Obsah článku
Trichinóza (také známá jako trichinelóza), je nemoc způsobená druhem škrkavky zvaného Trichinella. Tyto parazitické škrkavky se vyskytují u zvířat, která jedí maso, jako například:
- prasata (ta hlavně)
- medvědi
- lišky
- divoká prasata
Trichinózou se můžete nakazit, pokud sníte syrové nebo nedostatečně vařené maso ze zvířete infikovaného Trichinellou. Nejčastěji se to stane, že člověka sní vepřové maso s tímto cizopasníkem. Škrkavka začíná svůj životní cyklus ve střevech a poté se ukládá do svalů, což způsobuje bolest a další nepohodlí.
Na celém světě se každý rok objeví přibližně 10 000 případů trichinózy.
Trichinóza je u nás poměrně vzácná, protože existují přísná pravidla pro zpracování masa a krmení zvířat.
Jaké jsou časté příznaky trichinózy?
Když se poprvé nakazíte, můžete nebo nemusíte mít příznaky. Do jednoho týdne od počáteční infekce však larvy vstoupí do vaší svalové tkáně. Jakmile k tomu dojde, symptomy se obvykle pak projeví. Mezi příznaky trichinózy, které se mohou objevit, když jsou larvy ve střevech, patří:
- průjem
- břišní křeče
- únava nebo pocit nízké energie
- nevolnost
- zvracení
Mezi příznaky trichinózy, které se mohou objevit poté, co larvy vstoupí do svalové tkáně, patří:
- bolesti svalů
- vysoká horečka
- otok obličeje
- citlivost na světlo
- přetrvávající oční infekce
- vyrážky nevysvětlitelného charakteru
- bolesti hlavy
- zimnice
Co způsobuje trichinózu? Jaké jsou její příčiny?
Trichinóza je způsobena larvami škrkavky Trichinella. Parazitární červ se často vyskytuje u zvířat, která jedí maso. Prasata jsou jedním z nejčastějších nositelů tohoto parazita. Škrkavka Trichinella se také běžně vyskytuje u medvědů, lišek a divočáků. Zvířata se mohou nakazit Trichinellou, když se živí jinými infikovanými zvířaty nebo odpadem obsahujícím nakažené kousky masa.
Lidé mohou trpět trichinózou, když pak sní syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso zvířete infikovaného larvy Trichinella. Po požití parazitů rozpustí kyselina v žaludku cystu, což je ochranná kapsle obklopující larvy. Když je tvrdá krysa cysty rozpuštěna, larvy vstupují do střeva, kde dozrávají na dospělé červy a rozmnožují se. Tito červy pak uvolňují larvy do krevního řečiště, což jim umožňuje migrovat přes krevní cévy až do svalů. Jakmile jsou ve svalech, červi se zapouzdří do svalových tkání, kde mohou žít delší dobu. A tam pak způsobují výše zmíněné problémy.
Jak je diagnostikována trichinóza?
Váš lékař může být schopen diagnostikovat trichinózu tím, že vám udělá anamnézu a zeptá se vás na vaše příznaky. Mohou se také provést určité diagnostické testy, aby se určilo, zda se ve vašem systému vyskytují nějaké larvy.
Lékař vám tedy může odebrat vzorek krve a otestovat na známky trichinózy. Zvýšené hladiny bílých krvinek a přítomnost protilátek proti parazitům mohou naznačovat infekci Trichinella.
Sponzorováno
Váš lékař může také provést svalovou biopsii, pokud výsledky krevních testů nejsou přesvědčivé. Během svalové biopsie váš lékař odebere malý kousek svalové tkáně a analyzuje ji na přítomnost larev Trichinella.
Léčba – jak se léčí trichinóza?
Trichinóza nemusí vždy vyžadovat léčbu. Infekce může zmizet bez léčby během několika měsíců po nástupu příznaků. Tento stav je však často léčen léky, které pomáhají zvládat příznaky a zabránit rozvoji komplikací. Lékař vám může předepsat antiparazitika (obvykle albendazol nebo mebendazol) k léčbě infekce, a nějaké další léky, které pomáhají léčit zánět, a léky proti bolesti na bolesti svalů.
Jaké jsou možné komplikace při trichinóze?
Ve vzácných případech může těžká infekce Trichinella vést k následujícím komplikacím:
- myokarditida, což je zánět srdečního svalu
- encefalitida, což je zánět mozkové tkáně
- meningitida, což je zánět membrán kolem mozku a míchy
- bronchopneumonie, což je zánět plic a dýchacích cest
- nefritida, což je stav, který způsobuje zánět ledvin
- pneumonie, což je plicní infekce, která způsobuje zánět vzduchových vaků v plicích
- sinusitida, což je sinusová infekce, která způsobuje záněty dutin a nosních cest
Ačkoli některé z těchto stavů mohou být závažné, často se objevují během diagnostického testování, takže léčba může být přijata poměrně rychle.
Jaký je výhled pro lidi s trichinózou?
Výhled pro lidi s trichinózou je obecně dobrý. Trichinóza obvykle není vážným stavem a během několika měsíců může odejít bez léčby. Brzké ošetření však může urychlit vaše zotavení a zabránit případným dalším komplikacím. To samozřejmě může zlepšit váš výhled.
Některé příznaky mohou přetrvávat delší dobu, a to dokonce i po léčbě. Mezi příznaky, které mohou přetrvávat, patří únava, mírná bolest svalů a průjem. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte jakékoli obavy z příznaků, které se mohou po léčbě neustále vyskytovat.
Prevence – Jak lze zabránit trichinóze?
Nejlepší způsob, jak zabránit trichinóze, je řádná tepelné úprava jídla. Zde je několik tipů, které byste měli dodržovat při vaření masa:
- Použijte teploměr na maso.
- Nejezte maso, dokud není vařené.
- Mleté maso a zvěřinu připravujte při teplotě nejméně 71 °C.
- Celé kusy masa připravujte při teplotě nejméně 63 °C.
- Připravujte drůbež na teplotu nejméně 74 °C.
- Mrazte vepřové maso o tloušťce menší než 15 cm po dobu 20 dnů při teplotě -15 °C, abyste zabili všechny potenciální parazity.
- Veškeré nádobí, kterým se dotýkáte masa, důkladně očistěte.
- Drtiče a mlýnky masa také vždy důkladně očistěte.
- Po manipulaci se syrovým masem si důkladně umyjte ruce.
Sponzorováno
Aby nedocházelo k infekci parazitem Trichinella u zvířat, nedovolte prasatům nebo vašim domácím zvířatům konzumovat maso, kousky nebo jatečně upravené kousky masa, která mohou být infikována larvami Trichinella
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské svaly, Lidští parazité, Střeva
Přečtěte si také naše další články