Obsah článku
- Tachypnoe je lékařský termín označující zrychlené dýchání. Jedná se o stav, kdy je frekvence dechů vyšší než normální hodnoty, přičemž není přítomna zvýšená hloubka dýchání (na rozdíl od hyperventilace).
- Tento jev je obvykle reakcí organismu na určité vnější nebo vnitřní podněty a může být příznakem různých onemocnění.
- Léčba závisí na vyvolávající příčině.
- V případě fyziologických příčin (např. stres) je obvykle stav dočasný a nevyžaduje léčbu.
Co je tachypnoe?
Tachypnoe neboli tachypnoické dýchání je rychlé, mělké dýchání. Pokud se váš dech zrychlí, ale pak se vrátí k normálu, nazývá se to přechodná tachypnoe. Tachypnoe způsobuje několik zdravotních problémů.
Tachypnoe může postihnout kojence i dospělé. Nejčastěji se vyskytuje u dětí, které se narodily předčasně, nebo u dospělých s respiračními onemocněními, jako je astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).
Obvykle pociťujete zrychlené dýchání při cvičení nebo při namáhavé činnosti, jako je běh. Tachypnoe se také může objevit, když je vaše tělo v klidu.
Normální dechová frekvence
- Dospělí: 12–25 dechů za minutu.
- Děti: Frekvence závisí na věku, obvykle mezi 20–50 dechy za minutu u kojenců.
Při tachypnoe je tato frekvence výrazně zvýšena.
Příznaky tachypnoe
Tachypnoe může způsobit:
- Modrá nebo šedá barva vaší pokožky, nehtů a/nebo rtů
- Bolest na hrudi
- Obtížné dýchání
- Pocit, že se vám nedostává dostatek vzduchu
- Pocit dušnosti
Tachypnoe může být příznakem většího problému. Pokud máte vy nebo vaše dítě potíže s dýcháním, zavolejte na linku 112 nebo okamžitě zajeďte na pohotovost.
Jak poznáte, že dýcháte příliš rychle?
Svou dechovou frekvenci si můžete zkontrolovat doma jednoduše tím, že spočítáte, kolik dechů uděláte za minutu. Normální dechová frekvence u kojence je mezi 20 až 50 dechy za minutu. Dospělí mají normální dechovou frekvenci 12 až 25 dechů za minutu v klidu (bez aktivity).
Přechodná tachypnoe u novorozence nastává, pokud má vaše dítě dechovou frekvenci vyšší než 50 dechů za minutu. U dospělých můžete zaznamenat tachypnoe, pokud v klidu uděláte více než 25 dechů za minutu.
Jaké jsou nejčastější příčiny tachypnoe?
Několik zdravotních problémů způsobuje tachypnoe jako příznak, jako třeba:
- Alergické reakce
- Úzkostná nebo panická porucha
- Astma
- Krevní sraženiny
- Otrava oxidem uhelnatým
- Chronická obstrukční plicní nemoc (neboli CHOPN)
- Diabetická ketoacidóza
- Pleurální výpotek
- Zápal plic
- Plicní embolie
- Sepse
Příčiny tachypnoe u novorozenců
Než se vaše dítě narodí, jeho plíce jsou naplněny tekutinou. Během porodu hormony způsobují, že vzduchové vaky (alveoly) vašeho dítěte v plicích absorbují tekutinu. Většina této tekutiny se uvolňuje z plic vašeho dítěte během vaginálního porodu a vstupuje do buněk, které vystýlají vzduchové vaky dítěte. Pokud se tento proces vstřebávání děje příliš pomalu, přebytečná tekutina v plicích vašeho dítěte způsobuje tachypnoe. Další příčinou je pak syndrom respirační tísně u novorozenců. Vyskytuje se u předčasně narozených dětí kvůli nedostatku surfaktantu, látky, která pomáhá udržet plíce otevřené.
Sponzorováno
U novorozenců se tachypnoe označuje jako zrychlené dýchání, při kterém je frekvence dechů vyšší než normální hodnoty pro daný věk. Může být přechodným stavem, který nevyžaduje zásah, ale také příznakem závažnějšího onemocnění, které je třeba řešit.
- Zdravý novorozenec: 30–60 dechů za minutu.
- Tachypnoe: Více než 60 dechů za minutu.
Léčba tachypnoe u novorozenců
- Přechodná tachypnoe: Podpora kyslíkem, sledování na neonatologii.
- Respirační tísně: Mechanická ventilace, antibiotika při infekci.
Kdy vyhledat lékaře?
Tachypnoe u novorozenců by měla být vždy posouzena lékařem, zejména pokud se objeví:
- Cyanóza (modravé zbarvení kůže).
- Zvýšená námaha při dýchání.
- Letargie nebo podrážděnost.
- Snížený příjem potravy.
Léčba – jak se tachypnoe léčí?
Lékař k léčbě tachypnoe může podávat kyslík přes masku nebo hadičku umístěnou ve vašich nosních dírkách. Tato léčba je běžná u mladších dětí a kojenců.
Léčba tachypnoe u starších dětí a dospělých obvykle znamená pomalé hluboké dýchání k zastavení hyperventilace. Chcete-li to provést, můžete dýchat pomocí bránice a přitom pomalu vdechovat nosem a vydechovat ústy nebo nosem. Tato dýchací technika vám může pomoci uvolnit se tím, že povzbudí vaše plíce, aby se naplnily vzduchem a úplně se roztáhly.
Pokud tachypnoe způsobuje vážné respirační potíže, vyhledejte pohotovostní lékařské ošetření. Tam pak mohou vše řešit takto:
- Stlačeným kyslíkem přes kontinuální přetlak v dýchacích cestách (CPAP).
- Vzduch z umělé plicní ventilace, která pohybuje vzduchem dovnitř a ven z vašich plic.
V závislosti na příčině tachypnoe léčba základní příčiny řeší symptom a zabraňuje jeho opakování. Tento typ léčby může být:
- Užívání léků, jako jsou antibiotika, antikoagulancia nebo antihistaminika.
- Použití inhalátoru (bronchodilatancia).
- Účast na kognitivně behaviorální terapii úzkosti.
Jak dlouho trvá tachypnoe?
Kojenci se obvykle zotaví z přechodné tachypnoe během dvou až tří dnů. Po léčbě příčiny tachypnoe se i starší děti a dospělí rychle zotavují. Tachypnoe se může vrátit, pokud není léčena základní příčina.
Shrnu to
Je důležité brát příznaky tachypnoe vážně. Pokud máte pocit, že dýcháte příliš rychle, počítejte své nádechy za minutu. Snažte se regulovat své dýchání tím, že nasáváte vzduch nosem a vydechujete ústy. Jako nový rodič buďte bedlivým „hlídačem“ svého novorozence, protože nejsou schopni vyjádřit své příznaky stejným způsobem jako dospělý.
Sponzorováno
Včasná diagnóza a léčba jsou klíčové pro minimalizaci komplikací.
Studie a zdroje článku
- Tachypnea Autoři: Sharon B. Park; Divya Khattar
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé dýchání
Přečtěte si také naše další články