Sponzorováno

TOP 10 esenciálních olejů na kašel 4.77/5 (13)

  • Existuje několik esenciálních olejů, které mohou být užitečné při ulevování od kašle a podpůrné péči o dýchací cesty. Některé z těchto esenciálních olejů mají protizánětlivé, antiseptické a uvolňující účinky, které mohou pomoci zmírnit příznaky kašle.
  • Při používání esenciálních olejů pro kašel je důležité dodržovat určité zásady.
  • Vždy esenciální olej řeďte nosným olejem (například jojobovým, mandlovým nebo olivovým) před aplikací na kůži.
  • Nepoužívejte esenciální oleje vnitřně, pokud nejste pod dohledem odborníka na aromaterapii nebo lékaře.
  • Při používání esenciálního oleje v difuzéru postupujte podle pokynů výrobce.

Esenciální oleje mohou být použity jako doplněk k léčbě kašle, ale neměly by nahradit lékařskou péči.

Esenciální oleje mohou být použity jako doplněk k léčbě kašle, ale neměly by nahradit lékařskou péči.

Použití esenciálních olejů vás může oslovit kvůli jejich přirozeným vlastnostem. Získávají se z rostlin pěstovaných po celém světě. Když používáte esenciální oleje ke zmírnění příznaků souvisejících se zdravotním stavem, je to taková doplňková alternativní terapie. Není to první metoda léčby, je to spíše doplněk k lékařem určené léčbě.

Obecně pro praxi aromaterapie používáte esenciální oleje. Jedná se o akt opatrného vdechování esenciálních olejů, které stimulují vaše tělo. Takto jsou esenciální oleje rozptýleny do vzduchu pomocí difuzéru, který esenciální oleje vhodně rozptýlí. Můžete se také rozhodnout aplikovat zředěné eseenciální oleje na své tělo.

Esenciální oleje by měly být používány opatrně, protože jsou silné a neregulované. V případě vážného kašle nebo jiného vážného zdravotního stavu byste měli navštívit svého lékaře.

Ale pojďme už k esenciálním olejům. Některé esenciální oleje – jako je eukalyptus, rozmarýn a máta peprná – mohou zmírnit příznaky kašle nebo nachlazení tím, že zklidňují krk, bojují proti bakteriím a snižují zánět. Výzkum třeba ukázal, že použití nosního spreje obsahujícího směs výtažků z eukalyptu, máty peprné, oregana a rozmarýnu může zlepšit bolest v krku, chrapot a další příznaky související s kašlem.

V tomto článku se podíváme na důkazy na podporu použití 10 esenciálních olejů při léčbě kašle. Probereme také nejlepší způsoby použití těchto olejů, rizika a kdy už je vhodnější navštívit lékaře.

1. Eukalyptový esenciální olej

Eukalyptový esenciální olej je uznáván pro svou schopnost léčit kašel a související respirační onemocnění, jako je faryngitida, bronchitida a sinusitida, uvádí to tato studie. Studie zjistila, že eukalyptol má antimikrobiální účinek a může bojovat proti bakteriím, které způsobují nemoci. Eukalyptol může také pomoci snížit zánět, zmírnit bolest a zmírnit svalové napětí, které může být důsledkem nachlazení nebo chřipky.

Eukalyptový esenciální olej lze použít k uklidnění kašle několika způsoby. Můžete zkusit:

  • přidání několika kapek eukalyptového oleje do 20 ml nosného oleje a rozetřením směsi na hrudník a hrdlo
  • ředění eukalyptového oleje ve vroucí vodě a vdechováním páry

2. Rozmarýnový esenciální olej

Rozmarýn je běžná zahradní bylina. Stejně jako eukalyptus obsahuje sloučeninu cineol. Studie publikovaná v magazínu Cough zjistila, že cineol může pomoci „rozbít“ hlen a snížit zánět. Takže i rozmarýnový esenciální olej můžete na kašel zkusit.

Rozmarýn se nejčastěji vmíchá do nosného oleje a aplikuje se na pokožku. Nebo stejně jako u eukalyptového oleje zkuste pro úlevu inhalovat zředěný rozmarýnový olej.

3. Mátový esenciální olej

Různé přírodní produkty pro péči o dýchací cesty tento olej ve skutečnosti často obsahují. Mentol je vlastně výtažek z máty peprné. Při vdechování vytváří chladivý pocit, který může uklidnit nebo znecitlivit škrábání v krku. Super při kašli!

Studie z roku 2013 naznačuje, že když zdravý člověk používá mátový olej, může mu pomoci uvolnit svaly. To může vysvětlit, proč může olej usnadnit dýchání lidem s kašlem.

Esenciální olej z máty peprné lze použít takto:

  • zředění oleje ve vroucí vodě a vdechování páry
  • přidání oleje do difuzéru
  • použití ve směsi esenciálních olejů na hrudi

Použití mátového esenciálního oleje nemusí být vhodné u dětí mladších 8 let nebo u těhotných osob.

4. Skořicový esenciální olej

Skořice, často používaná jako koření při vaření a pečení, v minulosti pomáhala při bronchitidě.

Jedna studie dospěla k závěru, že esenciální olej ze skořice může být užitečný pro zastavení patogenů v dýchacích cestách, pokud je emitován v plynném stavu po krátkou dobu. Skořicový esenciální olej působí proti rozmnožování běžných bakterií. Zkuste éterický olej rozptýlit do vzduchu nebo inhalovat pár kapek zředěných v parní misce s vodou.

5. Kadidlový esenciální olej

Kadidlo se získává ze stromů rodu Boswellia a často se používá v kadidlech a parfémech.

Sponzorováno

Tradičně je ceněn pro svůj účinek na dýchací systém a používá se k léčbě kašle, kataru, bronchitidy a astmatu.

6. Oreganový esenciální olej

Oreganový esenciální olej obsahuje vysokou hladinu účinné sloučeniny zvané karvakrol.

Autoři studie z roku 2014 zjistili, že karvakrol je užitečná antimikrobiální látka, která dokáže bojovat proti mnoha typům bakterií. Tento olej by tedy mohl pomoci při léčbě virových nebo bakteriálních příčin kašle.

7. Tymiánový esenciální olej

Tymiánový esenciální olej obsahuje také vysokou hladinu karvakrolu. Může pomoci při eliminaci nebo ochraně proti virům a bakteriím.

Studie zjistily, že tymián lze použít jako antimikrobiální činidlo pro respirační onemocnění.

Vědci studovali tymián a další esenciální oleje, aby určili nejlepší způsob, jak je použít v boji proti patogenům dýchacích cest. Studie dospěla k závěru, že tymiánový olej by měl být rozptýlen ve vysoké koncentraci a po krátkou dobu vdechován.

8. Geranium esenciální olej (pelargonie)

Extrakt z pelargonie je spojen s pomocí při infekcích horních cest dýchacích, včetně bronchitidy. Vědci provedli několik studií, které měřily účinek extraktu z pelargónie na kašel. Všechny studie kromě jedné prokázaly souvislost mezi užíváním extraktu z pelargónie a zmírněním příznaků kašle.

Další studie prokázala, že podávání tekutých kapek výtažku z pelargónie zmírnilo příznaky běžného nachlazení a zkrátilo dobu trvání nemoci.

Hledejte výtažky z pelargónie nebo vyzkoušejte pár kapek geraniového oleje do difuzéru nebo trochu zředěného v oleji do koupele, abyste zjistili, zda vám pomůže zmírnit kašel a další související příznaky.

9. Esenciální olej z čajovníku

Tea tree olej může inhibovat růst špatných bakterií, které způsobují infekce dutin a dýchací problémy. Rozdrcené listy čajovníku inhalovali australští domorodci k léčbě kašle a nachlazení a inhalace ve vzduchu rozptýleného oleje z čajovníku může také pomoci zmírnit účinky kašle.

10. Cypřišový esenciální olej

Cypřišový esenciální olej obsahuje kamfen. Tato látka může pomoci snížit respirační kongesci, pokud je inhalována.

Naplňte misku teplou vodou a přidejte několik kapek cypřišového oleje, abyste zjistili, zda to má nějaký vliv na váš kašel a překrvení.

Jak používat esenciální oleje na kašel?

Esenciální oleje lze dávkovat a používat různými způsoby. Oleje ve své čisté formě jsou velmi silné a účinné, obecně VŽDY vyžadují před použitím určitý typ ředění. Esenciální oleje neaplikujte přímo na pokožku. Smíchejte je VŽDY v nosném oleji. Obvykle je recept na 3 až 5 kapek v nosném oleji, jako je sladký mandlový, olivový nebo jemně rozehřátý kokosový olej.

Způsoby ředění esenciálních olejů:

  • Smíchejte je s nosnými oleji pro přímou aplikaci na pokožku
  • Přidejte je do misky s horkou vodou, abyste pak vdechovali páru napuštěnou olejem
  • Použijte difuzér, zvlhčovač nebo rozprašovací láhev, abyste je dostali do vzduchu
  • Smíchejte je v oleji a poté přidejte do koupele nebo s jinými lázeňskými produkty

Možná zkusíte inhalovat esenciální oleje přímo z lahvičky, ale kvůli jejich síle to dělejte jen po krátkou dobu. Nikdy byste neměli požívat esenciální oleje vnitřně. Opravdu nikdy!

Rizika a potenciální komplikace používání esenciálních olejů

Esenciální oleje by měly být používány s opatrností. Kvalita a obsah olejů se může u různých značek a výrobců lišit.

Neexistují žádné specifické lékařsky schválené dávkování pro esenciální oleje. Proto byste měli konzultovat používání esenciálních olejů se svým lékařem, abyste se ujistili, že nenarušují jiné zdravotní problémy, které máte. Před použitím esenciálních olejů se poraďte se svým lékařem, pokud jste těhotná, kojíte nebo užíváte jiné léky.

Neodkládejte návštěvu lékaře, když vás trápí vážný kašel. Esenciální oleje vám mohou poskytnout určitou úlevu doma, ale vážné nebo přetrvávající příznaky vyžadují lékařské vyšetření a diagnózu.

Uvědomte si, že některé éterické oleje mohou způsobit nežádoucí účinky nebo alergickou reakci. Esenciální oleje působí na děti jinak a nebyly v tomto směru moc studovány. Než začnete s dětmi používat esenciální oleje, poraďte se se svým lékařem. Těhotné a kojící ženy nebyly také nijak moc studovány a při používání esenciálních olejů je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Používejte oleje, které jsou prokazatelně bezpečné pro kojence, děti a těhotné a kojící ženy.

Shrňme si to

Pro zmírnění kašle může být prospěšné vyzkoušet esenciální oleje. Mějte na paměti, že chybí definitivní výzkum této metody léčby. Při používání esenciálních olejů buďte opatrní a ujistěte se, že je vhodně zředíte. Zkoušejte vždy pouze jeden esenciální olej. Nikdy neodkládejte lékařské ošetření, pokud je váš kašel závažný nebo máte jiné související příznaky.

Sponzorováno

A který esenciální olej pomohl při kašli vám? Napište nám do komentářů.

A dále si o esenciálních olejích přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Pavlína Klaudová (více o nás)

 

Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva