Sponzorováno

Zánět hrtanové příklopky – epiglotitida – příznaky, příčiny a léčba 4.35/5 (20)

Zánět hrtanové příklopky – epiglotitida - příznaky, příčiny a léčba

Co je to epiglotitida?

Epiglotitida je charakterizována zánětem a otokem hrtanové příklopky (latinsky epiglottis). Je to potenciálně život ohrožující nemoc.

Hrtanová příklopka Epiglottis je základem vašeho jazyka. Skládá se převážně z chrupavky. Funguje jako ventil, který zabraňuje vniknutí jídla a tekutin do průdušnice při jídle a pití. K hlavní funkci hrtanové příklopky tedy dochází při polykání, kdy se přikládá na vstup hrtanu, tím jej uzavírá a zabraňuje vdechnutí potravy, nebo tekutin do dýchacích cest.

Tkáň, která tvoří epiglottis, se může zanítit, zvětšit a blokovat tak dýchací cesty. To vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pokud si myslíte, že máte vy nebo někdo jiný epiglotitidu, zavolejte na číslo 112 nebo okamžitě vyhledejte místní lékařskou pomoc.

Zánět hrtanové příklopky (epiglotitida) je historicky stav běžnější u dětí, ale u dospělých se stává čím dál častějším. Vyžaduje okamžitou diagnostiku a léčbu u každého, ale zejména u dětí, které jsou náchylnější k dýchacím komplikacím.

Příčiny – co způsobuje epiglotitidu?

Bakteriální infekce je nejčastější příčinou epiglotitidy. Bakterie mohou proniknout do vašeho těla, třeba když je vdechnete. Pak mohou infikovat vaši hrtanovou příklopku (epiglottis).

Nejběžnějším kmenem bakterií, který způsobuje tento stav, je Haemophilus influenzae typu b, také známý jako Hib. Hib můžete chytit vdechováním choroboplodných zárodků, když nakažená osoba zakašle, kýchne nebo smrká.

Mezi další bakteriální kmeny, které mohou způsobit epiglottitidu, patří Streptococcus A, B nebo C a Streptococcus pneumoniae. Streptococcus pneumoniae je běžnou příčinou bakteriální pneumonie.

Kromě toho viry, jako jsou viry, které způsobují pásový opar a plané neštovice, spolu s viry, které způsobují respirační infekce, mohou také vést k zánětu hrtanové příklopky. Houby, jako jsou ty, které způsobují plenkovou vyrážku nebo kvasinkové infekce, mohou také přispět k zánětu epiglotis.

Mezi další příčiny tohoto stavu patří:

  • kouření cracku
  • inhalace chemikálií a chemické popáleniny
  • polykání cizího předmětu
  • popálení horkými tekutinami a různé infekce.
  • popálení krku z páry nebo jiných zdrojů tepla
  • poranění hrdla, přímé poškození hrdla

Kdo je nejvíce ohrožen zánětem hrtanové příklopky?

U každého se může vyvinout epiglotitida. Riziko jeho rozvoje však může zvýšit několik faktorů.

Věk

Děti mladší 12 měsíců mají vyšší riziko rozvoje epiglotitidy. Je to proto, že tyto děti ještě nedokončily vakcinaci proti Hib. Celkově se onemocnění běžně vyskytuje u dětí ve věku 2 až 6 let. Pro dospělé je rizikovým faktorem věk nad 85 let.

Kromě toho jsou děti, které žijí v zemích, které nenabízejí žádné vakcíny, vystaveny zvýšenému riziku. U dětí, jejichž rodiče se rozhodnou, že je nevakcinují Hib vakcínou, je také zvýšené riziko epiglotitidy.

Pohlaví

U mužů je větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine epiglotitida než u žen. Důvod je nejasný, ale čísla takto hovoří.

Životní prostředí

Pokud žijete nebo pracujete s velkým počtem lidí, je pravděpodobnější, že někde chytnete bakterie od ostatních a vyvine s u vás infekce.

Podobně i silně obydlené prostředí, jako jsou školy nebo centra péče o děti, může zvýšit vystavení vás nebo vašeho dítěte všem typům respiračních infekcí. V těchto prostředích je zvýšené riziko epiglotitidy.

Slabý imunitní systém

Oslabený imunitní systém může vašemu tělu ztížit boj s infekcemi. Špatná imunitní funkce usnadňuje rozvoj epiglotitidy. Diabetes se ukázal jako rizikový faktor u dospělých.

Jaké jsou příznaky zánětu hrtanové příklopky (epiglotitidy)?

Příznaky epiglotitidy jsou stejné bez ohledu na příčinu. Mohou se však lišit u dětí, a u dospělých. U dětí se může vyvinout epiglotitida během několika hodin. U dospělých se často vyvíjí pomaleji v průběhu několika málo dnů.

Sponzorováno

Mezi příznaky epiglotitidy, které jsou běžné u dětí, patří:

  • vysoká horečka
  • zmírněné příznaky při naklánění dopředu nebo při vzpřímené poloze
  • bolest krku
  • chraplavý hlas
  • slintání
  • potíže s polykáním
  • bolestivé polykání
  • neklid
  • dýchání ústy

Mezi příznaky zánětu hrtanové příkloky běžné u dospělých patří:

  • horečka
  • potíže s dýcháním
  • potíže s polykáním
  • chraplavý nebo tlumený hlas
  • drsné, hlučné dýchání
  • silné bolesti v krku
  • neschopnost chytit dech

Pokud se epiglotitida neléčí, může zcela blokovat dýchací cesty. To může vést k namodralému zabarvení kůže kvůli nedostatku kyslíku. Toto je kritický stav a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pokud máte podezření na epiglotitidu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak je diagnostikována epiglotitida?

Vzhledem k závažnosti tohoto stavu můžete obdržet diagnózu u lékaře (či na pohotovosti) jednoduše fyzickým pozorováním a anamnézou. Ve většině případů, pokud si lékař myslí, že máte epiglotitidu, přijmou vás do nemocnice.

Jakmile budete přijati, může lékař na podporu diagnózy provést některý z následujících testů:

  • Rentgenové vyšetření krku a hrudníku pro zobrazení závažnosti zánětu a infekce
  • vyšetření krčních kultur a krve k určení příčiny infekce, jako jsou bakterie nebo viry
  • vyšetření krku

Léčba zánětu hrtanové příklopky (epiglotitidy)?

Pokud si lékař myslí, že máte epiglottitidu, první ošetření obvykle zahrnuje sledování hladiny kyslíku pulzním oxymetrem a ochranu dýchacích cest. Pokud je hladina kyslíku v krvi příliš nízká, pravděpodobně dostanete více kyslíku dýchací trubicí nebo maskou.

Lékař vám také může poskytnout jednu nebo všechny z následujících léčebných postupů:

  • intravenózní tekutiny pro výživu a hydrataci, dokud znovu nebudete moci polknout
  • antibiotika k léčbě známé bakteriální infekce (nebo té, na kterou má lékař podezření)
  • protizánětlivé léky, jako jsou kortikosteroidy, ke snížení otoku v krku

V těžkých případech budete možná potřebovat tracheostomii nebo koniotomii.

Tracheostomie je menší chirurgický zákrok, při kterém lékař vytvoří otvor (řez) v krku do průdušnice. Pak se přímo přes krk a do průdušnice umístí dýchací trubice, čímž se obejde epiglotis. To umožňuje výměnu kyslíku a zabraňuje respiračnímu selhání.

Koniotomie je jedním ze život zachraňujících zákroků. V podstatě jde o známější tracheotomii, od níž se odlišuje pouze místem řezu. Využívá se v případě neprůchodnosti horních cest dýchacích a hrtanu.

Pokud vyhledáte okamžitou lékařskou pomoc, můžete ve většině případů očekávat úplné uzdravení.

Je možná prevence? Lze zabránit epiglotitidě?

Rizika epiglotitidy můžete snížit provedením několika věcí.

Děti by měly dostávat dvě až tři dávky vakcíny Hib někdy ve věku 2 měsíců. Děti obvykle dostávají dávku, když jsou jim 2 měsíce, 4 měsíce a 6 měsíců. Vaše dítě bude pravděpodobně také dostávat posilovač mezi 12 a 15 měsíci.

Myjte si ruce často nebo použijte alkoholový dezinfekční prostředek, abyste zabránili šíření choroboplodných zárodků. Vyhněte se pití ze stejného šálku jako ostatní lidé a nesdílejte jídlo nebo náčiní.

Sponzorováno

Udržujte dobré imunitní zdraví tím, že budete jíst zdravou škálu potravin, budete se vyhýbat kouření, budete dbát na dostatečný odpočinek a také dbejte na správnou kontrolu a léčbu všech problémových chronických zdravotních stavů.

Zdroj článku a relevantní studie o zánětu hrtanové příklopky

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva