Sponzorováno

Syndrom suchého oka – příznaky, příčina a léčba 4.71/5 (21)

Syndrom suchého okaJasně, většinou není tím nejvážnějším zdravotním problémem, ale umí pořádně znepříjemnit život. Syndrom suchého oka se obvykle projevuje pocity nepohodlí v očích. Co vlastně jde a co pomůže?

Jak se projevuje syndrom suchého oka?

Pocit pálení a řezání očí či nadměrné slzení mohou být signálem syndromu suchého oka. Právě během jara začínají projevovat důsledky dlouhých měsíců pobytu ve vyspělých domácnostech a kancelářích s takovým vzdušným prostorem. Někteří lidé mají pocit, jakoby jim do oka něco spadlo, mají tzv. pocit cizího tělesa nebo písku v očích. Výjimečná není ani únava očí, neostré vidění či potřeba častějšího mrkání.

Co je to vlastně syndrom suchého oka?

Termínem suché oko označujeme onemocnění povrchu oka, které souvisí s nedostatkem nebo špatnou kvalitou slz. Slzy na povrchu oka vytváří tenkou vrstvu, tzv. slzný film, který má pro oko několik velmi důležitých funkcí. Zvlhčují povrch oka, zlepšují refrakci rohovky, čímž se podílejí na ostrém vidění, zajišťují výživu a zejména přísun kyslíku pro rohovkový epitel, a díky lysozymu mají i antibakteriální schopnosti.

Co je to ten slzný film?

Jde o tenkou vrstvu tekutiny, která trvale zvlhčuje oči, chrání je a udržuje jejich vlhké. Nachází se na povrchu oka a má podobné složení jako krev. Jeho hlavní funkcí je transportovat do oka živiny a stavební látky včetně kyslíku. Kromě toho má několik dalších funkcí, a to zajišťovat dobrou optiku a ochranu přední části oka. Umožňuje pohyb očních víček po očním povrchu bez tření. Skládá se ze tří hlavních složek:

  1. vnitřní bílkovinné (mucinové), která pomáhá rozptýlit slzy a zabezpečuje slznému filmu stabilitu pro další ochranu oka
  2. vodní vrstvy, která je z velké části vytvářena v slzných žlázách a rozpouští se v ní většina složek slzného filmu
  3. vnější tukové (lipidové), jejíž nejdůležitější funkcí je zabránit odpařování slz. Asi v 80 procentech případů je základní příčinou suchého oka narušení tukové vrstvy slzného filmu.

Příčiny vzniku syndromu mohou být různé

Příčin vzniku suchého oka je mnoho. Mezi nejčastější patří:

  • věk,
  • pokles pohlavních hormonů,
  • cukrovka,
  • vysoký krevní tlak
  • autoimunitní onemocnění
  • několik léků, zejména antidepresiva, antihistaminika, cytostatika či antihypertenziva, mají jako vedlejší účinek vznik či zhoršení syndromu

  • onemocnění také může spustit dlouhodobé kapání očních kapek s konzervačními látkami, nošení kontaktních čoček,
  • syndrom mohou spustit laserové refrakční operace či některá onemocnění oka, jako například alergická konjunktivitida (zánět spojivek).

Pozor i na suchý vzduch či obrazovky

Syndrom suchého oka zhoršuje i suchý vzduch v místnosti, klimatizace, intenzivní práce s počítačem či dlouhé sledování televize, kdy člověk méně mrká. Problémem je i pobyt v prašných a zakouřených prostorech, nedostatečný denní příjem tekutin, jakož i nadměrná konzumace alkoholu a kofeinových nápojů, které organizmus odvodňují, stejně nedostatečná ochrana očí při sportu.

Nepleťte si syndrom suchého oka s alergií

Příznaky syndromu suchého oka se někdy mylně připisují alergiím. Během sezóny je velmi důležité rozlišit projevy syndromu suchého oka od projevů alergické konjunktivitidy, což pro pacienta nemusí být vždy jednoduché. Pro alergickou konjunktivitidu je typické svědění, zarudnutí a otok očí a očního okolí. Pokud si nejste jisti, měli byste se poradit se svým lékařem.

Syndrom suchého oka a jeho léčba

A jak se tohoto problému můžete zbavit?

První pomoc jménem umělé slzy

Úlevu od nepříjemných projevů syndromu suchého oka poskytne lubrikancia, tzv. umělé slzy. V lokální léčbě je prvním krokem náhrada slz, které stabilizují slzný film. Podle toho, která z vrstev je poškozena, je třeba vybrat vhodný typ umělých slz. S tím vám pomůže váš lékárník, který vám na základě vámi popsaných potíží doporučí vhodný přípravek. Pokud však problémy přetrvávají déle, návštěvu očního lékaře zbytečně neodkládejte, mohlo by jít o vážnější zdravotní problém.

Sponzorováno

Kdy a jaké zvlhčující oční kapky

V případě výskytu suchého oka se doporučuje navštívit očního lékaře, aby důsledně vyšetřil stav oka a všeho, co s ním souvisí. Pouze on umí předepsat správně přípravky na příznivé ovlivnění příznaků suchého oka. Bohužel většina pacientů se nejprve radí se sousedy, známými a zkouší to, co zabírá jim. Jenže to je velký omyl, u každého může jít o jinou poruchu slzného filmu, a proto co zabírá jednomu, nemusí druhému a naopak. Za pálením, pícháním, zarudnutím, škrábáním, pocitem písku v očích, drážděním, unavenýma očima, citlivostí na světlo, nadměrným slzením, zda zamlženým viděním je vždy jiná příčina, proto není jedno, jaké umělé slzy vkapávají. O volbě vždy rozhoduje přesná lokalizace onemocnění. Oční kapky slouží pouze jako podpůrná terapie, neovlivňují samotné onemocnění. Suché oko by určitě nemělo zůstat nediagnostikované, podceněny, či neadekvátně léčeno.

  • pokud se syndromy suchého oka vyvíjejí během dne a navečer, je předpoklad, že jde o porušení mucinové vrstvy slzného filmu (porušená adheze slzného filmu k povrchu rohovky a spojivky)
  • pokud se symptomy suchého oka projeví hned po probuzení, tak jde o porušení lipidové vrstvy slzného filmu
  • pokud jsou pacienti vystaveni permanentně rizikovým faktorům a vyžadují stálou ochranu, tak je vhodné používat gel ve formě kapek.

Všechny tři formy ochrany oka mohou používat i nositelé kontaktních čoček, přičemž si je aplikují deset minut před jejich nasazením, nebo deset minut po vyjmutí. Nedoporučuje se kapání, pokud jsou kontaktní čočky na očích!

Jaké přípravky se tedy reálně používají k léčbě suchého oka?

Jsou to:

  1. Umělé slzy – u mírných případů suchých očí způsobených počítačem, čtením, školními pracemi a dalšími situačními příčinami může být nejlepší ošetření suchých očí použitím umělých slz.
  2. Restasis – namísto umělých slz (nebo navíc k nim) může váš oční lékař doporučit každodenní užívání očních kapkek na předpis s názvem Restasis (Allergan) pro léčbu suchých očí. Restasis dělá více než jen mazání povrchu oka. Obsahuje činidlo, které snižuje záněty spojené se syndromem suchého oka a pomáhá vašemu tělu vyrábět přírodní slzy, aby vaše oči byly vlhké, pohodlné a zdravé. Je však důležité vědět, že terapeutický účinek přípravku Restasis není okamžitý. Musíte užívat kapky denně po dobu minimálně 60-90 dnů, abyste získali plné výhody této léčby suchých očí.
  3. Xiidra – přípravek Xiidra je, stejně jako Restasis, zaměřen na snížení zánětu, který je spojen se známkami a příznaky suchých očí. Bezpečnost a účinnost přípravku Xiidra byla zkoumána ve 12ti týdenních klinických studiích, které zahrnovaly 1 181 osob s tímto syndromem. Účastníci byli hodnoceni známkami a symptomy suchého oka těsně před začátkem užívání kapiček, poté po dvou týdnech, šesti týdnech a 12 týdnech užívání přípravku Xiidra. Ve dvou ze čtyř studií účastníci zaznamenali významné snížení symptomů suchého oka po použití přípravku Xiidra po dobu dvou týdnů. Ve všech čtyřech studiích zaznamenali účastníci po šesti týdnech a 12 týdnech užívání přípravku Xiidra snížení symptomů suchosti.
  4. Lacrisert – to je sterilní lubrikační prostředek s pomalým uvolňováním, který je umístěn pod dolním okem, kde se spojivka uvnitř víčka setkává s konjunkcí oční bulvy. Lacrisert je pevná vložka složená z mazacího prostředku bez konzervačních látek (hydroxypropylcelulóza), který pomalu zkapalňuje a poskytuje celodenní zvlhčovací účinek. U většiny lidí se suchými očima je aplikován jediný přípravek Lacrisert jednou denně. U zařízení bylo prokázáno, že sníží suchost, pálení, vodnaté oči, pocit cizího tělesa, svědění, citlivost na světlo a rozmazané vidění.

Jak na prevenci před suchým okem

Zde je několik rad a preventivních opatření:

  • při práci s počítačem třeba zajistit dostatečnou vlhkost vzduchu, v klimatizovaných prostorách je ideální umístit zvlhčovače vzduchu
  • fixní zírání na monitor je vhodné prostřídat skloněným pohledem, nebo změnou směru (doblízka-daleka, vpravo-vlevo, nahoru-dolů)
  • balzámem na unavené oči je i procházka na čerstvém vzduchu a dostatečný příjem tekutin,
  • velmi důležitý je i minimální sedmihodinový spánek,
  • pravidelné preventivní prohlídky o očního lékaře jednou ročně by měli absolvovat lidé po dovršení 40. roku života.

Na závěr několik zajímavých rad při syndromu suchého oka

Máme pro vás ještě několik rad, které vám mohou pomoci:

  • Zkuste změnit své prostředí, ve kterém se pohybujete. Faktory prostředí jsou běžnou příčinou suchých očí. Vyhněte se cigaretovému kouři a zůstaňte doma, když je větrno. Používejte vhodné brýle, abyste chránili oči před větrem, když se věnujete aktivitám jako je jízda na kole, lyžování apod.
  • Dejte si omega 3 mastné kyseliny. Výzkum totiž naznačuje, že konzumace více omega-3 mastných kyselin může zmírnit příznaky suchých očí. Tento tuk je známo, že snižuje zánět v těle. Může pomoci zmírnit suché oči tím, že snižuje zánět oka, což umožňuje větší produkci slz a vyšší kvalitu slz. Můžete jíst více potravin bohatých na tuto živinu, jako jsou: mleté lněné semínko a lněný olej, chia semínka, tučné ryby, včetně lososa, tuňáka, sardinek a makrely, vlašské ořechy apod.
  • Zkuste si pořídit zvlhčovač do vašeho domova, abyste zlepšili vlhkost vzduchu.

VIDEO: Suché oko – možnosti léčby

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva