Obsah článku
- Syndrom toxického šoku je vzácný, ale potenciálně vážný stav způsobený toxiny (jedy) produkovanými určitými bakteriemi. Syndrom toxického šoku může postihnout muže, ženy a děti. Nejznámější forma tohoto syndromu je spojena s používáním tamponů při menstruaci, což vedlo k označení tohoto stavu jako syndromu toxického šoku spojeného s menstruací (menstruační syndrom toxického šoku). Nicméně, může se vyskytnout i u mužů a žen, kteří nemají menstruaci.
- Příčiny syndromu toxického šoku mohou zahrnovat infekci bakteriemi Staphylococcus aureus nebo Streptococcus pyogenes. Tyto bakterie mohou produkovat toxiny, které v některých případech mohou způsobit systémovou reakci v těle. Přestože tampony byly spojeny s rizikem vzniku syndromu toxického šoku, byly provedeny změny v materiálech a výrobních postupech tamponů s cílem minimalizovat toto riziko.
- Symptomy syndromu toxického šoku mohou být: Horečka, vyrážka (zejména podobná spálu nebo popálení sluncem), nízký krevní tlak, zmatenost, horečka a silná bolest, zvracení a průjem, selhání orgánů.
- Pokud se objeví některé z těchto příznaků, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, zejména pokud je pacient podezření na syndrom toxického šoku.
- Léčba může zahrnovat podávání antibiotik, léčbu příznaků a pečlivé sledování pacienta.
- Přestože syndrom toxického šoku může být závažný, výskyt je vzácný. Dodržování hygienických návyků, jako je pravidelná výměna tamponů a používání nízkorizikových menstruačních produktů, může pomoci minimalizovat riziko vzniku tohoto syndromu.
Co je to syndrom toxického šoku?
Syndrom toxického šoku je vzácný, ale závažný zdravotní stav způsobený bakteriální infekcí. Syndrom je způsoben, když se bakterie Staphylococcus aureus dostane do krevního řečiště a produkuje toxiny.
Ačkoli byl syndrom toxického šoku spojen s použitím tamponu u menstruujících žen, tento stav může zasáhnout i muže, děti a lidi všech věkových skupin.
Syndrom toxického šoku je život ohrožující onemocnění. Bylo poprvé popsáno až v roce 1978.
Příznaky syndromu toxického šoku
Příznaky syndromu toxického šoku se mohou u jednotlivých osob lišit. Ve většině případů se příznaky objevují náhle. Mezi běžné příznaky tohoto syndromu patří:
- náhlá horečka
- nízký krevní tlak
- bolest hlavy
- bolest svalů
- zmatek
- průjem
- nevolnost
- zvracení
- vyrážka
- zarudnutí očí, úst a krku
- záchvaty
Příčiny syndromu toxického šoku
K infekci obvykle dochází, když bakterie vniknou do vašeho těla ranou v kůži, jako například při nějakém poranění. Odborníci si nejsou jisti, proč i použití tamponu někdy vede k tomuto stavu. Někteří věří, že tampon ponechaný na místě po dlouhou dobu přitahuje bakterie. Další možností je, že vlákna tamponu poškrábají vagínu, čímž se vytvoří vstup pro bakterie do vašeho krevního řečiště.
Když je příčinou tampon
Stafylokok je normálně – a neškodně – přítomen v pochvě žen. Jak stafylokok způsobuje syndrom toxického šoku, není známo. Jsou však nutné dvě podmínky:
- Bakterie potřebují prostředí, ve kterém mohou rychle růst a uvolňovat jedy.
- Pak se jedy musí dostat do krevního oběhu.
Tampón nasycený krví je podpůrným místem pro rychlý růst bakterií – první podmínka splněna. Zdá se také, že záleží na tom, z čeho je tampon vyroben. Polyester v tomto případě poskytuje lepší prostředí pro růst bakterií než bavlněná nebo hedvábná vlákna.
V případech menstruačních houb či tamponů byly buď ve vagíně po dlouhou dobu – více než 30 hodin – nebo v případě houby zůstaly kousky houby v pochvě. Způsob, jakým bakteriální jedy vstupují do krevního řečiště, může také souviset s použitím tamponu. Zasunutí tamponu na místo ve vagíně může způsobit mikroskopické trhliny ve stěnách vagíny a prasknutí drobných krevních cév. A navíc pokud je tampon ponechán na místě příliš dlouho nebo pokud se používá, když je menstruační krvácení velmi malé, může vyschnout, což ještě více zvyšuje pravděpodobnost takového poranění.
Sponzorováno
Rizikové faktory syndromu toxického šoku
Mezi rizikové faktory tohoto stavu patří nedávné popálení kůže, kožní infekce nebo prodělaný chirurgický zákrok. Další rizikové faktory mohou být tyto:
- nedávný porod
- použití tamponu a nechání ho uvnitř po delší dobu
- otevřená rána
Jak diagnostikovat syndrom toxického šoku
Váš lékař může stanovit diagnózu syndromu toxického šoku na základě fyzického vyšetření a na základě vašich příznaků. Kromě toho může lékař zkontrolovat v krvi a moči stopy bakterií Staphylococcus nebo Streptococcus.
Váš lékař může také provést krevní test k ověření funkce jater a ledvin. Může také odebrat vzorky buněk z vašeho děložního hrdla a pochvy. Tyto vzorky jsou analyzovány na bakterie, které způsobují syndrom toxického šoku.
Trocha statistiky: Více než třetina všech případů toxického šoku se týká žen mladších 19 let a až 30% žen, které onemocněly, jej znovu dostane.
Léčba syndromu toxického šoku
Syndrom toxického šoku je hodně vážný stav. Někteří lidé s tímto stavem musí zůstat na jednotce intenzivní péče několik dní, aby je lékař mohl sledovat. Váš lékař s největší pravděpodobností předepíše intravenózní antibiotikum, které vám pomůže bojovat s bakteriální infekcí v těle. To bude vyžadovat umístění speciálně periferně zavedený intravenózní katétr. Pak zřejmě budete antibiotika brát po 6–8 týdnů. Lékař vás bude pečlivě sledovat.
Další metody léčby syndromu toxického šoku se liší v závislosti na příčině. Například, pokud tampón vyvolal toxický šok, lékař bude muset odstranit tento cizí předmět z vašeho těla. Pokud váš syndrom toxického šoku způsobila otevřená rána nebo chirurgická rána, lékař z rány vypustí hnis nebo krev, aby pomohl vyčistit jakoukoli infekci.
Další možné léčby zahrnují:
- léky ke stabilizaci krevního tlaku
- intravenózně dodané tekutiny pro boj proti dehydrataci
- injekce gama globulinu k potlačení zánětu a posílení imunitního systému vašeho těla
Výhled při syndromu toxického šoku
Syndrom toxického šoku může při neléčení způsobit smrt. Pokud máte podezření, že máte příznaky syndromu toxického šoku, zavolejte sanitku nebo jeďte na pohotovost. Okamžité ošetření může zabránit vážnému poškození orgánů.
Jak zabránit syndromu toxického šoku. Jak na prevenci?
Některá opatření mohou snížit riziko vzniku syndromu toxického šoku. Tak například tato opatření:
- při menstruaci měnit tampon každé čtyři až osm hodin
- nosit místo tamponu hygienickou vložku nebo menstruační kalíšek během menstruace
- časté mytí rukou pro odstranění bakterií
- udržování rad po chirurgických zákrocích v perfektní čistotě + měnit obvazy a podobně
- nenoste tampony, pokud máte osobní anamnézu syndromu toxického šoku. Toto onemocnění se může totiž opakovat.
Jaké komplikace mohou nastat při syndromu toxického šoku?
Syndrom toxického šoku je život ohrožující stav. V některých případech může syndrom toxického šoku negativně ovlivnit hlavní orgány v těle. Pokud se neléčí, komplikace spojené s touto nemocí jsou často tyto:
- selhání jater
- selhání ledvin
- srdeční selhání
- šok nebo snížený průtok krve tělem
Proč se na syndrom toxického šoku umírá?
Lidé, kteří umírají na toxický šok, jsou zabíjeni reakcí těla na toxiny uvolňované bakteriemi. Většina lidí trpí hypovolemickým šokem, při kterém přestanou fungovat srdce a plíce. Hypovolemický šok je náhlá porucha perfúze orgánů a tkání, která vede k orgánovým změnám a ohrožuje pacienta na životě.
Pokud menstruujete a máte vysokou horečku se zvracením, zejména pokud používáte tampony, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Používáte-li tampon, okamžitě ho odstraňte, a to i před zavoláním lékaři.
Sponzorováno
A co vy? Máte nějakou zkušenost se syndromem toxického šoku? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Studie a zdroje článku
- Toxic Shock Syndrome Autor: Adam Ross; Hugh W. Shoff.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Vzácná onemocnění
Přečtěte si také naše další články