- Ulcus molle, známý též jako měkký vřed nebo vřed chancroid, je infekční onemocnění způsobené bakterií Haemophilus ducreyi. Tato bakterie se přenáší převážně pohlavním stykem a může způsobit tvorbu bolestivých vředů na genitáliích nebo v oblasti konečníku.
- Hlavním příznakem onemocnění je vznik malých vředů nebo puchýřků, které se mohou následně rozvinout v bolestivé vředy. Tyto vředy mohou být doprovázeny dalšími příznaky, jako jsou bolest, otok, a tvorba abscesů. Infekce může také způsobit zduření lymfatických uzlin v okolí postižené oblasti.
- Chancroid je považován za sexuálně přenosné onemocnění a představuje riziko pro šíření infekce v populaci. Diagnostika probíhá na základě klinických projevů, laboratorních testů nebo kultivace vzorků.
- Léčba chancroidu obvykle zahrnuje užívání antibiotik, která jsou účinná proti bakterii Haemophilus ducreyi. Prevence spočívá v bezpečném sexuálním chování, včetně používání kondomů při pohlavním styku.
Mezi nejnepříjemnější nemoci patří ty, jež se přenášejí pohlavním stykem a napadají intimní partie našeho těla. Jejich příznaky jsou pro člověka nepříjemné, mnohdy mají i zdravotní důsledky a v neposlední řadě se postižený cítí trapně a díky pocitu studu se mnohdy bojí vyhledat i lékaře. Vždyť snad jenom kromě hypochondrů se většina smrtelníků vyhýbá lékaři jako čert kříži, i když ho potřebuje vyhledat ve zcela normální záležitosti. Natož pak se na něj obrátit s tak intimní věcí.
Byla by však chyba jakoukoli pohlavní nemoc neléčit. Konečně všichni jsme jenom lidé a stát se to může každému. Vždyť pohlavní nemocí vás může nakazit i váš partner, kterému jste stoprocentně důvěřovali. Nemusí to tedy nutně znamenat jen vaše selhání. Navíc neléčení jakékoli nemoci negativně ovlivňuje i kvalitu dalšího života, ne-li vůbec život samotný.
Ulcus molle také řadíme do kategorie pohlavně přenosných nemocí. Jiný název zní měkký vřed nebo též chankroid. Už podle názvu je jasné, co je typickým příznakem. Jsou to početné vředy, které jsou měkké a bolestivé. Z počátku se objevují v místě nákazy (nejčastěji to bývá oblast genitálu) a pak se dále rozšiřují. Pokročilým stadiem nemoci je zduření mízních uzlin.
Příčina nemoci Ulcus molle
Co vlastně tuto nemoc způsobuje? Jako v případě mnoha jiných nemocí je to bakterie zvaná Haemophilus ducrey. Její přízvisko je vlastně jméno italského vědce Augusta Ducreye, který tuto bakterii objevil. A protože se jedná o bakteriální onemocnění, je nevyhnutelná léčba antibiotiky. Proto je nutné obrátit se na lékaře, který vám příslušné medikamenty předepíše.
Infekce se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Větší je procento nakažených mužů než žen, přičemž byl zaznamenán zvýšený výskyt u homosexuálních jedinců. Nejčastěji je postižena oblast žaludu penisu, předkožka či uzdička. Jen výjimečně se vředy objeví i jinde. Inkubační doba tohoto onemocnění je různá, řadově to může být několik hodin, ale i dní (cca do sedmi dní).
Sponzorováno
V současné době se u nás tato nemoc nevyskytuje, ale v podstatě to nic neznamená. Je totiž velice častá v rozvojových zemích (zejména v některých státech Asie a Afriky), a proto může být kdykoli do České republiky zavlečena cestovním ruchem a kdokoli tak nakažen. Vždyť dovolené do exotických částí světa jsou největším tahákem cestovních kanceláří. Čím dálnější země, tím lépe. Co dělá s člověkem sluníčko, krásné pláže, azurové moře a krásná těla v plavkách, si dovedeme všichni představit. Koneckonců všichni jsme jenom lidé a některé oblasti lidské psyché se nedají ani při nejlepší vůli rozumově potlačit. Nutné je si uvědomit, že se jedná o vysoce nakažlivou chorobu. Prevence je jasná – zodpovědný sexuální život.
To s sebou nese nestřídat často sexuální partnery, neoddávat se nahodilým vztahům s lidmi, které dobře neznáme. Týká se to zejména radovánek o dovolených v zahraničí. Přičemž platí pravidlo, že čím exotičtější země, tím větší riziko. Mnozí dokonce svou dovolenou plánují jako jakousi sexuální turistiku a existují určité destinace, které mají tento punc.
Rozhodně ale buďte opatrní, abyste si z dovolené nepřivezli nežádoucí suvenýr. V neposlední řadě je možné se chránit také použitím prezervativu. Ulcus molle je pohlavně přenosná choroba, a proto je jako v případě AIDS či jiných podobných onemocnění podrobena určitým opatřením, jež se vztahují na toho, kdo touto chorobou onemocní.
Důležité je si uvědomit, že trestné je zejména vědomé rozšiřování nemoci. V případě, že touto nemocí onemocníte, neprodleně vyhledejte lékaře a vymezte okruh lidí, se kterými máte intimní styky a jež by touto nemocí mohli být nakaženi.
Doporučená antibiotická léčba Chancroidu:
- Léčba první volby: azithromycin 1 g p.o. jednorázově nebo ceftriaxon 250 mg i.m. jednou
- Alternativy: ciprofloxacin 500 mg p.o. 1-0-1 po dobu tří dnů nebo erythromycin 500 mg p.o. 1-1-1-1 po dobu sedmi dnů
- Léčba sexuálních partnerů by měla být i bez příznaků nebo diagnózy.
- Fluktuující lymfatické uzliny a formace abscesů: prodlužte léčbu antibiotiky a aspiraci jehlou nebo incizi a drenáž v závislosti na závažnosti.
Infekce se léčí antibiotiky včetně ceftriaxonu a azithromycinu. Velké otoky lymfatických uzlin je třeba drénovat, a to buď jehlou, nebo lokálně.
Výhled (prognóza)
Sponzorováno
Chancroid se může zlepšit sám. Někteří lidé mají měsíce bolestivé vředy. Antibiotická léčba často vyčistí léze rychle s velmi malým zjizvením.
Studie a zdroje článku
- Diagnosis and therapy of ulcus molle Autor: U Neubert
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Intimní problémy
Přečtěte si také naše další články