Sponzorováno

TOP 15 metod léčby suché kůže – kompletní průvodce, jak se zbavit suché pokožky 4.87/5 (15)

Suchá kůže se objevuje na obličeji nebo těle tehdy, ztratí-li svoji schopnost se chránit, když dojde k oslabení její ochranné funkce, neboli kožní bariéry.

Suchá kůže se objevuje na obličeji nebo těle tehdy, ztratí-li svoji schopnost se chránit, když dojde k oslabení její ochranné funkce, neboli kožní bariéry.

Hledáte a potřebujete nějaké tipy na léčbu suché pleti? Ať už si užíváte léto na pěkné pláži pod spalujícím sluncem nebo se choulíte doma a chladíte se v chladném vzduchu z klimatizace, teplo – a sucho – vás dostane. Nebo, abych byla konkrétnější, dostane se na vaši pleť. A nikdo z nás nechce suchou pleť, že?

Dermatologové ji oficiálně nazývaná xeróza – suchá kůže začíná ztrátou vlhkosti v nejsvrchnější vrstvě pokožky, nazývané stratum corneum. Tato vrstva kůže tvoří tzv. přirozenou kožní bariéru, která funguje jako štít mezi vnějším světem a naším nitrem.

Naše pokožka se spoléhá na produkci přírodních olejů z našeho těla, nazývaných kožní maz – a existuje celá řada věcí, které mohou narušit přírodní oleje na naší pokožce. Horko, netřeba dodávat, všechno zhoršuje! Velmi suchá pokožka je drsná, svědivá a obecně nepříjemná!

Dovolte mi, abych vám pomohla – zde jsou ty nejlepší tipy na ošetření suché pokožky.

1. Sprchování může vaši pokožku buď vysušit, nebo ji zvlhčit

Chcete-li udržet pokožku hydratovanou, měli byste přehodnotit své návyky při koupání či sprchování. Důležité je zapamatovat si, že extrémně důležitá je teplota vody. Kvůli lásce k mladé, svěže vypadající pleti se prosím vyhněte hodně horkým sprchám! Pokud je voda příliš horká, může vaši pokožku zahřát a odpařit přirozenou vlhkost pokožky. Nejen to, horká voda dokáže rozpustit mastnotu vaší pokožky, což suchou pokožku jen zhorší. To nechcete!

Tak co dělat? No, pokud opravdu potřebujete cítit trochu tepla při sprchování a koupání, použijte teplou (ne horkou!) vodu. Kromě toho se podívejte na své šampony, mýdla a sprchové gely. Mohli byste je nahradit mírnějšími a šetrnějšími variantami? Použití hydratačních šamponů nebo sprchových gelů může znamenat rozdíl. Hledejte přípravky na vlasy a pleť, které obsahují kokosový olej, olivový olej nebo gel z aloe vera. To je správná cesta.

A konečně, pokud se chcete vyhnout suché pokožce, je také rozumné zkrátit dobu sprchování. Horká a dlouhá sprcha je fajn pro krátkodobě dobrý pocit, ale pokud se chcete vyhnout suché pokožce, raději se jim vyhněte.

2. Po sprchování věnujte pokožce náležitou péči

Po sprchování můžete provést řadu změn, které mohou vážně ovlivnit vlhkost vaší pokožky. Jedním z hlavních rizikových faktorů je například tření těla ručníkem po koupání. Ve skutečnosti může odstranit to málo vlhkosti, která na ni zůstala, a zase přispět k vysušení pokožky. Může také dále zvýšit teplotu vaší pokožky, díky čemuž se tyto vzácné molekuly vody vypařují ještě rychleji.

Dobrým způsobem, jak udržet vlhkost, je použití ručníku k jemnému potření přebytečné vody. To vám pomůže vyhnout se podráždění pokožky.

A já jednoznačně doporučuji po sprchování používat hydratační krém či mléko. Kvalitní hydratační tělové mléko dodá vaší pokožce vlhkost a netřeba dodávat, že ošetří suchou pokožku. Kromě toho bude vaše pokožka hedvábně hladká a navíc krásně voní!

3. Zvlhčujte svoji pleť – ale vyberte ten nejlepší hydratační krém

Také se vám někdy stalo, že jste si na pleť dali tělový krém a pak jste měli červenou pokožku, které svědila? Tomu se však můžete snadno vyhnout, pokud si nejprve uděláte čas na provedení testu produktu na pokožce. Náplastové testy jsou super jednoduché a skvěle vám ukáží, jak bude vaše pokožka reagovat na určitý produkt nebo složku péče o pleť. Náplastové testy vám pomohou vyhnout se podrážděné pokožce, svědění kůže a alergickým reakcím.

Při nákupu hydratačních krémů a tělových mycích prostředků zkontrolujte složení uvedené na jejich štítku. Ideálně vyberte si hydratační krém nebo tělové mléko, které obsahuje kyselinu hyaluronovou, dimethikon, přírodní oleje nebo vazelínu. Pomoci může také aloe vera, bambucké máslo a další. Jedná se o některé z nejšetrnějších ingrediencí na trhu.

4. Buďte opatrní, abyste nadměrně nepoužívali produkty proti stárnutí

Ale počkat, proč? Jak je to s produkty proti stárnutí a suchou pokožkou? Je to trochu kontraintuitivní, ne? Člověk by si myslel, že krémy, gely, pleťové vody a séra proti stárnutí budou spojencem, který pomůže vaší pleti udržet vlhkost.

A ano – to je do značné míry pravda, protože většina produktů proti stárnutí obsahuje změkčovadla a další uklidňující složky. Není tomu však vždy takto. Nebezpečí nadměrného používání přípravků proti stárnutí spočívá ve skutečnosti, že společnosti často používají přípravky, které obsahují BHA, AHA, retinoidy a další dráždivé látky.

I když tyto látky skvěle odlupují horní vrstvy pokožky, čímž vyžehlí vrásky a vybělí jednu nebo dvě tmavé skvrny, nejsou vašimi přáteli, pokud jde o úlevu suché pleti. (Proto je hydratace po použití produktu proti stárnutí tak důležitá.)

Díky kyselým složkám, které většina produktů proti stárnutí obsahuje, mohou mít škodlivý účinek na vaši pokožku. Zmínila jsem se, že odlupují vrchní vrstvy – ve skutečnosti uvolňují veškerou vlhkost ven z prostředí, takže vaše pokožka je svěží, ale suchá.

Pokud se tedy chcete vyhnout suché pokožce, používejte produkty péče o pleť, které obsahují peelingové složky střídmě, nebo po jejich použití zdvojnásobte hydrataci.

5. Omega 3 kyseliny, rybí olej – může bojovat se suchou pokožkou

Nejlepší věci jsou přece přirozené. Pod to se podepíšu hned. Zdravá a vyvážená strava může zajistit, že vaše tělo dostane všechny vzácné ingredience, které pro něj matka příroda zamýšlela. Netřeba dodávat, že to ovlivňuje i naše zdraví pokožky.

Některé oleje jsou dobré pouze tehdy, když je požíváme (jíme). Bylo prokázáno, že rybí olej, nebo přesněji Omega 3 kyseliny, které ho tvoří, zklidňuje suchou pokožku a činí ji svěží a pružnější. Pokud tedy chcete ošetřit suchou pokožku, občasná ryba ve vašem jídelníčku také udělá hodně. Kromě toho si můžete vždy zakoupit nějaké doplňky Omega 3 v obchodě / lékárně. Také super.

6. Chraňte dobře své ruce a nohy, abyste předešli vysušení pokožky

Je to tak nějak samozřejmé, ale pokud se chceme vyhnout extrémně suché pokožce, musíme ji chránit před působením živlů. To je zvláště důležité v obdobích, která s sebou obvykle přinášejí extrémní teplotní maxima a minima, jako je zima a léto. Environmentální faktory mají na pokožku stejný vliv jako produkty, které používáme.

Nenechte se zmást zimním chladem, protože je u něm stejně pravděpodobné, že se u vás objeví suchá kůže. Extrémně nízké teploty v zimě znamenají, že jakákoli vlhkost, kterou máte v pokožce, zmrzne. Vlhkost jsou totiž jen molekuly vody, a jakmile teplota klesne pod nulu, tyto molekuly vody prostě zamrznou.

To znamená, že vaše pokožka ztuhne a poškodí ji ledové krystalky. Pokud vás zajímá, proč jsou vaše ruce v zimě suché, červené, bolavé a popraskané, teď už to víte. Všechna mikroskopická množství vody zachycená ve vaší pokožce se promění v ostré krystaly a způsobí zmatek v nejsvrchnějších vrstvách vaší pokožky.

Tak co dělat? No, chránit se je krok číslo jedna. Vždy se snažte nosit pěkné rukavice v těch zimních dnech štiplavého chladu. Totéž platí pro vaše nohy – teplý pár ponožek (nebo dvoje) může pomoci. Pokud nic z toho nefunguje, máte k dispozici další ochranu. Ať už máte suchou pokožku v zimě nebo v létě, aplikujte hydratační krém, který pomůže pokožce udržet vlhkost.

Existuje také řada domácích prostředků, které můžete vyzkoušet (zahrnující lahodné přísady, jako je kokosový olej), které vám pomohou chránit suchou pokožku.

7. Chcete se zbavit suché pokožky? Chraňte i své rty

Všichni známe nepříjemný fenomén popraskaných rtů. A protože jsou rty součástí pokožky, všechny tipy na ošetření popraskané pokožky platí i pro vaše rty. Pravidlo číslo jedna: balzám na rty je povinný. Pokud máte pocit, že jsou vaše rty suché nebo zranitelné, aplikace kvalitního balzámu na rty je zklidní a ochrání. To je prostě „must have“ věc.

Sponzorováno

Navíc můžete svým suchým rtům pomoci dalšími nástroji. Současný kosmetický průmysl nabízí široký výběr produktů pro péči o rty. Komu nestačí balzám na rty, může vyzkoušet některé z těch scrubů na rty, které jsou dnes v módě.

Nakonec rty používáme pro – no, ne nejčistší činnosti. Kdykoli kouříme nebo vapujeme (a obě činnosti mohou někdy vést k akné), prostrčíme cigaretu rty. Kdykoli jíme, naše rty jsou potřísněné mastnotou, lepkavými cukry nebo pálivým kořením. Ženy líbají vousaté muž. A tak dále. Naše rty ve skutečnosti dělají hodně těžkých věcí. Ale tomu všemu se dá předejít. Pečlivé omytí rtů po jídle, vyhýbání se cigaretám a mít po ruce balzám na rty – to zabrání vysychání vašich rtů.

8. Jemná exfoliace může pomoci se suchou pokožkou

Jistě, výše jsem zmínila, že produkty proti stárnutí mohou skutečně vysušovat pokožku, protože obsahují exfoliační kyseliny. Ale exfoliace, pokud je prováděna správně a ne přehnaně, může ve skutečnosti snížit suchost vaší pokožky a pomoci jí udržet vlhkost. Drsné chemikálie mohou také vysušit vaši pokožku, proto zkontrolujte vždy všechny produkty péče o pleť.

Dermatologové doporučují peeling pokožky jednou až dvakrát týdně. To je zvláště důležité, pokud máte citlivou pokožku, protože přílišná exfoliace může způsobit více problémů, než vyřeší. Peeling je však velmi užitečný při osvěžení naší pokožky a odstranění všech odumřelých kožních buněk. Ve skutečnosti odumřelé kožní buňky nakonec pokryjí naši pokožku tenkou vrstvou, díky níž je naše pokožka sušší, než by měla být.

Kromě toho naše pokožka prochází vlastním přirozeným exfoliačním cyklem zvaným deskvamace. Trvá přibližně 28 dní, během nichž se staré, opotřebované a odumřelé buňky na vnější vrstvě postupně nahrazují novými a čerstvými, které je nahrazují.

Peeling je dobrý pro udržení naší pokožky hydratované místo suché. Musíte jej však používat střídmě a vždy vybírat vysoce kvalitní produkty. Použijte chemické exfolianty, jako je alfa hydroxykyselina, a ihned poté naneste hydratační krém.

9. Používejte dobrý opalovací krém

Nepříjemnosti zimního nachlazení a jeho negativních, vysušujících vlivech na naši pokožku jsme již probrali. Ale co léto? Je mrazivá zima opravdu o tolik horší než pražící slunce? No ne tak úplně. Ale v létě nemůžete nosit rukavice a teplé ponožky, že?

Pokud jde o suchou pokožku, nemusíte se bát jen letních veder. Jsou to i sluneční paprsky – zvláště škodlivé UV záření. To může způsobit, že vaše pokožka předčasně stárne a mohou se u ní objevit vrásky, tmavé skvrny a všechny druhy jiných druhů zabarvení. Abyste tomu zabránili, používejte kvalitní opalovací krém s vysokým SPF faktorem.

Při výběru opalovacího krému však dbejte na svůj typ pleti. Pokud máte mastnou pleť, je nejlepší se vyhnout opalovacím krémům na olejové bázi, které vám budou ucpávat póry, dávejte si proto pozor na označení „nekomedogenní“. Pokud se vaše póry ucpou, riskujete, že skončíte s bílými tečkami nebo černými tečkami a následně s čerstvým zánětem akné. A kdo to potřebuje, že?

Navíc, pokud máte citlivou pokožku, měli byste jít po jemných opalovacích krémech bez parfemace, které stav vaší pokožky nezhorší. (Ti z vás, kteří mají citlivou pokožku, vědí, že i použití nesprávného pracího prostředku může způsobit dost problémů!) Nejlepší možnost je konzultovat vše s dermatologem. Určitě pro vás bude schopen upozornit na některé dobré metody léčby / řešení.

10. Ovesné koupele

Ovesné vločky jsou běžným lidovým lékem na podrážděnou pokožku. Studie z roku 2015 ukázala, proč babičky a prababičky po staletí doporučovaly tento domácí lék: protože perfektně funguje.

Koloidní ovesné vločky mají antioxidanty a protizánětlivé vlastnosti, které zklidňují podráždění. Tento lék je zvláště účinný, pokud se snažíte zmírnit svědění. Poté, co jste si dali koupel z ovesných vloček, ujistěte se, že jste zvlhčili pokožku, aby se uzamkla bariéra.

Koupel z ovesných vloček si můžete udělat i doma. Pomocí kuchyňského robota nasekejte ovesné vločky na jemný prášek a poté je vmíchejte do teplé vody. Můžete také vyzkoušet jeden z mnoha dostupných komerčních produktů na namáčení ovesných vloček.

11. Vyhněte se alergenům a dráždivým látkám

Náhlý výskyt suché pokožky může souviset s oblečením, které máte na sobě, nebo s tím, čemu jste svou pokožku vystavili.

Posezení u krbu, trávení času v chlorované nebo chemicky upravené vodě nebo dokonce nošení vlněného oblečení – to vše může vaši pokožku podráždit a způsobit suchou pokožku. Zkontrolujte, co na kůži nanášíte, co nosíte, čemu pokožku vystavujete, a snažte se s pletí zacházet jemně.

12. Kokosový olej

Dalším přírodním olejem, který dobře funguje na ošetření suché pokožky, je kokosový olej. Studie z roku 2014 zjistila, že kokosový olej je pro léčbu suché pokožky stejně bezpečný a účinný jako vazelína. Bylo zjištěno, že výrazně zlepšuje hydrataci pokožky a zvyšuje počet lipidů (tuků) na povrchu kůže.

Kokosový olej obsahuje nasycené mastné kyseliny, které mají změkčující vlastnosti. Změkčovadlo je tuk nebo olej, který působí jako zvlhčovač tím, že vyplňuje mezery v suché pokožce a činí ji hladkou.

13. Med

Výzkum z roku 2012 uvádí, že med je prospěšný pro mnoho typů kožních onemocnění. Různé studie zjistily, že med je zvlhčující, pro kůži léčebný, protizánětlivý. To vše jsou vlastnosti, které naznačují, že med je ideální domácí ošetření pro zmírnění suché pokožky. Je zcela přírodní a lze jej aplikovat přímo na pokožku.

14. Vazelína

Kosmetická vazelína se už léta používá jako zvlhčovač.

V roce 2017 vědci ve studiích potvrdili, že kožní bariéra u starších lidí se zlepšila poté, co použili vazelínu. Toto zjištění podporuje použití vazelíny k léčbě suché pokožky, zejména pokud je způsobena stárnutím.

15. Navštivte dermatologa

Asi nejlepším způsobem, jak se zbavit suché a šupinaté pokožky, důkladný rozhovor s dermatologem. To je zvláště důležité, pokud trpíte silně suchou pokožkou. Prohlídne vás, odborně doporučí.

Koneckonců, dermatologové jsou lékaři specializující se na kožní onemocnění, kožní problémy a i na péči o pleť a znají veškeré novinky a studie, která se za tím skrývá. Budou schopni profesionálně diagnostikovat suchou kůži.

Bez ohledu na váš typ pleti vám dobrý dermatolog dá ty nejlepší tipy, jak suché pokožce ulevit, a poskytne nejdůkladnější rady, jak se s ní vypořádat a jak jí předcházet.

Sponzorováno

Pokud tedy chcete ty nejlepší tipy na vyléčení suché pokožky, navštivte dermatologa. Ale při cestě na pláž každopádně nezapomeňte na opalovací krém a hydratační krém! To platí.

Dále si o suché pokožce přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva