Sponzorováno

Syndrom eozinofilie-myalgie – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (10)

Syndrom eozinofilie-myalgieSyndrom eozinofilie-myalgie (EMS) je vzácná porucha, při které se v těle hromadí bílé krvinky známé jako eozinofily, které způsobují zánět v různých oblastech včetně svalů, kůže a plic. Syndrom eozinofilie-myalgie může způsobit příznaky jako svědivá vyrážka, únava a bolest kloubů, ale také vážné komplikace, jako je nepravidelný srdeční tep a problémy s pamětí. Může to být i smrtelná nemoc.

Neexistuje žádný test na syndrom eozinofilie-myalgie, takže může být chybně diagnostikován jako stav s podobnými příznaky, jako je fibromyalgie nebo lupus. A zatímco syndrom eozinofilie-myalgie byl dlouho spojován s L-tryptofanem – aminokyselinou dostupnou ve formě doplňku, porucha byla diagnostikována také u lidí, kteří tyto produkty v minulosti nepoužívali.

Tento článek vysvětluje EMS a její příznaky, stejně jako její potenciální příčiny. Pojednává také o tom, jak bývá diagnostikován syndrom eozinofilie-myalgie a jaké jsou možnosti léčby.

Příčiny syndromu eozinofilie-myalgie

Syndrom eozinofilie-myalgie (EMS) se poprvé objevil ve Spojených státech v říjnu 1989, kdy tři ženy v Novém Mexiku hledaly léčbu podobných příznaků. Všechny tyto ženy užívaly L-tryptofan zdravotní doplněk stejné značky.

L-tryptofan se přirozeně vyskytuje v určitých potravinách, ale byly to syntetické produkty L-tryptofanu, které byly spojeny s příznaky silné svalové bolesti se zvýšenými hladinami eozinofilů.

Nakonec došlo k 37 úmrtím a více než 1500 onemocněním mezi lidmi, kteří užívali doplněk kvůli stresu, depresi, premenstruačnímu syndromu (PMS) a dalších důvodů. V roce 1990 FDA v USA stáhla všechny doplňky L-tryptofanu z důvodu odkaz na EMS.

Po roce 1994 byl však syntetický L-tryptofan opět legální k prodeji a výrobě v USA. Od té doby Národní institut zdraví (NIH) varoval před dalšími případy syndromu eozinofilie a myalgie spojenými s doplňkem 5-HTP, který je chemicky podobný jako L-tryptofan a měl by být používán s opatrností.

Příznaky syndromu eozinofilie-myalgie

Nejčastějším příznakem syndromu eozinofilie-myalgie je generalizovaná, silná bolest svalů, která má tendenci se během týdnů zhoršovat a může způsobit svalové křeče. Příznaky mají tendenci začít náhle a pohybují se od mírných až po závažné. Tento stav může způsobit život ohrožující komplikace a může mít za následek smrt.

Syndrom eozinofilie-myalgie prochází akutními a chronickými fázemi, které sdílejí příznaky svalové bolesti a únavy. Akutní fáze může trvat tři až šest měsíců s běžnými příznaky kožních změn a bolestí svalů v pažích a nohou.

Kůže postižených může nabobtnat, ztluštit nebo ztvrdnout, protože se u nich rozvine eozinofilní fasciitida. Lidé, kteří mají tento stav po dlouhou dobu, mohou také vyvinout zhoršenou funkci postižených kloubů.

Během chronické fáze se příznaky objevují jako vzplanutí. Mohou působit po určitou dobu a pak přejít do remise. Celkové příznaky syndromu eozinofilie-myalgie v této fázi zahrnují:

Sponzorováno

  • Otoky rukou a nohou a někdy i obličeje
  • Bolest kloubů
  • Extrémně svědivá kožní vyrážka
  • Kašel a dušnost
  • Únava
  • Horečka
  • nepravidelné vypadávání vlasů (alopecie)
  • Problémy s močovým měchýřem
  • Změny chování (podrážděnost, změny nálady)
  • Kognitivní potíže (problémy s pamětí, potíže se soustředěním)
  • Problémy s trávením (nevolnost, zvracení, křeče)
  • Srdeční abnormality (zánět, nepravidelný srdeční tep)

V této fázi se také častěji objevují trávicí a srdeční problémy.

Mohou vysoké eozinofily způsobit vypadávání vlasů?

Vědci stále pracují na pochopení této souvislosti mezi vysokou hladinou eozinofilů a vypadáváním vlasů. Nicméně vypadávání vlasů se vyskytuje až u 22 % lidí s atopickým onemocněním (astma, alergie, ekzém). A tento typ vypadávání vlasů, nazývaný alopecia areata, byl také pozorován u lidí s poruchami souvisejícími s eosinofily (studie na toto téma zde).

Jak se diagnostikuje syndrom eozinofilie-myalgie?

Diagnostika syndromu eozinofilie-myalgie je obtížná a neexistují žádné dostupné testy používané k potvrzení EMS. Kritéria stanovená odborníky v důsledku případů spojených s užíváním L-tryptofanu zahrnují:

  • Odběr krve s počtem eozinofilů 1 000 nebo více buněk na krychlový milimetr (mm3)
  • Silná bolest svalů, která omezuje každodenní aktivity
  • Vyloučení jakékoli infekce nebo jiné příčiny bolesti se zvýšenými eozinofily

Kromě provedení fyzického vyšetření a krevních testů musí váš lékař zvážit všechny faktory související s vaší osobní zdravotní anamnézou, zejména užívání léků. Léky jsou totiž nejčastější příčinou přetrvávající eozinofilie ve vyspělém světě.

Jaké léky mohou způsobit eozinofilii?

Mezi léky, o kterých je známo, že zvyšují hladiny eozinofilů, jsou:

  • Antibiotika (penicilin, cefalosporiny)
  • Nesteroidní protizánětlivé léky (aspirin, ibuprofen)
  • Léky proti záchvatům (fenytoin)
  • Léky na dnu (allopurinol)

Vzácněji se vyskytuje závažná forma odpovědi, nazývaná léková reakce s eozinofilií a systémovými příznaky (DRESS). Antibiotika a léky proti záchvatům, stejně jako antivirotika používaná k léčbě infekce virem lidské imunodeficience (HIV), jsou nejčastěji spojovány se závažnými epizodami DRESS.

Váš lékař bude muset v rámci diagnózy EMS vyloučit jakoukoli reakci na léky.

Léčba syndromu eozinofilie-myalgie

Neexistuje žádný standard léčby syndromu eozinofilie-myalgie založený na důkazech, který by byl plně prozkoumán a přijat lékařskými profesemi. Z tohoto důvodu je léčba přizpůsobena každému jedinci.

Mezi léky používané k léčbě příznaků syndromu eozinofilie-myalgie patří:

  • Svalové relaxanty
  • Léky proti bolesti
  • Diuretika ke snížení zadržování tekutin
  • Kortikosteroidní léky ke snížení zánětu

Závěr a pár slov

Sponzorováno

Protože syndrom eozinofilie-myalgie je chronické onemocnění, lidé žijící s tímto onemocněním možná budou muset provést změny životního stylu, které mohou pomoci. I když se o dlouhodobých dopadech a očekávané délce života ví jen málo, zdá se, že zůstat co nejvíce fyzicky aktivní nabízí určité výhody. Nezapomeňte se svým lékařem prodiskutovat dietu, cvičení a další změny životního stylu.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva