Sponzorováno

Syndrom týrané ženy – typické rysy a léčba – co se s tím dá dělat? 4.5/5 (12)

  • Syndrom týrané ženy je psychologické onemocnění, který se může vyvinout u ženy (nebo i jiných obětí), jež dlouhodobě zažívá domácí násilí, zejména od partnera.
  • Tento syndrom není oficiálně uznanou psychiatrickou diagnózou, ale je často využíván v psychologii, psychiatrii i soudní praxi k pochopení chování oběti.
  • Syndrom týrané ženy se někdy používá jako obrana u soudu, např. v případech, kdy žena zabila partnera v domnění, že je to jediná cesta k přežití.
  • Týká se převážně žen, ale může postihnout i muže, i když méně často.

Syndrom týrané ženy - typické rysy a léčbaSyndrom týrané ženy, také známý jako syndrom týrané osoby, může být produktem dlouhodobého domácího násilí. Syndrom týrané ženy je považován za podkategorii posttraumatické stresové poruchy.

Lidé žijící se syndromem týrané ženy se mohou cítit hodně bezmocní. To může způsobit, že se mylně domnívají, že si zaslouží zneužívání a že se od týraného nijak nemohou dostat. V mnoha případech to je důvod, proč lidé své zneužívání nenahlásí policii nebo blízkým.

Pokud se domníváte, že vy nebo někdo z vašich blízkých žijete se syndromem týrané ženy, vězte, že je možné tento stav léčit a vést plnohodnotný život. Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o příznacích a symptomech syndromu týrané ženy a také o tom, jak se léčí.

Fáze syndromu týrané ženy

Kvůli jedinečným okolnostem, ve kterých se mohou ocitnout různí lidé, nemusí syndrom týrané ženy vypadat stejně u každého, kdo s ním žije.

Obecně se má za to, že existují 4 fáze syndromu týrané ženy:

  1. Odmítnutí. Osoba nejdřív není schopna přijmout, že je zneužívána, nebo to ospravedlňuje jako „stalo se to jen tak jednou“.
  2. Vina. Osoba věří, že si sama nějak způsobila zneužívání.
  3. Osvícení. V této fázi si člověk uvědomí, že si týrání nezasloužil, a uznává, že jeho partner má násilnickou osobnost.
  4. Přijmutí. Osoba přijímá, že odpovědnost za zneužívání nese pouze násilník. V mnoha případech to je, když osoba prozkoumává své možnosti, jak opustit vztah.

Typické rysy a znaky syndromu týrané ženy

  • Opakované násilí: Fyzické, psychické, sexuální či ekonomické týrání, často po dobu mnoha měsíců či let.
  • Ztráta sebedůvěry: Oběť začne věřit, že si násilí zaslouží, a viní se za partnerovo chování.
  • Pocit bezmoci: Oběť má pocit, že neexistuje únik nebo že by útěk situaci ještě zhoršil.
  • Izolace: Partner brání oběti ve styku s okolím, rodinou či přáteli.
  • Psychické potíže: Úzkosti, deprese, posttraumatická stresová porucha (PTSD), psychosomatické obtíže.

Jak vzniká syndrom týrané ženy

Syndrom týrané ženy je způsoben domácím násilím. I když je to něco, co se může stát mezi intimními partnery, termín „domácí týrání“ je zastřešující termín, který může znamenat i věci jako týrání dětí a starších lidí (seniorů).

Domácí týrání mezi intimními partnery obvykle probíhá v určitém cyklu:

  1. Násilník získá nového partnera, často rychle přejde do vztahu s taktikou, jako je „bombardování z lásky“, velká romantická gesta a nátlak na předčasný závazek.
  2. Násilník bude nejdříve jen trochu emocionálně nebo fyzicky násilný. Často to začíná v malém, jako facka místo pěstí nebo úder pěstí do zdi vedle jejich partnera.
  3. Násilník se bude cítit provinile, bude přísahat, že už to nikdy neudělá, a bude otevřeně romantický, aby získal svého partnera.
  4. Nastane dočasné „líbánkové“ období, kdy se násilník chová nejlépe co to jde a láká svého partnera k tomu, aby si myslel, že je v bezpečí a že věci budou opravdu jiné.
  5. Dochází ke zneužívání, cyklus začíná znovu.

Lidé uvíznou v násilných vztazích z mnoha důvodů, tak třeba:

Sponzorováno

  • finanční závislost na násilníkovi, kterou si násilník často cíleně „vyrábí“
  • oběti chtějí mít úplnou rodinnou jednotku kvůli svým dětem
  • oběti se bojí odejít – nemají kam, za kým, bez peněz
  • nedůvěra nebo popření toho, že partner skutečně týrá
  • těžká deprese nebo nízké sebevědomí, kvůli kterému si myslí, že zneužívání je jejich chyba
  • oběť dále věří, že pokud je násilník miluje, je to v pořádku a může změnit chování

Když se člověk dostane do takovéto pasti cyklu zneužívání, může se rozvinout syndrom týrané ženy. Tento syndrom ztěžuje lidem možnost, aby znovu získali kontrolu nad svým životem.

Účinky syndromu týrané ženy na oběť

Se syndromem týrané ženy je spojeno několik závažných vedlejších účinků na oběť.

Krátkodobé

Krátkodobé vedlejší účinky, které lze okamžitě pozorovat, jsou:

  • deprese
  • snížené sebevědomí
  • narušené vztahy s přáteli a rodinou
  • těžká úzkost
  • cítit se bezcenný nebo beznadějný
  • pocit, že nemají kontrolu

Dlouhodobé

Výzkum ukázal, že syndrom týrané ženy a domácí týrání může mít za následek dlouhodobé zdravotní následky, které mohou trvat desítky let. Dlouhodobé účinky mohou obecně být:

  • Příznaky podobné posttraumatické stresové poruše, včetně vzpomínek, disociativních stavů a ​​násilných výbuchů vůči násilníkovi
  • zdravotní problémy způsobené stresem, jako je vysoký krevní tlak a související srdeční problémy
  • zdravotní problémy z fyzického týrání, jako jsou poškozené klouby nebo artritida
  • chronické bolesti zad nebo hlavy
  • zvýšené riziko vzniku cukrovky, astmatu, deprese a imunitní dysfunkce v důsledku dlouhodobého stresu

Léčba syndromu týrané ženy

Prvním krokem při léčbě syndromu týrané ženy je dostat osobu na bezpečné místo, daleko od násilníka.

Pokud vy nebo někdo, na kom vám záleží, žijete se syndromem týrané ženy, můžete si vytvořit plán života a odchodu od násilníka. Je také dobré nechat lékaře vyšetřit všechna zranění, která mohla být způsobena týráním.

Syndrom týrané ženy bývá v některých případech použit jako obhajoba u soudu, například v situacích, kdy oběť v sebeobraně způsobila násilníkovi újmu. V terapii se využívá k pochopení chování oběti a k podpoře při znovunabytí kontroly nad vlastním životem. Měl by být vyhledán terapeut se zkušenostmi s posttraumatickou stresovou poruchou nebo domácím násilím.

Terapeut by oběti měl pomoci pochopit, že nic z toho nebyla její chyba, a měl by také pomoci posílit sílu oběti. Oběti domácího násilí nejsou slabé – často prokazují obrovskou odvahu přežít v situacích, které si druzí ani nedovedou představit.

Léčebné strategie

Úzkost a deprese mohou být výsledkem syndromu týrané ženy. Léčebné plány těchto problémů mohou zahrnovat kombinaci léků proti úzkosti, antidepresiv a terapie mluvením, které pomohou osobě znovu získat kontrolu nad svým životem.

V některých případech může terapeut doporučit interpersonální terapii.

Pomoc existuje

Pokud Vy nebo někdo z tvého okolí zažívá domácí násilí, je důležité vědět, že pomoc existuje. V České republice fungují poradny, krizová centra, azylové domy a bezplatné linky důvěry, například:

  • Bílý kruh bezpečí: www.bkb.cz
  • Linka bezpečí: 116 111 (pro děti a mladistvé)
  • NONSTOP linka pro oběti domácího násilí: 116 006

Sponzorováno

Nebojte se vyhledat pomoc – není to slabost, ale krok k osvobození a uzdravení.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva