Sponzorováno

Syndrom ruka, noha, ústa (neboli syndrom HMFD) – příznaky a léčba 4.74/5 (46)

Syndrom HMFD neboli syndrom ruka, noha, ústaVirové onemocnění s neobvyklým názvem prý již ve světě zabíjelo stovky lidí. U nás takzvaný syndrom HMFD (z anglického hand, foot and mouth disease) postihuje především děti v předškolním věku. Přenáší se stolicí, slinami, hlenem a kontaktem s vyrážkou. Onemocnění je zákeřné v tom, že si ho lékaři mohou splést i s jinými nemocemi. Projevuje se jako něco mezi alergií na citrusy a herpes.

Na začátku nemoci jsou běžné vysoké teploty až do 40 stupňů Celsia jako při chřipce, které trvají asi 2 dny, a také bolesti svalů. Poté se na kůži vysypou vyrážky, ale mohou se ukázat i různé projevy na sliznicích. Postižené bývá zejména okolí úst, ústní dutina, dlaně a chodidla, ale i bedra, hýždě a stehna. Antibiotika nezabírají, ale bez komplikací trvá léčba asi 10 dní. Je třeba nasadit léky na snížení teploty a vyrážky vysušit lihovými roztoky. Pokud by se vyrážky zanítily, můžete je ošetřit antibiotickou mastí.

Dříve o nemoci nic nevěděli

Naše mámy i babičky říkají, že o některých chorobách dnešních dětí ani neslyšely. Jednou z nich je syndrom ústa-ruka-noha.

Pokud se vaše dítě „vysype“ kolem úst, na dlaních a na chodidlech, pravděpodobně se nakazilo právě virem způsobujícím syndrom ústa-ruka-noha. Onemocnění obvykle doprovází mírně zvýšená teplota, nechutenství a apatie. I když pohled na pokožku dítěte není zrovna vábný, je to běžná dětská nemoc, která je poměrně neškodná. Netřeba podávat antibiotika a přijímat zvláštní opatření. Děťátko by však určitě nemělo chodit do kolektivu, protože nemoc je vysoce infekční. Také je vhodné umýt hračky, se kterými se dítě hrálo, jakož i celou domácnost s přidáním dezinfekčního prostředku.

Sponzorováno

Nejčastěji se děti touto chorobou nakazí v létě na hřišti, na koupališti, v hernách, obchodních domech, v kině a na podobných místech, kde se zdržuje více lidí. Zatímco v zimě je nákaza tímto onemocněním netypická, na jaře a na podzim se s ní můžete setkat také, i když méně často než v létě. Šíří se kapénkovou infekcí, prostřednictvím špinavých rukou, které si dítě neumyje například po použití toalety či po hře na veřejném pískovišti a přímým stykem s nakaženým. Inkubační doba je poměrně krátká – tři až šest dní. Původcem jsou enteroviry, nejčastěji je to Coxsackie A16. Nákaza se nevyhýbá ani dospělým a je možné, že když se projeví u dětí, výsev se objeví i u jejich rodičů či jiných dospělých, kteří jsou s nimi v kontaktu. Nejčastěji jí však trpí batolata a předškoláci.

Příznaky syndromu ruka, noha, ústa

Nejdříve se obvykle objeví zvýšená teplota, dítě může mít bolesti v krku, přestane mu chutnat jíst, stěžuje si na bolesti břicha a celkově je malátnější a apatičtější jako obvykle. Jako první se objeví vyrážka kolem úst, na rtech nebo v ústech v podobě bolestivých aftů. Následují drobné vyrážky na dlaních a chodidlech, které dost svědí a bolí. Nemocné dítě také cítí jak mu ruce či nohy brní.

Léčba nemoci

Onemocnění trvá 7 až 10 dní a nepodávají se při něm žádné speciální léky. Je třeba zvýšit dávky vitamínu B a C. Svědění pokožky je vhodné tlumit mastí (Fenistil) a na svědící místa přikládat studené obklady, led nebo natírat jemným hydratačním krémem. Někteří lékaři doporučují také použití tekutého pudru. Dbejte na zvýšený příjem tekutin a dostatek ovoce a zeleniny ve stravě. Dítě by se mělo zcela vyhýbat slunci a více odpočívat.

A jak na prevenci?

Nejlepší prevencí je hygiena rukou. Důležité je mytí rukou po použití toalety, po přebalování, před jídlem, před přípravou jídla. Hračky v jeslích a školkách by měly být pravidelně myty a dezinfikovány, protože virus na nich prožívá nej několik dní. Děti by měly zůstat doma dokud se vyrážky nevysuší.

VIDEO: Jak vypadá syndrom HMFD (anglicky)

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikiskripta.eu

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva