Obsah článku
Příznaky suchého oka již zaznamenal každý z nás alespoň jednou v životě a až čtvrtina populace potřebuje léčbu. Ne laickou, ale odbornou, v závislosti na tom, která vrstva slzného filmu je porušena. Pouze oční lékař ví vyšetřit rohovku, spojivky a jednotlivé vrstvy přední části oka, posoudit jejich stav a navrhnout optimální léčbu, resp. eliminování příznaků suchého oka. Ani odborník v lékárně nemůže vědět, se kterou složkou slzného filmu má pacient problém a kapky v tomto případě doporučuje naslepo.
Kdo je v ohrožení?
Pojem suché oko je nevědecký, ale populace mu dobře rozumí. Zahrnuje více symptomů, a to znak, příznak, syndrom a onemocnění. „Jde o multifaktoriální onemocnění slz a povrchu oka, jehož výsledkem je diskomfort, poruchy vidění a nestabilita slzného filmu, s potenciálním poškozením povrchu oka. Doprovází ho zvýšená osmolarita slzného filmu a zánět povrchu oka,“ upřesnila doktorka oftalmologie.
Postižení představuje vážný zdravotní problém, který omezuje člověka v podávání jeho osobních či pracovních výkonů. Mnohem vážnější je skutečnost, že za nepříjemným pálením, svěděním, řezáním, pocitem „něčeho cizího v oku“, může být začátek vážných změn na předním segmentu oka. Velmi často jím trpí pacienti s hormonálními poruchami, revmatoidní artritidou, lupus, sjörgenovým syndromem, hypertenzí, diabetetom mellitus, nutričními poruchami a pod. Ohroženi jsou ní i držitelé americké fast-food diety.
TIP: Lutein je pro naše oči důležitý.
Slzný film – základ pro bezproblémový zrak
Jde o tenkou vrstvu tekutiny, která trvale zvlhčuje oči, chrání je a udržuje je vlhké. Nachází se na povrchu oka a má podobné složení jako krev. Jeho hlavní funkcí je transportovat do oka živiny a stavební látky včetně kyslíku. Kromě toho má řadu dalších funkcí, a to zajišťovat dobrou optiku a ochranu přední části oka. Umožňuje pohyb očních víček po očním povrchu bez tření. Skládá se ze tří hlavních složek:
Sponzorováno
- vnitřní bílkovinné (mucinové), která pomáhá rozptýlit slzy a zajišťuje slznému filmu stabilitu pro další ochranu oka
- vodní vrstvy, která je z velké části vytvářena v slzných žlázách a rozpouští se v ní většina složek slzného filmu
- vnější tukové (lipidové), jejíž nejdůležitější funkcí je zabránit odpařování slz. Asi v 80 procentech případů je základní příčinou suchého oka narušení tukové vrstvy slzného filmu.
Kdy a jaké zvlhčující oční kapky
V případě výskytu suchého oka se doporučuje navštívit očního lékaře, aby důsledně vyšetřil stav oka a všeho, co s ním souvisí. Pouze on umí předepsat správné přípravky na příznivé ovlivnění příznaků suchého oka. Bohužel většina pacientů se nejprve radí se sousedy, známými a zkouší to, co zabírá jim. Jenže to je velký omyl, u každého může jít o jinou poruchu slzného filmu, a proto co zabírá jednomu, nemusí druhému a naopak. Za pálením, pícháním, zarudnutím, škrábáním, pocitem písku v očích, drážděním, unavenýma očima, citlivostí na světlo, nadměrným slzením, zda zamlženým viděním je vždy jiná příčina, proto není jedno, jaké umělé slzy se vkapávají. O volbě vždy rozhoduje přesná lokalizace onemocnění. Oční kapky slouží pouze jako podpůrná terapie, neovlivňují samotné onemocnění. „Suché oko by určitě nemělo zůstat nediagnostikované, podceněno, zda neadekvátně léčeno,“ upozornila doktorka.
- pokud se syndromy suchého oka vyvíjejí během dne a navečer, je předpoklad, že jde o porušení mucinové vrstvy slzného filmu (zhoršená adheze slzného filmu k povrchu rohovky a spojivky)
- pokud se symptomy suchého oka projeví hned po probuzení, tak jde o porušení lipidové vrstvy slzného filmu
- pokud jsou pacienti vystaveni permanentně, vyžadují stálou ochranu, a je vhodné používat gel ve formě kapek
Všechny tři formy ochrany oka mohou používat i nositelé kontaktních čoček, přičemž si je aplikují deset minut před jejich nasazením, nebo deset minut po vyjmutí. Nedoporučuje se kapání, pokud jsou kontaktní čočky na očích!
Prevence před suchým okem
- při práci s počítačem je třeba zajistit dostatečnou vlhkost vzduchu, v klimatizovaných prostorách je ideální umístit zvlhčovače vzduchu
- fixní sledování monitoru je vhodné prostřídat skloněným pohledem, nebo změnou směru (doblízka-do daleka, vpravo-vlevo, nahoru-dolů)
- balzámem na unavené oči je i procházka na čerstvém vzduchu a dostatečný příjem tekutin, velmi důležitý je i minimální sedmihodinový spánek
- pravidelné preventivní prohlídky o očního lékaře jednou ročně by měli absolvovat lidé po dovršení 40. roku života.
TIP: Další super informace o syndromu suchého oka
VIDEO: Syndrom suchého oka
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské oko, Oční vady a onemocnění
Přečtěte si také naše další články
Na syndrom suchého oka jsem si koupil Ocutein Sensitive a mohu jen doporučit není vůbec drahý a zabírá opravdu rychle.
Mě poslední dobou taky pálí oči, mám to asi z práce z toho prašného prostředí, koupila jsem si nějaké kapky Ocutein sensitive a je to po nich mnohem lepší.
Mám už tyto potíže 4 roky, byla jsem u lékaře,mám ucpaé všechny oční kanálky, užívám kapky Tealoz Duo – to jsou jediné, které mě nedráždí a necítím moc úlevu. Dělají se mi před očima záclonky, vidím rozmazaně, svědí a bolí mě oči a je to hrozná otrava.Jediná výhoda je,že nebrečím už ani u filmů a na pohřebě. Tak už se jen modlím, protože mě může uzdravit jedině Bůh. Eva