Sponzorováno

Trombóza portální žíly – příznaky, příčiny a léčba 4.45/5 (11)

  • Trombóza portální žíly je stav, při kterém dochází k tvorbě krevní sraženiny (trombu) v portální žíle. Portální žíla je hlavní céva, která přenáší krev z trávicího traktu, slinivky břišní a sleziny do jater. Portální žíla hraje klíčovou roli v krevním oběhu, protože přivádí živiny a toxiny z trávicího traktu do jater, kde jsou zpracovávány.
  • Příznaky trombózy portální žíly mohou být: bolest břicha, horečka, zvýšené riziko krvácení do zažívacího traktu (např. z jícnových varixů).
  • Mezi nejčastější příčiny trombózy portální žíly patří: Jaterní cirhóza, zánětlivá onemocnění střev (např. Crohnova choroba), infekce.
  • Diagnóza se obvykle provádí pomocí zobrazovacích metod, jako je ultrazvuk s Dopplerovským vyšetřením, CT (počítačová tomografie) nebo MRI (magnetická rezonance).
  • Léčba trombózy portální žíly závisí na závažnosti stavu a může být formou užívání léků, užívají se antikoagulancia (léky na ředění krve), či formou trombektomie (chirurgické odstranění trombu).

Trombóza portální žíly je krevní sraženina v portální žíle, známá také jako vrátnicová žíla. Portální žíla (lat. Vena portae; česky vrátnicová žíla) sbírá krev z žil nepárových orgánů břišní dutiny a vede ji do jater. Trombóza portální žíly blokuje průtok krve ze střev do jater. Přestože je trombóza portální žíly léčitelná, může být i život ohrožující.

Anatomie jater - vyznačena portální žíla - ilustrace

Anatomie jater – vyznačena portální žíla – ilustrace

 

Rizikové faktory

Krevní sraženiny, jako je třeba právě trombóza portální žíly, se s větší pravděpodobností tvoří, když krev v těle proudí nějak nedobře a nepravidelně. I když lékaři obvykle nevědí, co způsobuje trombózu portální žíly, existuje řada rizikových faktorů pro rozvoj tohoto stavu.

Některé z nejčastějších rizikových faktorů pro trombózu portální žíly jsou:

Mezi další rizikové faktory, které mohou přispět k trombóze portální žíly, patří těhotenství a operace. V obou případech je pravděpodobnější, že se krev srazí a omezí průtok krve do jiných končetin. V závažnějších případech mohou tyto faktory způsobit život ohrožující komplikace.

Jaké jsou příznaky trombózy portální žíly?

V mnoha případech trombózy portální žíly může pacient vykazovat jen málo nebo dokonce nemusí mít žádné příznaky. Některé z nejčastějších příznaků méně závažné sraženiny jsou tyto:

  • bolest v horní části břicha
  • otok břicha kvůli přebytečné břišní tekutině
  • horečka

Pokud máte závažnější případ trombózy portální žíly, může se u vás rozvinout portální hypertenze neboli vysoký krevní tlak v portální žíle. Tento stav pak způsobuje splenomegalii neboli zvětšenou slezinu v důsledku tlaku narušujícího pravidelný průtok krve. Jak se slezina rozšiřuje, počet bílých krvinek se drasticky snižuje, což zvyšuje riziko infekce. Portální hypertenze může také způsobit varixy (abnormálně zvětšené krevní cévy) v jícnu nebo žaludku, které mohou být náchylné ke krvácení.

Mezi další závažné příznaky trombózy portální žíly patří:

  • stoupající horečka
  • zimnice
  • bolest jater
  • zvracení krve
  • zežloutnutí kůže nebo žloutenka
  • varixy a žaludeční krvácení
  • krvavá nebo dehtovitě zbarvená stolice

Diagnostika trombózy portální žíly?

Příznaky trombózy portální žíly jsou celkem jedinečné a lékaři mohou často zjistit, že máte krevní sraženinu v portální žíle, pokud máte kombinaci následujících příznaků:

Sponzorováno

  • zvětšená slezina
  • krvácení varixů (abnormálně zvětšených krevních cév)
  • zvracení krve
  • jaterní infekce

Existuje také řada testů, které pomohou odhalit velikost a nebezpečí trombózy portální žíly.

4 diagnostické testy trombózy portální žíly

1. Dopplerovská ultrasonografie
Jedná se o neinvazivní test, který odráží zvukové vlny od správně fungujících červených krvinek. Běžné ultrazvuky používají zvukové vlny k vytváření obrázků, nemohou zobrazit průtok krve. Dopplerovské ultrazvuky na druhé straně mohou používat zobrazování k zobrazení krevního oběhu v cévách. To lze použít k diagnostice trombózy portální žíly a určení její závažnosti.

2. CT vyšetření
Počítačová tomografie využívá rentgen a následné zpracování k vytvoření snímků kostí a krevních cév. Aby lékaři identifikovali krevní sraženiny, vstříknou do žil barvivo, které se objeví na CT zobrazení.

3. MRI břicha
Magnetická rezonance (MRI) využívá rádiové vlny a magnety k identifikaci:

  • nepravidelnosti v průtoku krve
  • krevního oběhu
  • otoků v břiše
  • hmoty na jiných orgánech, včetně jater

Tento test může také pomoci identifikovat nádory, které se podobají jiným tělesným tkáním. MRI se obvykle používá k objasnění výsledků jiných zobrazovacích testů, jako je CT vyšetření.

4. Angiografie
Tento invazivnější postup je rentgenové vyšetření používané k vytvoření obrazů průtoku krve v tepně nebo žíle. Váš lékař vstříkne speciální barvivo přímo do žíly a použije zobrazovací test nazývaný fluoroskopie, aby se podíval na krevní oběh v postiženém orgánu a identifikoval krevní sraženiny.

Možnosti léčby trombózy portální žíly

Léčba velmi závisí na počáteční příčině krevní sraženiny. U trombózy portální žíly se doporučení léčby zaměří na rozpuštění krevní sraženiny nebo prevenci růstu po dlouhou dobu.

Léky

U akutní trombózy portální žíly lékaři běžně doporučují léky jako při trombolytické léčbě. Tyto léky na předpis mohou rozpouštět krevní sraženiny. Při postupném růstu sraženiny mohou být pacientům předepsány antikoagulační léky – léky na ředění krve, jako je heparin – aby se zabránilo opakujícím se sraženinám a jakémukoli nadměrnému růstu.

Pokud máte závažnější případ trombózy portální žíly, který způsobuje krvácení z jícnu, mohou vám lékaři také doporučit užívání beta-blokátorů. Ty pomáhají snižovat tlak v portální žíle a zastavují riziko jakéhokoli nadměrného krvácení.

Dalším předepsaným lékem, který vám může lékař doporučit, je ocetrotid. Tento lék pomáhá snižovat průtok krve do jater a snižuje tlak v břiše. Aby se zastavilo krvácení, může být tento lék injikován přímo do žil.

Pokud se u vás rozvine trombóza portální žíly z infekce – konkrétně u kojenců – lékaři mohou předepsat antibiotickou léčbu, aby vyléčili zdroj infekce. V důsledku toho také ustanou příznaky z trombózy portální žíly.

Podvazování křečových žil

Některé závažné případy trombózy portální žíly mohou způsobit krvácení z varixových žil v jícnu nebo žaludku. K zastavení krvácení se ústy do jícnu zavádějí gumičky, které podvazují křečové žíly.

Chirurgické řešení

V závislosti na závažnosti poškození trombózy portální žíly mohou být doporučeny chirurgické možnosti léčby. Jako poslední možnost vám může lékař doporučit operaci shuntu. Tento postup znamená umístění hadičky mezi portální žílu a jaterní žílu v játrech, aby se zabránilo nadměrnému krvácení a snížil se tlak v žilách.

V některých případech závažného poškození jater může být nutné, aby lékař provedl transplantaci jater.

Výhled pacientů

Sponzorováno

Trombóza portální žíly je vážný stav. Pokud je trombóza portální žíly zachycena včas, může být léčitelná neinvazivními postupy a neinvazivní léčbou. Pokud začnete pociťovat zmíněné příznaky nebo nepohodlí, okamžitě navštivte lékaře.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: blueringmedia / depositphotos.com
  • Portal Vein Thrombosis Autoři: Hrishikesh Samant; Kwabena O. Asafo-Agyei; Ali Kimyaghalam; Karen Garfield.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva