Sponzorováno

Systolický šelest – neobvyklý zvuk během systoly srdce – příznaky, příčiny a léčba 4/5 (5)

  • Systolický šelest je abnormální zvuk, který lékař může slyšet při poslechu srdce stetoskopem během systoly, což je fáze srdečního cyklu, kdy se srdce stahuje a vypuzuje krev do tepen.
  • Systolický srdeční šelest je tedy abnormální šelest ("hučení"), které je slyšet při poslechu srdce, když se váš srdeční sval stahuje (systola).
  • Někdy se tento zvuk objevuje bez známého důvodu a nezpůsobuje žádné problémy. Jindy srdeční šelesty poukazují na jiné srdeční problémy.
  • Léčba systolického šelestu může znamenat užívání léků, změny životního stylu nebo i chirurgický zákrok.

Co je to systolický šelest?

Systolický srdeční šelest je neobvyklý srdeční zvuk, ke kterému dochází, když se vaše srdce stahuje (tj. během systoly). Tento zvuk je výsledkem turbulentního průtoku krve. Tlukot vašeho srdce je zvukem uzavírajících se chlopní ve vašem srdci. První zvuk je uzavření atrioventrikulárních chlopní (mitrální a trikuspidální chlopně). Druhým zvukem je uzavření semilunárních chlopní (aortální a pulmonální chlopně). Systola je tím prvním zvukem vašeho srdečního tepu, kdy by měly být zavřené atrioventrikulární chlopně. Vyšší číslo při měření krevního tlaku odráží systolický tlak během kontrakce (stáhnutí) vašeho srdce.

Systolický šelest může po prvním zvuku při tlukotu srdce znít jako „zasvištění“ nebo „zapištění“. Nejčastější příčinou tohoto zvuku je krev pohybující se ve vašem srdci přes chlopeň.

Určitě je zde třeba říct, že často nejsou srdeční šelesty nijak nebezpečné. Někdy však mohou poukazovat na nějaké srdeční onemocnění. Pokud máte srdeční šelest, je proto důležité navštívit lékaře pro potřebná vyšetření.

Systolické šelesty mohou mít různé charakteristiky, které pomáhají lékařům diagnostikovat konkrétní příčinu.

Systolické šelesty mohou mít různé charakteristiky, které pomáhají lékařům diagnostikovat konkrétní příčinu.

 

Systolické šelesty mohou mít různé charakteristiky, které pomáhají lékařům diagnostikovat konkrétní příčinu. Například mohou být klasifikovány podle svého načasování během systoly (raný, střední, nebo pozdní systolický šelest) a podle svého zvukového charakteru.

Jaké typy systolických srdečních šelestů existují?

Lékaři mohou kategorizovat systolické srdeční šelesty jako:

  1. Funkční: Lidé s funkčními šelesty nemají žádné problémy se strukturou srdce.
  2. Organické: Lidé s organickým šelestem mají šelest kvůli problému se strukturou jejich srdce.

Systolický šelest může být také jedním ze dvou typů:

  • Ejekční šelesty obvykle začínají v semilunárních chlopních. Tyto srdeční chlopně spojují vaši aortu a plicní tepny s vaším srdcem. Ejekční šelesty mohou být funkční nebo organické.
  • Regurgitantní šelesty se objevují, když se vaše srdeční chlopně nezavírají správně, což způsobuje únik krve zpět. Ty obvykle začínají v atrioventrikulárních chlopních. Všechny regurgitující systolické šelesty jsou organické. Je to třeba u regurgitace trikuspidální chlopně.

Rozdíl mezi systolickým a diastolickým srdečním šelestem

Všechny srdeční šelesty jsou neobvyklé zvuky během vašeho srdečního tepu.

Při systolickém srdečním šelestu dochází ke kontrakci srdečního svalu na začátku srdečního tepu. U diastolických srdečních šelestů se tento zvuk objevuje v době, když se váš srdeční sval mezi údery uvolní.

Jaký je rozdíl mezi nevinným a abnormálním srdečním šelestem?

Někdy nejsou srdeční šelesty známkou srdečního problému. Lékaři tyto srdeční šelesty nazývají jako nevinné. Nevinným šelestem nazýváme zvuk, který je tvořen vibracemi srdečních stěn při proudění krve skrz komory a chlopně nebo průtokem krve skrz cévy srdce.

Jindy jsou srdeční šelesty příznakem nějakého problému. Pak je lékaři klasifikují jako abnormální srdeční šelesty.

Nevinný srdeční šelest obvykle nevyžaduje léčbu. Pokud máte abnormální srdeční šelest, pravděpodobně potřebujete léčbu zaměřenou na základní příčinu.

Příznaky systolického šelestu?

Někteří lidé, kteří mají srdeční šelesty, nemají žádné znatelné příznaky. V závislosti na příčině srdečního šelestu můžete mít tyto příznaky:

  • jemně namodralý odstín vaší pokožky
  • Chronický (dlouhotrvající) kašel
  • Mdloby (synkopa)
  • Silná únava
  • Zadržování tekutin a otoky (tj. edémy) v nohou
  • Točení hlavy nebo závratě
  • Dušnost

Příčiny – co vlastně způsobuje systolický srdeční šelest?

Ejekční šelesty se mohou objevit kvůli těmto problémům:

Regurgitantní šelesty se mohou objevit kvůli těmto problémům:

Sponzorováno

  • Mitrální regurgitace: Normálně krev opouští levou síň (levostranná horní komora) během diastoly (období plnění srdce) mitrální chlopní před tím, než vstoupí do levé komory (levostranná dolní srdeční komora). Během systoly (období srdeční kontrakce) se tyto chlopně uzavírají a umožňují jednosměrný tok krve. Při mitrální regurgitaci však krevní tok uniká zpět do levé síně během systoly.
  • Trikuspidální regurgitace: Trikuspidální chlopeň odděluje pravou síň (pravá horní komora) od pravé komory (pravá dolní komora). Během plnění srdce krví se chlopeň otevře, aby umožnila krvi naplnit komoru, a uzavře se během diastoly, aby umožnila jednosměrný průtok krve vpřed. Při trikuspidální regurgitaci však krevní tok uniká zpět do pravé síně během systoly.
  • Defekty komorového septa: Díra ve stěně mezi srdečními komorami.

Diagnostika & vyšetření – jak se diagnostikuje systolický šelest?

Lékař obvykle detekuje systolický šelest při poslechu vašeho srdce stetoskopem. Váš lékař může vyhodnotit zvuk srdce:

  • Jeho délku
  • Výšku a hlasitost
  • Jak se mění, když děláte věci, jako je chůze apod.

Jaké typy vyšetření můžete potřebovat k diagnostice systolického srdečního šelestu?

Pokud potřebujete další odborné vyšetření, váš lékař vás může odkázat na kardiologa (což je doktor se specializací na srdce). Vyšetření srdce pak poskytne kardiologovi informace o struktuře a rytmu vašeho srdce. Můžete podstoupit typicky tyto testy:

  • Srdeční katetrizace znamená umístění malé hadičky (katétru) do třísel nebo paže. Pomocí rentgenového záření a kontrastního barviva se váš kardiolog podívá na vaše tepny.
  • Rentgen hrudníku používá cílené RTG paprsky záření k zobrazení snímků vašich kostí, srdce a plic.
  • Echokardiogram využívá ultrazvukové vlny k vytvoření obrazu pohybu vašeho srdce.
  • Elektrokardiogram (EKG) zaznamenává elektrickou aktivitu ve vašem srdci.

Ohodnocení a stupnice systolického šelestu

Lékař může někdy posoudit systolický šelest na základě jeho intenzity. Hodnotící stupnice měří dobu trvání, hlasitost a výšku šelestu.

Lékaři kategorizují srdeční šelesty na stupnici od 1 do 6. Skóre 1 je nejtišší šelest a 6 je nejsilnější nebo nejintenzivnější šelest.

Léčba – jak se léčí systolický srdeční šelest?

Pokud je systolický srdeční šelest nevinný, obvykle odezní bez léčby. Pokud máte abnormální srdeční šelest, možná budete potřebovat léčbu srdečního onemocnění.

Léčba srdečního šelestu obvykle znamená užívání léků, chirurgický zákrok nebo obojí. Léky mohou být některé z těchto:

  • Inhibitory angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE), jako je kaptopril nebo benazepril, ke snížení krevního tlaku. ACE inhibitor, antihypertenzivum a vazodilatans pro léčbu hypertenze a srdečního selhání.
  • Beta-blokátory jako metoprolol nebo bisoprolol ke snížení srdeční frekvence a krevního tlaku.
  • Léky na ředění krve, jako je warfarin (či Coumadin) nebo aspirin, aby se zabránilo srážení krve ve vašem srdci.
  • Diuretika nebo pilulky na vodu, jako je furosemid (Lasix®) nebo torsemid (Demadex®). Ty zbaví vaše tělo přebytečné tekutiny, která může zhoršit některé srdeční stavy.

Pokud je váš problém se srdcem více vážný, možná budete potřebovat operaci srdeční chlopně nebo jiný chirurgický postup. Tak například:

  • Oprava chlopně: Možná budete potřebovat podstoupit operaci k otevření zúžené srdeční chlopně nebo zlepšení netěsné chlopně.
  • Výměna chlopně: Pokud se chlopeň silně zúžila, může ji váš kardiolog nahradit tkáňovou nebo mechanickou chlopní.
  • Klasická otevřená operace srdce: Možná budete potřebovat operaci k opravě defektu síňového nebo komorového septa.

Prevence – jak se dá zabránit systolickému srdečnímu šelestu?

Neexistuje žádný zaručený způsob, jak zabránit systolickému srdečnímu šelestu. Ale můžete zlepšit své celkové zdraví srdce zdravým životním stylem:

  • Aerobní (kardio) cvičení po dobu 150 minut nebo více týdně.
  • Konzumujte stravu plnou celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny.
  • Zvažte omezení kofeinu a alkoholu.
  • Přestaňte kouřit.
  • Snížení stresu pomocí zdravých technik zvládání, jako je meditace a jóga.
  • Spěte nejméně sedm až osm hodin přes noc.

Výhled pacientů se systolickým srdečním šelestem

Hodně záleží na jeho typu.

Nevinný systolický šelest pravděpodobně nepotřebuje žádnou léčbu. Pokud máte abnormální srdeční šelest, možná budete potřebovat léčbu srdečního onemocnění.

Naštěstí vám vícenásobná léčba může pomoci žít zdravější život i s tímto srdečním onemocněním. Praktikování zdravých návyků vám také může pomoci zlepšit zdraví vašeho srdce.

Sponzorováno

Máte se srdečním šelestem zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Dále si k tomuto tématu ještě přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva