Sponzorováno

Tasemnice a všechny informace – příznaky, léčba 4.85/5 (13)

Tasemnice a všechny informaceTasemnice jsou paraziti, jejichž vývojový cyklus je charakteristický změnou hostitele. Tasemnice bezbranná je široká ca. 1,5 cm a může dosahovat délky mezi 4 až 10 metrů. Délka života pohlavně zralého parazita je až 20 let. Pojmenování pochází od hlavního mezihostitele, skotu. Infekce člověka nastává požitím syrového nebo tepelně nedostatečně upraveného masa, obsahujícího vajíčka. Napadení tasemnicí nevyvolává většinou žádné potíže.

Stolicí vyloučené články tasemnice bývají často prvními příznaky onemocnění. Články tasemnice se dají rozeznat pouhým okem a mikroskopem mohou být prozkoumány ještě podrobněji. K léčbě se používá praziquantel nebo niclosamid. K zabránění infekce se v rámci veterinární prohlídky posuzují jatečná zvířata kvůli výskytu vajíček ve svalovině. Měli bychom se vyhýbat spotřebě syrového a tepelně nedostatečně upraveného masa.

Takto vypadá tasemnice

Takto vypadá tasemnice

 

Obecné informace o tasemnici

Tasemnice jsou paraziti a patří do skupiny červů plochých. Žijí ve střevě svých konečných hostitelů a mohou zde narůst do délky od několika milimetrů až do několik metrů (patří tedy ke střevním parazitům). Vývojový cyklus tasemnic je charakteristický změnou hostitele, přičemž se názvosloví jednotlivých tasemnic orientuje podle hostitele, např. rybinou, psí tasemnice, tasemnice skotu (tasemnice bezbranná), nebo prasat. Člověk se požitím vajíček nebo larev může stát nejen mezihostitelem, ale i konečným hostitelem ve vývojovém cyklu tasemnic.

Vývojový cyklus tasemnice

Tasemnice se svou hlavičkou, scolexem, přichytí na stěně střeva konečného hostitele. Na to mají na hlavičce přísavné štěrbiny nebo háčky. Na hlavičku se připojují články tasemnice, které jsou označovány jako proglotidy. Tyto články tasemnice obsahují jak samčí, tak samičí pohlavní žlázy. Tasemnice jsou tedy hermafroditi. Vajíčka po oplodnění dozrávají v parazitovi. Články tasemnice, které obsahují zralá vajíčka, se od parazita oddělí a jsou vyloučeny se stolicí. Tyto vajíčka jsou pak přijaty mezihostitelem. Ve střevě medzihostiele se z vajíček vylíhnou larvy, takzvané onkosféry. Tyto larvy provrtají stěnu střeva a rozdělí se v těle krevním oběhem. V orgánu se usadí a vytváří tu vajíčko parazita, čili úhoř. Požitím masa obsahujícího vajíčka dochází k infekci konečného hostitele. Ve střevě konečného hostitele se z vajíčka vyvíjí parazit a vývojový cyklus začíná znovu.

Původcem onemocnění je tasemnice bezbranná Taenia saginata. Je široká ca. 1,5 cm a může dosahovat délky mezi 4 a 10 metry. Na hlavičce tasemnice bezbranné se nacházejí jen čtyři přísavné štěrbiny ale žádné přísavné háčky. Délka života pohlavně zralého parazita je až 20 let.

Sponzorováno

Cesty šíření nákazy

Skot do sebe vezme vajíčka tasemnice bezbranné. Larvy se vylíhnou v tenkém střevě a provrtávají stěnu střeva. Krví se dostanou do svalstva skotu, a tam tvoří úhoř, takzvaný cysticerkus. V tomto měchýři naplněném tekutinou se nachází zárodek hlavičky parazita.

Požitím syrového masa, např. mletého hovězího masa, se larvy dostanou do tenkého střeva člověka. Ze zárodku hlavičky se vytvoří hlavička, která se přísavnými štěrbina přichytí na stěnu střeva a dozrává na dospělého parazita. Vyvinutí řetězce článků vyžaduje několik týdnů. Tělesné články tasemnice bezbranné mají značnou vlastní pohyblivost, poté co se sami oddělili od zbylého těla parazita.

Inkubační doba tasemnice

Vajíčka jsou pro skot ihned nakažlivé. Vývin tasemnice z vajíčka trvá ca. 2-4 měsíce. Po požití masa obsahujícího tasemnici vyrůstá během ca. 3-4 měsíců tasemnice bezbranná do pohlavní zralosti.

Výskyt

Na celém světě.

Tasemnice – příznaky a potíže

Napadení tasemnicí nevyvolává většinou žádné potíže. Příležitostně pacienti popisují svědění na análním otvoru a bolesti v břiše. Prvními příznaky onemocnění bývají často články tasemnice ve stolici. příznaky tasemnice

  • Infekce může probíhat bezpříznakově
  • Mírně žaludečně-střevní potíže
  • Některé typy mohou postihovat i mozek a způsobovat křeče, zvýšení nitrolebního tlaku, zvracení, bolesti hlavy, poruchy zraku a psychické poruchy – toto spíše velmi vyjímečně

Diagnóza

Články tasemnice se dají rozeznat pouhým okem. Pod mikroskopem lze určit počet větví na mateřském parazitovi. Diagnostika tasemnice dále také:

  • Mikroskopické vyšetření stolice – nález vajíček nebo článků tasemnice
  • Rtg, sonografie, CT
  • Vyšetření krve

Terapie a léčba tasemnice

Podle výběru lze použít praziquantel nebo niclosamid. Někdy je zapotřebí i chirurgický zásah.

Prognóza

Dokud nedojde k tvorbě úhoře v lidském těle, což se však stává zcela vzácně, je prognóza onemocnění dobrá.

Prevence

Onemocnění se dá zabránit, pokud se zřekneme spotřeby syrového a tepelně nedostatečně upraveného hovězího masa. Pokud se maso zamrazí na minimálně 10 dní, také neexistuje žádné nebezpečí nákazy. Kromě toho se jatečná zvířata sledují v rámci prohlídky masa kvůli výskytu úhořů ve svalovině.

Co si také přečíst na toto téma?

VIDEO: TOP 5 Parazitů, žijících i ve vašem těle

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva