Sponzorováno

Trápí vás hemoroidy? Jak vlastně probíhá vyšetření konečníku? 4.75/5 (8)

Trápí vás hemoroidy? Jak vlastně probíhá vyšetření konečníku?Jasně, představa vyšetření konečníku asi neláká nikoho z nás. Ale řekněme si to upřímně – prostě existují však zdravotní problémy, u kterých je vyšetření konečníku naprosto nezbytné. Jak takové vyšetření konečníku vlastně probíhá? Na to se podíváme v dnešním našem článku.

Proktologa se bát nemusíte

Proktolog je specialista (chirurg), který se zabývá onemocněními konečníku, poruchami jeho funkčnosti, případnými zraněními či jinými zdravotními obtížemi, které se spojují s konečníkem. Proktologické vyšetření je sice intimní, není však důvod se ho obávat.

Problémy odhodlat se k jeho návštěvě mají častěji muži, ženy jsou přece jen zvyklé na „choulostivé“ vyšetření z gynekologických ambulancí.

Ale uvědomme si, že proktolog toto dělá každý den. Je to pro něj denní chléb, naprosto rutinní záležitost. Takže se nestyďte, on to tak nevidí.

Poloha: Na levém boku a s pokrčenými koleny

Po rozhovoru pacienta s lékařem o potížích, kterému se říká odběr anamnézy, následuje palpační vyšetření konečníku. Palpační znamená, že jde o vyšetření prstem, chcete-li pohmatem, přičemž lékař má na rukou nataženou gumovou rukavici.

Průměrně dlouhý prst lékaře má 8 cm, věřte, že se to dá zvládnout. Takové vyšetření se provádí i v urologické ambulanci během vyšetření prostaty u mužů. Pacient leží během vyšetření konečníku na levém boku s pokrčenými koleny. Vyšetření začíná kontrolou perianální oblasti (oblast měkké tkáně mezi vagínou a konečníkem u žen a šourkem a konečníkem u mužů). Už v této fázi lze často odhalit případné příčiny svědění nebo bolesti v oblasti análního otvoru. Ne vždy jsou důvodem svědění a bolestí v oblasti konečníku samotné hemoroidy.

Může jít i o anální ekzém (infekce kůže ze stolice, kterou způsobuje i vyklenutí hemoroidů tkáně z konečníku a vlhkost v této oblasti s následným namnožení hub či bakterií), dále anální trhliny, anální polypy atd.

Sponzorováno

Během palpačního vyšetření hledá lékař hmatem zduření či tuhost konečníku (zánětlivé, nádorové případně trombotizované hemoroidy) či uzlíky. Poté následuje přístrojové vyšetření anoskopem / rektoskopem, které umožní lékaři na základě zraku posoudit stav konečníku a v zásadě na 95% i konkrétní diagnózu. Je to instrumentální vyšetření konečníku do maximální hloubky 15 cm od análního otvoru.

Pokud je vyšetření uděláno správně, navzdory bohaté krevní a lymfatické drenáži v této oblasti by nemělo být pro pacienta nijak bolestivé. A pak podle diagnózy se pak stanoví nejvhodnější metoda léčby pro konkrétního pacienta.

Co se čeká od pacienta?

Příprava na vyšetření ze strany pacienta je hodně jednoduchá. Večer před plánovaným vyšetřením si pacient zavede do konečníku dva glycerinové čípky. V den vyšetření, asi tak 2-3 hodinky před vyšetřením, zavede ještě další dva čípky. Po zavedení těchto čípků se pacient obvykle do 10-30 minut vyprázdní, a tak se „vyčistí“ rezervoár konečníku, ve kterém se shromažďuje stolice.

Délka konečníku – Odkud pokud máme konečník?

Pacient obvykle vnímá konečník jako tu poslední část střeva, kde máme svěrače, se kterou přichází do kontaktu v rámci svých denních potřeb a udržování hygieny. Konečník má však svoji délku, je individuální, ale průměrně můžeme hovořit až o 15 centimetrech.

A to je také maximální délka, v jejímž rámci se konečník vyšetřuje s pomocí rektoskopem či videorektoskopu. Hlouběji už může jít pouze kolonoskop, takové vyšetření se však při podezření výlučně na hemoroidy nedělá (spíš pak v rámci prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku, samozřejmě nízko posazené nádory konečníku lze odhalit také palpačně či rektoskopem).

Jak jsme už uvedli na začátku článku, představa vyšetření konečníku asi neláká nikoho z nás. Strach z bolesti či nekomfortu je ale mnohokrát silnější. Každému pacientovi lékaři doporučují, aby návštěvu proktologie neodkládal. Platí totiž pravidlo, že čím dříve pacient přijde, tím jednodušší a méně invazivní je léčba.

A dále si přečtěte

VIDEO: Hemoroidy – jak je odhalit

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva