Obsah článku
- Virová meningitida je zánět vrstev tkáně, které pokrývají mozek a míchu (tj. meningy) a tekutinou naplněného prostoru mezi meningy (subarachnoidální prostor), který je způsoben viry.
- Virová meningitida obvykle začíná příznaky virové infekce, jako je horečka, celkový pocit nemoci, bolesti hlavy a svalů.
- Později se u lidí rozvine bolest hlavy a ztuhlý krk, což ztěžuje nebo znemožňuje snížení brady k hrudníku.
- Lékaři mají podezření na virovou meningitidu na základě příznaků a pro potvrzení diagnózy udělají spinální punkci (lumbální punkci).
- Pokud se lidé zdají být velmi nemocní, jsou léčeni na bakteriální meningitidu, dokud není tato diagnóza vyloučena.
- Pokud je příčinou virus lidské imunodeficience (HIV) nebo herpesvirus, používají se léky účinné proti těmto virům.
- Na jiné viry nejsou k dispozici žádné účinné léky, ale většina lidí se uzdraví sama během týdnů.
Mozek a mícha jsou pokryty třemi vrstvami tkáně zvané meningy. Subarachnoidální prostor se nachází mezi střední vrstvou a vnitřní vrstvou mozkových blan, které pokrývají mozek a míchu. Obsahuje cerebrospinální mok, který protéká mozkovými plenami, vyplňuje prostory v mozku a pomáhá tlumit mozek a míchu.
Virová meningitida je nejčastější příčinou aseptické meningitidy. Aseptická meningitida se týká meningitidy, která je způsobena čímkoli jiným než bakteriemi, které obvykle způsobují meningitidu. Aseptická meningitida tedy může zahrnovat meningitidu způsobenou léky, poruchami, které nejsou infekcemi, nebo jinými organismy (jako jsou bakterie, které způsobují lymskou boreliózu nebo syfilis).
Příčiny virové meningitidy
Nejčastější příčinou virové meningitidy jsou:
- Enteroviry, jako je echovirus a coxsackievirus. Enteroviry mají tendenci sídlit v trávicím traktu. Infekce jsou velmi nakažlivé.
- Herpes simplex virus (HSV), obvykle typ 2 (HSV-2)
- Varicella-zoster virus
- Viry šířené komáry (nazývané arboviry), jako je virus západonilské horečky, virus St. Louiské encefalitidy a virus kalifornské encefalitidy
- Virus lymfocytární choriomeningitidy
- Virus lidské imunodeficience (HIV)
Virus HSV-2 způsobuje genitální herpes, sexuálně přenosnou infekci, která způsobuje bolestivé puchýře v oblasti genitálií. HSV-2 může také způsobit příznaky meningitidy. Meningitida HSV-2 se obvykle vyskytuje, když virus poprvé infikuje tělo. Genitální příznaky a příznaky meningitidy se mohou objevit současně. Příznaky meningitidy se mohou objevit před genitálními příznaky a někteří lidé mají meningitidu, ale nemají žádné genitální příznaky. Po vymizení příznaků zůstává HSV-2 v těle v neaktivním (spícím) stavu. To znamená, že nezpůsobuje příznaky. Může se však periodicky znovu aktivovat (reaktivovat) a způsobit příznaky. Meningitida způsobená HSV-2 se tedy může opakovat.
Virus varicella-zoster způsobuje plané neštovice. Stejně jako HSV-2 zůstává virus varicella-zoster v těle v neaktivním stavu. Virus už nikdy nemusí vyvolat příznaky nebo se může znovu aktivovat o mnoho let později. Když se znovu aktivuje, způsobuje pásový opar (herpes zoster) a může způsobit meningitidu. Na rozdíl od infekcí HSV, které se mohou mnohokrát opakovat, se pásový opar obvykle vyskytuje pouze jednou za život. Lidé s oslabeným imunitním systémem (například lidé s infekcí HIV) však mohou mít pásový opar více než jednou.
Virus Zika a virus Chikungunya někdy způsobují meningitidu. Oba viry byly kdysi přítomny pouze v několika částech světa, ale nyní se rozšířily.
Občas se meningitida rozvine u lidí s COVID-19. Vzácně je tato meningitida způsobena současnou infekcí jiným virem (jako je virus varicella-zoster).
Přenos virové meningitidy
Virová meningitida se může šířit několika způsoby, v závislosti na viru:
- Šíří se krevním řečištěm z infekce v jiné části těla (nejběžnější způsob)
- Kontaktem s kontaminovanou stolicí, ke kterému může dojít, když si infikovaní lidé nemyjí ruce po stolici nebo když plavou ve veřejném bazénu (u enterovirů)
- Pohlavní styk nebo jiný genitální kontakt s infikovanou osobou (pro HSV-2 a HIV)
- Kousnutí hmyzem, jako je komár (pro virus západonilské horečky, virus St. Louis, virus Zika nebo virus Chikungunya)
- Šíří se vzduchem vdechováním viru (pro virus varicella-zoster)
- Kontakt s prachem nebo potravinami kontaminovanými močí nebo stolicí infikovaných myší nebo křečků domácích zvířat (pro virus lymfocytární choriomeningitidy)
- Použití infikovaných jehel k injekci drog (na HIV)
Některé viry (například ty, které šíří komáři) způsobují kvůli způsobu šíření meningitidu pouze v určitých ročních obdobích.
Sponzorováno
Příznaky virové meningitidy
Virová meningitida obvykle začíná příznaky virové infekce, jako je horečka, celkový pocit nemoci (nevolnost), kašel, bolesti svalů, zvracení, ztráta chuti k jídlu a bolest hlavy. Někdy však lidé zpočátku nemají žádné příznaky.
Později mají lidé příznaky, které už naznačují meningitidu. To znamená, že mají obvykle horečku, bolesti hlavy a ztuhlý krk. Pokus snížit bradu na hrudník způsobuje bolest a může to být pro člověka nemožné. Pohyb hlavy v jiných směrech není tak náročný. Ale pohyb dolů k hrudníku ano.
Příznaky mohou připomínat příznaky bakteriální meningitidy, ale jsou obvykle méně závažné a vyvíjejí se a postupují pomaleji.
Diagnóza virové meningitidy
- Odběr a rozbor mozkomíšního moku
- Někdy kultivace a testování krve, jiných tělesných tekutin nebo stolice
Lékaři mají podezření na meningitidu, když lidé mají bolesti hlavy, horečku a ztuhlý krk. Poté se snaží zjistit, zda je přítomna meningitida a zda je způsobena bakterií (vyžadující okamžitou léčbu) nebo virem. Virová meningitida je pravděpodobnější, když jsou příznaky méně závažné.
K získání vzorku mozkomíšního moku se provádí lumbální punkce (spinální punkce). Pokud však lékaři mají podezření, že tlak v lebce je zvýšený, může být nejprve provedena počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI), aby se zjistily příčiny zvýšeného tlaku (jako je nádor nebo jiná hmota v mozku). Lumbální punkce, když je tlak v lebce zvýšený, může způsobit život ohrožující poruchu nazývanou herniace mozku. Po snížení tlaku v lebce nebo pokud není detekována žádná hmota, provede se lumbální punkce.
Vzorek mozkomíšního moku je odeslán do laboratoře k vyšetření a analýze. Stanoví se hladina cukru a bílkovin a počet a typ bílých krvinek v tekutině. Tekutina se kultivuje, aby se zkontrolovala přítomnost bakterií a tím se vyloučila nebo potvrdila bakteriální meningitida. Tekutina se obvykle nekultivuje na viry, protože to je technicky obtížné.
Technika polymerázové řetězové reakce (PCR), která produkuje mnoho kopií genu, se používá k identifikaci enterovirů, herpesvirů (jako je HSV a virus varicella-zoster) a některých dalších virů. Lékaři také testují mozkomíšní mok na přítomnost protilátek proti některým virům. Například detekce protilátek proti viru západonilské horečky v mozkomíšním moku indikuje infekci tímto virem.
Lékaři někdy také odebírají vzorek krve, nosního nebo krčního sekretu nebo stolice pro kultivaci, vyšetření a/nebo, je-li k dispozici, PCR testování. HIV lze diagnostikovat na základě výsledků testů na protilátky a PCR. Hladiny protilátek proti jiným virům jsou měřeny a někdy přeměřeny o několik týdnů později. Zvýšení hladiny protilátek proti konkrétnímu viru naznačuje, že virus způsobil nedávnou infekci, a tak byl pravděpodobně příčinou nedávné meningitidy.
Prognóza virové meningitidy
Většina lidí, kteří mají virovou meningitidu, se uzdraví během několika týdnů. Příležitostně může zotavení trvat měsíce, k čemuž někdy dochází, když je meningitida způsobena virem západonilské horečky nebo virem lymfocytární choriomeningitidy.
Léčba virové meningitidy
- Acyclovir (antivirový lék) pro virus herpes simplex (HSV) nebo infekci varicella-zoster
- Antiretrovirová léčiva pro infekci HIV
- Léčba symptomů
Pokud se lidé zdají být velmi nemocní (mají silné příznaky), lékaři zahájí léčbu okamžitě, aniž by čekali na výsledky testů, aby zjistili příčinu. Těmto lidem jsou podávána antibiotika, dokud si lékaři nejsou jisti, že nemají bakteriální meningitidu, která, pokud se neléčí, může rychle způsobit trvalé poškození mozku nebo nervů nebo smrt. Je jim také podáván acyklovir (antivirový lék) v případě, že meningitida je způsobena infekcí HSV nebo varicella-zoster.
Po zjištění příčiny lékaři mění léky podle potřeby.
Infekce HIV se léčí antiretrovirovými léky. Tyto léky zabraňují HIV (tj. retroviru) v reprodukci a množení uvnitř lidských buněk. Téměř vždy musí lidé užívat kombinaci několika antiretrovirových léků. Lidé musí tyto léky brát po zbytek života.
Pokud je příčinou infekce HSV nebo varicella-zoster, pokračuje se v podávání acykloviru.
Pro většinu ostatních virů, které běžně způsobují meningitidu, neexistují žádné účinné léky. Pokud však mají lidé normální imunitní systém, téměř vždy se z těchto infekcí vyléčí sami.
Symptomy se také léčí. Například Paracetamol užívaný ústy nebo čípkem (zavedený do konečníku) může snížit horečku. Léky proti bolesti (analgetika), užívané podle potřeby, mohou pomoci potlačit bolest hlavy.
Máte s virovou meningitidou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
A dále si o meningitidě přečtěte
Studie a zdroje článku
Sponzorováno
- Viral Meningitis Autoři: Rebecca M. Cantu; Joe M Das.
- Zdroj obrázku: VectorMine / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek, Virová onemocnění
Přečtěte si také naše další články