Sponzorováno

Whippleova choroba – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (8)

Bakterie Tropheryma whipplei

Bakterie Tropheryma whipplei

Whippleova choroba ovlivňuje schopnost tenkého střeva zpracovávat tuk a živiny. Způsobuje průjmy a bolesti kloubů. Onemocnění může postihnout i nervový systém, což vede k záchvatům a problémům s pamětí. Bakterie Tropheryma whipplei nacházející se v půdě a vodě způsobují onemocnění. Pomáhají antibiotika. Neléčená Whippleova choroba může být dokonce i smrtelná.

Co je Whippleova choroba?

Whippleova choroba je vzácná bakteriální infekce. Ovlivňuje, jak tenké střevo zpracovává tuk a vstřebává vitamíny a živiny. Může vést k malabsorpci (nedostatku živin).

Nemoc může také ovlivnit nervový systém, klouby a další orgány, jako je srdce a plíce. Vystavení bakteriím Tropheryma whipplei nacházejícím se v půdě a vodě způsobuje onemocnění.

Jak častá je Whippleova choroba?

Whippleova choroba je extrémně vzácná. Přibližně 10 z 1 milionu Evropanů každý rok onemocní Whippleovou chorobou.

Kdo může dostat Whippleovu chorobu?

Whippleovou nemocí může dostat kdokoli. Ale tento stav většinou postihuje dospělé bílé muže nad 50 let.

Příčiny – Co způsobuje Whippleovu chorobu?

Bakterie Tropheryma whipplei způsobují Whippleovu chorobu. Tuto bakterii lze nalézt všude v životním prostředí, ale infekce je velmi vzácná. Odborníci stále nevědí, proč někteří lidé dostanou infekci, zatímco jiní ne. Vědci třeba našli bakterie ve slinách a stolici lidí, kteří nemají Whippleovu chorobu.

U pacientů je pravděpodobnější, že mají protein zvaný lidský leukocytární antigen B27 (HLA-B27). Pokud se tito lidé dostanou do kontaktu s bakterií Tropheryma whipplei, je pravděpodobnější, že onemocní Whippleovou chorobou.

Lidé s Whippleovou chorobou mají často problémy s imunitním systémem. Tyto problémy znesnadňují tělu bojovat s infekcemi.

Je Whippleova choroba nakažlivá?

Whippleova choroba není nakažlivá jako nachlazení nebo chřipka. Nemůžete nemoc chytit z blízkosti někoho, kdo je nakažen.

Jaké jsou příznaky Whippleovy choroby?

Whippleova choroba má tendenci postihovat trávicí systém, konkrétně tenké střevo. Může ale postihnout i kosti, klouby, další orgány a nervový systém.

Mezi nejčastější příznaky Whippleovy choroby patří:

  • Bolest břicha
  • Průjem
  • Bolest kloubů
  • Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti

20 až 40 % lidí s infekcí Tropheryma whipplei má neurologické problémy. Když Whippleova choroba postihuje nervový systém, můžete mít tyto problémy:

  • Problémy s rovnováhou
  • Obtížné polykání
  • Ztráta paměti nebo zmatenost
  • Změny osobnosti
  • Záchvaty
  • Problémy s řečí
  • Nekontrolovatelné pohyby očí nebo obličeje

Mezi další příznaky Whippleovy choroby patří:

Sponzorováno

Jak se diagnostikuje Whippleova choroba?

Lidé s Whippleovou chorobou mají v tenkém střevě bakterie Tropheryma whipplei. Jediným způsobem, jak otestovat přítomnost bakterií, je biopsie.

Váš lékař použije sondu k odstranění malého kousku tkáně z tenkého střeva. Pokud máte zduřelé lymfatické uzliny, může váš poskytovatel provést biopsii jehlou přes kůži. Expert v laboratoři zkoumá tkáň pod mikroskopem, aby zkontroloval přítomnost bakterií.

Jaké jsou komplikace Whippleovy choroby?

Neléčená Whippleova choroba se může zhoršit a způsobit smrt. K malabsorpci dochází, když vaše tělo nedokáže zpracovat tuk nebo jiné živiny. V důsledku toho vašemu tělu chybí živiny a vitamíny.

Whippleova choroba může způsobit nahromadění tekutiny mezi tenkými membránami (pleura), které lemují vnější stranu plic. Tento stav, pleurální výpotek, způsobuje bolest na hrudi a dušnost. Váš poskytovatel zdravotní péče může potřebovat vypustit tekutinu.

Srdeční šelest (abnormální průtok krve v srdci) je další potenciální komplikací.

Léčba – jak se Whippleova choroba léčí?

Může trvat celkem dlouho, než se zbavíte bakterií, které způsobují Whippleovu chorobu. Léčba zahrnuje:

  • Antibiotika: Můžete začít s intravenózními (IV) antibiotiky. Většina lidí užívá několik různých typů a dávek antibiotik ústy po dobu až jednoho roku. Někteří lidé mohou užívat antibiotika ústy plus hydroxychlorochin.
  • Náhrada tekutin: Můžete dostat IV roztoky, aby se zabránilo dehydrataci. Nebo můžete pít elektrolytické nápoje, abyste doplnili ztracené tekutiny a sůl.
  • Vitamíny a živiny: Váš lékař může doporučit užívání doplňků stravy, abyste doplnili vitamíny a živiny, které vaše střeva nemohou vstřebat.

PREVENCE – Jak můžete zabránit Whippleově chorobě?

Sponzorováno

Nošení rukavic při práci ve venkovní půdě a vodních zdrojích je jedním ze způsobů prevence Whippleovy choroby. Můžete také zvážit nošení roušky pro zvláštní situace (například pracovníci kanalizace). Po práci ve špíně, blátě nebo špinavé vodě byste si měli důkladně umýt ruce.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva