Obsah článku
- Tranzitorní ischemická ataka, někdy označovaná jako "mini-mrtvice", je dočasné přerušení přívodu krve do určité části mozku, které způsobuje přechodné neurologické příznaky.
- Na rozdíl od mrtvice jsou příznaky tranzitorní ischemické ataky krátkodobé a úplně vymizí během několika minut až hodin (obvykle do 24 hodin). I když nezpůsobuje trvalé poškození mozku, je varovným signálem a předzvěstí zvýšeného rizika skutečné mrtvice.
- Tranzitorní ischemická ataka je způsobena dočasným ucpáním cév v mozku krevní sraženinou nebo jiným materiálem (např. tukovými usazeninami).
- Jde o vážné varování, že mozek není dostatečně zásoben krví, což může vést k plné mrtvici. Včasná diagnóza a léčba mohou významně snížit riziko vzniku skutečné mrtvice.
Co je to tranzitorní ischemická ataka?
Tranzitorní ischemická ataka je jako přechodná mrtvice. Znamená to, že nastane dočasný (přechodný) nedostatek průtoku krve do části vašeho mozku. Bez průtoku krve mozkové buňky selhávají a začnou odumírat (to je ischémie).
Přechodný ischemický záchvat či tranzitorní ischemická ataka, často zkrácená na TIA, je velký lékařský problém, která je velmi podobný ischemické mrtvici. Příznaky těchto dvou jsou stejné, ale příznaky tranzitorní ischemické ataky odezní do 24 hodin (ve skutečnosti většina odezní během několika minut).
DŮLEŽITÉ: Přechodný ischemický záchvat je pohotovostním problémem stejně jako mrtvice. Je to proto, že neexistuje způsob, jak předpovědět, jak dlouho bude TIA trvat, a každá minuta se počítá. Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, pokud máte příznaky mrtvice, jako problémy s rovnováhou, změny zraku, pokles obličeje a paží a potíže s řečí.
Pokud vy nebo někdo, s kým jste, máte příznaky TIA nebo mrtvice, měli byste okamžitě zavolat na číslo 112. Nečekejte, až příznaky odezní, a nevyhýbejte se telefonátu, pokud se příznaky po několika minutách odpočinku zlepší. Tranzitorní ischemická ataka může být předzvěstí mrtvice, proto okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc!
Tranzitorní ischemická ataka, vs. mini-mrtvice — jaký je správný název?
Obvykle používaný jiný termín pro tranzitorní ischemickou ataku je „mini-mrtvice“. Ale to není přesný název. Tranzitorní ischemická ataka nemusí být nutně „mini“ nebo menší než mrtvice a tranzitorní ischemické ataky mohou snadno ovlivnit velké oblasti mozku. Důležité je, že mrtvice se může objevit po tranzitorní ischemické atace během několika minut, hodin nebo dnů.
Mezi mrtvicemi a tranzitorní ischemickou atakou jsou také dva zásadní rozdíly. První je, že tranzitorní ischemická ataka se zastaví sama od sebe. Cévní mozková příhoda ne a potřebuje léčbu k zastavení a zvrácení účinků. Cévní mozková příhoda také po sobě zanechává důkazy při vyšetření magnetickou rezonancí (MRI). Změny přetrvávají, i když vaše příznaky odezní.
Příznaky – jaké jsou příznaky tranzitorní ischemické ataky?
Možné příznaky tranzitorní ischemické ataky jsou téměř totožné s možnými příznaky mrtvice.
Příznaky ischemické cévní mozkové příhody mohou tyto (jeden příznak nebo více z následujících):
- Jednostranná slabost nebo paralýza (tj. hemiplegie)
- Potíže nebo ztráta schopnosti mluvit (tj. afázie)
- Nezřetelné nebo zkomolené mluvení (dysartrie)
- Ztráta kontroly svalů na jedné straně obličeje nebo pokles obličeje
- Náhlá ztráta – částečná nebo úplná – jednoho nebo více smyslů (zrak, sluch, čich, chuť a hmat)
- Rozmazané nebo dvojité vidění (diplopie)
- Ztráta koordinace nebo neobratnost (ataxie)
- Závratě neboli vertigo
- Nevolnost a zvracení
- Ztuhlost krku
- Emoční nestabilita a změny osobnosti
- Zmatek nebo neklid
- Ztráta paměti (amnézie)
- Bolesti hlavy (obvykle náhlé a silné)
- Mdloby
Příčiny – co způsobuje tranzitorní (přechodné) ischemické ataky?
Přechodné ischemické ataky a ischemické mrtvice se vyskytují ze stejných důvodů. Mezi tyto důvody patří:
- Tvorba sraženiny v mozku (trombóza)
- Fragment sraženiny, který se vytvořil jinde ve vašem těle, který se uvolní a putuje vašimi krevními cévami, dokud neuvízne ve vašem mozku (tromboembolismus).
- Zablokování malých cév (lakunární mrtvice).
- Kryptogenní tranzitorní (přechodné) ischemické ataky (slovo „kryptogenní“ znamená „skrytý původ“, takže se jedná o tranzitorní (přechodné) ischemické ataky, ke kterým dochází s neznámou příčinou).
Jaké jsou rizikové faktory tranzitorní ischemické ataky?
Mnoho faktorů může přispět k tranzitorní ischemické atace nebo zvýšit pravděpodobnost, že k ní dojde. Mezi rizikové faktory patří:
- Vysoký krevní tlak (hypertenze). Toto je nejvýznamnější ze všech rizikových faktorů. Je to jeden z důvodů, proč je kontrola krevního tlaku tak důležitá.
- Diabetes 2. typu
- Užívání tabáku (zejména kouření nebo vaping)
- Fibrilace síní. Tento nepravidelný srdeční rytmus (arytmie) může způsobit, že krev víří a hromadí se v jedné z vašich srdečních komor, místo aby jí hladce protékala. To může umožnit tvorbu sraženin a ty pak mohou procházet vašimi krčními tepnami a do vašeho mozku.
- Anamnéza mrtvice nebo tranzitorní ischemické ataky.
Mezi další rizikové faktory, které mohou přispět k tranzitorní ischemické atace, patří:
- Srdeční onemocnění a předchozí infarkt (zejména pak nedávný)
- Vysoký cholesterol (hyperlipidémie)
- Nadváha nebo obezita
- Užívání neléčebných drog (včetně rekreačních) a nadměrné užívání alkoholu
- Stáří. Jak lidé stárnou, jejich krevní cévy se stávají méně pružnými z několika důvodů. To může přispět k ateroskleróze, zúženým krevním cévám a dalším problémům, které mohou přispět k tranzitorní ischemické atace.
Hlavním důvodem, proč je tranzitorní ischemická ataka velký zdravotní alarm, je to, že je to často varování, že mrtvice je u takového pacienta možná nebo dokonce velmi reálně hrozící. Až 20 % lidí, kteří mají tranzitorní ischemickou ataku, má mozkovou příhodu do 90 dnů a polovina z těchto mozkových příhod nastane během prvních dvou dnů po atace. Pozor na to.
Jak se diagnostikuje tranzitorní ischemická ataka?
Lékař může diagnostikovat tranzitorní ischemickou ataku pomocí kombinace metod, a to těchto:
Sponzorováno
- Lékařská anamnéza. To znamená otázky týkající se vaší zdravotní historie a příznaků.
- Fyzické a neurologické vyšetření. Ty pomáhají lékaři dozvědět se více o vašich příznacích, zejména pokud je v době vyšetření stále pociťujete.
- Zobrazovací vyšetření. Lékaři mohou udělat počítačovou tomografii (CT) během několika minut. Pomáhá mu rychle zjistit, zda máte krvácení do mozku nebo ne, a pokud ano, okamžitě poskytnout léčbu. Vyšetření magnetickou rezonancí pomůže vašemu lékaři zjistit, zda jste měli mrtvici nebo tranzitorní ischemickou ataku. Pokud je viditelné poškození (i když vaše příznaky zcela zmizely), byla to mrtvice, nikoli ataka.
Jiné testy a vyšetření může lékař také udělat, v závislosti na vašich příznacích – pokud má váš doktor podezření, že jiný zdravotní problém způsobuje nebo přispívá k tranzitorní ischemické atace a jejím příznakům. Lékač vám může říci více o testech, které doporučuje, a proč by tyto testy mohly být užitečné.
Léčba – jak se léčí tranzitorní ischemická ataka?
Tranzitorní ischemická ataka je podle definice dočasný problém. Ale naznačuje, že může dojít k mrtvici – která už není dočasná. To znamená, že léčba a řešení problémů, které způsobily ataku, může pomoci zabránit mrtvici.
Lékaři často doporučují léčit tyto stavy agresivně. Je to proto, že mrtvice je mnohem závažnější – a nebezpečnější – stav. Cévní mozkové příhody jsou také často už o dost obtížněji léčitelné. Je to také proto, že i při léčbě může mrtvice způsobit trvalé poškození nebo smrt.
Mezi nejčastější léčby k prevenci mrtvice po tranzitorní ischemické atace patří Léky, operace založené na katetru, a chirurgický zásah.
Léky pro prevenci mrtvice po atace
Mnoho typů léků může pomoci léčit stavy, které způsobují nebo přispívají k tranzitorní ischemické atace, a zabránit tomu, aby se ataka nebo mrtvice v budoucnu vyskytly. Patří mezi ně tyto léky:
- Aspirin – jedná se o jeden z nejčastějších léků, které lékaři doporučují. Pomáhá předcházet mrtvici tím, že snižuje riziko krevních sraženin. Mezi další alternativy patří klopidogrel, tikagrelor a Aggrenox (kombinovaná pilulka aspirinu a dipyridamolu).
- Léky na krevní tlak. Ty pomáhají snižovat tlakové napětí na vaše krevní cévy zevnitř. Mezi běžné léky na tento účel patří blokátory kalciových kanálů, inhibitory enzymu konvertujícího angiotenzin (ACE), blokátory receptoru angiotenzinu II (ARB), diuretika a další.
- Statiny. Statiny jsou léky snižující hladinu cholesterolu. Obecně snižují hladinu cholesterolu s nízkou hustotou (LDL) v krvi. To je cholesterol, který se může hromadit uvnitř krevních cév, zužovat je a způsobovat aterosklerózu. Atorvastatin a rosuvastatin jsou účinné a pravděpodobně nejznámější z těchto léků.
- Léky na ředění krve. Tyto léky znesnadňují srážení krve, což může snížit riziko tvorby sraženiny a uvíznutí v krevní cévě ve vašem mozku. Patří mezi ně antikoagulancia jako warfarin, apixaban, rivaroxaban nebo dabigatran. Tyto léky se často doporučují, pokud máte fibrilaci síní nebo krevní sraženiny v srdci.
Procedury založené na katetru
„Endovaskulární procedury“ je všeobecný termín pro všechny procedury, které používají tenké, trubicovité zařízení zavedené do vašich krevních cév velmi malými řezy na kůži. Endovaskulární znamená „uvnitř krevní cévy“ a tyto postupy léčí problémy zevnitř bez úplného chirurgického zákroku. Často jsou to vaše krční tepny, hlavní cévy, které přenášejí krev ze srdce do mozku. Zúžení (stenóza) vašich krčních tepen může vést k tranzitorní ischemické atace nebo mrtvici.
Některé příklady endovaskulárních postupů, které mohou pomoci zabránit mrtvici po tranzitorní ischemické atace, jsou:
- Endovaskulární trombektomie. Jedná se o zákrok k odstranění krevní sraženiny. Otevírá tepnu a obnovuje průtok krve do vašeho mozku.
- Stentování. To znamená umístění stentu, zařízení podobného síťovanému „lešení“, do krevní cévy. Stent pomáhá udržet otevřené zúžené části krevních cév, takže krev může protékat.
- Angioplastika. Jedná se o katétr s balónkovým nástavcem na jeho špičce. Nafukování balónku může rozšířit zúžené tepny.
Endarterektomie
Pokud zákroky založené na katetru nejsou možné, může být chirurgický zákrok další možností pro rozšíření krevních cév. To může zabránit další atace nebo mrtvici. Příkladem takového chirurgického zákroku je karotická endarterektomie k vyčištění plaku a vytvoření širšího prostoru pro průtok krve do vašeho mozku.
Endarterektomie je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna vnitřní výstelka tepny spolu s aterosklerotickým plakem, aby se obnovil průtok krve. Tento zákrok se nejčastěji provádí na krčních tepnách (karotických tepnách), které zásobují mozek krví, ale může být proveden na jakékoliv jiné tepně, která je zúžená kvůli ateroskleróze.
PREVENCE – dá se předejít přechodnému ischemickému záchvatu?
Někdy, ale ne vždy. K mnoha tranzitorním ischemickým atakám dochází z důvodů, kterým lze předejít. K tranzitorním ischemickým atakám však může dojít také z nepředvídatelných nebo neočekávaných důvodů.
Pro snížení rizika ischemické mozkové příhody můžete udělat mnoho věcí. I když to neznamená, že můžete zabránit mrtvici, může to snížit vaše riziko. Mezi věci, které můžete provést, patří:
- Každoročně navštěvujte obvodního lékaře, choďte na kontroly (to může dříve odhalit bezpříznakové obavy, jako je vysoký krevní tlak a diabetes 2. typu)
- Dosáhněte a udržujte si váhu, která je pro vás zdravá
- Přestaňte užívat tabákové výrobky, nekuřte (nebo je vůbec nezačínejte používat)
- Alkohol užívejte pouze s mírou (nebo ideálně vůbec) a vyvarujte se užívání neléčebných drog
- Užívejte léky na předpis přesně podle pokynů
- Lečte jakékoli chronické stavy, které máte (jako je vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu a vysoký cholesterol)
Výhled & prognóza – co očekávat, pokud máte přechodný ischemický záchvat?
Mít tranzitorní ischemickou ataku je jako mít dočasnou mrtvici. Pokud k tomu dojde, když jste aktivní, příznaky se mohou zastavit nebo zmírnit, pokud odpočíváte, protože se necítíte dobře. Příznaky se však mohou rychle vrátit, jakmile budete zase dělat to, co jste dělali.
Sponzorováno
Protože tranzitorní ischemická ataka a cévní mozková příhoda mají stejné možné příznaky, měli byste vždy okamžitě zavolat na číslo 112 (nebo na číslo místní tísňové služby). Neexistuje způsob, jak zjistit, zda to, co zažíváte, je mrtvice nebo tranzitorní ischemická ataku, když k tomu dojde.
Dále si o mrtvici přečtěte
- Léčba a zotavování po mrtvici – jak probíhá? Co čeká pacienta?
- Cvičení po mrtvici (CMP) – co a jak cvičit?
Studie a zdroje článku
- Transient Ischemic Attack Autoři: Kiran K. Panuganti; Prasanna Tadi; Forshing Lui.
- Zdroj obrázku: rob3000 / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články