Sponzorováno

Vyšetření a léčba parézy (ochrnutí) lícního nervu 4.74/5 (19)

Vyšetření a léčba parézy (ochrnutí) lícního nervuLícní nerv, nervus facialis (n.VII) je oblastí, která u některých jedinců může vyvolat parézu neboli ochrnutí poloviny nebo jen části obličeje. Většinou poskytuje častěji ženy. Postižení periferní nervové větve se nazývá Bellova obrna, při které bývá zasažena horní i dolní část nervu. Příčiny obrny jsou doposud neznámé. Odhaduje se možný útlak nervu při jeho nehnisavém zánětu.

Vyšetření ochrnutí lícního nervu

Při neurologickém vyšetření se hodnotí symetrie obličeje v klidu a při volném pohybu. V klidu pozorujeme, zda je zachována symetrie ústních koutků, nazolícních rýh a vrásek, posuzujeme šíři očních štěrbin a schopnost dovřít při mrkání oko a také tonus mimického svalstva (Opavský, 2003).

Z reflexů vyšetřujeme Chvostkův příznak (záškub svalů obličeje při poklepu na tvář před čelistním kloubem v místě, kde probíhá obličejový nerv n. facialis; vyšetřuje se poklepem kladívka), rohovkový reflex, nazopalpebrální (klepnutím kladívka na kořen nosu vybavíme symetrické zamrkání očí), dlaňobradový a labiální (vyšetřuje se poklepem na horní ret; odpovědí je zašpulení rtů) (Pfeiffer, 2007).

Klinické symptomy

Klinickým symptomem je:

Sponzorováno

  • Periferní paréza – motorická mimická obrna periferního typu s porušenou hybností celé poloviny tváře, svalovými atrofiemi, fascikulacemi, poruchou slzné a slinné sekrece, hyperakuzí a poruchou chuti na předních 2/3 jazyka (Konečný & Vysoký, 2010, 124).

Léčba parézy (ochrnutí) lícního nervu

Nasazuje se vitamín B, Acyklovir, akupunktura, oční mastičky nebo kapky proti vysychání oka a hlavně rehabilitace.

Rehabilitační léčba

  • Po zhodnocení svalové síly (pouze do 3. stupně) provádíme na mimických svalech protažení a vibraci ve směru kontrakce svalu. Ručně tak stimulujeme svalový stah. Pak chceme po pacientovi, aby se s námi postupně přidával, a nakonec ho necháme pohyb provést samostatně.
  • Pokud se nedaří pasivní stimulace vibrací, můžeme přistoupit k elektrostimulaci plegických svalů
  • Cvičí se před zrcadlem s fixací zdravé strany, pacient nesmí provádět synkinézy
  • Při lagoftalmu chráníme oko před vyschnutím tak, že ho zakryjeme
  • Pasivní pohyby 5-7x, několikrát denně
  • Aktivní pohyby do mírné únavy
  • Fyzikální terapie: Horké zábaly o teplotě 50-60°C, vířivou koupel 38°C, u chronických stavů se používá parafín 56°C teplý a peloidy. Vhodná je i aplikace soluxu (Hromádková, 1999)
  • Metoda sestry Kenny
  • PNF
  • Ergoterapie
  • Psychoterapeutická podpora (Pfeiffer, 2007)

A co vy? Měli jste nějaké problémy s lícním nervem? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Návod na aplikaci tejpů při ochrnutí lícního nervu (pareza nervus facialis)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Vyšetření a léčba parézy (ochrnutí) lícního nervu”

    1. Ľubica Adamcová napsal:

      Dobrý den, jsem po operaci a mám částečnou paréza lícního nervu. Navštívila jsem svého praktického lékaře a ten mi vystavil žádanku, vyšetření K na rehabilitace. Nevím u koho se objednat, ne každé rehabilitační centrum se tímto zabývá. Hledám na Praze 2, nebo 4. Děkuji předem za pomoc.
      Adamcová

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva