Sponzorováno

Trápí vás žaludeční vředy? Jak vznikají, jaké jsou příznaky a jak na ně? 4.88/5 (33)

Hlavní funkcí žaludku je trávení. Protože obsahuje chlorovodík, chrání povrch žaludku alkalický hlen, takže tráví potravu, aniž tráví sám sebe. Objem žaludku u průměrného člověka je jeden až dva litry a dosahuje velikosti mezi 25 až 30 cm.

Hlavní funkcí žaludku je trávení. Protože obsahuje chlorovodík, chrání povrch žaludku alkalický hlen, takže tráví potravu, aniž tráví sám sebe. Objem žaludku u průměrného člověka je jeden až dva litry a dosahuje velikosti mezi 25 až 30 cm.

Blíží se jaro, co pro mnohé lidi znamená bolest v oblasti žaludku, nechutenství, nevolnost, pocit plnosti a častější návštěvy u lékaře. Diagnóza je jasná – peptický vřed (žaludeční vřed). Máte pravděpodobně poškozenou sliznici žaludku, nebo sliznici dvanácterníku. Jde o důsledek agresivního působení žaludečních šťáv, především kyseliny chlorovodíkové (HCl) a pepsinu. První, kdo na tuto souvislost poukázal, byl chorvatský Němec, doktor Karl Dragutin. V roce 1910 vyslovil, že „bez kyseliny není vředu“. Od té doby je jeho jednoduchá definice obecně přijímaným předpokladem.

Co vyvolává nadměrnou sekreci kyseliny chlorovodíkové?

  • kouření cigaret
  • konzumace alkoholických nápojů, zejména koncentrovaných lihovin
  • káva
  • některé druhy koření a složky stravy

Tyto agresivní faktory však zdaleka nejsou jediné. Jde totiž o multifaktoriální onemocnění, jehož příčinou může být i nadměrné užívání některých druhů léků.

Jde především o:

Viník jménem Helicobacter pylori

Infekce Helicobacter pylori, kolonizující žaludeční sliznici, postihuje 90% populace v rozvojových zemích. V rozvinutých zemích stoupá výskyt infekce u starších lidí, po 50. roku je zjištěna téměř u 50% populace. Bakterie Helicobacter pylori jsou schopny porušovat ochranné mechanismy slizniční bariéry (např. narušují hlenovou vrstvu), a tím zvyšují uvolňování zánětlivých metabolitů buněk sliznice. Tímto toxicko-metabolickým působením vzniká gastritida (zánět žaludku), na podkladě které se snadněji vyvíjí vřed. Je však třeba podotknout, že ne všichni, kteří jsou infikováni H. pylori, mají vředy. Obecně však lze říci, že vředy žaludku vznikají častěji ve vyšším věku, zatímco vředy dvanáctníku trápí především mladší lidí.

Žaludeční vředy a příznaky

Vředová choroba žaludku nebo dvanáctníku patří mezi velmi časté civilizační onemocnění, které se může projevit buď v akutní nebo chronické formě. Na druhou stranu mnozí postižení o své nemoci nemají ponětí, případné příznaky podceňují a zahánějí jejich užitím obyčejné jedlé sody. Vředy se v horších případech projevují krvácením, případně prasknutím, a to je už situace, v níž jde pacientovi o život. Proto je velmi důležitá včasná diagnostika.

Neléčená nemoc může vést ke vzniku chronického vředu nebo k rakovině. Projevy těchto onemocnění může být nechutenství, pálení žáhy, bolesti žaludku na lačno nebo bolesti, které přicházejí v souvislosti s jídlem. Postižení žaludečním vředem mají zcela jiné příznaky onemocnění než ti, kteří trpí na vřed dvanácterníku.

U žaludečního vředu je charakteristická tupá nebo pálivá bolest v nadbřišku a pod hrudní kostí, která vzniká hned nebo do několika hodin po jídle. Doprovází ji pálení žáhy, nevolnost a zvracení. Nemocní s dvanácterníkem pociťují bolesti nalačno, které po najedení ustoupí. Časté jsou i noční bolesti, které je budí.

Sponzorováno

Při dlouhotrvajícím chronickém vředu se začínají projevovat potíže – nechutenství nebo potřeba nadměrného pojídání. Chronický vřed vyžaduje operativní léčbu. Vředové onemocnění se často zkomplikuje náhlým krvácením s rizikem vykrvácení. Pacient zvrací čerstvou krev nebo natrávenou krev. Příznakem krvácení je i černá až černokrvavá stolice, ale na začátku to často bývá i průjem. Pacient je slabý, zpocený, bledý a má zrychlený tep. Je potřebný okamžitý zákrok lékaře. Další závažnou komplikací je jeho možné prasknutí do břišní dutiny. Je doprovázeno ostrou bolestí, přítomné je i ztvrdnutí břicha.

Žaludeční vředy – co se nedoporučuje

  • pití alkoholických nápojů, kávy a kouření
  • strava nesmí být kořeněná
  • vynechat kromě ryb jakékoliv maso
  • nesmí se jíst zapřažená polévka, bujónové a všechna smažená jídla, zabijačka a uzeniny
  • omezit vajíčka a majonézu
  • vynechat jídla, která nadýmají
  • vynechat rafinovaný cukr, lze sladit medem
  • nejíst konzervy

Žaludeční vředy – co se doporučuje

  • nízkotučné jogurty a ovesné vločky
  • zelenina, ovoce a brambory
  • na lačno je dobré vypít syrovátku
  • dodržovat pitný režim (pít vodu, ne sladké a perlivé nápoje)
  • houby lze jíst se zeleninou
  • jíst ryby, ne uzené
  • tmavé grahamové pečivo a černý chléb

Léčba žaludečních vředů

Základem je podrobné gastroenterologické vyšetření. Na potvrzení diagnózy slouží laboratorní vyšetření a přístrojové techniky – gastroskopie, kolonoskopie, RTG, ultrazvuk a další. Léčba zahrnuje podporu ochranných faktorů a inhibici (zadržení, brzdění) agresivních faktorů. Nebude proto překvapením, že základem léčby je farmakoterapie (léčba pomocí léků).

Podáváme:

  • látky snižující pH v žaludku
  • antacida
  • inhibitory protonové pumpy – např. omeprazol
  • antibiotika – potlačují, až eliminují H. pylori
  • látky na podporu tvorby hlenu a prostaglandinů
  • komplexní sůl kyseliny citronové a sukralfát

Babské rady, jak na žaludeční vředy

Výborný je čaj z kopřivy a přesličky rolní

Směs: 3 díly kopřivy a 1 díl přesličky. Jedna velká polévková lžička se zapaří 2 dcl vroucí vodou v uzavřené nádobě a necháme 7 min vyluhovat. Denní dávka je 1/2 litru tohoto bylinného čaje. Pije se vlažný.

Heřmánkový čaj i čja z dubové kůry

Samostatně se může pít heřmánkový čaj a výborný je i čaj z dubové kůry. Použití je na každém obalu při koupi těchto čajů.

Puškvorec

Odvar nebo výluh z 15g kořene puškvorce (dostanete v lékárně) na sklenici vody. Louhujeme 8 hodin, vaříme 20 minut a užít vždy po jedné polévkové lžičce 3 x denně. Může být i tinktura z puškvorce. Potřebujeme 20g puškvorce na 100 ml lihu a louhujeme 8 dní. Užívá se 20 až 40 kapek 3 x denně. Místo lihu může být i vodka a v ní louhujeme 12 dní.
Platí zásada, že bylinné čaje ze stejného druhu se nepijí dlouhodoběji, je dobré tyto čaje měnit.

Mladý brambor

Mladý brambor, nejlépe z odrůd žlutých bez zeleného povrchu nastrouhat na škrabce jako kdybychom dělali bramboráky. Při škrábání nám vzniká voda z bramboru, kterou odebereme – je to nejlepší lék na žaludeční vředy.

Léčivá brokolice

Skvělé účinky má v tomto případě brokolice. Z výzkumů se ukázalo, že nejen uklidňuje vzniklé vředy, ale působí zároveň i preventivně.

Zelí

Vynikající je i zelí na různé způsoby. Vitamin C je nutný, ale musíte si ho dopřát v jiných potravinách, než v citrusech.

Ořechy

Na vředy jsou dobré ořechy, kukuřice, ale i betakaroten.

Máta

Z bylinek můžete upřednostnit mátu, která má výrazně konejšivé účinky. Nutné je zvýšit příjem tekutin, ale určitě vynechejte všechny bublinkové nápoje.

Meduňkový čaj

Sponzorováno

Meduňkový čaj se doporučuje při břišních křečích, bolestech břicha a při žaludečních potížích vůbec: 5 g meduňky lékařské přelijte 150 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte. Pijte 3x denně.

Co dále si přečíst o žaludečních vředech?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva