Sponzorováno

Tuberkulóza – bakteriální, infekční onemocnění – příčiny, projevy i léčba 4.88/5 (17)

  • Tuberkulóza je infekční onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium tuberculosis. Tato bakterie se obvykle šíří vzduchem, když nakažená osoba kašle, kýchá nebo mluví. Tuberkulóza může postihnout různé části těla, nejčastěji plicní tkáň, ale může také ovlivnit ledviny, mízu, páteř nebo mozek.
  • Příznaky tuberkulózy jsou: chronický kašel, horečku, úbytek hmotnosti, noční pocení a únava.
  • Diagnóza tuberkulózy se obvykle provádí pomocí krevních testů, rentgenového vyšetření plic a testu sputa na přítomnost bakterií.
  • Léčba tuberkulózy znamená obvykle kombinaci antibiotik po dobu několika měsíců až let. Léčba antibiotiky je důležitá, protože bakterie se mohou stát rezistentními vůči jednomu léku, což komplikuje léčbu. V závažných případech může být nutná i chirurgická intervence.
  • Pro úspěšnou léčbu je důležité dodržovat lékařské pokyny a užívat antibiotika pravidelně po celou dobu léčby.

Tuberkulóza - příčiny, projevy i léčbaJste unavení, malátní a k tomu všemu ještě trpíte kašlem a nechutenstvím? Může jít o tuberkulózu, která je zapříčiněna mykobakteriemi. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí. Zdrojem nákazy je nejčastěji nemocný člověk, který vykašlává mykobakterie. Není výjimkou ani přenos infekce z ptáků (zejména holubů), koček nebo jiných zvířat, tak z ovzduší.

Mykobakterie vstupují do organismu dýchacími cestami (výjimečně i přes poraněnou kůži nebo kontaminované potraviny). Rozmnoží se, vyvolají zánětlivou reakci a vznik zánětlivého ložiska v plicích. Šíří se dál, do lymfatických uzlin a do krve. Takové primární ložiska se mohou vyhojit nebo perzistovat v organismu a po určitém čase vyvolají postprimární tuberkulózu.

Mycobacterium tuberculosis - ilustrace

Mycobacterium tuberculosis – ilustrace

 

Jaké jsou příznaky tuberkulózy?

  • únava, malátnost
  • zvýšená teplota
  • pocení, zejména během spánku
  • nechutenství
  • kašel
  • modravé až modrofialové zbarvení kůže a sliznic,

Vykašlávání sputa je nejprve hnisavě-hlenového charakteru, později může přejít ve vykašlávání červeného sputa nebo krve. Mohou se objevit bodavé bolesti za hrudní kostí, pod lopatkami a mezi lopatkami. Kromě plic mohou být postiženy i jiné orgány a tkáně, např. mozek, kosti a klouby, močový-pohlavní systém, trávicí systém, kůže a jiné.

Nejčastějším plicním projevem onemocnění je kašel

Od lehkého pokašlávání až po namáhavý a záchvatovitý kašel. Na začátku onemocnění je kašel spíše suchý. Později se mění na vlhký a produktivní kašel s vykašláváním hustého a hnisavého sputa. Ke kašli se může přidat i vykašlávání krve, takzvaná hemoptýza. Ta je již příznakem pokročilé a aktivní tuberkulózy. K tomu se přidává i pocit ztíženého a namáhavého dýchání. Pacient si stěžuje na bolest na hrudi. Cyanóza je příznakem pokročilé formy onemocnění.

Zdrojem tuberkulózy je nemocný a infikovaný člověk

Jiné zdroje nákazy jsou spíše vzácné. Nejčastější vstupní branou infekce jsou dýchací cesty. V případě tuberkulózy mluvíme o kapénkové infekci. Bakterie se šíří vzdušnou cestou. Nemocný člověk vylučuje bakterie při kašli, či kýchání. Tím se bakterie dostávají do ovzduší. Vdechováním se následně dostávají do dýchacích cest ostatních lidí a do jejich organismu. Jiné formy přenosu jsou spíše vzácné.

Sponzorováno

Přenos tuberkulózy - ilustrace

Přenos tuberkulózy – ilustrace

 

Příčiny vzniku tuberkulózy

Nejčastějším původcem tuberkulózy je Mycobacterium tuberculosis. Mycobacterium bovis je původcem tuberkulózy zejména zvířat, ale může se přenést i na člověka. Mycobacterium africanum se u nás nevyskytuje. Důležitý faktor vzniku je špatná sociální situace.

Diagnostika tuberkulózy

  • klinické příznaky, anamnéza – kontakt s nemocným na tuberkulózu
  • auskultace (poslech fonendoskopem) plic, poklep hrudníku
  • laboratorní vyšetření krve
  • mikrobiologické vyšetření vykašlávaného sputa
  • Tuberkulinový kožní test (Mantouxův test) – na důkaz senzibilizace organismu se injekční stříkačkou aplikuje pod kůži předloktí tuberkulín a po 48 – 72 hodinách se pozoruje výsledek. Hmatné zatvrdnutí větší než 6 mm je pozitivní reakcí. U nás je však povinné očkování proti tuberkulóze, proto bude mít každý pozitivní reakci.
  • rtg hrudníku
  • ultrasonografie

Léčba tuberkulózy

Podávají se antituberkulotika – isoniazid, rifampicin, pyrazinamid coby součást, streptomycin, etambutol v různých kombinacích.

Existují 3 léčebné režimy léčby TBC

Krátkodobý režim

V první fázi se podává isoniazid, rifampicin, pyrazinamid coby součást nebo isoniazid, rifampicin, pyrazinamid coby součást, streptomycin během dvou měsíců. Dále se pokračuje v léčbě isoniazidem a rifampicinem. Celková délka léčby je 4-6 měsíců.

Zkrácený režim

Je indikován při alergii na rifampicin, když se nemůže tento lék podávat po celou dobu léčby. Léčba trvá 7-9 měsíců.

Dvanáctiměsíční režim

Pokud nelze vůbec podávat rifampicin. Podávají se pouze kombinace ostatních antituberkulotik.

Tuberkulóza vyžaduje dlouhodobou a cílenou léčbu

Léčba trvá 6 měsíců i více. Tuberkulóza se léčí antituberkulotiky. Ty se používají v různých kombinacích podle formy onemocnění a jeho konkrétního původce v závislosti na jeho rezistenci. Cílem léčby je vyléčení nemocného a zbavení jeho infekčnosti. Tuberkulóza je infekční onemocnění. Nemocný člověk představuje přímé ohrožení pro své okolí. Cílená, rychlá a účinná léčba je nezbytná.

Očkování proti tuberkulóze

Vakcíny sice nedokáží zabránit nákaze tuberkulózou, ale blokují vznik její nejtěžších forem, jako je tuberkulózní zánět mozkových blan a miliární forma TBC.

Ačkoli povinné očkování proti tuberkulóze bylo v roce 2010 zrušeno, pokud rodič chce dát dítě očkovat proti tuberkulóze, může se objednat u pediatrického pneumologa, který nejprve vyloučí riziko závažných komplikací. Očkují se už novorozenci, doporučený věk je zhruba 18 měsíců, po ukončení povinných očkování.

Tuberkulóza - ilustrace

Tuberkulóza – ilustrace

 

Tuberkulóza napadá především plíce, je to tak?

Alespoň tak se to traduje v laické veřejnosti. Ale není to docela pravda. Tuberkulóza postihuje i jiné orgány. V tom případě hovoříme o mimoplicní tuberkulóze. Nejčastěji jde o postižení kostí a kloubů. Následuje urogenitální trakt a kůže. Nejčastějším místem postižení jsou však stále plíce. Přes 90% tuberkulózy představuje právě její plicní forma. Tuberkulóza postihuje přímo plicní tkáň. Postihuje často i hrudní lymfatické uzliny a pohrudnici.

Sponzorováno

Máte s tuberkulózou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Co dále si o tuberkulóze přečíst?

Studie a zdroje článku

  • Tuberculosis Autoři: Ellis H. Tobin; Debbie Tristram.
  • Zdroj obrázku: pattarawit / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva