Obsah článku
Úpal je poškození zdraví, ke kterému dochází působením vysoké teploty a / nebo vlhkosti prostředí na organismus. Lidské tělo se nedokáže vyrovnat s teplotou okolí, přestává odvádět přebytečné teplo, dochází k selhání termoregulačních mechanismů a tělesná teplota jádra prudce stoupá. Pokud se včas neposkytne první pomoc, může dojít k trvalému poškození zdraví až k smrti.
Tělesná teplota člověka je regulována pomocí termoregulačního centra v hypothalamu – podložka (v mozku), který koordinuje tvorbu – produkci a výdej tepla. Lidský organismus udržuje tělesnou teplotu v úzkém rozmezí, co nazýváme termoregulace. Normální tělesná teplota zdravého člověka kolísá v rozmezí 36,0 – 37,0 C. Teplotu mezi 37,0 – 37,9 C označujeme jako subfebrility, nad 38 C horečka – febrilita a nad 41,0 C hyperpyrexie. V důsledku denního rytmu teplotních změn pozorujeme nejnižší teplotu ve spánku a naopak, nejvyšší mezi 16. – 18. denní hodinou. Navíc, ženy mají měsíční cyklus teplotních změn, při kterém dochází při ovulaci ke zvýšení teploty o 0,5 C.
Produkce tepla v organismu je kontinuální proces, neboť teplo vzniká jako produkt metabolismu. Předávání tepla do okolí probíhá 4 způsoby: radiací – sáláním, kondukcí – vedením (tělesný povrch získává nebo ztrácí teplo kontaktem s teplými nebo chladnými látkami, včetně vody a vzduchu), konvekcí – prouděním a odpařením – odpařováním potu z povrchu kůže a sliznic.
Slunečný a tepelný úpal
Rozlišujeme přitom tepelný úpal, ke kterému dochází při celkovém přehřátí organismu v horkém prostředí a sluneční úpal, který způsobuje dlouhý pobyt na přímém slunci bez pokrývky hlavy. V obou případech jsou příznaky téměř totožné a první pomoc je stejná. Nejčastější příčiny vzniku jsou vysoká teplota a vlhkost vzduchu jakož i horké, bezveterné počasí. Pokud se přidá tělesná námaha a nedostatečný příjem tekutin, úpal vznikne velmi ľahko.Úpal a přehřátí byste rozhodně neměli podceňovat, ačkoli se příznaky zpočátku mohou jevit jako banální. Neošetřený úpal může vést až k poškození orgánů, v těch nejtěžších případech až k smrti.
Příčiny vzniku úpalu
Přehřátí vzniká, pokud organismus vytváří nebo přijímá více tepla než je schopen odevzdat do okolí.
Hlavní příčiny vzniku jsou:
- pobyt v prostředí s vysokou teplotou vzduchu
- pobyt v prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu – tělo se nemůže ochlazovat odpařováním potu
- horké, bezveterné a dusné počasí
- tělesná námaha (zejména v uzavřených prostorách)
- nedostatečný příjem tekutin / případně jejich nadměrná ztráta – dehydratace
- těsný, málo vzdušný oděv
- kombinace těchto faktorů
Poškození zdraví působením tepla na organismus může vést ke vzniku:
- tepelného úpalu (siriasis)
- slunečního úpalu (insolatio)
Tepelný úpal – úžeh
Při vysoké teplotě a vlhkosti vzduchu není organismus schopen odvádět přebytečné teplo a dochází k poškození organismu teplem. Zvyšuje se tepová i dechová frekvence. Nadměrným pocením dochází ke ztrátám vody a solí. V těžkých případech se objevují příznaky poškození centrální nervové soustavy, jako rozmazané vidění, halucinace, křeče a poruchy vědomí.
Sponzorováno
- Člověk pociťuje teplo, malátnost, únavu
- Teplota těla stoupá nad 40 C
- Zrychlený puls a dýchání
- bolesti hlavy
- Nevolnost, závratě
- zvracení
- Zmatenost, dezorientace až porucha vědomí
Sluneční úpal
Vzniká působením intenzivního a přímého slunečního záření na nechráněnou pokožku, zejména pokožku hlavy bez pokrývky hlavy. Projevy jsou podobné jako při tepelném úpalu, ale mohou se přidružit příznaky dráždění mozkových blan (obalů), tzv. příznaky meningeální dráždění (např. ztuhlost šíje, světloplachost). Často přicházejí s určitým časovým odstupem – latencí, a to například večer nebo v noci po dni stráveném „na slunci“. Ohroženi jsou zejména starší lidé a děti.
První pomoc
Hlavní zásadou je postupné ochlazování (příliš rychlá změna teploty těla může vést k rozvoji tepelného šoku) a náhrada tekutin. Okamžité vyhledání chladného prostředí s přístupem čerstvého vzduchu, uvolnění, případně úplné odstranění oděvu. Další volbou je sprchování vlažnou vodou, přiložení sáčku s ledem na zátylek, pod podpažím – axily a na slabiny. Pokud je přítomna porucha vědomí, uložení člověka do stabilizované polohy na bok a co nejdříve vyhledání lékařské pomoci.
Prevence úpalu
Při pobytu v teplém a vlhkém prostředí je vhodné zvolit lehké, vzdušné oblečení dodržovat pitný režim (přísun vody a minerálů, které tělo ztrácí pocením – ochlazováním). Omezit fyzickou námahu a přizpůsobit ji vnějším podmínkám. Častěji přestávky na chladných místech (ve stínu). V neposlední řadě je vhodná pokrývka hlavy, preventivní ošetření kůže opalovacím krémem a sluneční brýle.
V první řadě musíte myslet na dostatečný příjem tekutin, nejlépe vody, ovocných šťáv a neslazených čajů. V vedrech nepijte příliš studené nápoje – tělo jejich totiž musí ohřát samo a tím se jeho teplota ještě více zvyšuje, nejvhodnější jsou proto nápoje vlažné. Pokud předem víte, že se budete muset pohybovat v horkém a vlhkém prostředí, zvolte lehký a volný oděv z přírodních materiálů, který dobře odvádějí pot. Vyhýbejte se pobytu na přímém slunci, pokud se to nedá, noste klobouky nebo jiné pokrývky hlavy, natřete se opalovacím krémem a pravidelně si dělejte přestávky ve stínu. V případě, že se budete zdržovat uvnitř během práce, větrejte zejména ráno a večer, kdy je chladnější vzduch, přes den nechte okna zavřená.
Rovněž byste neměli mnoho času trávit žehlením či vařením a pečením – rozpálená kuchyň vám rozhodně neprospěje. Měli byste také odložit své oblíbené aktivity – jestliže pravidelně chodíte běhat, učiňte tak velmi brzy ráno nebo pozdě večer a po tělesné námaze doplňte ztracené tekutiny.
Co si dále přečíst na toto téma?
VIDEO: Jak pomoci při úžehu nebo úpalu?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Slunce a zdraví
Přečtěte si také naše další články