Sponzorováno

Vzteklina u člověka – příznaky, projevy a léčba 4.59/5 (22)

  • Vzteklina, známá také jako rabies, je vážné virové onemocnění, které postihuje nervový systém lidí i zvířat. Virus vztekliny se šíří hlavně slinami infikovaných zvířat, nejčastěji prostřednictvím kousnutí, škrábnutí nebo slinami, které se dostanou do otevřené rány či na sliznice.
  • Příznaky se často začnou projevovat mezi 1 až 3 měsíci po nakažení (inkubační doba však může být kratší či delší, 10 dnů až několik let, podle závažnosti a místa rány).
  • Po kousnutí podezřelým zvířetem je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a dostat vakcínu proti vzteklině. Čím dříve se vakcína podá, tím lépe.
  • Léčba vztekliny po nástupu příznaků bohužel není možná, a proto je úmrtnost velmi vysoká. Pokud je léčba zahájena včas (tzv. postexpoziční profylaxe), zahrnuje očkování, imunoglobulin a ošetření rány, což může infekci zabránit.

Přenos viru vztekliny se děje pomocí slin, které se dostanou do otevřené rány. Lidé jsou nejčastěji nakaženi pokousáním infikovaným zvířetem.

Přenos viru vztekliny se děje pomocí slin, které se dostanou do otevřené rány. Lidé jsou nejčastěji nakaženi pokousáním infikovaným zvířetem.

Vzteklina patří mezi akutní virové onemocnění centrálního nervového systému. Může být infikované zvíře i člověk. Přenos viru se děje pomocí slin, které se dostanou do otevřené rány. Lidé jsou nejčastěji nakaženi pokousáním infikovaným zvířetem.

Původcem je virus vztekliny, který se nachází v CNS nemocných zvířat a slinných žlázách. Virus se nejčastěji přenáší slinami, ve kterých se nachází už i 3-4 dny před vypuknutím nemoci. Virus se nejčastěji dostane do těla při poranění, ale i při poslinění čerstvé rány, kde se nervovými cestami rychle dostane do mozku a tam se rozmnoží.

Vzteklina u lidí

Nákaza se na člověka přenese zejména slinami nakaženého zvířete. Z člověka na člověka se nákaza nepřenese (výjimečně při záchvatech). Inkubační doba, tj. doba od poranění až po vypuknutí prvních příznaků nemoci, je u lidí různá. Nejkratší inkubační doba je 10-15 dnů při ranách na hlavě a při hlubokých poraněních, ostatní poranění mají poněkud delší dobu (3 týdny, 1-2 měsíce). Je nesmírně důležité, aby se hned po poranění zvířetem aplikovala injekce vakcíny, která může člověka uchránit před vypuknutím vztekliny. Pokud již vzteklina u člověka vypukne, neexistuje žádná naděje na vyléčení.

Příznaky vztekliny u lidí

V úvodu se dostaví příznaky podobné chřipce – bolest hlavy, nevolnost, horečka. Člověk ztrácí chuť k jídlu a je malátný. V místě poranění pociťuje bolest, pálení a svědění, přesto, že rána je zahojená.

Medici rozlišují 3 stadia onemocnění.

1. stádium

Projevují se nejasné příznaky a to bolesti hlavy, nespavost, změna nálady, pocit strachu, bolestivost v místě poranění, i když je rána již zahojená. Dostaví se zvýšená teplota a nechuť k jídlu a pití. Tento stav trvá několik dní.

2. stádium

Označuje se jako období křečí, které trvají 2-3 sny. Nastávají křeče hltanu, hrtanu a dýchacího svalstva. Tyto křeče se stále více opakují, pacient se neodváží pít, dokonce i pohled na sklenici vody, zda zvuk tekoucí vody, hlasitější řeč, to vše mu způsobuje obrovské utrpení. Dostavují se záchvaty zuřivosti, v nichž nemocný ze sebe trhá kusy oblečení, napadá lidi, škrábe a kuše. Protože pacient nemůže sliny polknout, vytékají mu z úst. Je v deliriu a má zvýšenou teplotu 39-40 stupňů. Občas má i jasné vědomí, přičemž si uvědomuje hrůzu svého postavení a duševně velmi trpí.

Většina pacientů umírá na vyčerpanost ve vysoké horečce při jednom z velkých záchvatů dušení po 1-3 dnech utrpení.

3. stádium

V ojedinělých případech lze pozorovat i 3. stádium – obrny. Toto stadium trvá jen několik hodin a pacient je při plném vědomí. Vymizí křeče hltanu i hrtanu a pacient může zase polkl a napít se i vody. Ale pak se stává nehybným, obrny stále více postihují všechny svaly a také orgány. Smrt nastává ochrnutím dýchacího centra většinou na šestý den od vypuknutí nemoci.

U žen a dětí se často vyskytuje tichá (nezuřivá) forma vztekliny.

Léčba vztekliny u člověka

Pokud infektolog zhodnotí, že se nacházíte v rizikové situaci, nařídí bezodkladný cyklus očkování. Cyklus zahrnuje hyperimunním imunoglobulin a vakcíny proti vzteklině. Imunoglobulin je látka, která se aplikuje do okolí rány, a poskytuje již hotové protilátky, které neutralizují virus vztekliny a znemožňují jeho šíření. Imunoglobulin chrání vaše tělo, dokud si samo buduje svůj vlastní protilátky.

Sponzorováno

Kromě přechodné bolestivosti v místě vpichu, imunoglobulin obvykle nezpůsobuje žádné vedlejší projevy. Někdy se nasazují i ​​antibiotika, aby se předešlo hnisání rány. Aplikuje se i proti tetanu injekce. Vakcinační cyklus se volí podle toho, zda jste byli předem očkováni proti vzteklině. Pokud ne, čeká vás série pěti vakcín – první na začátku léčby, další na 3., 7., 14. a 30. den. Pokud jste byli předem očkováni, dostanete už jen dvě vakcíny, v rozpětí jednoho týdne. Zahájená léčba se nesmí přerušovat ani odkládat. Očkuje se obvykle do ramenního svalu. Do 24 až 48 hodin se může v místě vpichu objevit zarudnutí, otok nebo mírná bolestivost.

Už rozvinutá vzteklina je u člověka beznadějná, protože virus vztekliny velmi silně poškozuje ústřední nervstvo. Tehdy už nepomáhají žádné léky ani séra. Na zmírnění obrovských fyzických a morálních útrap se používají silné narkotika (morfium) a podkožně barbituráty.

Co dělat když zvíře pokouše člověka?

Často se stává, že zvíře pokouše člověka. V takových případech poranění člověka psem je nutné, aby vyhledal neprodleně lékařskou pomoc a informoval ho o tom, co se stalo. Lékař nařídí další postup. Pokud je znám vlastník psa, který člověka pokousal musí podle zákona o veterinární péči uvědomit příslušnou regionální veterinární správu nebo soukromého veterinárního lékaře o této situaci (podezření na vzteklinu), aby se mohli začít realizovat všechna nezbytná opatření. To znamená, že majitel musí dát svého psa klinicky vyšetřit soukromému veterinárnímu lékaři, po stanovenou dobu držet zvíře v izolaci tak, aby mohlo být podezření na vzteklinu vyloučeno nebo potvrzeno. Pes musí být vyšetřen v den kdy pokousal člověka. Kontrola jeho zdravotního stavu se provádí na 5 den.

V případě potvrzení vztekliny je vyhlášené ohnisko nákazy, což zpravidla bývá katastr obce, pokud se jedná o výskyt vztekliny ve větším městě, za ohnisko nákazy se vyhlašuje příslušná městská část. Orgány veterinární péče vydávají v ohnisku nákazy mimořádně veterinární opatření, jejichž součástí je zákaz přemísťování vnímavých zvířat z a do vyhlášeného ohniska nákazy. Vymezení ohniska nákazy se shoduje s hranicí obce nebo městské části právě v souvislosti se zákazem přemisťování, aby se neomezovaly obyvatelé uvnitř vyhlášeného ohniska nákazy nad nezbytně nutnou míru (například návštěvy rodiny či známých v rámci obce, …).

Aby se zabránilo eventuálnímu šíření nákazy, vydá příslušný orgán veterinární péče mimořádně veterinární opatření. Jejich součástí bývá i zákaz přemísťování zvířat, zákaz konání závodů a výstav v obci, na kterou se tyto mimořádné veterinární opatření vztahují. Samozřejmě, zajišťuje se také informovanost obyvatel rozhlasem, tiskem či výstražnými tabulemi o výskytu ohniska tohoto onemocnění a o nařízených opatřeních, které je třeba respektovat.

Vzteklina a očkování

Jaké vakcíny se dnes používají?

Od roku 1980 se používá vakcína, která se získává rozmnožením viru na kulturách lidských diploidních buněk (HDCV) nebo na primárních kulturách kuřecích fibroblastů (PCEC). Tato vakcína vyvolává aktivní imunitní odpověď.

Kdy a koho očkovat?

Vakcína se podává intramuskulárně (do svalu) nebo subkutánně (podkožně). Dávkování je různé. Závisí na tom, zda se jedná o preventivní očkování nebo o léčbu při podezření na vzteklinu.

1. Preventivní očkování – očkuje se riziková skupina osob (veterináři, chovatelé zvířat, někteří laboranti a osoby, které cestují do endemických oblastí). Podávají se 3 dávky. Revakcinace je nutná po 2-3 letech.

2. Léčba vztekliny – vakcína se podává v 5 dávkách, u osob starších 50 let se doporučuje podat i 6. dávku po dvou měsících od podání 5. dávky. Lékař musí posoudit každé riziko vztekliny a doporučit postup léčby. Při úrazu hlavy a jiných vážných úrazech třeba doplnit léčbu lidským hyperimunním imunoglobulinem (HRIG) nebo koňským hyperimunním globulinem. Pokud byl postižen dříve očkován, musí co nejrychleji dostat 2 dávky vakcíny HDCV. První ihned a druhou po 3 dnech.

Co si dále na téma vztekliny ještě přečíst?

VIDEO: Lékařka: Vzteklina je i dnes 100% smrtelné onemocnění, podceňujeme poranění netopýrem…

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Vzteklina u člověka – příznaky, projevy a léčba”

  1. Ladislav napsal:

    Jak dlouho přežívá virus vztekliny na vzduchu , ve vodě po ukápnutí slin z mordy nakaženého zvířete??

    Např.: Můžu se napít ze studánky, za jak dlouho?

    Zničí se virus vztekliny vařením/pečením? Za jak dlouho ?
    Děkuji za odpověď obratem. H.

    • Nikolas napsal:

      Taky by mě to zajímalo a ještě, když zvíře oňufa nebo iluze nějaké předměty přežije na nich virus? Stačí je umýt studenou vodou?

Zanechat komentář ke článku

Zpráva