Sponzorováno

Vitiligo – léčba a příznaky nemoci bílých skvrn 4.89/5 (9)

Vitiligo nepatří k infekčním onemocněním a neohrožuje ani život.

Vitiligo nepatří k infekčním onemocněním a neohrožuje ani život.

Nemoc bílých skvrn (Vitiligo) je kožní onemocnění tzv. získané, projeví se v průběhu života. Projevy vitiliga zahrnují vznik bílých ohraničených skvrn, které postrádají pigment. Vitiligem jsou často doprovázeny jiné autoimunitní choroby. Vyskytuje se u 1% populace, a to nejvíce ve věkové kategorii 10 – 30 let.

Vznik vitiliga

Přesný mechanismus vzniku vitiliga není znám. Je však jisté, že se jedná po poškození melanocytů – kožní buňky, která produkuje pigment, zřejmě autoimunitním zánětem, toxickým působením nebo špatnou komunikací mezi melanocyty a neurony. Často doprovází jiná onemocnění. Nejčastěji je vitiligo spojeno s nemocemi štítné žlázy, cukrovkou nebo anémií.

Dělení vitiliga

Vitiligo můžeme dělit takto:

  • Fokální – u tohoto typu vitiliga se objeví jedna nebo více skvrn na jedné části těla.
  • Segmentální – tento typ je spojen s přítomností jedné nebo více skvrn, které se nachází na jedné straně těla.
  • Generalizované – s vitiligem tohoto typu je spojen výskyt skvrn, které jsou rozesety na různých částech těla.
  • Největší koncentrace vitiligových skvrn je v oblasti očí, rtů, loktů, na prstech, v křížové zemi atd.

  • Univerzální – tato forma vitiliga postihuje více než 80% kůže.
  • Příznaky vitiliga

    Vitiligo je bledost, tedy ztráta pigmentace v ohraničené oblasti kůže. Jsou to bílé skvrny, které mívají velikost asi 0,5 – 5 cm. První skvrny vitiliga se často objevují na zraněné pokožce, na místě prudkého opálení aj. Zhoršení nemoci je pak spojeno se stresem či jinou vážnou nemocí, jinak může být vitiligo v období klidu, kdy se nijak nerozšiřuje. Kromě prostého výbledlého úseku pokožky může vitiligo provázet i zbělení vlasů v ohraničených ložiscích, tyto mohou i vypadávat. U pacientů s vitiligem je pak větší riziko vzniku rakoviny v postiženém místě na kůži.

    Vyšetření spojené s vitiligem

    Provádí se krevní testy na vyloučení přítomnosti onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, dále pak se stanoví hladina krevního cukru a hlavně autoprotilátek. Rozhodující pro určení diagnózy vitiligo je vyšetření Woodovou lampou, která vyzařuje UV světlo. Po ozáření UV světlem jsou bílé skvrny lépe viditelné. Toto je velká pomoc zejména u pacientů s bledou pletí. Vyšetřuje se také vzorek odebrané kůže, který je zasílán na histologické vyšetření.

    Léčba nemoci bílých skvrn

    Léčba vitiliga patří do rukou dermatologa. Předtím je ale nutné vyloučit možné přidružené nemoci. Dermatolog může využít místní léčbu, tj. např. fototerapii s využitím UV světla, což se kombinuje s nanesením mastí, které zvyšují citlivost pokožky na účinky UV. Další topickou (povrchovou) léčbou je také aplikace kortikoidních mastí. U nešířícího se klidného vitiliga je možné využít chirurgické léčby, kdy se transplantují kožní štěpy nebo jen separované melanocyty, které zajistí pigmentaci pokožky.

    V případě, že vitiligo postihuje více než 20% povrchu těla, je na řadě celková léčba. Je možné využít fototerapii, kdy se pacient umísťuje do kabinky podobné soláriu. Dále se používají kortikoidy. Prospět může i pobyt v lázních. Vzhledem k tomu, že vitiligo reaguje na stres, je vhodné zvážit i psychoterapii, neboť i samotné vitiligo může u citlivějších pacientů způsobit psychické potíže.

    Prognóza

    Vitiligo vymizí až u 30% pacientů spontánně. U těch, co přetrvává, je nutné sledovat, zda se nerozvíjí nádorové onemocnění. Je důležité dbát na nanášení opalovacích krému s dostatečným UV faktorem nejen před plánovaným sluněním.

    Sponzorováno

    Nejčastěji na rukou

    „Vitiligo lze charakterizovat jako poruchu pigmentace. Zaniknou totiž melanocyty, které jsou zodpovědné za tvorbu kožního barviva melaninu,“ říká o zkušenostech s onemocněním dermatovenerolog. „Výsledkem jsou bílé ložiska na těle. Někdy je jejich počet malý, objeví se na jednom či dvou místech. Fleky se nemusí dále rozšiřovat, ale na druhé straně jsou i případy, kdy zaplaví polovinu těla, případně jeho různé části. Průběh je velmi individuální.“

    Bílé skvrny se nejčastěji objevují na zádech rukou zejména v okolí prstů, na krku, v podpaží, na obličeji v okolí očí nebo úst. Vitiligo může postihnout i pokožku hlavy, následkem čehož ztratí pigmentaci i vlasy.

    Pod každou bílou skvrnou se však vitiligo neskrývá. Jak ho rozpoznat? Většinou je flek přesně ohraničen. Bílá pokožka je hladká, nejsou na ní žádné šupiny, nesvědí ani nebolí.

    Vitiligo nepatří k infekčním onemocněním a neohrožuje ani život. Ačkoliv se často označuje pouze za kosmetický defekt, stejně jako většina kožních onemocnění podrývá pacientovi sebedůvěru a ničí jeho chuť do života.

    Léčba gelem

    Kromě fototerapie se jako podpůrná léčba využívá domácí aplikace speciálního gelu. I v tomto případě je účinek velmi individuální. Výrobek upravuje hladinu melaninu v melanocytech a působí preventivně na postupující vitiligo. Používá se dvakrát denně na vyčištěnou pokožku.

    Může pomoci i maskování

    Vitiligo si na viditelných místech, rukou nebo obličeji můžete překrýt make-upem, díky kterému se zjemní kontrast mezi zdravou a postiženou pokožkou. Vhodné výrobky najdete v lékárně, jsou hustší, voděodolné, se speciálním korekčním systémem a dlouhotrvajícím efektem. Na závěr je můžete jemně přepudrovat, čímž se make-up zafixuje.

    Sáhnout můžete i po samoopalovacích krémech, které obarví pokožku. Poradil vám někdo v okolí betakaroten? Počítejte s tím, že pokožka bude mít po jeho pravidelném užívání spíše oranžový než hnědavý odstín. Pokud vitiligo postihlo pokožku hlavy, případné šediny stačí překrýt klasickou barvou na vlasy.

    Podpořte léčbu správnou výživou

    Při léčbě vitiliga může sehrát důležitou roli i zdravá výživa. Dbát byste měli zejména na příjem vitaminů B12, B10, C a E, kyseliny listové, minerálů selenu a zinku, případně koenzymu Q10.

    Kde tyto látky najdete?

    • vitamin B12– hovězí a vepřové maso, játra, vajíčka, tuňák, sýr, mléko
    • vitamín C – černý rybíz, šipky, paprika, listová zelenina, citrusové ovoce
    • vitamin E – obilné klíčky, rostlinné oleje, ořechy, listová zelenina
    • kyselina listová – zelenolisté zelenina jako například salát, brokolice, růžičková kapusta, obilná zrna
    • selen – tuňák, ořechy, slunečnicová semínka, krevety, rajčata, celozrnný chléb
    • zinek – pšeničné klíčky, droždí, vepřové a hovězí maso, játra, dýňová semínka
    • koenzym Q 10 – užívá se v tabletách, jeho hladina klesá s přibývajícím věkem

    Nemoc Vitiligo u známých osobností

    Ano, ani celebritám a známým lidem se tato nemoc nevyhýbá. Trpěl jí prý Michael Jackson, z českých známých osobností je to pak třeba Bolek Polívka nebo sportovní moderátor Robert Záruba.

    VIDEO: Je vitiligo vyléčitelné?

    VIDEO: Léčba Vitiliga pomocí excimerového laseru

    Sponzorováno

    Zdroj obrázku: „Vitiligo03“ od ProdunisPflegeWiki.de. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

      Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

      Autor článku

      Daniel Borník (více o nás)

       

      Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

      Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


      Štítky: ,

      Přečtěte si také naše další články

       

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva