ meningitidy má mírně odlišnou příčinu, ale každá nakonec působí stejným způsobem: bakterie, houby, viry nebo paraziti se šíří krevním oběhem, dokud nedosáhnou mozku nebo míchy. Tam se usadí v podšívce nebo tekutinách kolem těchto životně důležitých částí těla a začne se vyvíjet v pokročilejší infekci.
Neinfekční meningitida je pak důsledkem fyzického zranění nebo jiného stavu; není to o infekci.
Existuje vakcína proti meningitidě?
Ano, existuje vakcína proti několika typům bakteriální meningitidy. Meningokoková meningitida způsobená Neisseria meningitidis je jednou z verzí, pro které jsou k dispozici vakcíny. I když je virová meningitida častější, bakteriální meningitida může být nebezpečnější, pokud není diagnostikována a léčena dostatečně rychle.
Sponzorováno
Z tohoto důvodu jsou dvě hlavní vakcíny proti bakteriální meningitidě. První vakcína, meningokoková konjugovaná vakcína, obsahuje vakcínu zaměřenou na čtyři nejběžnější typy bakteriálních sérotypů. Vydrží déle a nabízí větší ochranu.
Druhá vakcína MenB se zaměřuje na jeden konkrétní kmen a její ochranné okno je mnohem kratší. Pro aplikaci vakcíny se navíc doporučuje pouze určitá populace.
Mezi vedlejší účinky vakcíny proti meningitidě patří bolestivost, zarudnutí a pálení v místě vpichu. U některých lidí se může vyskytnout nízká horečka jeden nebo dva dny po injekci. Možné jsou také zimnice, bolesti hlavy, bolesti kloubů a únava.
Kdo by měl být očkován proti meningokokové meningitidě?
Tyto 3 skupiny jsou považovány za ohrožené a měly by dostat vakcínu proti meningitidě:
- vysokoškoláci v prvním ročníku
- dospívající ve věku 11 až 12 let
- lidé cestující do zemí, kde je meningokoková choroba hodně častá
- děti ve věku od 2 let, které nemají slezinu nebo mají narušený imunitní systém
Léčba – jak se léčí meningitida (zánět mozkových blan)?
Vaše léčba je samozřejmě určena příčinou vaší meningitidy.
Bakteriální meningitida vyžaduje okamžitou hospitalizaci. Včasná diagnostika a léčba zabrání poškození a smrti mozku. Bakteriální meningitida je léčena intravenózními antibiotiky. Neexistuje žádné specifické antibiotikum pro bakteriální meningitidu. Záleží na konkrétních bakteriích.
Plísňová meningitida je léčena antifungálními látkami.
Parazitární meningitida může zahrnovat buď léčbu pouze příznaků, nebo pokus o přímou léčbu infekce. V závislosti na příčině se tento typ může zlepšit bez antibiotické léčby. Pokud se však zhorší, může se váš lékař pokusit léčit samotnou infekci.
Virová meningitida může vyřešit sama, ale některé příčiny virové meningitidy budou léčeny intravenózními antivirovými léky.
Jak moc nakažlivá je meningitida?
Několik typů meningitidy není nakažlivých. Plísňová, parazitární a neinfekční meningitida nejsou nakažlivé.
Virová meningitida je nakažlivá. Šíří se přímým kontaktem s tělesnými tekutinami, včetně hlenu, výkalů a slin. Kapky infikované tekutiny se mohou šířit a sdílet kýcháním a kašláním. K nakažení touto infekcí nemusíte přijít do přímého kontaktu s infikovanou osobou.
Bakteriální meningitida, nejzávažnější forma meningitidy, může být také nakažlivá, zvláště pokud se jedná o meningokokovou meningitidu. Šíří se kontaktem s infikovanou osobou. Školy, centra denní péče, vojenské kasárny, nemocnice a vysokoškolské koleje jsou hlavním místem sdílení této infekce. Některé typy meningitidy se šíří kontaktem mezi lidmi, ale ne všemi.
Meningitida u kojenců
Malé děti, u kterých se objeví meningitida, mohou vykazovat jiné příznaky infekce než dospělí. Mezi tyto příznaky patří:
- horečka
- žloutenka
- tuhost těla nebo krku
- velký pláč
- nejdou nijak utěšit
- ospalost a potíže s probuzením
- jsou podráždění a nevrlí
- necítí se dobře a mají slabé sání během kojení
Virová meningitida je u kojenců celkem běžná. Vyvíjí se v důsledku nachlazení, oparu, chřipky a průjmu. Viry, které způsobují tyto běžné stavy, také způsobují virovou meningitidu.
Bakteriální meningitida, která je život ohrožující, se s největší pravděpodobností šíří z vážné infekce v blízké oblasti těla. Například bakterie z těžké infekce ucha nebo infekce dutin mohou vstoupit do krevního řečiště a najít si cestu do mozku nebo míchy a způsobit větší infekci.
Meningitida u dětí a mladistvých
Meningitida se stává častější u dětí, jak stárnou a dosahují věku, kdy jsou na střední a vysoké škole. Příznaky virové a bakteriální meningitidy u dětí jsou velmi podobné příznakům u dospělých. Jsou to obecně tyto příznaky:
- náhlá horečka
- bolesti těla a krku
- zmatek nebo dezorientace
- nevolnost
- zvracení
- únava nebo malátnost
Meningitida u dospělých
Riziko několika forem meningitidy v dospělosti klesá. Je to z velké části kvůli měnícím se okolnostem. Školy a koleje jsou běžná místa, kde lze snadno sdílet některé formy meningitidy. Jakmile mladý dospělý z těchto míst odejde, pravděpodobnost infekce začne klesat.
Po 60 letech života však riziko opět začíná stoupat. Je to kvůli základním chorobám nebo zdravotním problémům, které oslabují imunitní systém u starších jedinců.
U dospělých se sníženou imunitou je o dost větší riziko vzniku meningitidy. Podobně dospělí v prostředích, kde jsou jednotlivci v těsném vzájemném kontaktu, mohou být vystaveni většímu riziku infekce. Tak třeba učitelé, lékaři, zaměstnanci sociálních služeb a podobně.
Jak je diagnostikována meningitida?
Diagnostika meningitidy začíná zdravotní anamnézou a fyzickou prohlídkou. Věk, bydliště a práce mohou být důležitými vodítky. Během fyzické prohlídky lékař hledá:
- horečku
- zvýšenou srdeční frekvenci
- ztuhlost krku
- snížené vědomí
Váš lékař také možná nařídí lumbální punkci. Umožňuje lékaři hledat zvýšený tlak v centrálním nervovém systému. Může také najít zánět nebo bakterie v míšní tekutině. Tento test může také určit nejlepší antibiotikum pro léčbu.
K diagnostice meningitidy lze objednat i další testy. Mezi běžné testy patří následující:
- Krevní kultury identifikují bakterie v krvi. Bakterie mohou cestovat z krve do mozku. N. meningitidis a S. pneumonia mohou mimo jiné způsobit sepsi i meningitidu.
- Kompletní krevní obraz pro obecný index zdraví. Kontroluje počet červených a bílých krvinek ve vaší krvi. Bílé krvinky bojují proti infekci. Počet je u meningitidy obvykle zvýšený.
- Rentgenové vyšetření hrudníku může odhalit přítomnost pneumonie, tuberkulózy nebo plísňových infekcí. Po pneumonii může dojít k meningitidě.
- CT hlavy může ukázat problémy jako absces mozku nebo zánět vedlejších nosních dutin. Bakterie se mohou šířit z dutin do mozkových blan.
- Lékař může také provést test se skleničkou. Při tomto testu lékař převalí sklenici přes vyrážku z meningitidy. Pokud vyrážka nezmizí pod tlakem, je to pravděpodobně vyrážka od meningitidu. Pokud vybledne, neobvyklé skvrny na pokožce mohou být výsledkem jiného stavu.
Prevence – dá se nějak předcházet meningitidě (zánětu mozkových blan)?
Udržování zdravého životního stylu, zejména pokud máte zvýšené riziko, je důležité. To znamená třeba:
- mít přiměřené množství odpočinku
- nekouřit
- vyhýbání se kontaktu s nemocnými lidmi
Pokud jste byli v úzkém kontaktu s jedním nebo více lidmi, kteří mají bakteriální meningokokovou infekci, může vám lékař podat preventivně antibiotika. Tím se sníží vaše šance na rozvoj onemocnění.
Očkování může také chránit před určitými typy meningitidy. Vakcíny, které mohou zabránit meningitidě, zahrnují následující:
- Vakcína proti Haemophilus influenzae typu B (Hib)
- pneumokoková konjugovaná vakcína
- meningokoková vakcína
Správná osobní hygiena vám může také pomoci předcházet meningitidě. Některé typy meningitidy se šíří blízkým kontaktem s tělními tekutinami infikované osoby, jako jsou sliny a nosní sekrece. Vyhýbejte se sdílení nápojů, nádobí a osobních věcí, které mohou nést sliny nebo jiné tekutiny.
Jaké jsou komplikace u meningitidy (zánětu mozkových blan)?
Tyto komplikace jsou obvykle spojeny s meningitidou:
- záchvaty
- ztráta sluchu
- ztráta zraku
- problémy s pamětí
- artritida
- migrénové bolesti hlavy
- poškození mozku
- hydrocefalus
- subdurální empyém neboli nahromadění tekutiny mezi mozkem a lebkou
Infekce meningitidy může produkovat bakterie v krvi. Tyto bakterie se množí a některé uvolňují toxiny. To může způsobit poškození krevních cév a únik krve do kůže a orgánů.
Vážná forma této krevní infekce může být život ohrožující. Gangréna může poškodit kůži a tkáně. Ve vzácných případech může být nutná amputace. U lidí s meningitidou se může objevit i několik dalších závažných komplikací.
Jaké jsou rizikové faktory pro meningitidu (zánět mozkových blan)?
Toto jsou některé z rizikových faktorů meningitidy:
Horší imunita
Lidé s imunitní nedostatečností jsou náchylnější k infekcím. To zahrnuje infekce, které způsobují meningitidu. Některé poruchy a jejich léčba mohou oslabit váš imunitní systém. Jsou to:
- HIV / AIDS
- autoimunitní poruchy
- chemoterapie
- transplantace orgánů nebo kostní dřeně
Kryptokokální meningitida, která je způsobena kvasinkami, je nejčastější formou meningitidy u lidí s HIV.
Hodně sociální život
Meningitida se snadno šíří, když lidé u sebe žijí v hodně těsné blízkosti. Být na malém prostoru s hodně lidmi zvyšuje pravděpodobnost expozice. Mezi příklady těchto míst patří:
- internáty, koleje
- kasárny
- centra denní péče
Těhotenství
Těhotné ženy mají zvýšené riziko listeriózy, což je infekce způsobená bakteriemi Listeria. Infekce se může rozšířit i na nenarozené dítě.
Stáří
Všechny věkové skupiny jsou ohroženy meningitidou. Určité věkové skupiny však mají vyšší riziko. Děti do 5 let mají zvýšené riziko virové meningitidy. Kojenci jsou vystaveni vyššímu riziku bakteriální meningitidy.
Práce se zvířaty
Pracovníci na farmách a další lidé, kteří pracují se zvířaty, mají zvýšené riziko infekce bakterií Listeria.
Meningitida (zánět mozkových blan) a zápal plic
Pneumokoková meningitida je vzácná, ale závažná a život ohrožující forma bakteriální meningitidy. I při léčbě umírá 20 procent lidí s tímto typem infekce.
Asi 40 procent lidí má v krku a v zadní části nosu bakterie zvané Streptococcus pneumoniae. Tyto bakterie jsou zodpovědné za běžná onemocnění, jako je zápal plic, infekce dutin a infekce uší. Čas od času se však těmto bakteriím podaří překonat hematoencefalickou bariéru a způsobit zánět a infekci v mozku, míše nebo tekutinách, které je bezprostředně obklopují.
Mezi příznaky této závažné formy meningitidy patří:
- zimnice
- vysoká horečka
- zvracení
- bolest na hrudi
- bolest hlavy
- kašel
- zmatek
- slabost
- dezorientace
TIP: 22 příznaků meningitidy – kompletní přehled
Naštěstí jsou k dispozici dvě vakcíny k prevenci pneumokokové meningitidy.
VIDEO: Meningitida – zánět mozkových blan
Sponzorováno
Zdroje článku a studie
- Různé studie o zánětu mozkových blan Na oficiálním webu meningitis.org
- Pathophysiology and Treatment of Bacterial Meningitis Autor: Olaf Hoffman
- Zdroj obrázku ve článku: VectorMine / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Lidský mozek, Virová onemocnění
Přečtěte si také naše další články