Obsah článku
Lícní nerv, nervus facialis (n.VII) je oblastí, která u některých jedinců může vyvolat parézu neboli ochrnutí poloviny nebo jen části obličeje. Většinou poskytuje častěji ženy. Postižení periferní nervové větve se nazývá Bellova obrna, při které bývá zasažena horní i dolní část nervu. Příčiny obrny jsou doposud neznámé. Odhaduje se možný útlak nervu při jeho nehnisavém zánětu.
Vyšetření ochrnutí lícního nervu
Při neurologickém vyšetření se hodnotí symetrie obličeje v klidu a při volném pohybu. V klidu pozorujeme, zda je zachována symetrie ústních koutků, nazolícních rýh a vrásek, posuzujeme šíři očních štěrbin a schopnost dovřít při mrkání oko a také tonus mimického svalstva (Opavský, 2003).
Z reflexů vyšetřujeme Chvostkův příznak (záškub svalů obličeje při poklepu na tvář před čelistním kloubem v místě, kde probíhá obličejový nerv n. facialis; vyšetřuje se poklepem kladívka), rohovkový reflex, nazopalpebrální (klepnutím kladívka na kořen nosu vybavíme symetrické zamrkání očí), dlaňobradový a labiální (vyšetřuje se poklepem na horní ret; odpovědí je zašpulení rtů) (Pfeiffer, 2007).
Klinické symptomy
Klinickým symptomem je:
Sponzorováno
- Periferní paréza – motorická mimická obrna periferního typu s porušenou hybností celé poloviny tváře, svalovými atrofiemi, fascikulacemi, poruchou slzné a slinné sekrece, hyperakuzí a poruchou chuti na předních 2/3 jazyka (Konečný & Vysoký, 2010, 124).
Léčba parézy (ochrnutí) lícního nervu
Nasazuje se vitamín B, Acyklovir, akupunktura, oční mastičky nebo kapky proti vysychání oka a hlavně rehabilitace.
Rehabilitační léčba
- Po zhodnocení svalové síly (pouze do 3. stupně) provádíme na mimických svalech protažení a vibraci ve směru kontrakce svalu. Ručně tak stimulujeme svalový stah. Pak chceme po pacientovi, aby se s námi postupně přidával, a nakonec ho necháme pohyb provést samostatně.
- Pokud se nedaří pasivní stimulace vibrací, můžeme přistoupit k elektrostimulaci plegických svalů
- Cvičí se před zrcadlem s fixací zdravé strany, pacient nesmí provádět synkinézy
- Při lagoftalmu chráníme oko před vyschnutím tak, že ho zakryjeme
- Pasivní pohyby 5-7x, několikrát denně
- Aktivní pohyby do mírné únavy
- Fyzikální terapie: Horké zábaly o teplotě 50-60°C, vířivou koupel 38°C, u chronických stavů se používá parafín 56°C teplý a peloidy. Vhodná je i aplikace soluxu (Hromádková, 1999)
- Metoda sestry Kenny
- PNF
- Ergoterapie
- Psychoterapeutická podpora (Pfeiffer, 2007)
A co vy? Měli jste nějaké problémy s lícním nervem? Napište nám do komentářů.
A dále si přečtěte
VIDEO: Návod na aplikaci tejpů při ochrnutí lícního nervu (pareza nervus facialis)
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nervy a nervová soustava
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den, jsem po operaci a mám částečnou paréza lícního nervu. Navštívila jsem svého praktického lékaře a ten mi vystavil žádanku, vyšetření K na rehabilitace. Nevím u koho se objednat, ne každé rehabilitační centrum se tímto zabývá. Hledám na Praze 2, nebo 4. Děkuji předem za pomoc.
Adamcová
Poradit by vám mohl zejména Váš praktický lékař, ten vám neporadil?
Hledejte v celé Praze spíše. Třeba: FYZIOklinika s.r.o.