Sponzorováno

Von Hippel-Lindauova choroba – příznaky, příčiny a léčba 4.71/5 (7)

Von Hippel-Lindauův syndrom je dědičné onemocnění charakterizované tvorbou nádorů a tekutinou naplněných vaků (cyst) v mnoha různých částech těla. Nádory mohou být buď nerakovinné, nebo rakovinné a nejčastěji se objevují během mladé dospělosti; příznaky Von Hippel-Lindauova syndromu se však mohou vyskytovat po celý život.

Hippel-Lindauova choroba (označována také jako VHL) je autozomálně dominantní genetický stav vyplývající z delece nebo mutace v genu VHL. Účinky na VHL u 1 z 36 000 lidí (10 000 případů v USA a 200 000 případů po celém světě) a 20% pacientů jsou případy první v rodinně neboli de novo. Průměrný věk nástupu je 26 let a 97% lidí s mutací genu VHL má příznaky do 65 let. Onemocnění VHL postihuje muže i ženy a všechny etnické skupiny stejně a vyskytuje se ve všech částech světa. Lidé s onemocněním VHL mohou mít nádory a / nebo cysty až v deseti částech těla, včetně mozku, páteře, očí, ledvin, slinivky břišní, nadledvin, vnitřních uší, reprodukčního traktu, jater a plic:

  • Hemangioblastom mozku / páteře – bolesti hlavy, ataxie, nystagmus, bolesti zad, necitlivost, škytavka. Hemangioblastom je v 99+ % vznikající v mozečku. Nádory zvané hemangioblastomy jsou charakteristické pro von Hippel-Lindauův syndrom. Tyto výrůstky jsou tvořeny nově vytvořenými krevními cévami. Ačkoli jsou obvykle nerakovinové, mohou způsobit vážné nebo život ohrožující komplikace. Hemangioblastomy, které se vyvíjejí v mozku a míše, mohou způsobit bolesti hlavy, zvracení, slabost a ztrátu svalové koordinace (ataxie).
  • Hemangioblastom sítnice, oddělení sítnice. Hemangioblastomy se mohou také objevit ve tkáni citlivé na světlo, která lemuje zadní část oka (sítnici). Tyto nádory, které se také nazývají angiomy sítnice, mohou způsobit ztrátu zraku.
  • Tumory endolymfatického vaku – Ztráta sluchu, tinnitus, vertigo
  • Cysty pankreatu / nádor / rakovina Pankreatitida (blokáda žlučovodů), cukrovka (blokáda dodávky inzulínu), podrážděnost trávení, malabsorpce, žloutenka
  • Feochromocytom, Paraganglioma – vysoký krevní tlak, záchvaty paniky
  • Cysty v ledvinách, karcinom ledvinových buněk – Bolesti dolní části zad, hematurie, únava
  • Cystadenomy (muži a ženy)

Většina z těchto VHL nádorů je benigních, ale to neznamená, že jsou bezproblémové. Ve skutečnosti mohou být benigní nádory VHL stále velmi závažné. Jak rostou, mohou tyto nádory a související cysty způsobit zvýšený tlak na strukturu kolem nich. Tento tlak může vytvářet různé příznaky, včetně silné bolesti nebo horších.

Von Hippel-Lindauova choroba je u každého pacienta jiná, dokonce i ve stejné rodině jsou průběhy onemocnění odlišné. Vzhledem k tomu, že není možné přesně předpovědět, jak a kdy se onemocnění u každého člověka projeví, je velmi důležité pravidelně kontrolovat možné projevy nemoci a to po celý život člověka.

V současné době není k dispozici léková (farmakologická) léčba; chirurgické odstranění je metoda léčby. Přístup šetřící orgány je nejlepším přístupem ke snížení nenapravitelného poškození při minimalizaci nutnosti odebrání orgánu. Z tohoto důvodu byly vytvořeny pokyny pro aktivní sledování, aby se zajistilo, že lze správně najít a spravovat nádory VHL. Díky pečlivému sledování, včasné detekci a vhodné léčbě lze nejškodlivější důsledky této genové mutace výrazně snížit nebo u některých lidí jim zcela zabránit.

Protože onemocnění Von Hippel-Lindauova choroba může způsobit maligní nádory, považuje se za jeden ze skupiny rodinných rizikových faktorů rakoviny, které se přenášejí geneticky. Cílem je včas najít nádory, sledovat známky toho, že nádor roste, a odstranit nebo deaktivovat nádor dříve, než napadne jiné tkáně. Benigní nádory mohou také vyžadovat léčbu nebo odstranění, pokud jejich růst způsobuje příznaky.

Von Hippel-Lindauova choroba a příznaky

Von Hippel-Lindauova choroba nemá jediný primární příznak. Je to zčásti proto, že se nevyskytuje výlučně v jednom orgánu těla. Ne vždy se vyskytuje u konkrétní věkové skupiny. Tento stav je dědičný, ale projevy nemoci se mohou mezi jednotlivci velmi lišit, a to navzdory stejné genetické mutaci. Navíc vzhled a závažnost lézí jsou mezi lidmi tak odlišné, že mnoho členů stejné rodiny může mít jen některé relativně neškodné problémy, zatímco jiní mohou mít vážné onemocnění.

Věk nástupu se liší od rodiny k rodině a od jednotlivce k jednotlivci. V některých rodinách jsou feochromocytomy (nádory nadledvin) velmi časté, zatímco v jiných rodinách jsou častější karcinomy ledvinových buněk (nádory ledvin).

Nejběžnějším příznakem Von Hippel-Lindauovy choroby jsou hemangioblastomy. Jedná se o benigní nádory vyskytující se v mozku, míše a sítnici. Hemangioblastomy jsou benigní. V mozku nebo míše může být hemangioblastom v některých případech obsažen v cystě neboli vaku naplněném tekutinou. Hemangioblastomy nebo okolní cysty mohou tlačit na nervovou nebo mozkovou tkáň a způsobovat příznaky, jako jsou bolesti hlavy, problémy s rovnováhou při chůzi nebo slabost rukou a nohou. Únik krve nebo tekutin z hemangioblastomů do očí může narušit vidění. Včasné odhalení, pečlivé sledování očí a rychlá léčba jsou pro udržení zdravého vidění velmi důležité.

Prvními příznaky nádorů nadledvin mohou být vysoký krevní tlak, záchvaty paniky nebo silné pocení. Časné příznaky pankreatických cyst a nádorů mohou zahrnovat zažívací potíže, jako je nadýmání nebo porucha funkce střev a močového měchýře. Některé z těchto nádorů jsou benigní, zatímco jiné mohou mít maligní.

Sponzorováno

Nádory ledvin a cysty (karcinom ledvinových buněk) mohou vést ke snížení funkce ledvin, ale v raných stádiích obvykle nedochází k žádným příznakům. Nádory ledvin budou metastázovat, pokud nebudou odstraněny, když dosáhnou průměru přibližně 3 cm.

Von Hippel-Lindauova choroba může také způsobit benigní nádor ve vnitřním uchu, který se nazývá tumor endolymfatického vaku. Pokud není odstraněn, může tento nádor vést ke ztrátě sluchu v postiženém uchu, stejně jako k problémům s rovnováhou. Méně časté projevy Von Hippel-Lindauovy choroby zahrnují benigní nádory reprodukčního traktu u mužů i žen. Tyto nádory však mohou vést k problémům s otěhotněním.

Nádory v játrech a plicích jsou považovány za bezproblémové.

Příčiny Von Hippel-Lindauovy choroby

Von Hippel-Lindauova choroba je autozomálně dominantní porucha vyplývající z delece nebo mutace genu VHL umístěného na krátkém rameni chromozomu 3. Každé dítě osoby s VHL je vystaveno 50% riziku zdědění pozměněné kopie genu.

Normální gen VHL působí jako tumor-supresorový gen s funkcí prevence tvorby nádorů. Gen působí jako klíčový regulátor signalizace buněčné hypoxie prostřednictvím svého produktu, proteinu VHL (pVHL). pVHL prostřednictvím komplexu HIF (hypoxií indukovatelný faktor) je nepřímo zodpovědný za zvýšené hladiny růstových faktorů včetně vaskulárního endoteliálního faktoru, růstového faktoru odvozeného z krevních destiček a transformačního růstového faktoru alfa.

V případě nefunkčního genu, jako je onemocnění Von Hippel-Lindauova choroba, nedochází k regulaci komplexu HIF. Výsledkem je zvýšená hladina různých růstových faktorů umožňujících zvýšený růst krevních cév (angiogeneze) a tvorbu nádorů. Jedná se o stejný proces jako u jiných běžnějších druhů rakoviny, jako jsou rakoviny ledvin, prsu, slinivky břišní, nadledvin.

Vědci se domnívají, že zásah do aktivity růstového faktoru a / nebo HIF se ukáže jako účinná léčba VHL a jiných forem rakoviny.

Standardní metody léčby

Univerzální doporučení léčby neexistuje. Možnosti léčby lze určit pouze pečlivým hodnocením celkové situace jednotlivého pacienta – příznaky, výsledky testů, zobrazovací studie a celkový fyzický stav. Níže jsou uvedeny obecné pokyny pro možné léčebné terapie.

Hemangioblastomy mozku a páteře

Příznaky související s hemangioblastomy v mozku a míše závisí na umístění nádoru, jeho velikosti a přítomnosti souvisejícího otoku nebo cyst. Symptomatické léze rostou rychleji než asymptomatické léze. Cysty často způsobují více příznaků než samotný nádor. Jakmile je léze odstraněna, cysta se zhroutí. Pokud je některá část tumoru ponechána na místě, cysta se znovu naplní. Malé hemangioblastomy, které nejsou symptomatické a nejsou spojeny s cystou, byly někdy léčeny stereotaktickou radiochirurgií, ale je to spíše prevence než léčba a zdá se, že dlouhodobé výsledky ukazují pouze okrajový přínos. Během období zotavení navíc nemusí být příznaky sníženy.

Neuroendokrinní nádory pankreatu

K rozlišení mezi serózními cystadenomy a pankreatickými neuroendokrinními tumory (pankreatické NET) je nutná pečlivá analýza. Cysty a cystadenomy obecně nevyžadují léčbu. Pankreatické NET by měly být hodnoceny podle velikosti, chování a specifické genetické mutace.

Karcinom ledvin

Nádory ledvin se zde často vyskytují, když jsou velmi malé a ve velmi raných fázích vývoje. Strategie pro zajištění toho, že jedinec bude mít po celý svůj život dostatečně fungující ledvinu, začíná pečlivým sledováním a výběrem operace, pouze pokud velikost nádoru nebo rychlý růst naznačují, že nádor může získat metastatický potenciál (přibližně 3 cm). V tomto prostředí je široce používána technika šetřící ledviny. Může být zvážena vysokofrekvenční ablace (RFA) nebo kryochirurgie (kryoterapie), zejména u menších nádorů v dřívějších stádiích. Je třeba dbát na to, aby nedošlo k poranění sousedních struktur a omezení jizev, které by mohly komplikovat následné operace.

Hemangioblastomy sítnice

Malé periferní léze lze úspěšně léčit s malou až žádnou ztrátou zraku pomocí laseru. Větší léze často vyžadují kryoterapii.

Feochromocytomy

Chirurgické odstranění se provádí po adekvátním blokování léky a upřednostňuje se laparoskopická parciální adrenalektomie. Vitální funkce jsou pečlivě sledovány po dobu nejméně jednoho týdne po operaci, zatímco tělo se přizpůsobuje „novému normálu“. Zvláštní opatrnost je vyžadována během chirurgických zákroků jakéhokoli typu a během těhotenství a porodu. Dokonce i feochromocytomy, které se nejeví jako aktivní nebo způsobující příznaky, by měly být zváženy k odstranění, nejlépe před těhotenstvím nebo chirurgickým zákrokem.

Endolymfatické sac nádory (ELST)

Sponzorováno

Pacienti, kteří mají na MRI viditelný nádor nebo krvácení, ale kteří stále slyší, vyžadují chirurgický zákrok, aby se zabránilo zhoršení jejich stavu. Neslyšící pacienti se známkami nádoru by měli podstoupit operaci, pokud jsou přítomny další neurologické příznaky, aby se zabránilo zhoršení problémů s rovnováhou. Ne všechny ELST jsou při zobrazování viditelné; některé se nacházejí pouze během operace.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva