Obsah článku
- Virus Coxsackie je součástí rodiny enterovirů, které způsobují různé infekce u lidí, zejména u dětí.
- Existují dvě hlavní skupiny virů Coxsackie: typ A a typ B, které mohou způsobit různé onemocnění. Tyto viry se šíří fekálně-orální cestou a také kapénkovou infekcí.
- Specifická antivirová léčba proti virům Coxsackie neexistuje. Léčba je většinou symptomatická, zaměřená na zmírnění příznaků a podporu uzdravení.
- Prevence zahrnuje dobré hygienické návyky a vyhýbání se kontaktu s nakaženými osobami. V případě závažnějších příznaků nebo komplikací je důležité konzultovat s lékařem.
Coxsackieviry jsou nejběžnější viry, které způsobují sedmou nemoc neboli syndrom ruka, noha, ústa, což je běžné onemocnění u kojenců a dětí. Dobrou zprávou je, že i když coxsackievirus je velmi nakažlivý, infekce u dětí obvykle není závažná a obvykle odezní za 7 až 10 dní bez lékařského ošetření.
Šíření viru coxsackie nejčastější během letních a podzimních měsíců. Virus je však hodně rozšířený v celé Evropě a může způsobit onemocnění kdykoli během roku.
Co způsobuje virus Coxsackie?
Sedmou nemoc způsobuje několik různých virů, z nichž nejběžnějším a nejméně závažným je coxsackievirus A16. Příležitostně mohou onemocnění způsobit jiné kmeny coxsackieviru A nebo enteroviru 71.
Coxsackieviry jsou členy skupiny virů nazývaných enteroviry, která zahrnuje polioviry, coxsackieviry a echoviry. Tyto viry se šíří fekálně-orální cestou a také kapénkovou infekcí.
Jak se šíří Coxsackie virus?
Virus Coxsackie je velmi nakažlivý. Virus se šíří z člověka na člověka přímým kontaktem s výtokem z nosu a krku (jako jsou sliny nebo nosní hlen), tekutinou z puchýřů nebo strupů nebo orálně-fekální kontaminací.
Klasikou je třeba dítě, které se po výletu na záchod zapomene umýt, pak stačí jen strčit neumytou ruku do úst. Děti mohou virus přenášet i při společné hře, protože virus může přežít dlouhou dobu na povrchu, což znamená, že školky a školy jsou hlavním zdrojem tohoto onemocnění.
Jednotlivé případy a propuknutí infekce virem coxsackie se vyskytují po celém světě během jakéhokoli ročního období, ale jsou častější v létě a na začátku podzimu. Virus se nepřenáší na domácí zvířata nebo jiná zvířata ani z nich.
Příznaky
- Horečka
- Bolest v krku
- Vyrážka nebo puchýře na rukou, nohou a v ústech – mnoho rodičů si plete tuto vyrážku s planými neštovicemi. Ale vyrážky planých neštovic obvykle začínají na trupu a pohybují se směrem ven, zatímco vyrážky způsobené virem coxsackie se soustřeďují kolem rukou, nohou a úst.
- Bolesti hlavy
- Ztuhlost šíje
- Bolesti svalů a kloubů
- Únava
Příznaky se obvykle objevují mezi třemi až pěti dny po expozici a trvají sedm až deset dní. Příznaky jsou podobné chřipce – bolest v krku, nechuť k jídlu a únava nebo malátnost.
Diagnostika infekce virem Coxsackie
Umístění vředů a vyrážky s infekcí virem coxsackie obvykle umožňuje poměrně snadnou diagnostiku, ale to, co se objeví, se může u každého dítěte lišit. „Horečka obvykle začne mizet dříve, než se objeví puchýře, ale také jsem viděl horečku časově shodovat se s vyrážkami,“ říkal nám oslovený lékař.
Coxsackievirus je jedním z mnoha virů, jako třeba herpes viru, které způsobují vředy v ústech. Lékař obvykle dokáže rozlišit mezi coxsackievirem a jinými příčinami vředů v ústech na základě věku pacienta, vzoru příznaků a výskytu vyrážky a vředů při vyšetření.
Výtěr z krku nebo vzorek stolice však mohou být odeslány do laboratoře, aby se zjistilo, který enterovirus způsobil onemocnění. Vzhledem k tomu, že výsledky tohoto testování často trvají dva až čtyři týdny – dlouho poté, co symptomy sedmé nemoci obvykle odezní – lékaři obvykle tyto testy nenařizují.
Mladší děti nemusí být příliš nadšené z důkladného vyšetření krku, ale pokud to zvládnou, lékař hledá malé puchýřky v zadní části krku, na jazyku a uvnitř tváří. Vyrážka na těle, také ve formě malých puchýřků, se obvykle objevuje na dlaních a chodidlech vašeho dítěte. Může jít i na jiná místa na těle, jako jsou ruce a nohy, ale z větší části postihuje dlaně a chodidla.
Sponzorováno
Vředy v ústech, nazývané herpangina, se obvykle objevují o dva až tři dny později. Někdy si orálních lézí zpočátku nevšimnete. Místo toho si rodiče všimnou vyrážky na těle, která se vyvine asi o den později. A pak si možná uvědomí, že jejich dítě před pár dny moc nejedlo ani nepilo.
Jak dlouho je Coxsackievirus nakažlivý?
Coxsackievirus může způsobit problémy ve vaší domácnosti asi týden. Virus se usadí ve střevě vašeho dítěte a inkubuje se tři až pět dní, než začne dělat problémy – způsobí vředy v ústech a vyrážku na rukou a nohou vašeho dítěte. Infikovaná osoba je nejvíce nakažlivá během prvního týdne nemoci. Děti se mohou vrátit do školky nebo školy, když jejich horečka poklesne a vředy se zahojí.
Ačkoli se infekce virem coxsackie vyskytuje hlavně u dětí do 5 let, dospělí jsou také citliví. Ve skutečnosti mohou být dospělí infikováni a nakažliví, ale nevykazují žádné příznaky, v důsledku čehož nevědomky vystavují ostatní viru.
Infekce coxsackie jednou pak vede k imunitě vůči tomuto specifickému viru, ale druhá epizoda se může objevit později s jiným kmenem enteroviru.
Léčba viru Coxsackie
Pro samotnou infekci virem coxsackie není k dispozici žádná specifická léčba, ale existují léčby, které poskytují úlevu od horečky, bolesti nebo bolesti vředů v ústech, které ji mohou doprovázet. Tělesná vyrážka obvykle nesvědí, takže nejlepším řešením je počkat, až to přejde. Na druhou stranu vředy v ústech mohou být docela bolestivé a mohou ztěžovat jídlo a pití.
Tip: Vyhněte se citrusům a soli, které mohou vředy zhoršit.
Jakýkoli druh volně prodejného přípravku na snížení bolesti pro děti, jako je Paracetamol nebo ibuprofen, může pomoci zmírnit nepohodlí způsobené vředy v ústech a horečkou. Před podáním léků svému dítěti se určitě poraďte s pediatrem.
Rodiče dětí s infekcí virem coxsackie často volají lékaře s obavami z dehydratace, protože vředy v ústech mohou štípat a zpříjemňovat pití a jídlo. Rozhodně si dávejte pozor na příznaky dehydratace – sucho v ústech, extrémní žízeň, snížený výdej moči nebo méně mokrých plen a letargii – ale je vzácné, aby se vážná dehydratace objevila v důsledku coxsackieviru.
Prevence – jak zabránit infekci virem Coxsackie
Preventivní opatření jsou zejména časté mytí rukou (zejména po výměně plen), dezinfekci kontaminovaných povrchů domácími čisticími prostředky, které mohou při kontaktu zabíjet choroboplodné zárodky, a praní znečištěného oblečení. Nedotýkejte se očí, nosu a úst, zvláště pokud jste si neumyli ruce.
Děti jsou často během prvních dnů nemoci vyloučeny ze škol, školek, kroužků nebo jiných skupinových zařízení. Tato opatření mohou omezit šíření infekce, ale zcela ji nepřeruší.
Věci, které zabíjejí coxsackievirus
Chcete-li zabít coxsackievirus, ujistěte se, že jste otřeli všechny povrchy, včetně povrchů s vysokým provozem, jako jsou kliky dveří, dotykové obrazovky, spínače světel, záchodová sedátka a splachovací kliky a kohoutky dezinfekčním prostředkem, který obsahuje alespoň 60 % alkoholu.
Pokud si navíc budete důkladně (alespoň 20 sekund) a často mýt ruce mýdlem a teplou vodou, můžete zabránit šíření viru. V případech, kdy si nemůžete umýt ruce, použijte dezinfekci na ruce s minimálně 60% alkoholem.
Věci, které nezabijí coxsackievirus
Existuje mnoho populárních nápadů, jak vyčistit svůj domov, aby se zabránilo šíření bakterií, ale bohužel ne všechny jsou účinné. Zde jsou tři běžně používané věci, které coxsackievirus nezabijí:
- Esenciální oleje: Navzdory mnoha tvrzením, že esenciální oleje lze použít v boji proti bakteriálním a virovým onemocněním, odborníci nedoporučují používání esenciálních olejů pro prevenci nemocí.
- Povrchově aktivní látky: Univerzální čisticí spreje nebo povrchově aktivní látky nezabíjejí choroboplodné zárodky a viry. Místo toho pomáhají rozpouštět a čistit špínu a nečistoty. I když povrchově aktivní látka obsahuje citron, citrusy nebo esenciální oleje, pokud neobsahuje složky zabíjející bakterie, jako je alkohol, nezabrání šíření viru coxsackie.
- DIY octové spreje: Výroba domácích čisticích sprejů na bázi octa je skvělý způsob, jak omezit doma chemikálie, ale nezabije to bakterie.
Klíčové věci
Coxsackievirus je jedním z virů, které způsobujísedmou nemoc, která způsobuje vyrážky a puchýře. Infekci virem Coxsackie lze zabránit omezením expozice viru, správnými návyky mytí rukou a dezinfekcí vysoce rizikových oblastí, jako je toaleta, kliky dveří a další plochy s vysokým provozem, když je někdo nemocný.
Sponzorováno
Nemoc trvá asi týden a obvykle není považována za nebezpečnou. Řeší se jen příznaky.
Studie a zdroje článku
- Group B Coxsackie Virus Autoři: Naveen Tariq; Chris Kyriakopoulos.
- Zdroj obrázku: kipgodi / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Virová onemocnění
Přečtěte si také naše další články