Sponzorováno

Virus Zika je v Česku! Jsou obavy na místě? 4.75/5 (12)

virus-zika-crVirus Zika patří do čeledi Flaviviridae a je považován za nejrychleji šířící se epidemii současnosti. Člověk se nakazí po bodnutí od tropického komára z rodu Aedes. Tito komáři přenášejí i horečku dengue, nemoc chikungunya a žlutou zimnici, ale momentálně se v Evropě nevyskytují.

Epidemie viru Zika zažívá největší rozmach v Latinské Americe. V Česku se začátkem března objevili dva nakažení pacienti virem Zika, kterého si přivezli z dovolené z Dominikánské republiky. Taktéž na Slovensku se ve stejné době objevil virus Zika, jedná se o ženu, která si virus přivezla z Jižní Ameriky. Od loňského listopadu se virus rozšířil do více než třiceti zemí včetně těch evropských.

Jak se přenáší virus Zika?

Kromě bodnutí od komára, již byly potvrzeny přenosy z člověka na člověka. Vyskytl se případ přenosu sexuálním stykem, aktivní virus byl objeven v spermiích. Virus byl nalezen také v moči a slinách, přenáší se i transfuzí krve. Podle Světové zdravotnické organizace, virus Zika byl potvrzen i v mateřském mléce. Není však zatím prokázáno, že ho lze přenést během kojení.

Příznaky infikování virem Zika

Inkubační doba viru Zika je 3 až 12 dní. Po této době by měli nastoupit první příznaky. Je však známo, že většina nakažených (60 až 80%) nepozoruje vůbec žádné symptomy onemocnění.

Nejčastější projevy:

  • bolesti svalů a hlavy
  • horečka
  • zánět
  • štípání očí
  • vyrážky
  • celkový pocit nepohodlí

Problémy nastávají během těhotenství

Předpokládá se, že existuje souvislost mezi virem Zika a dětmi, které se rodí s různými komplikacemi. Hlavní z nich je mikrocefalie, nebo jinak řečeno – nedostatečné vyvinutí mozku plodu. Tato deformace může být smrtelná, nebo poškodit intelekt a zpomalit vývoj novorozence.

Sponzorováno

Kdy byl virus Zika objeven?

Poprvé byl identifikován v roce 1947, v Africe (Uganda), v údolí Zika, nedaleko Entebbe.

Od té doby patří mezi největší ohniska nákazy:

  • Severní a Jižní Amerika
  • Jihovýchodní a jižní Asie
  • Tichomořské ostrovy

V současnosti je nejvíce případů nákazy v Brazílii. Země hlásí téměř 4000 případů Mikrocefalie novorozených dětí.

Dá se virus Zika léčit?

Momentálně neexistuje žádná vakcína, ani jiná účinná terapie. Pacienti jsou pod neustálým dohledem, dodávají jim tekutiny, zmírňují u nich příznaky onemocnění, podávají jim hlavně paracetamol a ibubrofén (na úlevu od horečky a bolesti kloubů).

Jak se chránit před virem Zika?

První krokem v prevenci je – pokud nutně nemusíte, nejezděte do postižené oblasti, kterou je právě Latinská Amerika. Pokud se do této oblasti přece jen chystáte, případně tam žijete, chraňte se před kousnutím od komára.

  • používejte všechny dostupné prostředky na ochranu, jako jsou repelenty s obsahem DEET
  • noste oblečení s dlouhým rukávem (i dlouhé kalhoty)
  • chraňte se síťkami proti hmyzu (tzv. moskytiéry)
  • nezapomínejte na ochranu při pohlavním styku
  • nedoporučuje se, abyste se nechali tetovat v rizikové zemi

Kdy mám navštívit lékaře?

Tehdy, pokud máte pocit, že vy nebo člen vaší rodiny, pociťuje zmíněné příznaky. Hlavně, pokud jste v poslední době cestovali do oblasti, kde se epidemie vyskytuje. Lékař vám udělá krevní testy, díky kterým se dá účinně, již do 3 dnů, zjistit nejen tento, ale i jiné typy virů.
Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí ČR doporučuje ženám, aby zvážily plánovanou cestu do dotčených oblastí. Jde o země Jižní a Střední Ameriky včetně Karibské oblasti a také Kapverdských ostrovů.

Lidé by v postižených zemích měli dodržovat výše zmíněné preventivní opatření zajišťující ochranu před kousnutím komárům. Po návratu také třeba sledovat svůj zdravotní stav a v případě objevení příznaků informovat o cestě lékaře.

Kdo by měl mít z viru Zika strach?

Těhotné ženy. Pro zdravé jedince nemá virus Zika větší nebezpečí. Je jako chřipka. Mnoho lidí ani neví, že tento virus mělo. Kdo je v nebezpečí? Jak bylo řečeno – těhotné ženy. Přesněji tedy jejich plod, který je ohrožen Mikrocefalií. Tam je nebezpečí, proto by těhotné ženy neměly jezdit do těchto postižených oblastí.

VIDEO: Virus zika v ČR

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva