Sponzorováno

Zánět dělohy (endometritida) – jak se léčí? Příznaky a příčiny 4.69/5 (16)

  • Endometritida je zánět endometria, což je vnitřní vrstva děložní sliznice. Endometritis může být akutní nebo chronická, a je obvykle spojena s infekcí. Zánět dělohy (endometritida) může postihnout ženy v reprodukčním věku.
  • Hlavní příčinou endometritidy je infekce bakteriemi, a to buď přímo v děloze nebo přenesená z jiných oblastí těla. Infekce může vzniknout po porodu, chirurgickém zákroku v děložní oblasti (např. císařský řez), potratu a podobně. Další rizikové faktory jsou třeba narušení integrity sliznice dělohy, potíže s průchodností děložního čípku nebo diagnostické postupy, jako jsou kyretáže.
  • Symptomy endometritidy mohou zahrnovat: bolest v podbřišku, horečku, nepravidelná menstruační krvácení nebo zvýšený hnisavý výtok z pochvy.
  • K diagnóze a léčbu endometritidy je nezbytná konzultace s lékařem, který může provést potřebné vyšetření a předepsat vhodnou léčbu, obvykle antibiotika. Ignorování nebo nedostatečná léčba endometritidy může mít negativní dopady na reprodukční zdraví ženy.

Endometritida je zánět vnitřní výstelky dělohy. Může vést k bolestem břicha a krvácení, ale žena nemusí mít žádné příznaky.

PAMATUJTE: Endometritida se liší od endometriózy. Endometrióza je stav, kdy tkáň podobná výstelce dělohy roste mimo dělohu. Jsou to dva naprosto různé problémy.

Endometritida se liší od endometriózy, ačkoli oba stavy ovlivňují výstelku dělohy, nazývanou také endometrium. Dalším souvisejícím stavem je endomyometritida, kdy dochází k zánětu ve střední vrstvě dělohy, nazývané myometrium.

Tento článek poskytuje informace o endometritidě, včetně jejích příčin, příznaků, diagnózy a možných komplikací. Podíváme se také na vztah mezi endometritidou a plodností.

Zánět dělohy (endometritida) - ilustrace

Zánět dělohy (endometritida) – ilustrace

 

Příznaky zánětu dělohy (příznaky endometritidy)

Endometritida ne vždy způsobuje příznaky a některé ženy si ani nemusí být vědomy, že ji mají. Pokud se příznaky objeví, mohou být následující:

  • bolesti pánve nebo břicha
  • vaginální krvácení nebo neobvyklý vaginální výtok
  • horečka nebo zimnice
  • pocit nevolnosti nebo extrémní únavy
  • zácpa nebo bolest při používání toalety

Každá žena, která zaznamená jeden nebo více z těchto příznaků, by měla kontaktovat svého lékaře, aby zjistil příčinu.

Endometritida je také spojena s neplodností.

Příčiny zánětu dělohy

Endometritida se vyskytuje v důsledku infekce ve sliznici dělohy, známé jako endometrium. Takové infekce se mohou vyvinout kvůli bakteriím, které se obvykle nacházejí ve vagíně.

Děložní hrdlo (Cervix) je otvorem do dělohy a obvykle udržuje bakterie mimo dělohu. Bakterie se však mohou dostat dovnitř, když je děložní čípek otevřený. To se může stát z různých důvodů, například během porodu nebo chirurgického zákroku.

Mezi možné rizikové faktory endometritidy patří:

  • Porod nebo přerušení těhotenství: Toto jsou nejčastější příčiny zánětu endometria.
  • Císařský řez: Endometritida je častější po císařském řezu než po klasickém (vaginálním) porodu a po neplánovaném oproti plánovanému císařskému řezu.
  • Pohlavně přenosné infekce a další bakterie: Lidé mohou přenášet pohlavně přenosné choroby, třeba chlamydie a kapavku, během sexuální aktivity. Tyto pohlavně přenosné nemoci může způsobit infekci endometria, takže je důležité praktikovat bezpečný sex.
  • Bakterie v děloze: Bakterie normálně přítomné ve vagíně a děložním čípku mohou způsobit endometritidu, pokud se dostanou do dělohy.
  • Některé lékařské procedury: Některé procedury mohou propustit bakterie do dělohy, zejména ty, které zahrnují přístup k vnitřním orgánům a tkáním přes děložní hrdlo nebo dělohu. Například dilatace a kyretáž (odstranění tkáně z vnitřku dělohy), biopsie endometria (odběr vzorku tkáně endometria), hysteroskopie (lékař pomocí nástrojů hledá abnormality), zavedení nitroděložního tělíska, císařský řez a podobně).
  • Zánětlivé onemocnění pánve: to je infekce v pánvi, která je často spojena s endometritidou. Bez rychlé lékařské péče se tento problém může stát vážným.

Endometritida a jiná onemocnění

Endometritida vs. endometrióza

Endometritida se hodně liší od endometriózy, i když oba stavy ovlivňují výstelku dělohy.

Endometritida je stav, kdy se sliznice dělohy zanítí v důsledku infekce. Endometrióza je to, když tkáň podobná výstelce dělohy roste mimo dělohu. Infekce nezpůsobuje endometriózu. Jsou to úplně jiné problémy.

Příznaky endometriózy se liší od jedné osoby k druhé, ale obvykle jsou: bolest v podbřišku nebo zádech, která se obvykle během menstruace zhoršuje, silná menstruační bolest, při menstruaci bolest při močení nebo při pohybu střev, bolest během nebo po sexu, potíže s otěhotněním. V současné době neexistuje žádný lék na endometriózu, i když jsou k dispozici léčby, které pomáhají zmírnit příznaky. Pomáhá operace, která je standardní procedurou.

Endometritida vs. syndrom polycystických ovarií

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je stav, který ovlivňuje fungování vaječníků ženy. Tento stav souvisí s hormonální nerovnováhou v těle. Na rozdíl od endometritidy se PCOS nevyskytuje v důsledku infekce. Odborníci neznají přesnou příčinu PCOS. Tento stav má však pravděpodobně genetickou vazbu, protože se často vyskytuje v rodinách.

Endometritida a těhotenství

Endometritida může negativně ovlivnit schopnost ženy otěhotnět nebo zůstat těhotná. Zánět dělohy může způsobit zjizvení, které brání embryu v normálním uhnízdění a vývoji ve stěně dělohy.

Sponzorováno

Studie z roku 2016 uvádí, že chronická endometritida může negativně ovlivnit plodnost tím, že zabrání uhnízdění oplodněného vajíčka do děložní výstelky a zvýší pravděpodobnost opakované ztráty těhotenství. Stejná studie však uvádí, že léčba antibiotiky může vést k výraznému zlepšení plodnosti a úspěšnému otěhotnění.

Studie z roku 2018 pracovala s 95 ženami, které měly problémy s plodností. Výzkumníci zjistili, že více než polovina účastnic měla chronickou endometritidu a že léčba antibiotiky zlepšila jejich příznaky o více než 80 %. S úspěšnou léčbou měli zvýšenou míru těhotenství a porodnosti.

Specialisté na fertilitu někdy navrhují, aby ženy podstoupily testy nebo léčbu endometritidy, zejména v případech opakované ztráty těhotenství nebo více neúspěšných cyklů oplodnění in vitro zahrnujících embrya dobré kvality.

Diagnóza

Při diagnostice endometritidy lékař začne tím, že zajistí anamnézu a provede fyzickou prohlídku ženy. To bude pravděpodobně znamentat vyšetření pánve k vyhodnocení reprodukčních orgánů. Lékař bude hledat citlivost v děloze a případný výtok z děložního čípku.

Lékař může dále také provést následující testy, aby vyloučil jiné možné příčiny příznaků:

  • Krevní testy: Kompletní krevní obraz může pomoci identifikovat příznaky infekce nebo zánětu.
  • Kultivace děložního čípku: Lékař může odebrat výtěr z děložního čípku, aby zjistil chlamydie, kapavku nebo jiné bakterie.
  • Lékař může také odebrat výtok z děložního čípku a analyzovat jej pod mikroskopem. To může pomoci identifikovat další příčiny infekce nebo zánětu.
  • Biopsie endometria: Tento postup zahrnuje dilataci děložního čípku, aby se malý nástroj nebo pipela dostala do dělohy. Přístroj odebere malý vzorek tkáně a lékař odešle vzorek do laboratoře k analýze. Je to krátký postup, který může probíhat v ordinaci lékaře.
  • Laparoskopie nebo hysteroskopie: Tyto postupy zahrnují použití malé kamery připojená k tenké, flexibilní trubici. To umožňuje lékaři nahlédnout přímo do dělohy.

Léčba endometritidy

Léčba endometritidy je zaměřena na odstranění infekce a vyřešení zánětu dělohy. Léčba také zabrání případným dalším komplikacím. Léčba může být následující:

  • Antibiotika: Tyto léky bojují proti bakteriím způsobujícím zánět děložní sliznice. Pokud je infekce velmi závažná, může žena dokonce vyžadovat intravenózní antibiotika v nemocnici. To je ale spíše výjimečné.
  • Léčba sexuálních partnerů: Pokud je endometritida způsobena nějakou pohlavně přenosnou nemocí, sexuální partner nebo partneři osoby mohou také vyžadovat léčbu antibiotiky.
  • Další testy: U ženy může dále proběhnout kultivace děložního čípku nebo biopsii endometria, aby se zajistilo, že infekce po ukončení léčby antibiotiky úplně zmizí. Pokud infekce přetrvává, lékař může doporučit jiné antibiotikum.
  • Chirurgické řešení k odstranění tkáně: Chirurg může potřebovat odstranit jakoukoli tkáň, která zůstala uvnitř dělohy po porodu nebo ztrátě těhotenství.
  • Léčba jakýchkoli abscesů: V některých případech může infekce způsobit absces v břiše. Žena pak může potřebovat chirurgický zákrok nebo aspiraci jehlou k odstranění infikované tekutiny nebo hnisu z abscesu.

Prevence endometritidy

Ženy, které jsou ohroženy rozvojem endometritidy, by měly od svého lékaře obdržet informace o příznacích, na které si dát pozor. Jde tedy zejména o ženy, které nedávno porodily, a ženy, které nedávno podstoupily vyšetření nebo nějakou proceduru v oblasti pánve.

Lékař může předepsat antibiotika, která pomohou předcházet endometritidě v situacích, kdy je osoba ohrožena rozvojem tohoto stavu, například při plánovaném zákroku v pánvi. Lékař může předepsat antibiotika před nebo i bezprostředně po výkonu.

Protože pohlavně přenosné choroby mohou také způsobit endometritidu, je důležité, aby si ženy udržovaly své sexuální zdraví, zejména s nemonogamními partnery. Mezi chování, které může pomoci, patří pravidelné prohlídky na pohlavně přenosné choroby a důsledné používání bariérové antikoncepce, jako jsou kondomy.

Možné komplikace

Bez léčby může endometritida způsobit následující komplikace:

  • neplodnost
  • pánevní peritonitida, což je obecná pánevní infekce
  • absces v pánvi nebo děloze
  • septikémie, což je bakterie v krevním řečišti
  • septický šok, což je závažný a potenciálně život ohrožující nízký krevní tlak v důsledku septikémie

Výhled pro pacienty

Vyhlídky pro ženy s endometritidou jsou obecně velmi dobré, zvláště pokud jsou léčeny antibiotiky.

Včasná diagnóza a vhodná léčba výrazně snižuje riziko komplikací. Při vhodné léčbě je výhled velice dobrý.

Shrnutí informací

Endometritida je zánětlivý stav sliznice dělohy a je obvykle způsoben infekcí. Obvykle to není život ohrožující problém, ale je důležité ji co nejdříve léčit. Při léčbě antibiotiky obvykle vymizí.

Endometritida se léčí antibiotiky. Váš sexuální partner může také potřebovat léčbu, pokud lékař zjistí, že máte pohlavně přenosnou nemoc.

Sponzorováno

Závažné nebo složité případy mohou vyžadovat intravenózní (IV) tekutiny či antibiotika a odpočinek v nemocnici. To platí zejména v případě, že stav následuje po porodu.

A dále si o problémech dělohy přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva